2024. szeptember 28. szombat
Ma Vencel, Salamon névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Scholz fut ki az időből

Scholz fut ki az időből

A Guardian vezércikke úgy gondolja, hogy a Scholz-koalíció küszködik, miközben fut ki az időből. A szociáldemokraták csupán pirruszi győzelmet arattak Brandenburgban, és ez aligha vigasz, mert változatlanul jön fel a szélsőjobb. A berlini hármas pártszövetség népszerűsége gödörben van, és ha az SPD kikapott volna két napja, akkor alighanem már előkerültek volna a kések a kancellár ellen, akinek pártja vereségtől tart a jövő évi általános választáson. A drámát ezúttal sikerült kivédeni, de ez az össz jó hír a miniszterelnöknek. Erősen fenyeget, hogy léket kap a közös hajó. A két kisebb partner leszerepelt a tartományi megmérettetésekben és ebből bőven lehet egy működésképtelen, szétesett kormányzat, amely önmagával hadakozik. Egymást fogják vádolni, ugyanakkor mivel saját pártján belül nincs ellenjelölt, Scholz továbbra is homokzsákként és bűnbakként szolgál. A fokozódó felfordulás igen rosszkor jön, hiszen súlyos bajokkal szembesül az EU legerősebb tagja. Az AfD és a BSW elveti a zöld átmenetet, valamint az Ukrajnának nyújtott segítséget. A szélsőjobb meglovagolja a megélhetési költségek megdrágulását, próbálja ördögnek beállítani a migránsokat. Közben a kínai és amerikai konkurencia miatt több autógyártó üzembezárásokat mérlegel. Nehéz belátni, hogy egy demoralizálódott és széesett kormány képes hatékonyan felvenni a harcot az említett frontokon. A szabaddemokrata pénzügyminiszter nem hajlandó pénzt adni a közberuházásokra, amelyek pedig csillapítanák a nyugtalanságot. Ez azonban a szélsőségesek malmára hajtja a vizet. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Bloomberg

 

A Morgan Stanley arra figyelmeztet, hogy sokat veszíthet értékéből a forint a magyar gazdaságot övező kockázatok miatt. A bankház azt ajánlja, hogy a befektetők vegyenek eurót a magyar fizetőeszköz helyett, ha az árfolyam eléri a 410-es szintet. Erősen veszélyes ugyanis az Orbán-kormány költségvetési, illetve monetáris politikája, ezt egyébként sok más stratégiai elemző is mondja. Pl. a Barclay’s-nál és a Citigroup-nál.

A magyar állampapírok az idén 1,6 %-ot fialtak, ez messze elmarad az 5,4 %-os európai átlagtól. És csak egyre romlanak a magyar makrogazdasági viszonyok. A Morgan Stanley kevés esélyt lát arra, hogy az EU egyhamar feloldja a zárolt pénzeket, arról nem beszélve, hogy milyen bizonytalanságok kísérik a következő választást.

A shortolás felerősödött, amióta a Bloomberg azt jelentette, hogy Orbán feladja a költségvetés megszilárdítására tett ígéretét. A hatalom már kénytelen volt lefelé módosítani a növekedési előrejelzést, miután a befektetések és más mutatók lejtmenetbe váltottak.

 

Die Presse

 

Ezúttal a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet mutatta ki, hogy Kelet-Európa gyorsan be tudná hozni gazdasági lemaradását, ha feladná, hogy a Nyugat meghosszabbított munkapadja legyen. A jelenlegi növekedési modellnek ugyanis erős korlátai vannak, bár a következő öt évben a fejlettség szintje elérheti a déli államok színvonalát.

A gazdag nyugati és északi országok azonban továbbra is elérhetetlen távolságban vannak a jólétet tekintve, ezért a régiónak arra kellene törekednie, hogy hozzájusson az élenjáró technológiához.  Nem a sok élő munkát igénylő termelést kellene forszíroznia, annál is inkább, mert ezek a társadalmak elöregszenek és emelkednek a bérek.

A kutatást és fejlesztést kellene megcélozni, hogy a kis- és középvállalkozások profitáljanak az irányadó know-how-ból. Máskülönben félő, hogy a szóban forgó államok megrekednek a német életszínvonal 70-75 %-án - mondja a tanulmány szerzője.

Azt kell megnézni, hogyan csinálta Írország és Szingapúr. Ott látszik ugyanis, hogy akár egy nemzedék alatt át lehet alakítani a gazdaságot. Igen fontos, hogy a gyakorlati igényeknek megfelelően módosítsák a szakképzést, de még az egyetemi oktatást is. Szükséges továbbá a hosszú távú innovációs stratégia. Nem szabad sajnálni a pénzt a kutatásra. 

 

Euractiv

 

Magyarország és Románia van a legjobban lemaradva, amikor arról van szó, hogy mely országok tettek a legkevésbé eleget a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság, illetve az Európai Bíróság határozatainak. Ha valamely tagállam félvállról veszi a két testület ítéleteit, az aláássa az EU-ban a demokráciát és a jogállamot.

A magyar kormány tavaly az utóbbi 10 évben született EJEB-verdiktek csaknem 76 %-át nem ültette át teljes egészében a gyakorlatba, vagyis hiányosan teljesített. A késlekedés sokszor meghaladja a két évet. Ez az érintett ügyek 66 %-ára vonatkozik.  

 

FT

 

Gideon Rachman szerint egyre jobban szétesik a politika Németországban és ez veszélyezteti mind a nyugati egységet, mind Ukrajna támogatását. Az újság első számú külpolitikai szemleírója emlékeztet arra, hogy az AfD, illetve a szélsőbalos BSW már minden 3. német rokonszenvét élvezi, noha a két párt harcosan migránsellenes, elutasítja a NATO-t és leállítaná a Kijevnek szánt segélyeket.

Az erősödő szélsőség máris befolyásolja a Scholz-kormány politikáját, lásd a határellenőrzés visszaállítását. Ha lanyhul a német és amerikai elkötelezettség az ukránok iránt, az lehetővé tenné, hogy Putyin kihirdesse a saját győzelmét. Megkérdőjeleződne Kijev önálló állami léte, Moszkva viszont más államokat is fenyegetne.

Az ukránok legelszántabb partnerei attól félnek, hogy a kancellár béketárgyalásokat kezdeményez a Kremllel, és így próbálja megfordítani a szerencséjét. Német elemzők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy az orosz vezetés nem vetette be, hanem raktározza a legújabb fegyvereket – alighanem bizonyos, jövőbeli viszályok esetére. Scholz ezt pontosan tudja, ám a politikusok a percnek élnek és lépéseiket szinte kivétel nélkül alapvetően a belpolitika határozza meg.

 

Daily Telegraph

 

A keletnémet szavazópolgárok két napja megéljenezték Putyint és meggyengítették a Nyugatot – vonja le a következtetést Samuel Ramani, az Oxfordi Egyetem tanára. Úgy ítéli meg, hogy az AfD lendülete messze ható következményekkel jár az európai biztonságra nézve, még akkor is ha a szociáldemokraták hajszálnyi győzelme folytán egyelőre lekerült a napirendről, hogy meddig lehet kancellár Scholz.

Az Alternatíva Németországért ideologikus, illetve populista alapon utasítja el Ukrajna megsegítését. Egyébiránt a németek többsége fél, hogy NATO-országokra is átterjedhet a fegyveres viszály, no meg tart az orosz nukleáris csapástól is. Az is visszhangra talál a tömegeknél, hogy a párt összefüggésbe hozza a szankciókat, illetve az emelkedő energiaárakat és a gazdasági gondokat.

A szélsőjobb előretörése arra ösztökélheti a kormányfőt, hogy visszatérjen kezdeti álláspontjához, amikor még nem kívánta felfegyverezni az ukránokat. Ez a fejlemény felbátorítaná az orosz-barát Orbánt és Ficot. Egyúttal meglőné az európai törekvést a fegyverkészletek növelésére.

Nem tudni, hogy Macron és Meloni mennyire tartana ki Kijev mellett. A brandenburgi választási eredmény láttán Ukrajna barátai fellélegeztek, de ne siessék el: hogy az AfD mindenáron békét akar, az továbbra is fenyegeti a kontinens biztonságát.

 

The Hill

 

Valami rohad az orosz néplélekben, ami azon látszik, hogy a társadalom elfogadja a Putyin által osztogatott pénzeket, élvezi a jólétet, aminek azonban az az ára, hogy százezrek halnak és sebesülnek meg Ukrajnában állapítja meg Alexander Motyl, az amerikai Rutgers Egyetem politológia professzora.

Azt Gabujev, a berlini Carnegie Oroszország-Eurázsia Központ igazgatója fogalmazta meg, hogy a legtöbb orosz bulinak a tekinti a háborút, és az áldozatokat árnak gondolja a jólét fejében. Ilyen körülmények között azonban jóformán reménytelen, hogy a liberálisok átalakítsák az országot. Ahhoz alighanem évtizedek kellenek, egyúttal elkerülhetetlen a komoly terápia.

A tömegek azonban ilyen körülmények közepette bűnrészesek a Putyin által elkövetett háborús bűnökben. Megérdemelnék, hogy egy nap ott üljenek az elnök mellett a vádlottak padján.  Nem mondhatják, hogy kényszerítették őket a rosszra, szabad akaratukból döntöttek a pénz mellett.   

Vagyis az orosz lélek sokkal betegebb, mint ahogy azt sokan hajlandóak elismerni. Hosszú idő kell ahhoz, hogy a nép kész legyen civilizálódni. De talán van egy könnyebb út: a rezsimet megrendítené a háború elveszítésének traumája. Akkor hozzá lehetne látni, hogy a szívek és agyak kiszabaduljanak Putyin szorításából. Ám a vereségnek egyértelműnek kell lennie, mert különben Oroszország Anyácska csak még inkább felvillanyozódna és tovább bulizna, miközben a háborúban hullanak az ukránok és az oroszok.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Az Osztrák Szabadságpárt vezére radikalizálódott, ezért megnyerheti a vasárnapi választásokat – írja Bécsből Meret Baumann, a tudósító. Provokatőrének és populistának minősíti Kicklt, akiből azonban hiányzik a két előd, Haider és Strache karizmája, viszont sokáig túl agresszívnak számított, hogy a párt élére álljon. A másik kettő tehetséges népámító volt, ő viszont bizalmatlan és magának való. Egy megközelíthetetlen demagóg.

Magát csak a nép kancellárjaként emlegeti, ami tudatos provokáció, hiszen a kifejezés eredetileg a hitleri propagandától származik. Viszont ami másoknál tabutörésnek számít, arról ő jóformán magától értetődő természetességgel beszél. Leállítaná pl. a menedékkérelmeket és nem érdekli, hogy ez az európai jogba ütközik.

Ugyanilyen lazán értekezik az állítólagos nagy lakosságcseréről. Láthatólag élvezi a sajtó és a politikai ellenfelek felzúdulását. Nem riad vissza attól, hogy kapcsolatba kerüljön német-nemzeti diákszervezetekkel. De így is van esélye, hogy vasárnap után jogot formáljon a kormányfői tisztségre.

Így most Ausztriában vita robbant ki arról, hogy tűzfalat kell vonni vele szemben. Minden párt azt hangoztatja, hogy nem áll össze vele. Nehammer miniszterelnök kijelentette, hogy a Szabadságpárt vezetője felelőtlen, félelmet szít és a többiek rosszul ítélték meg. Csakhogy – Németországgal és az AfD-vel ellentétben – az FPÖ már régen a politikai paletta szerves része, hozzátartozik a rendszerhez, amely ellen Kickl nem győz kirohanni.

 

Wall Street Journal

 

A konzervatív újság siralmas tartja Biden külpolitikai mérlegét. A vezércikk úgy értékeli, hogy a politikus világméretű káoszt hagy utódjára, az eltelt négy évben mindenütt felbátorodtak az USA ellenfelei. A föld most jóval veszélyesebb, mint 2020-ban volt, sokkal kevésbé felel meg az USA érdekeinek a szabadságnak és a demokráciának.

Ez utóbbi azért tragikusan paradox, mivel annak idején az elnök a tekintélyuralom és az demokrácia küzdelmét választotta fő témájául. Csakhogy mindenütt nyomulnak az autokraták.

Kezdődött a kaotikus afganisztáni kivonulással, összeomlott az amerikai elrettentés hitele. A politikus megpróbálta megbékíteni Putyint, és az elején megtagadta a fegyvereket Ukrajnától. Ezért Moszkva azt következtette ki, hogy megindíthatja a háborút. Viszont Washington még most is dilemmázik, hogy engedje-e használni az ATACMS-rakétákat Ororszországban.

A közel-keleti mérleg még gyatrább. A politikus udvarolt Iránnak, hogy ismét érvényes legyen a nukleáris megállapodás, de Teherán robog afelé, hogy atomhatalom legyen. A Hamász támadása teljesen váratlanul érte Amerikát. A gázai hadművelet még véget sem ért, de máris sokkal véresebb konfliktus fenyeget Libanonban. A huszik jóformán teljesen lehetetlenné tették a kereskedelmi hajózást a Vörös-tengeren.

A Csendes-óceán térségében nincs elég amerikai haderő, hogy megakadályozza Tajvan lerohanását. De a legbaljósabb a nyugat-ellenes, orosz-kínai-iráni-észak-koreai tengely. Biden mégis úgy beszél, mintha erősödne a béke és a jólét.

Akárki is lesz a Fehér Ház új lakója, szakítania kell ezzel a politikával, hacsak az Egyesült Államok nem szeretne globális viszályba keveredni, annak minden katasztrofális következményével.

2024. szeptember 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Már szex sincs

És ha már a tudomány környékén ólálkodunk, Nyugaton egyre kevesebb a szex, ezt Schmidt Máriától, a >

Tovább

Putyin már most kiterjeszti a háborút a Nyugat ellen

Szabotázsakciókat hajt végre és segíti a terroristákat a Közel-Keleten, ezért Bidennek nem szabad haboznia az Ukrajna >

Tovább

A legveszélyesebb magyar prédikátor

Magyarországon ma nincsenek diktatúra-stílusú gyilkosságok, nincsenek letartóztatások, vagy eltűnések. Ehelyett a kormány csupán bürokráciával dühítővé és >

Tovább

Orbán terve vagy álhír? Rejtély, hogy az osztrák határon menekülttábor épül-e

A Der Standard két kiküldött munkatársa a Vitnyéden tett látogatás után sem lett bölcsebb, hogy ti. >

Tovább

Meg kell buktatni Netanjahut, mert különben Libanon lesz az újabb Gáza

A Guardian külpolitikai elemzője, Simon Tisdall írja ezt. Merthogy a miniszterelnök csak úgy maradhat hatalmon, ha >

Tovább

A Biden-kormányzat türelme Magyarországgal szemben talán már teljesen elfogyott

Legalábbis ha komolyan vesszük David Pressmant, az Egyesült Államok budapesti nagykövetét – mutatott rá a republikánus, >

Tovább

Scholz fut ki az időből

A Guardian vezércikke úgy gondolja, hogy a Scholz-koalíció küszködik, miközben fut ki az időből. A szociáldemokraták >

Tovább

Az erdő mindig elindul

„Mi zokog mint malom a pokolban” (Vörösmarty Mihály: A vén cigány)   Egy vagy tíz vagy száz ember >

Tovább

A vigyorgással körített önelégült rasszizmus szintén igen veszélyes

Ezt állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalás, miután Trump most éppen a haiti bevándorlók ellen uszít. >

Tovább

Zelenszki mindent megváltoztató terve, amelyet Bidennek gyorsan támogatnia kell

Kijev újabban arról beszél, hogy az erő pozíciójából szeretne tárgyalni, azaz már nincs szó az elvesztett >

Tovább

Magyarországon manipulálták a csipogókat?

A szakértő szerint mindazonáltal titkosszolgálati csúcsteljesítmény, ami történt. Szerinte Magyarországon fogták el a szállítmányt, és nagyon >

Tovább

A robbanó csipogók az egész világon riadalmat keltettek

Veszélybe kerültek a kereskedelmi szállítási útvonalak. Vagyis a kormányok még inkább rákényszerülnek, hogy csökkentsék a technológiai >

Tovább