Ma Hugó, Agád névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem idegenek tőle. Minden szomszédos országban élnek magyar kisebbségek, és Orbán a jelek szerint nem zárja ki, hogy Ukrajna szétesik, és Magyarország visszaszerezheti Kárpátalját. Nem világos azonban, hogy Orbán miért megy ilyen messzire Dodik és a Republika Srpska különleges támogatásában. Dodik amerikai szankciók alatt áll. A hírek szerint Washington élesen bírálta a TEK-akciót, és figyelmeztette Magyarországot, hogy ne támogassa tovább Dodik szeparatista terveit.
Orbán Viktor a Milorad Dodiknak, a boszniai Republika Srpska elnökének nyújtott támogatásával Európa biztonságát veszélyezteti, és elriasztja a szövetségi partnereket, ennek pedig stratégiai okai vannak – mutattak rá a Deutsche Welle szerzői.
Orbán egyébként is szoros kapcsolatokat ápol a jobboldali populistákkal Vučićtól Erdoganig és Netanjahutól Putyinig. Sőt, némelyiknek a menekülését is segíti, és/vagy menedéket is ad, még azon az áron is, hogy a magyar állam ennek érdekében illegális és maffiaszerű akciókban vesz részt.
Az elemzés részletezte a macedóniai Nikola Gruevski, a lengyel Marcin Romanowski, sőt, a tavaly márciusban az ottani magyar nagykövetségen ideiglenesen befogadott Jair Bolsonaro volt brazil elnök ügyét.
Rámutatott: az újabb magyar akció azonban túltesz minden eddigin. Milorad Dodik esetleges – a boszniai kormány sejtése szerinti - menekülése ügyében, ez pedig igen súlyos biztonságpolitikai következményekkel jár Európa számára, és geopolitikai hatásokkal is lesz.
Orbán nemrég különleges kommandót bocsátott a barátja rendelkezésére. Dodikot ugyanis első fokon elítélték a Bosznia-Hercegovinai Föderációból és a Republika Srpskából álló boszniai állam ellen elkövetett alkotmánysértő cselekmények miatt egyéves szabadságvesztésre és a közügyektől való hatéves eltiltásra ítélte. Az ítélet azonban nem jogerős, fellebbviteli eljárás következik. Orbán jó előre már februárban kirendelte a TEK 78 fős egységét, amely páncélozott járművekkel és mobil parancsnoki ponttal vonultak fel.
A magyar kormány szerint a boszniai és magyar különleges erők közös gyakorlatáról van szó. Sajátságos módon azonban ezt nem jelentették be előre, és a TEK emberei a boszniai hatóságok tudta nélkül léptek be az országba, méghozzá részben civil ruhában.
Dodik évek óta Bosznia-Hercegovina léte ellen agitál, a Republika Srpska kiszakításával fenyeget, és ebben élvezi Aleksandar Vučić szerb elnök támogatását, aki a szerbek szellemi-kulturális egységét propagálja, valamint azt, hogy egyesülniük kell egyetlen nemzetállamban. Ez pedig egyre nagyobb feszültségekhez vezet a térségben, és ma már úgy fest, hogy nem zárható ki egy boszniai, vagy koszovói háború sem.
Orbán tehát Vučić és Dodik támogatásával jelentősen hozzájárul az egész térség destabilizálásához.
Orbán elkötelezettsége a Nyugat-Balkánon több mint egy évtizedre tekint vissza – írták a szerzők, és ismertették az egyebek mellett a pénzügyi részleteket.
Orbán számára hosszú távú stratégiai kérdés a térség uniós tagjelölt államainak támogatása, amennyiben azok élén hozzá hasonló autokraták állnak. Ettől azt reméli, hogy majd erősítik a helyzetét az EU-ban. Emellett a magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem idegenek tőle. Minden szomszédos országban élnek magyar kisebbségek, és Orbán a jelek szerint nem zárja ki, hogy Ukrajna szétesik, és Magyarország visszaszerezheti Kárpátalját.
Nem világos azonban, hogy Orbán miért megy ilyen messzire Dodik és a Republika Srpska különleges támogatásában. Dodik amerikai szankciók alatt áll. A hírek szerint Washington élesen bírálta a TEK-akciót, és figyelmeztette Magyarországot, hogy ne támogassa tovább Dodik szeparatista terveit.
Boszniai sajtóhírek szerint Magyarország a Republika Srpskában lévő bányászati projektek haszonélvezője lehet, például koncessziót kaphat Kelet-Boszniában lithium-bányászatra. Ez azért lenne fontos Budapestnek, mert Orbán Európa legnagyobb akkumulátorgyártójává akarja tenni az országot.
Milorad Dodik a letartóztatási parancs ellenére kedden Izraelben bukkant fel, hogy egy antiszemitizmusról szóló, élesen vitatott konferencián sok szélsőjobboldali politikussal együtt.
Következő cikk: Művészete a túlélés csodás vajdasági enciklopédiája
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >
12 pontban az orosz–ukrán háborúról
„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >
Trump a végén sírni fog, de nem csak ő
Chris Patten azt jósolja, hogy Trump politikája nagy szenvedést hoz az egész világra, megtépázza Amerika tekintélyét. >
A Trump-kormányzat részéről az ostobaság jelenti a legnagyobb veszedelmet
A hutik elleni támadásról napvilágot látott részletek teljes hozzá nem értésről és nagyképűségről tanúskodnak, és ez >
A Signalgate vörös zászlót mutatott az Egyesült Államok szövetségeseinek
Ha az európaiak nem tudták volna, miként vélekednek róluk, illetve mit akarnak tőlük Washingtonban, akkor két >
Putyin legjobb embere
Paul Lendvai Putyin legjobb emberének nevezi Trumpot, mivel az lepaktálhat Moszkvával, amire könnyen rámehet azután Ukrajna. >