2024. december 21. szombat
Ma Tamás, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az ukránok zseniális katonai húzása megváltoztathatja a háború kimenetelét

Az ukránok zseniális katonai húzása megváltoztathatja a háború kimenetelét

Az Egyesült Államok európai erőinek korábbi főparancsnoka szerint az ukránok zseniális katonai műveletbe kezdtek Kurszknál, megváltoztatják vele az egész háború menetét. Ben Hodges most már azt sem tartja bizonyosnak, hogy a végén az oroszok nyernek. Egyelőre ugyan nem lehet megmondani, meddig mennek el az ukránok, mennyi ideig maradnak orosz területen, illetve, hogy a fejlemény kihat-e a fronthelyzetre Ukrajna keleti felében, de úgy véli, hogy az ukránok még további jelentős hadmozdulatokra készülnek. Hogy Moszkva miért nem reagál érdemben, annak okát abban látja, hogy a vezérkar, az első számú titkosszolgálat, valamint a határőrség emberei gyűlölik egymást, szívből és igazán. Putyin ellenben próbál nem tudomást venni Kurszkról és átpasszolja a feladatot az FSZB-nek, hogy ne neki kelljen foglalkoznia ezzel a tényleg súlyos problémával. A tábornok ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a világ továbbra is túlbecsüli az orosz hadsereget. Mert az igaz, hogy a Kremlt nem érdekli, hány embert veszít, ami nagy előny egy háborúban. Viszont azért van még mindig rengeteg rakétája, siklóbombája, cirkálórakétája, mert a Nyugat nem engedi meg Ukrajnának, hogy csapást mérjen Oroszországban azokra a bázisokra, ahonnan kiindulnak a támadások. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Washington Post

 

Kijev azt reméli, hogy a kurszki betöréssel a győzelembe menekülhet, de háború vége még távolinak tűnik – írja Ishaan Tharoor, a lap külpolitikai szakértője. Oroszország ugyanis fokozza a nyomást a fő frontvonalon, még jobban benyomul a Donyec-medencébe.

A váratlan hadművelet ugyanakkor drámai előnyhöz juttatta Ukrajnát. Erkölcsileg feldobta a sokat szenvedett népet és jelképes csapás Putyin számára. Ukrán illetékesek arra utalnak, hogy Moszkva kénytelen volt átirányítani egyes erőit az alapvető harci övezetből. Nem véletlenül mondta azt a svéd külügyminiszter, hogy a fejlemény igen súlyos az orosz rezsim szemszögéből. Megmutatja mind az orosz népnek, mind a világnak, milyen gyenge a Kreml katonai gépezete. Még arra is képtelen, hogy megvédje az ország határait.

Hogy tovább küzdhessenek, Zelenszkij azt szeretné elérni, hogy a nyugati szövetségesek lazítsanak az általuk küldött fegyverek bevetésének földrajzi korlátain. A kurszki hadművelet megalázta ugyan az orosz hadsereg és bizonyította az ukránok rugalmasságát, ám nem változtatott az alapvető helyzeten, a hosszú állóháborún.   

 

Reuters

 

Egyre nagyobb akadályok nehezítik, hogy az orosz cégek megfizessék a Kínától vett áruk árát: késnek az utalások és növekednek a költségek, ennélfogva több tízmilliárd yüan sorsa lóg a levegőben. Az ok beavatott források szerint az, hogy a kínai bankok lassan komolyan veszik a nyugati figyelmeztetéseket,, mivel nem szeretnének ujjat húzni az európai, illetve amerikai felügyeleti szervekkel.

Ezért sorra szállnak ki az üzletből, noha ez a reláció adja az orosz külkereskedelem egyharmadát. Egy illetékes azt közölte, hogy Kína egy időre teljesen leállította a pénzügyi tranzakciókat. Azóta már megtalálták a megoldást, de kellett hozzá vagy három hét. Ezalatt azonban drasztikusan visszaesett az áruforgalom

Az egyik kiút az, hogy az oroszok aranyat vesznek, az Hong Kongban eladják és az ellenértéket helyi bankszámlára teszik be. Ezen felül közvetítők láncolatát iktatják közbe, hogy elmossák a nyomokat.  Ám egy csomó kisebb vállalkozás ily módon kénytelen lehúzni a rolót, mert nem tudja előteremteni a pénzt a megnövekedett kiadásokra.

Az államközi együttműködés fő területein viszont nincsenek ilyen gondok, és ott azt tapasztalni, hogy megvan a politikai akarat az együttműködéshez. Az Orosz Tudományos Akadémia Kína-intézetének vezetője viszont arra figyelmeztet, hogy addig kár a kínai befektetések megugrásában reménykedni, amíg ki nem küszöbölik a fizetés miatt keletkezett nehézségeket.

A dilemma az, hogy nagy kínai és indiai vállalkozások erősen függnek a fejlett világtól és amint azt az orosz külügy gazdasági főosztályának vezetője elárulta: megmondták nekik, hogy ha továbbra is boltolnak Oroszországgal, akkor elvágják számukra az oxigén utánpótlást, kereshetnek más piacot maguknak.

 

Deutsche Welle

 

Szorul a hurok a PiS körül: ezúttal a választási kampány illegális finanszírozása kerülhet sokba neki. Az akkori kormánypárt ugyanis tavaly igencsak költött saját újjáválasztására az állami kasszából. Ebből most a Nemzeti Választási Bizottság átszámítva 840 ezer eurót szeretne viszontlátni. De ennél jóval nagyobb értékű visszaélésekről érkeztek bejelentések.

Ezen felül csökkentik a párt éves állami támogatását, miközben a Jog és Igazságosság már most is 13,6 milliós hiánnyal küszködik. És még fordulhat rosszabbra is. Ha ugyanis a párt  nem fogadja el a választások tisztaságára felügyelő testület éves jelentését, akkor az azzal járhat, hogy három éven át egyetlen fityinget sem lát az állami költségvetésből.

Tusk kormányfő nem tudta leplezni kárörömét. Kaczynski viszont jelezte, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz kívánnak fordulni.  Jobb keze, Blaszczak volt védelmi miniszter azt vetette a mostani kabinet szemére, hogy ugyanazt akarja csinálni, mint Belarusz: felszámolni az ellenzéket. A párt mindenesetre most rendszeres adakozásra kötelezte képviselőit.    

Annál is inkább, mert az adóhatóság összesen 24 milliós közkiadás ügyében igyekszik a korábbi vezetés körmére nézni. Összesen 200 hivatalnok állt rá az ügyre, ám eddig mindössze 762 millió euró értékben emeltek vádat.

Ugyanakkor a jelenlegi koalíció nem sok sikert tud felmutatni az előző rezsim örökségének felszámolásában.  

 

Bloomberg

 

A szemleíró, Marc Champion azt tanácsolja, hogy a Nyugat lépjen túl Erdoganon és foglalkozzon inkább Törökországgal, mivel az egyre idegesítőbb a liberális világ számára. Habár most az elnök állítólag felajánlotta, hogy rendezi hosszú vitáját az Egyesült Államokkal: hírek szerint kész becsomagolni a 7 éve vett orosz S-400-as légvédelmi ütegeket és megengedné, hogy amerikai ellenőrök felügyeljenek rá: ez így is marad.

Az ügylet annak idején olyan volt, mintha az elnök a középső ujját mutatta volna fel Washingtonnak. Egyébiránt akkoriban úgy érezte, hogy katonai szövetségesei eltávolodtak tőle, ezért úgy vélte: sebezhető. Akkoriban energiaszállítási egyezményeket is kötött az oroszokkal. Továbbá úgy vélte: ha ezzel felidegesíti a NATO-t, annál jobb (Putyin tudta, hogy ez lesz a következmény.)

Egyben igyekezett leválni az USA befolyása alatt álló nemzetközi pénzügyi rendszerről is. Ez a politika azonban értelemszerűen katasztrófához vezetett. Az infláció meghaladta a 70 %-ot. Ám miután legutóbb bebiztosította győzelmét a választáson, az államfő visszatért az ortodox módszerekhez. Azon felül az elején ugyan segített kijátszani a Kremlnek a szankciókat, de most már kezd igazodni a tilalmakhoz (miután úgy nézett ki, hogy bankjai jelentős büntetésekbe futnak bele).

 

Guardian

 

A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy Kelet-Németország elhidegülése egyre nagyobb válságot jelent Scholz számára. Holnap Szászországban és Türingiában a szélsőjobbos AfD nyerheti a választást, annak pedig félre kell vernie a vészharangokat Berlinben, de azon túl is.

Egy sor ok miatt a volt NDK-ban a politikai lendület mindig is sajátos volt. Ám az riasztó, hogy az országrész hajlamost a szűklátókörű nacionalizmusra és a legrosszabb szélsőjobb befogadására.  A veszély most az, hogy az AfD példátlannak ígérkező sikere, illetve a szélsőbalos Sahra Wagenknecht felemelkedése az ország többi részében is hatalmi eltolódást vált ki.

A három halottat követelő solingeni késelés után a CDU elnöke az összes szír és afgán menedékkérelem elutasítására szólított fel és a kancellár is ebben az irányban halad. A szélsőjobb programja ma már befolyásolja a politikai fő áramlatot is az EU legerősebb és hagyományosan mérsékelt tagállamában.

Egy évvel az országos választás előtt még tart a szélsőjobb ellen tűzfal, ám helyenként már vannak lyukak rajta. De mivel az inga jobbra leng ki a németeknél, a hétvégi két erőpróba hatással lehet Brüsszelre és más európai fővárosokra is.

 

FT

 

Hogy Macron késlekedik az új kormány kinevezésével, az izgalomban tartja a megosztott Franciaországot – fejti ki vendégkommentárjában Sylvie Kauffmann, a Le Monde korábbi főszerkesztője. Úgy látja, hogy ilyen még nem volt országában: az elnök nem beszél, nincs végrehajtó hatalom és az emberek nem panaszkodnak – legalábbis egyelőre.

Az államfő mindenesetre keresi a kiutat a maga előidézte válságból, amely feltárta az alkotmányos rendszer gyengeségeit. Jelenleg ugyanis nincs egyetlen erős párt sem, meg egyébként sem szoktak hozzá, hogy kompromisszumokat kössenek, ezért nincs, aki irányítaná az országot.

Ráadásul Marcon semmiképpen sem akar belemenni, hogy visszacsinálják üzletbarát politikáját, nem beszélve a népszerűtlen nyugdíjreformról. Jelenleg úgy viselkedik, mintha egyben kormányfő és pártvezér is lenne. Arra számít, hogy összeomlik a baloldali szövetség és akkor a szocialisták megszabadulhatnak radikális ellenfelüktől, Mélenchontól. Ám ez csak lassan halad.

Európai keretekben Scholz szintén nehéz helyzetben van odahaza, Oroszország pedig nyomul előre Ukrajnában, így a földrész nem engedheti meg, hogy két vezető hatalma is megbénuljon a hazai gondok miatt. Viszont ha a francia elnök továbbra is totojázik, azzal esélyt ad a szélsőségeseknek, hogy igazi alkotmányos válságot robbantsanak ki. A következmény az lehet, hogy kénytelen lesz lemondani és pusztító instabilitás áll elő.

2024. augusztus 31.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább

Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk

Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >

Tovább

Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját

Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >

Tovább