2025. április 28. hétfő
Ma Valéria, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

MASZLAG: SZHP–VMSZ KOALÍCIÓS SZERZŐDÉS 2023

Egy közösségromboló politika folytatása (3.)

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Egy közösségromboló politika folytatása (3.)


A koalíciós szerződésnek ez egy olyan, minden realitást mellőző (utópisztikus) pontja, amelynek megvalósulását senki nem veszi komolyan, hiszen köztudottan még a jelenlegi ügyintézés (legfőképpen pedig a papír alapú) nem működik a nemzeti kisebbségek nyelvén a közigazgatásban, az igazságügyben és a közszolgálatokban, nemhogy majd az elektronikus működni fog! A „szerb világ” építése a szerb nyelv és cirill írás alkalmazást hirdeti mindenhol, minden alkalommal és minden helyen!

A Szerb Vasút Foglalkozás-egészségügyi Intézet újvidéki kirendeltségében idén májusban már olyan magyar nyelvű felirat fogadta a polgárokat, hogy „akik nem beszélik Szerbia hivatalos nyelvét (szerb), hivatalos szerb-magyar fordító kíséretében jelenjenek meg”! Ez persze annak is a következménye, hogy az MNT még a nyelvhasználati jogok sérelmének kirívó eseteiben sem reagált! Bozóki Antal:

Ami a polgárokat illeti – aki megbékél

a rossz sorssal, jobbat nem is érdemel.

A što se građana tiče – ko se pomiri

sa lošom sudbinom, bolje nije ni zaslužio.

Ivan Živkov 

 

Újabb „koalíciós szerződést” kötött (pénteken) szeptember 13-án Belgrádban a Szerb Haladó Párt (SNS/SZHP) és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), pontosabban a két párt elnöke, Miloš Vučević és Pásztor Bálint. (Arról nincs információ, hogy a VMSZ szervei és párszervezetei megvitatták-e és, ha igen, mikor a dokumentum szövegét.)

Mit ír tételesen a szerződés IV. Kisebbségi kérdések fejezetében és mi a valóság?

 

gy) A kultúráról szóló törvény rendelkezéseit összehangolják a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló törvény rendelkezéseivel, a kultúráról szóló törvény 41. szakaszának 2. bekezdése és a 42. szakasz 3. bekezdésének a Művelődésügyi Minisztérium (011-00-20/23-05 sz. 2023.03.14-én kelt) értelmezésének megfelelően oly módon, hogy az igazgatóbizottság legalább egy tagját a nemzeti tanács nevezi ki, ha pedig megállapítást nyer, hogy a művelődési intézmény több nemzeti kisebbség számára kiemelt jelentőségű, akkor ezek mindegyikének nemzeti tanácsa kinevez egy-egy tagot az intézmény igazgatóbizottságába.

A szerződésnek ez a pontja is szükségtelen és értelmetlen, mivel a kultúráról szóló törvény idézett rendelkezése ezt a követelményt már tartalmazza. Más dolog, hogy a törvénynek az Magyar Nemzeti Tanács (MNT) hivatalos oldalán közzétett szövege a 2016 utáni változásokat nem követi. Miloš Vučević és Pásztor Bálint nem ismerik a kultúráról szóló törvényt (se)?

 

h) A magyar tannyelvű oktatás zavartalan lebonyolításához szükséges tankönyvek, taneszközök, tanítási és tanulási tervek és programok, valamint minden előfeltétel biztosítása a szerb nyelvű anyagok biztosítása ütemezésének megfelelően történik.

A tankönyvek, taneszközök, stb. biztosítása a nemzeti kisebbségi nyelveken is a szerb állam kötelezettsége, ha szerződésbe foglalják, ha nem, és nem a lehet a pártok egyezkedésének a tárgya.

A szerb állam ennek a kötelezettségnek nem vagy rendszertelenül tesz eleget. A magyar diákok számára ugyanis évek óta és rendszeresen késnek a tankönyvek, nem készülnek el a tanévkezdésre. Arról azonban nem esik szó, hogy nincs is minden tantárgyból magyar nyelvű tankönyv. A középiskolás tanulók számára még a magyar nyelv és irodalom tantárgyból sincs! Évek óta ezt a még ezt a problémát sem tudták megoldani. Az MNT vezetői sem voltak képesek/tudtak/nem akartak elkészíteni egy tisztességes jelentést sem a tankönyvhelyzetről, hogy melyek a hiányzó tankönyvek, és hogy ki és mikorra fogja azokat elkészíteni?

Jerasz Anikó, a VMSZ oktatási államtitkárának szeptember 21-én közölt nyilatkozata szerint 21 tankönyv, leginkább olvasókönyv, nyelvtankönyv, munkafüzet hiányzik az általános és középiskolások számára – ha hinni lehet neki. Ezekből „kimerült a raktárkészlet”, „a jóváhagyási eljárás befejeződött ugyan, de még nincsenek kinyomtatva”, vagy „a jóváhagyási eljárás még nem fejeződött be”!?

 

i) Az illetékes minisztérium székhelyén kívül létrejön egy külön szervezeti egység – a szabadkai székhelyű pedagógiai szakfelügyelőségi csoport, Szabadka város, valamint Topolya, Kishegyes, Ada, Zenta és Magyarkanizsa községek oktatási intézményeire vonatkozóan.

A két párt az első, 2014. április 28-i koalíciós szerződésének (8. Kisebbségi jogok) l) pontjában azt írja, hogy „az oktatási reform során új iskolaigazgatóság alakul Szabadkán, amelyhez Szabadka Városa mellett, Topolya, Kishegyes, Ada, Zenta és Magyarkanizsa községek tartoznak majd. (Jelen pillanatban Szabadka Városa a Zombori Iskolaigazgatósághoz tartozik annak ellenére, hogy a lakosságszámot tekintve Szabadka messze nagyobb város Zombornál)”.

Az idézett szöveg szinte szó szerint bekerült a VMSZ-SZHP 2016. augusztus 14-én (6. Kisebbségi jogok, m. pont, 2. bekezdés) és a 2022. november 1-én Aleksandar Vučić és a néhai Pásztor István által aláírt egyezségébe is [h) pont]. Ez ugyancsak jól mutatja a két

párt vezetői szavahihetőségének és a dokumentumainak az értékét is. (A 2020. november 13-án kötött szerződés a SZHP-vel a VMSZ oldalán „nem található”.)

Van-e Szabadkán iskolaigazgatóság, amelyhez Szabadka, Topolya, Kishegyes, Ada, Zenta és Magyarkanizsa községek tartoznak? A hiába kerestem a közösségi hálón, az Oktatásügyi Minisztérium oldalán is. Ahogy tíz év alatt sem jött létre az iskolaigazgatóság, úgy fog „létrejönni a pedagógiai szakfelügyelőségi csoport” is. Igaz, nincs is határidőhöz kötve!

 

j) Biztosítják minden elektronikus ügyintézési szolgáltatás (elektronikus információk, dokumentumok és szolgáltatásnyújtás) működését a nemzeti kisebbségek hivatalos használatban levő nyelvén oly módon, hogy a közigazgatás által használt információs rendszerek, platformok, szoftverek és a teljes infrastruktúra minden felhasználó számára egyenlő elérhetőséget és felhasználást tesz lehetővé.

A koalíciós szerződésnek ez egy olyan, minden realitást mellőző (utópisztikus) pontja, amelynek megvalósulását senki nem veszi komolyan, hiszen köztudottan még a jelenlegi ügyintézés (legfőképpen pedig a papír alapú) nem működik a nemzeti kisebbségek nyelvén a közigazgatásban, az igazságügyben és a közszolgálatokban, nemhogy majd az elektronikus működni fog! A „szerb világ” építése a szerb nyelv és cirill írás alkalmazást hirdeti mindenhol, minden alkalommal és minden helyen!

A Szerb Vasút Foglalkozás-egészségügyi Intézet újvidéki kirendeltségében idén májusban már olyan magyar nyelvű felirat fogadta a polgárokat, hogy „akik nem beszélik Szerbia hivatalos nyelvét (szerb), hivatalos szerb-magyar fordító kíséretében jelenjenek meg”! Ez persze annak is a következménye, hogy az MNT még a nyelvhasználati jogok sérelmének kirívó eseteiben sem reagált!

 

k) Biztosítják a feltételeket az elfogadott jogszabályok rendelkezéseinek maradéktalan és hatékony végrehajtásához, a kisebbségi közösségek tagjainak arányos képviselete érdekében a közszférában.

Ezt a nyakatekert fogalmazást két részre kell bontani, az egyik, hogy biztosítani kell a feltételeket a jogszabályok „maradéktalan és hatékony végrehajtásához”, a másik pedig „a nemzeti közösségek arányos képviselete a közszférában”.

A mondatot úgy is lehet értelmezni, a jogszabályokat ezért kell alkalmazni, hogy megvalósuljon „a nemzeti közösségek arányos képviselete a közszférában”.

A jogszabályok alkalmazása, illetve végrehajtása azonban ismét csak az állam kötelessége és nem képezheti semmilyen, így pártalku tárgyát sem!

A nemzeti közösségek arányos képviselete sem egy VMSZ-es találmány, ahogy beállítani szeretnék, hanem Szerbiának még az EBESZ (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet – OSCE) 1999 szeptemberében – tehát 25 évvel ezelőtt elfogadott – ún. Lundi Ajánlásaiból eredő kötelezettsége a nemzeti kisebbségek hatékony részvételének biztosítására a közéletben.

A magyar nemzetiségűek számának folyamatos csökkenése a közszférában evidens. A magyarok száma a tartományi közigazgatásban, például, a 2003. évi 6,73 százalékról – a több alkalommal proklamált részarányos foglalkoztatás és a nemzeti közösségek nyelvének egyenrangú hivatalos használata ellenére – 2018-ra mindössze 4,88 százalékra csökkent, miközben a magyarok száma lakosságban akkor még 13,00 százalék volt (2022-ben 10,47). Az utóbbi években az ombudsman-jelentésekben már ki sem mutatták a tartományi közigazgatási alkalmazottak nemzeti összetételét. Most majd biztosítják a feltételeket az arányos képviseletre?

2024. szeptember 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Eltűnt a türelmes középút

Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >

Tovább

„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”

Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >

Tovább

Magyar, szerb két jó barát?

Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >

Tovább

SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK

Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >

Tovább

A kíméletlen múlt utánunk nyúl

A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >

Tovább

Az aranykorról szóló narratíva hitelét vesztette

A polgárok érzékenyebbé váltak a baljósan terjedő korrupcióra, amit Vučić elnök is érzékelt, ezért ezekben a >

Tovább

A vajdasági magyar közösség helyzete és jogainak érvényesítése

A Szerbiában és Vajdaságban kialakult helyzet miatt a magyar közösségben egyre jobban eluralkodik a kiábrándulás, a >

Tovább

Egy új nemzedéki mítosz

Természetesen ebben a küzdelemben a hatalom az állami erőszak bevetésével elfojtja az egyetemista megmozdulásokat. Ezt Vučić >

Tovább

MAGYAR TYACIK

Magyarországon és Szerbiában is most valójában a jelenlegi hatalmi elit uralmának a megőrzéséről van szó, amelyik >

Tovább

A nagytőkések vásárolták meg a maguk Hitlerét

A legkínosabb Trump helyzete, aki Amerikát újra naggyá akarja tenni, miközben a valódi célja az, hogy >

Tovább

A nagyon rövid időre megcsillanó a csillag

Nagy és felesleges luxusnak számít úgy írni, hogy legalább a lelkemben ne rejtőzködjen a remény, hogy >

Tovább

AZ EGYETEMI HALLGATÓK KÖVETELÉSEI

Az egyetemisták nem csak követeléseket fogalmaztak meg: március 1-én este Nišben felolvasták a nyolc fejezetből álló >

Tovább