Ma Karolina, Karola, Aida névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Amerika nagy árat fizet majd Trump vámja miatt
Amerika nagy árat fog fizetni azért, hogy Trump 25%-os vámot rótt ki a kanadai és mexikói árukra, mert olyan partnereket és szövetségeseket idegenít el, amelyekre az USA-nak nagy szüksége van. Ezért az Amerika mindenek előtt-ből az lesz, az ország magára marad. Így vélekedik David Frum, a csaknem 270 éves folyóirat a The Atlantic vezető munkatársa. Alaptételnek nevezi, hogy minden importvám megdrágítja a kivitelt. Ily módon az ország többet fog leperkálni egyfelől a behozatalért, illetve a helyettesítő termékekért, ugyanakkor kisebb lesz a profit és a bér azokban az ágazatokban, amelyek kivitelre termelnek. A bajt csak tetézi, hogy az amerikai gyártóknak gőzük sincs, mennyi ideig maradnak érvényben a vámok. Alighanem kitartanak a bejáratott szállítók mellett, megfizetik a megemelt terheket, majd növelik áraikat, ám emiatt beszűkül az üzlet és stagnálás áll be. Egyébiránt éppen Trump volt az, aki első időszakában újra tárgyalta a két szomszédállammal a szabadkereskedelmi egyezséget. Ám szinte bizonyos, hogy amit most csinál, az törvénysértő. Csakhogy az Egyesült Államok egy ideje már semmibe veszi a szerződéseket, a kereskedelem ügyében pedig visszatért a dzsungel törvényeihez. Az elnök 80 év erőfeszítéseit teszi semmissé, amikor a saját képére formálja az USA-ról alkotott nemzetközi képet, vagyis hogy szeszélyes, rövidlátó, nem szavahihető és önző. Miközben az országnak teljesen új típusú ellenlábasa van: Kína, amely abban különbözik minden más korábbi vetélytárstól, hogy gazdagságban, technológiában, katonai erőben felveszi a versenyt Amerikával. Ennélfogva Washingtonnak minden eddiginél jobban kellenek a barátok, de Trump mindent elkövet, hogy elvadítsa őket. A most kezdődött kereskedelmi háború csupán egy lépés a további megpróbáltatások felé. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
New York Times
A vezércikk megállapítja, hogy az amerikai elnök sorra hoz olyan intézkedéseket, amelyekkel az alkotmányt kóstolgatja. Egyetlen tollvonással menesztett 17 munkatársat a kormányzati munka tisztességére felügyelő legfontosabb gárdából. Ők azok, akik a tárcáknál vigyáznak, nehogy csalás történjen, vagy bárki visszaéljen hatalmával, vagyis hogy az adófizetők pénzét arra költsék, amire kell. Szigoruk csökkenti a korrupció eshetőségét.
Elbocsátásukról 30 nappal korábban értesíteni kellett volna a Kongresszust, részletes indoklást is mellékelve hozzá, ám ez elmaradt. A Fehér Ház sajtótitkára azt közölte, hogy az elnök azt rúg ki, akit akar, ám ez nagyon nem igaz. Védelem illeti meg a köztisztviselők jó kétharmadát az önkényes, vagy politikai okokból elhatározott elbocsátással szemben.
Az elnöknek mindig a fékek és ellensúlyok által megszabott keretek között kell maradnia. Ám Trump már az első két hétben annyi vörös vonalat lépett át, hogy aggódhat mindenki, aki bízik az alaptörvényben és a jó kormányzásban. Pont azoktól igyekszik megszabadulni, akik a túlkapásait hivatottak kordában tartani.
Nem elég, hogy személyes alkalmazottainak tekinti az állami tisztségviselőket, a jelek szerint kész elnyomni minden kritikát, vagy akár csak azt megengedni, hogy bárki beszéljen arról szemtanúként, mit csinál valójában az adminisztráció. Magára nézve nem érzi kötelezőnek az elszámoltathatóság elvét. Viszont akik ezt szóvá teszik, hamar az utcán találják, illetve támadásoknak teszik ki magukat.
Hogy lehetetlenné tesz bármiféle vizsgálatot, az már a pártjában is kezd elégedetlenséget kiváltani. Létfontosságú, hogy a jogsértésekkel már az elején szembeszálljon mindkét párt. Mert a politikus próbálgatja, meddig mehet el. Az alkotmány vizsgázik, de nem szabad megengedni, hogy megbukjon.
Neue Zürcher Zeitung
Ébresztő! – figyelmezteti az előző finn elnök Európát Oroszország miatt. Az interjúban Sauli Niinistö, aki tavaly vált meg hivatalától és korábban igen jó viszonyt ápolt Putyinnal, olyannyira, hogy tegeződtek, sőt még hokiztak is együtt, azért aggódik, mert azt látja, hogy Moszkva ki akarja terjeszteni a viszályt.
Ezért tért át máris hibrid hadviselésre. Amikor az oroszok lerohanták Ukrajnát, a finn politikus, aki jelenleg az EU tanácsadója, telefonon próbált meg orosz kollégája lelkére beszélni, de hasztalan.
Jelenleg nem lát semmi esélyt, hogy egyhamar véget ér a háború. Sőt a jelek arra utalnak, hogy a válság eszkalálódik. Ezért vannak az orosz digitális támadások és szabotázsakciók. Putyin nyilvánvalóan megkeseredett ember, mert egyrészt szerinte Oroszország anyácskát nagy-nagy igazságtalanság érte a Szovjetunió bukása után a Nyugat részéről. Másrészről pedig megszállottan hirdeti, hogy Ukrajna Oroszország része. Csalódottsága csak fokozódott az évek során.
Meg van győződve arról, hogy a nyugati emberek puhányok, mint ahogy a nyugati államok is. De végül is mindegy, mi lesz a fegyveres konfliktus kimenetele. A kontinens viszonya örökre megváltozott a Kremllel szemben. Nem szabad többé figyelmen kívül hagyni a veszélyt, meg kell mutatni, hogy Európa erős.
Ami pedig Trumpot illeti, Niinistö vele is sokszor találkozott. Úgy véli: Európának meg kell értetnie vele, hogy a függés kölcsönös. Ugyanakkor a földrésznek képesnek kell lennie, hogy betöltse a biztonsági űrt, ha az USA netán kivonja erőit.
Guardian
Ördögi kör alakult ki Európában, mert a szélsőjobb utánzásra serkent. Főleg a bevándorlás ügyében próbálják átvenni a programját a politikai fő áramlat konzervatív erői, mert abban a hiú reményben ringatják magukat, hogy szavazókat tudnak visszanyerni – fejti ki Jon Henley, az európai ügyek szakírója. Példaként hozza, hogy a CDU tabut szegett, amikor az AfD voksaival nyomta át nem kötelező javaslatát a migránsok beengedésének megszigorítására.
A szélsőség egy évtizeden belül a fő tényező lehet a politikai palettának azon az oldalán. A franciáknál a Nemzeti Tömörülés azzal a felkiáltással üdvözölte a kormányfő nyilatkozatát a túlzott bevándorlásról, hogy a párt ideológiája győzedelmeskedett. Ausztriának a világháború óta először szélsőjobbos kancellárja lehet.
Sokfelé omladozik a tűzfal és erre csak rásegít, hogy a politikai közép követi a szélsőséges politikát, koalícióra lép azokkal, akiket idáig igyekezett távol tartani a hatalomtól. Ezzel pedig elfogadottá teszi a szélsőjobb normáit, miközben maga is jobbra tolódik. A vége az lesz, hogy az emberek úgy látják, valamint tényleg csinálni kell a migrációval.
Nathalie Tocci, az olasz Külpolitikai Intézet igazgatója politikai öngyilkosságnak nevezi, hogy a hagyományos pártok összeállnak a szélsőséggel.
Politico
Németországban éles vita megy arról nem egészen 3 héttel a választás előtt, hogy a nagy pártok együttműködjenek-e az AfD-vel és a paláver azzal fenyeget, hogy fejre áll a politika a földrész legerősebb demokráciájában. A szélsőjobb egyre jön fel a közvélemény kutatásokban, és ez most már veszélyezteti a sok évtizedes tűzfalat. Egyszeriben bizonytalannak látszik a kontinens legnagyobb gazdaságának jövője.
Hogy Merkel elítélte utódját a CDU élén, miután az bekalkulálta, hogy a szélsőség támogatásával tudja elfogadtatni javaslatát a bevándorlás megszigorítására, nos, az nagy port kavar, mert a korábbi kormányfő nemigen hajlandó megszólalni aktuális kérdésekben. Sőt, mondhatni, hogy dinamitot robbantott ily módon.
Hogy az országban az utóbbi időben megváltozott a közhangulat a migránsokkal szemben, az több olyan gyilkosságra vezethető vissza, amelyet idegenek követtek el. Az persze nem valószínű, hogy az AfD kormányra kerül, de ami a németeknél történik, az kihat másutt is. Orbán Viktor máris ünnepelte a német szélsőjobb áttörését, más radikális nacionalisták várhatóan felbátorodnak.
A veszély az, hogy a február 23-i választás destabilizálja Európa gazdaságát, noha arra már így is nagy nyomást fejt ki a Trump által kilátásba helyezett vámháború, illetve a kínai konkurencia. Most minden szem a CDU holnapi konferenciájára szegeződik, mármint hogy mekkora Merz támogatottsága.
Die Welt
A CSU frakciófőnöke úgy nyilatkozott, hogy őt nap mint nap undorral tölti el a Bundestagban, amit az AfD művel. Dobrindt szerint azonban a szociáldemokraták és a zöldek kényszerhelyzetbe hozták Merzet, mivel választási megfontolásokból nem voltak hajlandóak keményíteni a bevándorlás-politikán. Ám egyúttal meg kell fontolni, hogy a társadalom teljesen felbolydult, ezért nem lehet megmondani, merre tart.
Noha a CDU elnökének indítványa két napja elbukott, a bajor politikus mégis biztosra veszi, hogy új irányvonalra állnak rá az uniópártok. Teljesen le kell állítani az illegális migrációt, mert csak úgy érvényesülhet egyenlő mértékben az emberség és a rend. Sürgősen cselekedni kell, mert az ország nem képes megbirkózni a hatalmas teherrel.
Ha másként nem megy, akkor a választás után az új kancellárnak rendeletekkel kell megszabnia a hogyan továbbot. Az AfD-ról szólva az interjúalany megerősítette, hogy szerinte az hazaárulást követ el, a pártot továbbra is a keresztény szociálisok legfőbb ellenfelének tekinti.
A tűzfal viszont immár azért nem jó, mert amögött egyre jobban megerősödtek a szélsőségesek, de ez a SPD és a zöldek hibája. Dobrint azt szeretné, ha Weidelék eltűnnének a színről vagy legalábbis visszaesnének, ez pedig csak a migráció megfékezésével lehetséges. A szélsőjobb hátat akar fordítani az EU-nak, a NATO-nak, az eurónak, ellenben csatlakozna Putyin eurázsiai szövetségéhez.
Süddeutsche Zeitung
Az új bécsi tudósító nyomatékosan tanácsolja a CDU főnökének, hogy erősen figyelje, mi történik az osztrák testvérpárttal, az ÖVP-vel, mert az előrevetíti a német kereszténydemokraták sorsát is. Verena Mayer felidézi, hogy a Néppárt 25 éve egyre-másra lepaktált a jobboldali populistákkal, ám ennek most fizeti meg az árát.
Az világos, hogy Merz – akarva-akaratlanul – elősegítette az AfD társadalmi elfogadottságát, és hogy hosszú idő után kinyitott az előtt egy ajtót, de hogy mennyire, az majd kiderül. Viszont hogy mi van az ajtó túloldalán, azt jól lehet látni Ausztriában. A jobboldal 2,5 évtized után már csupán úgy tud hatalmon maradni, hogy a kancellári bársonyszékbe segíti az FPÖ vezérét.
Merz pontosan elemezte nemrégiben az osztrák politikát, amikor kijelentette, hogy ott szalonképessé tették a populistákat, éspedig abból a téves feltételezésből, hogy ily módon meg lehet őket fegyelmezni, illetve háziasodnak. Ám aki ilyen áspiskígyót tesz a nyakára, azt megfojtja a csúszómászó.
Ausztria esettanulmány, hogyan hagyta ott egyre több választó a Néppártot. Úgyhogy sok helyütt ma már a szélsőséges Szabadságpárt számít tömegpártnak. Az ÖVP káderállománya meggyengült, a pártnak nincs már határozott profilja. Úgyhogy ha összeáll Kickl-lel, az megadhatja neki a végső döfést.
Könnyen meglehet, hogy az osztrák példa nyomán egy szép nap a CDU sem tudja kizárni, hogy összeálljon az AfD-vel.
FAZ
A PiS politikai üldözöttnek állítja be magát, hangsúlyozza kommentárjában a szerkesztő, Reinhard Veser, kiemelve, hogy a volt igazságügyi miniszter kiprovokálta a letartóztatását. A korábbi kormánypárt azonban módszeresen jár el és árt vele Tusknak.
Ziobro nem volt hajlandó megjelenni az illetékes parlamenti bizottság előtt, amely a Pegasus kémprogram illegális, ám időközben alaposan bizonyított bevetéséről akarta kikérdezni. Ily módon igyekszik megakadályozni a történtek kiderítését. A vádakat visszautasítja, ami szíve-joga. De meg kellett volna jelennie a törvényhozás előtt, már ha minimális tiszteletet tanúsít az állami intézmények és a törvények iránt.
Ám látványosan tett az idézésekre. A bukott nemzeti konzervatívok ugyanis azt hangoztatják: a kommunista diktatúrát idézi, hogy az igazságszolgáltatás és a politika utána kíván járni a jogsértéseknek, a hatalommal történt visszaéléseknek.
Ily módon a párt folyamatosan iszapbirkózásra kényszeríti a koalíciót, amely sok választó szemében bemocskolódva kerül ki a csatából. Ez pedig kihathat a májusi elnökválasztás esélyeire.
Következő cikk: A magyarok egyszerűen alkalmatlanok a tömeges ellenállásra?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A magyarok egyszerűen alkalmatlanok a tömeges ellenállásra?
Ezt a képet a csütörtökön, Szerbia budapesti nagykövetsége előtt készítettem. Az Orbán szerb haverja elleni hatalmas >
Amerika nagy árat fizet majd Trump vámja miatt
Amerika nagy árat fog fizetni azért, hogy Trump 25%-os vámot rótt ki a kanadai és mexikói >
Ha ő nincs, már egyikünk se élne?
Maradjunk még egy percre a covidnál, ha egyszer már voltak olyan ostobák, hogy felidézték. Nem kellenek >
Szerbia ifjúsága – egész Európa reménysége
A demokratikus változást követelő szerb ifjúság a reményt jelenti egész Európa számára, és a mozgalom egyre >
Európának ki kell állnia Grönlandért. De nem teszi
Európa leszerepel, amikor arról van szó, hogy mennyire kész szembeszállni Trumppal Grönland ügyében – állapítja meg >
Soha nem fog működni Trump Gáza-terve
A jobboldali Daily Telegraph általában egyetért Trumppal, ám a külpolitikai szerkesztő, Con Coughlin most mégis úgy >
Szerbiában Vučić hatalma a tét
Újvidék a maga 15 halottjával a korrupció és az ellenőrizetlen hatalom jelképe lett. Ezért ma már >
Kulcsfontosságú, hogy kit nevez ki Donald Trump budapesti nagykövetnek
Erre hívta fel a figyelmet a főleg az amerikai belpolitikával foglalkozó lap a The Hill szerzője. >
Donald Trump hümmögni fog, de ha Európa vezetői felállnak a védelmére, a házuk állni fog
Európa bajban van, és forró év vár rá, mind a belső, mind a külső ellenségek miatt, >
Ha Ukrajna elesik, a Nyugatot még sokkal rosszabb viszály fenyegeti
A Guardian véleménycikke szerint valójában már most zajlik ellene egy burkolt háború. Az örvendetes, hogy Trump >
Örök vágy és örök kudarc
Egy alkalommal megkérdezték Gandhit, mit gondol a nyugati civilizációról. Azt felelte, hogy „az nagyon jó gondolat >
Mintha egy ragadozó állna szemben szociális munkásokkal
A Neue Zürcher Zeitung főszerkesztője úgy jellemzi az amerikai elnök és Európa viszonyát, mintha egy ragadozó >