Ma Miksa, Rezső, Edvin névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A világ jövője attól függ, mit gondol néhány ezer pennsylvaniai választó arról, ki tudja-e fizetni a számlát a zöldségesnél
Timothy Garton Ash oxfordi professzor, aki már jó ideje a tengerentúlon igyekszik kideríteni, milyen eredmény várható az év legnagyobb politikai küzdelmében, azt már látja, hogy a Harris-Walz-duó teljesen felborította az események addigi menetét, de ettől még Trump nyugodtan nyerhet. Merthogy a demokrata rivális elviheti ugyan a szavazatok többségét, de az elektoroknál mégis egy elítélt bűnöző és autokraták notórius cimborája lehet a befutó. A tét óriási, mert a győztes óriási hatalomhoz jut a világ legerősebb államában és a republikánus vetélytárs veszélyt jelent mind saját hazája, mind a földkerekség számára. A szakértő meglepőnek tartja, hogy a demokraták minden jel szerint egységesek. Maga Harris nem egy nagy szónok, de kiváló beszédet tartott, amikor a párt konvencióján elfogadta a jelölést. Balliberális oldalról az erős vezető képét sugározta, aki alatt az amerikai hadsereg megmaradna a világ legkomolyabb csapásmérő erejének, az ország megelőzné Kínát a 21. századért folyó versenyben, továbbá ő maga határozottan kiállna Ukrajna és a NATO-szövetségesek mellett. A következmény az, hogy igencsak megnőtt a támogatottsága, de csak annyira, hogy jelenleg felmérhetetlenek az esélyek. A kimenetel néhány ingadozó államon múlik a középnyugaton, illetve a napfény-övezetben. Ráadásul a három döntő területen: a gazdaság, a bűnözés és a bevándorlás kérdésében jellemzően a republikánusoknál van az előny. Ha Harris csak kis különbséggel nyer, Trump közölni fogja, hogy ellopták a választást és a Legfelsőbb Bíróságon az általa kinevezett tagok vannak többségben. Szóval minden bizonytalan, de az eredmény az ukránok és a palesztinok számára szó szerint élet-halál kérdése. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Presse
A dán szociáldemokrata miniszterelnök és a jobboldali finn államfő egyaránt azt hangsúlyozta a pozsonyi Globsec elemző intézet prágai konferenciáján, hogy jogot kell adni az ukránoknak a nyugati fegyverek bevetésére oroszországi célpontok ellen. Frederiksen azzal érvelt a Hilton Hotel Havel-termében, hogy ha Moszkva nyer, akkor egész Európa vesztes lesz. Ezért mindent meg kell adni Kijevnek a győzelemhez.
Mint mondta, nincs alternatíva, mert különben az orosz hadsereg továbbmenetel. Nagy hibának nevezte, hogy a Nyugat 10 éve belenyugodott a Krím megszállásába. Stubb, a finn felszólaló arról beszélt, hogy milyen nevetséges az amerikai óvatosság. Azt ajánlotta az USA-nak, hogy az küldje meg az összes szükséges hadfelszerelést az ukránoknak, elég volt a vörös vonalakból.
A kínai vezetésnek pedig azt tanácsolta, hogy közöljék Putyinnal: ami sok, az sok. Ő maga az eddigi rendért kíván küzdeni, a szabadságért, demokráciáért és az emberi jogokért. A régi intézményeket mindazonáltal nem lehet fenntartani az eddigi formájukban. A globális dél bele akar szólni a dolgokba, és a Nyugat nyugodtan leszállhat az erkölcsi magas lóról a fejlődő államokkal szemben. Értékalapú reálpolitika szükséges.
A cseh külügyminiszter kifejtette, hogy Közép-Európában különösen súlyos a megosztottság, miközben a Kreml egyaránt támogatja a jobb- és baloldali populistákat. Moldovai kollégája pedig arról számolt e, hogy Oroszország Chisinaut is fenyegeti, mondván: aki be akarja vinni az országot az EU-ba, az háborúba hajszolja az országot. A Kreml csakis zsarolással és nyomásgyakorlással dolgozik.
Guardian
A lap vasárnapi szemleírója szerint nem a hősök korát éljük, Putyin, Trump és Netanjahu azonban csupán a nagy emberek silány paródiáját jelenti. Sztálin, Hitler és Mao örökösei, akik egy boldogtalan, háborúskodó világban alakítják a történelmet.
A 19. században a nagy ember kivételesen tehetséges, bátor, karizmatikus figura volt, aki saját nagyságánál és személyiségénél fogva befolyásolta az események menetét. A mai utódok azonban egyáltalán nem hősiesek, sokkal inkább bűnözők. Hatalmukat ostobán, önzően, rombolásra használják, az emberek legrosszabb ösztöneire, előítéleteire és félelmeire játszanak. A legjelentősebbek közülük gyilkosok voltak a múlt században: Hitler, Sztálin és Mao.
Korunkban hárman gyakorolnak jelentős befolyást a világra, messianisztikus nézeteikkel, hatalmas egójukkal, örömtelen és szívtelen embertelenségükkel, továbbá azzal, hogy tesznek az igazságra: Putyin, Netanjahu és Trump.
Az első kettőben közös, hogy az emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolják őket. A korábbi amerikai elnök másfajta szörnyeteg, ő az amerikai demokráciával próbált meg végezni. Nem fog besorolni Európa, a NATO, Ukrajna, Japán vagy Tajvan mögé. Viszont ismételten vádat emeltek ellene január 6. miatt.
Mind a hárman hazudnak és nem számít nekik sem tisztesség, sem becsület. Kihasználják az elfogult sajtót, megszedik magukat a korrupcióból és erőszakos retorikával haladnak az útjukon. Bátorítják az ultranacionalista utánzókat, tömegesen gyarapítják a világot saját, mérgező hasonmásaikkal.
Veszélyes, hogy nagy nemzeti víziót táplálnak, aminek a középpontjában ők állnak, ebből nem hajlandóak engedni. Velük szemben azonban voltak tényleg nagy emberek, mint Mandela és Navalnij. Meg kell találni a módját, hogy a világ túlélje az antihősök időszakát. Idővel mind a három csirkefogónak le kell tűnnie a színről, ahogy az a történelem nagy gazembereivel is történt.
Washington Post
Ukrajna vabankot játszik Kurszknál, az invázió azonban még nem lassította le az orosz előrenyomulást az ország keleti részén. A betörés nagyot lendített az ukrán harci morálon, de Moszkva újabb részeket szakít le a szomszéd országból.
Az ukrán vezérkari főnök jó három hete indította meg csapatait a határ túloldalán, hogy megfordítsa a háború menetét és úgy tűnik, hogy számítása idáig bevált. Leszámítva, hogy saját országán belül nem sikerült megállítani az oroszokat.
Ha Szirszkij felsül a merész elképzeléssel, Kijev rengeteg jól képzett katonát, illetve nyugati harceszközt veszíthet. Továbbá újabb részeket saját területén. A harcok középpontja: Pokrovszk.
Niko Lange, a német védelmi tárca korábbi illetékese, az Európai Politikai Elemző Központ munkatársa szerint Putyin azt üzeni az ukránoknak, hogy azok maradhatnak Kurszknál, de távozhatnak is, őt más ügyek kötik le. Így ha Zelenszkij célja az volt, hogy földet földre cseréljen, akkor ez nem jött be és ezt most az orosz elnök a fejére is olvassa.
Oroszország mindenképpen megtartja a Donyec-medencében elhódított területeket, ugyanakkor a Kreml ura tudja, hogy a másik fél képtelen tartani állásait Kurszknál. A támadó ukrán egységek mindenesetre áttörték a minimális orosz védelmet, és jó ezer négyzetmétert az ellenőrzésük alá vonta. Örömük éles ellentétben áll azzal, hogy kimerült bajtársaik próbálják visszaverni a hullámokban érkező orosz támadásokat Kelet-Ukrajnában.
Következő cikk: A demokrácia beleütközik a saját korlátaiba
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Trump és Putyin romantikus férfibarátsága minden nappal csak veszélyesebb lesz
A korábbi amerikai elnököt persze baljós és egészségtelen kapcsolat fűzi egy sor politikushoz a világban. Elismerte, >
Ursula von der Leyen így osztotta ki Orbán Viktort
Sokan attól féltek, hogy Orbán propaganda show-t rendez, és meg is próbálta, de azután igencsak defenzívába >
Az egykori Habsburg birtok, az Orbán klán vagyonának titokzatos székhelye
Ugyanakkor a felcsúti futballstadion miatt a kormányfő ellenfelei párhuzamot vonnak Ceausescuval. Az itteni csapat szintén jól >
Magyarország nyélbe ütötte a 500 millió eurós kölcsönszerződést Észak-Macedóniával
A Bloomberg szerint ez is mutatja, Orbán Viktor mekkora befolyást élvez a Balkánon, miután igyekszik összetrombitálni >
A tartós közel-keleti békéhez rezsimváltásnak kell történnie Iránban
John Bolton, Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója szerint ugyanis a mullahok nem tágítanak az Izrael elleni örökös >
Egy évvel később
A Guardian vezércikk úgy látja az eltelt egy év alapján, hogy csakis egyetlen út vezet a >
Ezrek tüntettek Budapesten a sajtószabadságért
Az ok: Magyarországon a közmédia az jobboldali-nacionalista Orbán-kormány szócsövének számít. Az MTVA-székház előtt tartott demonstráción Magyar Péter >
Orbán harca a „szuverenitásért” nem egyéb üres máznál
Erre mutat rá Gerald Schubert a Der Standard külpolitikai szerkesztője, miután ezúttal a szuverenitásvédelmi törvény kerül >
Ruszkik, ide
Miniszterelnökünk világszerte párját ritkító politikai karrierjét illetően persze mutogathatnánk erre is, arra is, de jobb, ha >
Putyin könnyű célpontnak tartja Trumpot
Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója azt gondolja, hogy Putyin könnyű célpontnak tartja a volt elnököt. John Bolton, >
Ritkán volt ennyire kedvező a pillanat, hogy bevigyék a döntő ütést Iránnak
Erre mutat rá Jacques Schuster, a konzervatív Die Welt szerkesztő bizottsági tagja, főkommentátor. Úgy értékeli: Izraelnek >
Hszi álmatlan éjszakái
Megriadt Hszi Csin-ping, mert pártja hiába van immár hosszabb ideje, 75 éve hatalmon, mint egykor a >