2024. szeptember 20. péntek
Ma Friderika névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Csak a káosz hívei: Netanjahu és a Hamász új vezére akarják a gázai háború folytatását

Csak a káosz hívei: Netanjahu és a Hamász új vezére akarják a gázai háború folytatását

Ezt állapítja meg a Bloomberg szemleírója, Mark Champion. Szerinte ha kudarcot vallanak a fegyverszüneti tárgyalások, az egyértelművé teszi a két politikus felelősségét. Úgy látja: az őrülettel határos, hogy ennyire mély, ugyanakkor jogos borúlátás veszi körül a tegnap kezdődött egyeztetéseket. Ugyanis minden érintett országnak érdeke a megállapodás. Ideértve az USA-t, Egyiptomot és Katart. De érvényes a megállapítás a többi öbölmenti államra is, amelyek biztonsági egyezményt szeretnének az Egyesült Államokkal, valamint Izraellel. Libanon holdbéli tájjá válhat, has nem lesz megoldás Gázában, mert a Heszbollah fenyegetőzik és ezt Jeruzsálem nem hagyja annyiban. Az egyezség révén Irán győzelmet hirdethetne, az oldalán volna az erkölcsi fölény, miközben jelenleg azon töpreng, miként vághatna vissza Netanjahunak a Hamász politikai vezetőjének a meggyilkolásáért. De a zsidó állam számára is fontos volna a szerződés, még akkor is, ha az azt jelentené, hogy a gerillák diadalittasan előbújhatnának az alagutakból. Viszont kiszabadulnának a túszok. Az izraeli hadsereg pedig már mindent elért, ami katonailag lehetséges volt. Az új Hamász-parancsnok, Jahja Szinvar levadászásához alighanem sok idő kell, de a milícia alaposan meggyengült. Képtelen volna egy újabb október 7-ére. Ha Netanjahu továbbra is köti az ebet a karóhoz, Bidennek nyilvánosan meg kell mondania, hogy ő és szélsőséges miniszterei állnak a fegyvernyugvás útjában. Mert nem szabad tovább kertelni: ez a hármas a saját országa, a túszok és az Egyesült Államok érdekei ellen cselekszik. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Washington Post

 

A bátor Ukrajna meglepte Oroszországot, és a betöréssel megmutatta, mennyire törékeny Putyin rendszere – állapítja meg a vezércikk, amely szerint alig egy hét elteltével több tanulságot már mindenképpen le lehet vonni: a rosszul védett határon végrehajtott váratlan támadás rávilágít, hogy az aszimmetrikus taktika segíthet az erősebb ellenféllel szemben.

Azaz hiába kisebb az ukrán lakosság, amelyből a sereget lehet toborozni, és csekélyebbek az erőforrások, továbbá az sem számít, hogy az ellenállás szinte kizárólag a nyugati támogatástól függ. Az effajta vakmerő gondolkodásra minden eddiginél nagyobb szükség lesz a vereség elhárítására.

A viszály súlyosbodásának vannak kockázatai és még nem látni, miként ér véget a kurszki hadművelet. Putyin gyakran a NATO-t és a nyugati partnereket okolja az ukrán akciókért, de nem lehet megjósolni, hogyan reagál, ha úgy érzi, hogy sarokba szorították.

De már kiderült az orosz fél több gyenge pontja is: a közösségi hálón az érintett körzet lakossága nyíltan tiltakozik. A térségben alig felszerelt egységek állomásoztak, főleg újoncokból, akiket nem egyszer nem is képeztek ki.

Zelenszkij a parancs kiadásakor bizonyosan figyelembe vette, hogy november után nyomás alá kerülhet Washingtonból, főleg ha Trump nyer. De ha sikerül jelentős területeket megtartania, akkor fontos eszköz lesz a kezében a béketárgyalásokon. Viszont megint bizonyította az ország elszántságát az agresszióval szemben, és hogy nem kell az esélyekkel foglalkozni.

Az USA-nak és Európának minden lehetséges harceszközt meg kell adnia, hogy Kijev az erő pozíciójából, működő, jóléti demokráciaként, a Nyugat szövetségeseként fejezhesse be a háborút.

 

BBC

 

A kurszki ukrán hadművelet feladja a leckét Bidennek – jelenti Tom Bateman, aki az amerikai külügyi tárca ügyeinek szakértője. Eszerint az amerikai illetékesek javában mérlegelik, miként befolyásolja a betörés a háború menetét, illetve Amerika álláspontját azzal kapcsolatban, hogy Kijev miként használhatja fel a kapott fegyvereket.

A rajtaütés látnivalóan meglepetésként érte mind az oroszokat, mind a Nyugatot. A Fehér Ház idáig következetesen azon volt, hogy az ukránoknak segíteni kell az agresszió visszaverésében, de ez nem ronthat a két nagyhatalom viszonyán. Jelenleg minden bizonytalanságtól függetlenül bizonyos körökben meglepett nagyrabecsülést érezni Washingtonban az ukrán akció miatt.

Nem kérdés, hogy az ukránok bevetették a nyugati hadfelszerelést. Az ukrán fegyveres erők vezérkarának korábbi szóvivője azt közölte, hogy az előrenyomulásban kulcsszerepet töltöttek be az amerikai HIMAR rakétavetők. A felhasználásra az USA alighanem rábólintott. Biden alig egy hónapja arról beszélt, hogy a Fehér Ház nem támogatja az ukrán csapásmérést a határ túloldalán, 320 kilométeres sávon túl.

Az elnök véleményét úgy lehetne összefoglalni, hogy Ukrajna döntheti el, miként tudja legjobban megvédeni magát az amerikai fegyverek segítségével, és ebbe beletartoznak a határon túli célpontok is, ám azok ellen nem szabad nagy hatótávolságú rakétákat bevetni.

De lehet, hogy Zelenszkij bizonyítani akarja neki és Putyinnak is: mindkettőjüket lépéskényszerbe hozhatja, ami azért merész szerencsejáték.  

 

Economist

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy bármennyire is kelletlen Amerika, kénytelen lesz új nukleáris fegyvereket gyártani, mert egyre több az ellenfele, amelyek új technológiákat sorakoztatnak fel, ugyanakkor a szövetségesei az eddiginél kevésbé bizakodóak. Azaz új versengés zajlik az atomerővel rendelkező, illetve küszöbállamok között, amelyek egy része paranoid.

A kimenetelt nem lehet úgy megjósolni, mint a korábbi, kétpólusú világban, de pont ezért veszélyesebb a küzdelem. Az USA vizsgázik, amikor szembenéz az új nukleáris fenyegetésekkel, még akkor is, ha erőforrásai korlátozottak és politikája hajlik a befelé fordulásra.

Meg kell nyugtatnia a partnereit, hogy azokat továbbra is védi az amerikai nukleáris ernyő. Ezzel együtt nem tudja elkerülni: több sugárfegyverre lesz szüksége. Ha e kettő közül bármelyik ügyében kudarcot vall, az az atomcsapás mérő eszközök elterjedését vonja maga után – azaz gyengülne a biztonság az egész világon.

Kína több száz rakétasilót épít, Putyin fenyegetőzik, Irán minden eddiginél közelebb van az atombomba megszerzéséhez. Észak-Korea fejleszti vonatkozó programját. Ezek az országok együttműködnek katonailag és ez kiterjedhet a rakétatechnikára is. A kérdés az, lesz-e elég robbanófeje az Egyesült Államoknak, hogy elriassza a négyeket?

Az USA szövetségeseinek is fel van adva a lecke, mert a bezárkózó populizmus nem tűnik el a tengerentúlon, akárki is költözik be a Fehér Házba. És ha több országnak van tömegpusztító fegyvere, akkor nő a téves számítás veszélye. Emellett a hagyományos háború esélye is fokozódik, ha az országok úgy akarják megállítani az ellenségeiket, hogy átlépik a nukleáris küszöböt.

A fegyverzetkorlátozási tárgyalások megfeneklettek, ám az ellenfél alighanem hajlandó lesz visszatérni a zöld asztalhoz, ha tudja, hogy Amerika továbbra is erős. Ezért nagyobb atomarzenált kell kialakítani. Csak éppen bizonytalanságot okoz, hogy ez ügyben nincs kétpárti egyetértés. Pedig egy ilyen veszedelmes világban óvatlanság volna hagyni, hogy törékennyé váljon az amerikai atomernyő. 

 

2024. augusztus 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Csipogó Hadművelet ellentmondásos nemzetközi fogadtatása

A Guardian szerkesztőségnek az a meglátása, hogy a csipogóba rejtett robbanószerkezet törvénytelen és elfogadhatatlan. Netanjahu azonban >

Tovább

EU és Orbán ütközőpályán: büntetés Magyarországnak

Soros elnökként Orbán Viktornak hat hónapon át a semleges közvetítő szerepét kellene betöltenie az EU-ban, de >

Tovább

„Khm… éppen ő?”

Ez  volt az állatvédők első reakciója, amikor meghallották, hogy Várhelyi Olivér lesz a terület új gazdája a >

Tovább

Amnesztia és furkósbot

Gumibotból és az embercsempészeknek adott kegyelemből áll a magyar kormány menedékpolitikája – foglal össze a helyzetet >

Tovább

Magyarország még az unióhoz tartozik?

A magyar soros elnökség december 31-i befejeződése után elő kell venni az uniós szerződések 7. cikkelye >

Tovább

Mindenképpen távol kell tartani Oroszországot és Kínát a Balkántól

James Stavridis szerint a Balkán egyre inkább a nagyhatalmi versengés középpontjába kerül, ám a Nyugat magához >

Tovább

Az újabb Trump elleni merénylet gyanúsítottja egy volt Trump-szavazó

Trump ellen két hónap alatt már a második merényletet kísérlik meg, de nem biztos, hogy ez >

Tovább

Schengen lassú halála

Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös migránsválság során felhívta >

Tovább

Idegen lények közöttünk

Türelem. Magyar eddig is a saját feje után ment, a közel negyven százalék pedig őt igazolja. >

Tovább

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben az idei Jaltai Európai Stratégiai Konferencia vendégeként, hogy az ukránok attól >

Tovább

Barátok: Trump és Orbán Viktor Donald

Orbán Viktor bizonyosan nem a demokrácia élharcosa és a legtöbb amerikai még csak nem is halott >

Tovább

Trump kiengedte a szorításból Harrist

A Wall Street Journal vezércikke úgy összegzi a két elnökjelölt tévéösszecsapásának lényegét, hogy Trump kiengedte a >

Tovább