2025. május 22. csütörtök
Ma Júlia, Rita, Emil névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében

Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében

Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy tegyen lépéseket a Magyarországon tervezett jogszabálytervezettel kapcsolatban, és figyelmeztetnek, hogy ha elfogadják, az „gyakorlatilag a szabad sajtó törvényen kívül helyezését” eredményezheti. „Elfogadhatatlan, hogy továbbra is finanszírozunk egy korrupt rezsimet, amely nyíltan aláássa az európai értékeket” – jegyezte meg a levél. „Egy olyan pillanatban, amikor Európa mély külső kihívásokkal néz szembe, egységesen kell kiállnunk a demokrácia és az alapvető jogok védelmében, és ellen kell állnunk az uniónkban az autoritarizmus felé való elmozdulásnak.”

A hónap elején Orbán Viktor jobboldali populista pártja, a Fidesz törvényjavaslatot terjesztett elő, amely lehetővé tenné a kormány számára, hogy ellenőrizze, megbüntesse és akár betiltsa azokat a szervezeteket, amelyek bármilyen külföldi finanszírozást kapnak, beleértve az adományokat vagy az EU-s támogatásokat.

 

Az ellenzéki politikusok azonnal bírálták a javaslatot, mondván, hogy az utat nyitna a kormány számára, hogy potenciálisan bezárjon minden független médiát és közügyekkel foglalkozó nem kormányzati szervezetet.

 

A héten közzétett, 23 ország vezető médiaszemélyisége által aláírt nyilatkozat a törvénytervezetet Vlagyimir Putyin Oroszországban „az autoriter taktikákkal” összhangban lévőnek minősítette, utalva az ország „külföldi ügynökökről szóló” törvényére.

 

Médiaszereplők szólaltak fel, miután Orbán pártja a külföldi finanszírozásban részesülő szervezetek megbüntetését javasolja.

A magyar jogszabály, amely lehetővé tenné a kormány számára, hogy feketelistára tegye a szervezeteket, magas bírságokat szabjon ki rájuk, és megtiltsa nekik az adományok fogadását, „olyan tág keretek között íródott, hogy gyakorlatilag bármely, a közéletben vagy a vitában részt vevő szervezetre alkalmazható” – áll a dokumentumban.

 

Orbán legújabb lépése – akit a jövő évi választások előtt példa nélküli kihívással kell szembenéznie a Fidesz egykori elittagjától, Magyar Pétertől – különösen jelentős a tágabb politikai kontextusban, tették hozzá. „A szabad sajtó fennmaradása nem helyi kérdés, különösen nem egy olyan régióban, ahol egyre több populista vezető kölcsönöz technikákat Orbán Viktortól.”

 

A nyilatkozat, amelynek aláírói között volt a Guardian főszerkesztője, Katharine Viner, valamint a francia Libération és a lengyel Gazeta Wyborcza szerkesztői, felszólította az EU-t és az európai kormányokat, hogy tegyenek meg mindent a törvénytervezet elfogadásának megakadályozása érdekében.

 

Orbán 2010-es hatalomra kerülése óta többször is azzal vádolják, hogy a demokratikus intézmények gyengítésén és a jogállamiság aláásásán dolgozik Magyarországon.

 

A fellépés terheit a független média viselte, a sajtószabadság pedig hanyatlik, mivel Orbánt azzal vádolják, hogy állami támogatásokkal jutalmazza a kormánypárti médiumokat, és kiéhezteti a kritikus médiát. A meggyengült médiumokat időnként Orbánhoz lojális vállalkozók ragadták el, és kormányzati szócsövekké alakították, aminek eredményeként a Fidesz és lojalistái mára az ország médiájának több mint 80%-át ellenőrzik.

 

 

A kritikusok azonban Orbán egyik legmerészebb lépésének nevezték az e havi törvénytervezetet. „Célja, hogy elhallgattasson minden kritikus hangot, és végleg felszámolja a magyar demokrácia maradékát” – jegyezte meg nemrégiben egy közös nyilatkozat, amelyet több száz civil szervezet és médiaszervezet írt alá.

 

A Magyar Helsinki Bizottság (HHC), egy emberi jogi szervezet, a törvénytervezetet „a demokratikus normák Magyarország általi eróziójának sötét fordulataként” jellemezte. Egy nyilatkozatban Pardavi Márta, a szervezet társelnöke hozzátette: „Ha ez a törvényjavaslat elfogadásra kerül, az nemcsak marginalizálni fogja Magyarország független hangjait – hanem ki is fogja oltani azokat.”

 

A HHC azon számos szervezet közé tartozik, amelyek igyekeznek az EU beavatkozását elérni, mielőtt a Fidesz parlamenti többségét felhasználva elfogadná a törvényjavaslatot június közepén.

 

„A következmények Magyarország határain túl is visszhangoznak, és már terjednek” – mondta Pardavi. „Az illiberális elnyomásnak ezt a modelljét exportra tervezték. Az Európai Uniónak határozottan kell cselekednie, mielőtt ez az antidemokratikus forgatókönyv az új normává válik.”

 

A Transparency International is egyetértett a véleménnyel. „Ha elfogadják, ezt a törvényt azonnal fegyverként fogják használni azok ellen, akik megpróbálják megőrizni a jogállamiságot Magyarországon” – mondta Nick Aiossa, a Transparency International EU igazgatója egy nyilatkozatban. „Az uniós intézmények nem nézhetik és nem is szabad tétlenül nézniük, miközben Magyarország a civil társadalmat veszi célba és belülről rombolja le a demokráciát.”

 

Kovács Zoltán, a magyar kormány szóvivője elmondta, hogy a törvényjavaslatot azért nyújtották be, mert aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy külföldről, elsősorban az Egyesült Államokból és Brüsszelből finanszírozott szervezeteket használnak fel az ország politikai diskurzusának alakítására.

 

Szerdán 26 uniós törvényhozó képviseltette magát a politikai spektrum minden részéről, és aláírt egy levelet, amelyben felszólítják Brüsszelt, hogy függessze fel Magyarországnak szánt összes finanszírozást. A Guardian által megtekintett, Daniel Freund német zöldpárti európai parlamenti képviselő által írt levél szerint, miután évekig civakodtak az EU-val, kevés érdemi előrelépés történt.

 

Ehelyett az ország további „riasztó visszaeséseket” tapasztalt, példaként említve a budapesti Pride felvonulást betiltó törvényt és a kormánykritikusok elhallgattatását célzó törvénytervezetet.

 

„Elfogadhatatlan, hogy továbbra is finanszírozunk egy korrupt rezsimet, amely nyíltan aláássa az európai értékeket” – jegyezte meg a levél. „Egy olyan pillanatban, amikor Európa mély külső kihívásokkal néz szembe, egységesen kell kiállnunk a demokrácia és az alapvető jogok védelmében, és ellen kell állnunk az uniónkban az autoritarizmus felé való elmozdulásnak.”

 

 

 

2025. május 21.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében

Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy >

Tovább

Magyarország veszélyben van

A számára kedvezőtlen közvélemény-kutatási arra arra csábíthatja Orbán Viktort, a  hibrid autokráciáját alig leplezett diktatúrává alakítsa. >

Tovább

Trump visszavitte a kiindulópontra az ukrán-orosz béketárgyalásokat, de Putyin pont ezt akarta

Ezt hangsúlyozza kommentárjában a Guardianben Olga Csizs, a Torontói Egyetem Politológia Tanszékének tanársegédje. Elismeri, hogy az >

Tovább

Ki védi meg majd Magyar Pétert?

Mi pedig az adósai vagyunk azért a lehetőségért, amit az elmúlt egy évben egy szál maga >

Tovább

Drágán add az életed!

Trump folytatja a támadást a sajtószabadság ellen – a példakép nyilvánvalóan Orbán és Putyin. Ezt mondta >

Tovább

A diadal másnapja: nem az RMDSZ győzött, hanem a közösség mentette meg önmagát

Rákapcsoltak ugyan a Nicușor Dant támogató kampányra, de egyetlen szóval sem nevezték nevén Orbán árulását. A >

Tovább

AFP: Tízezrek tiltakoztak az Országgyűlés előtt

A médiát és a civileket sújtó „tekintélyuralmi” törvényjavaslat ellen tartottak tüntetést. A jogszabály lehetővé tenné, hogy >

Tovább

Az izraeli kormányfőnek megvan minden oka, hogy megrémüljön

Erre elég volt, ha csak végignézte, hogy mit csinált Trump a héten a térségben. A három >

Tovább

Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé

George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy >

Tovább

Európa és Kijev egyre ügyesebb és összehangolja lépéseit

Az orosz-ukrán tárgyalások szereplési lehetőséghez juttatták az amerikai elnököt – állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása. >

Tovább

Orbán új jogszabállyal igyekszik kiiktatni a bírálókat

Az ellenzék Oroszországban érzi magát – jelenti Budapestről a Der Standardnak Gregor Mayer. A beterjesztett javaslat >

Tovább

Románia vasárnap két világ közül választ, a következmények egész Európára kihatnak

  Ha a szélsőjobbos Simion győzedelmeskedik, az válságba taszíthatja a kontinenst – hangsúlyozza Keno Verseck a Deutsche >

Tovább