2025. május 18. vasárnap
Ma Erik, Alexandra, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé

Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé

George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy mivel a román politikus korábban magyarellenes nézeteket hangoztatott, a budapesti támogatás megdöbbentette a romániai magyarokat – foglalja össze a helyzetet a magyar fővárosból Florence La Bruyere a Libérationban. Amióta a nemzeti-populista Orbán visszatért a hatalomba, körbeudvarolja a magyar kisebbségeket. Ezen belül különösen kényezteti az erdélyieket. Ezek után mekkora volt azok meglepetése, amikor becsatlakozott Simionhoz. A romániai magyar katolikus és protestáns egyház nyíltan arra szólítja fel híveit, hogy voksoljanak a politikus ellen. A kisebbségnek az az érzése, hogy a miniszterelnök eladja őket egy tál lencséért. Viszont, ha szélsőjobb képviselője fut be ma, akkor Orbánnak lenne még egy szuverenista, oroszbarát, ukránellenes szövetségese az Európai Tanácsban. Lukács Csaba, a Magyar Hang lapigazgatója azonban nem gondolja, hogy a jogosultak nagyjából 6%-át kitevő kisebbségi magyarok tömegesen állnának be a szélsőjobbos jelölt mögé. Először is, mert jó részük nem követi vakon Orbánt. Azon felül nagyon szeretnének egy elit- és globalizációellenes államelnököt és ez minden mást háttérbe szorít. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Le Monde

 

A romániai magyarok beszorultak két, nacionalista tűz közé – jelenti Csíkszentmártonból a lap kiküldött tudósítója, Anna Lucas. Simion, a szélsőséges induló arra szólította fel őket az elnökválasztás mai, 2. fordulója előtt, hogy szavazzanak rá, mert ő a nemzetek és a kereszténység Európáját testesíti meg. Ezt a jelszót felkapta Orbán Viktor is, ami feldühítette ellenzékét.

 

A román politikus nagy szerepet játszott 6 éve az Úz-völgyben a románok és magyarok összecsapásában. Gergely András, a volt csíkszentmártoni polgármester azt mondja, hogy még ma is fájdalmas emlékeket ébresztenek az akkori események. Simion pártja, az AUR két hónappal a nemzeti villongás után alakult meg.

 

Simion nem titkolja, hogy csodálja a magyar kormányfőt, de más populistákat is, Melonival és Trumppal az élen. Hogy Orbán most beállt mögé, az kiváltotta az RMDSZ felzúdulását, úgyhogy a magyar politikus gyorsan visszakozott. Kelemen Hunor ezek után úgy nyilatkozott a Le Monde-nak, hogy megvan az egyetértés: a magyar kisebbség érdekei mindennél fontosabbak. Vagyis Magyarországon vannak akadályai annak az ultrajobbos hálózatnak, amelyet győzelme esetén a szélsőséges jelölt létesítene Európában.

 

Marton Szilvia, a romániai magyar politológus azt hangsúlyozza, hogy a magyar pártok nacionalista és politikai célokból mozgósították az erdélyi kisebbséget. De ha Simion nyer, akkor félő, hogy az ottani magyarság a partvonalra szorul, mind a román nacionalisták, mind az anyaország miatt. Utóbbiak időnként szegény rokonnak tekintik a határon túliakat.

 

FT

 

A demokrácia forog kockán a mai lengyel, illetve román elnökválasztáson, ahol két polgármester küzd populisták ellen. Az eredmény kihat a jogállamra, Ukrajna támogatására, és felbátoríthatja a térség fura különítményét, élen Magyarországgal és Szlovákiával.

 

Így vélekedik az európai szerkesztő, Ben Hall, aki szerint az EU és a NATO két legnépesebb tagja, más-más okból ugyan, de fordulóponthoz érkezett. A szavazópolgárok megerősíthetik, de meg is gyengíthetik a demokratikus normákat.

 

A lengyeleknél az a kérdés, mit akarnak a tömegek: hogy a kormány leszámoljon a PiS örökségével, vagy hogy benyújtsák a számlát a hatalomnak, amiért Tusk nem teljesítette több választási ígéretét. Ha Kaczynski jelöltje veszít, az felerősítheti a megosztottságot az ellenzéki párton belül.

 

A románoknál a szélsőjobbos Simion a masszív elégedetlenséget lovagolja meg, mert már sokaknak elegük van a pártokból, amely Ceausescu bukása óta irányítják az országot. A utóbbi öt évben ugyanis rosszul alakul a gazdaság, 5-8 millióan vándoroltak ki. Simion a csillagokat megígérte az égről, de ha nyer, gyorsan beleütközik a valóságba, hiszen pénzügyi válság van.

 

Ukrajna ügyében nézetei inkább azt tükrözik, amit Orbán, Európa fő bajkeverője, illetve Fico képvisel. Saját strasbourgi pártcsaládjának vezetői, Meloni és Morawiecki ugyanis támogatják Kijevet. Mujtaba Rahman és Orsolya Ráczová az Eurázsia Csoport nevű washingtoni agytröszttől úgy gondolják: a nagy kérdés az, vajon a politikus a pragmaikus euroszkeptikusokhoz vagy az ideológiai keményvonalasokhoz társul-e be.

 

Az egyik bukaresti elemző intézet munkatársa szerint új demokratikus modellre van szükség.

 

Yahoo/AFP

 

Karácsony Gergely megerősítette, hogy mindenképpen megtartják jó egy hónap múlva a Pride-ot, mert a szerelmet és a szabadságot nem lehet betiltani. A főpolgármester Brüsszelben beszélt, ahol több ezren tiltakoztak a magyar LMBT-jogok korlátozása és a Büszkeség menetének törvényen kívül helyezése ellen.

 

Karácsony arra szólított fel, hogy minél többen vegyenek részt Európából a rendezvényen, amely a szervezők reményei szerint pártalanul nagy, színes és nemzetközi lesz. A brüsszeli eseményen Radványi Viktória, a Budapest Pride elnöke arról beszélt, hogy azért utaztak a belga fővárosba, mivel félre akarják verni a vészharangokat.

 

Az EU ugyanis már két hónapja a füle botját sem mozgatja a szóban forgó magyar törvény meghiúsítására. Ennélfogva – mutatott rá – a Bizottság bűnrészes, mert tétlenül nézi a dolgokat. A tömegben olyan zászlókat lehetett látni, miszerint meg kell védeni a gyerekeket Orbántól.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Ami ma Magyarországon a melegekkel történik, abból mi már szinte mindent átéltünk Oroszországban – írja a Neue Zürcher Zeitungban egy 40 éves magyar, leszbikus tanárnő az LMBT-jogok világnapja alkalmából.

 

Szántó Sári, aki egy magániskolában tanít, 14 éve van együtt orosz párjával, Dásával. Moszkvában ismerkedtek meg és utána 9 évig laktak ott, ám mivel egyre szigorúbbak lettek a rájuk vonatkozó törvények, elegük lett abból, hogy rejtőzködniük, titkolózniuk kell.

 

5 éve úgy döntöttek, hogy áttelepülnek a magyar fővárosba, mert az az ország legliberálisabb települése. Csakhogy a sors utolérte őket, sorra születnek jogszabályok a nemi kisebbségek ellen. Folyamatosan korlátozzák jogaikat. A szerző úgy ítéli meg, hogy mivel meleg és nincs gyereke, alighanem a leghaszontalanabb polgár a rendszer szemében.

 

Ám ettől még 5 éve összeházasodtak, bejegyeztették magukat élettársi közösségként. Pont abban az évben a kormány megszigorította az ilyen párok számára az örökbefogadást. Ennélfogva marad az a lehetőség számukra, hogy valamelyikük szüljön donorapától.

 

Ám mivel azóta is folyamatosan jönnek ki a jogszabályok az LMBT-jogok szűkítésére, a tanárnőnek az az érzése, hogy kénytelenek lesznek hamarosan Magyarországról is továbbállni. Egyszerűen nincs más választásuk.

 

New York Times

 

A szerkesztőség kerek-perec bevallja: ők bizony az új német kancellárnak szurkolnak, nehogy az AfD kerüljön hatalomra Berlinben. A párt ugyanis a világ legszélsőjobbosabb erői közé tartozik. Náci üzeneteket hangoztat, jó kapcsolatokat ápol Putyinnal, nyelvezete muzulmánellenes és antiszemita. Annyira szélsőséges, hogy még Le Pen is megszakította velük az együttműködést.

 

Viszont Weidelék riasztóan népszerűek, mert a társadalom jelentős része ki van akadva a gazdasági bajoktól és a bevándorlástól. Merznek épp ezért fel lett adva a lecke. A koalíció azonban képes maga alatt vágni a fát, akkor pedig megbénul a kormány. Ám remélhetőleg megmutatja a világnak, hogy a középpártok képesek a liberális demokrácia támogatására összpontosítani és harcolni a szélsőség ellen.

 

A siker modellül szolgálhatna Európa többi része számára, de az USA-nak is. Szörnyű volna, ha az Alternatíva ragadná magához az irányítást Németországban. A miniszterelnök jól látta, hogy a migráció az első számú megoldandó probléma. A legnagyobb szolgálatot azzal tenné az AfD-nek, ha itt kudarcot vall, illetve ha semmibe veszi a közvélemény álláspontját.

 

A gazdaság még keményebb dió, a fő gond az, hogy nincs innováció. Merz eltörölte az adósságféket, hogy befektetésekkel gyorsítson a növekedésen. De lényeges a haderőfejlesztés is, részben mivel a földrésznek meg kell védenie magát, részben mert a katonai találmányok sokszor hasznosíthatóak a polgári szektorban is.

 

De ha a keresztény- és szociáldemokraták egymással civakodnak, akkor még többen fordulnak a szélsőséges, gyűlölet-teli alternatíva felé. Ám ha bizonyítanak, az sokat jelent Németország és a liberális demokrácia számára.

 

The Times

 

Trump azt tervezi, hogy a mézesmadzagot és a korbácsot egyaránt beveti, miután Putyin egyelőre nem hajlandó a béketárgyalásokra. A Fehér Ház utasítására több tervezet is készült, ám nem lehet tudni, a végén kötélnek áll-e az orosz államfő.

 

Gorka Sebestyén, a terrorelhárításért felelős stábtag azt mondja, amit a főnöke: kizárólag a két elnök közvetlen találkozója viheti előbbre a dolgokat. Csakhogy a kérdés az, miként lehet a Kreml urát rávenni a párbeszédre, illetve hogyan lehet szavatolni a sikert, mivel az orosz vezető is meglehetősen szeszélyes.

 

Ami az eszközöket illeti, a kormányzat élhet a még a Biden alatt jóváhagyott 3,8 milliárd dolláros kerettel, hogy újabb fegyvereket küldjön Kijevnek. Az is benne van a pakliban, hogy új szankciókat hozzanak, de adott esetben segíthet az eddigi tilalmak enyhítése is.

 

A legkeményebb azonban az volna, ha megbüntetnék azokat az országokat, amelyek orosz olajat vesznek. Továbbá ha végképp elkoboznák a nyugaton lefoglalt állami javakat, vagy ha a moszkvai jegybankot vennék célba.

 

Az már más kérdés, hogy ha sikerül rábeszélni Putyint a dialógusra, ragaszkodik-e ahhoz, hogy további területek kerüljenek a kezére. Az amerikai által pártolt javaslat nagyjából a jelenlegi frontvonalak mellett fagyasztaná be a viszályt.

 

2025. május 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az izraeli kormányfőnek megvan minden oka, hogy megrémüljön

Erre elég volt, ha csak végignézte, hogy mit csinált Trump a héten a térségben. A három >

Tovább

Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé

George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy >

Tovább

Európa és Kijev egyre ügyesebb és összehangolja lépéseit

Az orosz-ukrán tárgyalások szereplési lehetőséghez juttatták az amerikai elnököt – állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása. >

Tovább

Orbán új jogszabállyal igyekszik kiiktatni a bírálókat

Az ellenzék Oroszországban érzi magát – jelenti Budapestről a Der Standardnak Gregor Mayer. A beterjesztett javaslat >

Tovább

Románia vasárnap két világ közül választ, a következmények egész Európára kihatnak

  Ha a szélsőjobbos Simion győzedelmeskedik, az válságba taszíthatja a kontinenst – hangsúlyozza Keno Verseck a Deutsche >

Tovább

A lengyel elnökválasztás barométere annak, hogyan is áll a populista hullám Európában

Döntően meghatározza, hogy az ország helyre tudja-e állítani a jogállamot, és hogy az EU megbízható partnere >

Tovább

Az orosz elnök étvágya csak nőtt, egész Ukrajnát be akarja kebelezni

Európa számára az egész háborúban nem a Kreml a legnagyobb probléma, hanem az, hogy a jelek >

Tovább

Ukrajna ismét megtalálta önbizalmát, és ez jó hír, akár lesz tűzszünet, akár nem

Nathalie Tocci azt tapasztalta, hogy Ukrajna ismét megtalálta önbizalmát, és ez jó hír, akár lesz tűzszünet, >

Tovább

Orbán felhúzta az erdélyi magyarokat

Mégpedig azzal, hogy a vasárnapi romániai elnökválasztás előtt beállt az ultranacionalista jelölt mögé. A kb. egymilliós >

Tovább

A szaúdi udvar és a Trump-ház megérdemlik egymást

A Daily Telegraph világgazdasági szakírója kifejti, hogy a szaúdi gazdasági együttműködéssel Trump már megint rossz lóra >

Tovább

Az amerikai Nagy Ugrás - hátra

Trump azt kockázatja, hogy Kína karjaiba tereli Európát, Hszi legnagyobb örömére. Mert az USA káoszba süllyed, >

Tovább

Ez maga a rendszer

S persze ugyanez köszön vissza a folyamatosan hangoztatott nemzetiségi politikában, ahol a „nemzeti érzés”, a „magyarság >

Tovább