Ma Réka, András, Leó névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az ukrán betörés csapást mért Oroszországra és megrémítette Putyint
Megbirkózik-e a feladattal az öregember?
Ezt állapítja meg az Independent szerkesztőségi állásfoglalása. Megy persze a szokásos tagadás, illetve ködösítés, de nem válik be, mert az ország egy részét a 2. világháború óta először szállták meg. A hadművelet minden eddiginél jelentősebb és tovább is tart, az elnök jól megkapta a magáét. Két körzetben is rendkívüli állapotot hirdettek ki. A felvételeken a politikus láthatóan zabos. Ugyanakkor az ukránok számára a fejlemény politikai és propaganda haszna messze felülmúlja a katonai előnyöket. Kiderült Moszkva hozzá nem értése, kudarcot vallott a hírszerzés. A Wall Street Journal vezércikke szerint Ukrajna sokkolta Oroszországot Kurszknál, megmutatta, hogy Moszkva nem tartja kézben a háború menetét. Így most a Kreml törheti a fejét. Putyin ugyanis biztos volt abban, hogy az invázió teljes egészében ukrán földön zajlik majd, ezért a határmenti térséget érdemi védelem nélkül hagyta. Ukrajna a maga javára fordította a helyzetet Oroszországban, a bátor kurszki hadművelettel megalázta Putyint és sok tekintetben megváltoztatta a háború logikáját – írja a Washington Post külpolitikai elemzője, Ishaan Tharoor, kiemelve, hogy a Kreml ura csattanós pofont kapott. De hát ő neoimperialista revansizmusból indította meg a háborút, ám nem sikerült visszaállítania a birodalmat, ellenben azt látja, hogy még inkább kiderült: országa mennyire sebezhető. Így most az orosz légierő kénytelen saját területeket bombázni. Guardian: Egyébiránt amikor szorul a hurok, az elnök gyakran habozik, késlekedik a válasszal. Az elit pedig alighanem figyeli, hogy mennyire erős még a hatalom, megbirkózik-e a feladattal az öregember?
Wall Street Journal
A vezércikk szerint Ukrajna sokkolta Oroszországot Kurszknál, megmutatta, hogy Moszkva nem tartja kézben a háború menetét. Így most a Kreml törheti a fejét. Putyin ugyanis biztos volt abban, hogy az invázió teljes egészében ukrán földön zajlik majd, ezért a határmenti térséget érdemi védelem nélkül hagyta.
Ám most rákényszerülhet, hogy embereket csoportosítson át Donyeck térségéből, illetve olyan egységeket vessen be, amelyeket a délkeleti hátország megerősítésére szán – közölte a washingtoni Háborús Tanulmányok Intézete.
Kijevnek nem érdeke, hogy megtartsa az elfoglalt területeket, de védekeznie kell a határon túlról kiinduló csapások ellen. Így most ütköző övezetet létesíthet Szumi védelmében. Ugyanakkor az orosz propaganda már nem állíthatja, hogy a hadigépezet ellenőrzés alatt tartja a helyzetet.
Az ukrán közvélemény számára elsődleges feladata a fogolycsere, mert a túlélők iszonyatos esetekről számolnak be az orosz rabság után. Az ENSZ megfigyelő csoportja megerősítette, hogy az érintettek 95 %-át megkínozták.
Az Egyesült Államok segíthet, hogy az ukrán fél meglovagolja a lendületet, amennyiben Washington további fegyvereket szállít és feloldja a tilalmakat azok felhasználásával kapcsolatban. Minél inkább látszik, hogy a háború immár orosz területet is érint, annál hamarabb kezdődhetnek meg az érdemi megbeszélések.
Independent
Az ukrán betörés csapást mért Oroszországra és megrémítette Putyint – állapítja meg a szerkesztőségi állásfoglalás. Megy persze a szokásos tagadás, illetve ködösítés, de nem válik be, mert az ország egy részét a 2. világháború óta először szállták meg.
A hadművelet minden eddiginél jelentősebb és tovább is tart, az elnök jól megkapta a magáét. Két körzetben is rendkívüli állapotot hirdettek ki. A felvételeken a politikus láthatóan zabos. Ugyanakkor az ukránok számára a fejlemény politikai és propaganda haszna messze felülmúlja a katonai előnyöket. Kiderült Moszkva hozzá nem értése, kudarcot vallott a hírszerzés.
Podoljak, Zelenszkij fő tanácsadója kijelentette, hogy a Kremlt tárgyalóasztalhoz kell kényszeríteni, de ehhez meg kell értetni vele, hogy nőnek a háborús kiadások. Az orosz közvélemény viszont már látja, hogy dugába dőlt a „korlátozott katonai művelet”. Egyáltalán nem biztos, hogy meg lehet nyerni a háborút, amely azonban megrekedt.
Fontos precedens keletkezett, mert az ukrán csapatoknak immár nem kell lefékezniük a határon. Putyin tekintélye jókorát zuhant, és az államfőnek tudnia kell, hogy cimborája, Trump aligha vág bele olyan békekezdeményezésbe, már ha győz novemberben, amely kedvező Moszkvának. Harris-ről meg ne is beszéljünk.
A többi NATO-tag – Magyarországot leszámítva – továbbra is elszánt. Az oroszok nem számíthatnak kínai támogatásra, mert Peking nem szeretné elveszíteni a nyugati piacokat. Putyin védekezésre szorul és nem csupán Kurszknál.
Washington Post
Ukrajna a maga javára fordította a helyzetet Oroszországban, a bátor kurszki hadművelettel megalázta Putyint és sok tekintetben megváltoztatta a háború logikáját – írja a külpolitikai elemző, Ishaan Tharoor, kiemelve, hogy a Kreml ura csattanós pofont kapott. De hát ő neoimperialista revansizmusból indította meg a háborút, ám nem sikerült visszaállítania a birodalmat, ellenben azt látja, hogy még inkább kiderült: országa mennyire sebezhető.
Így most az orosz légierő kénytelen saját területeket bombázni. Az ukránok ellenben legalább egy céljukat elérték, mert a moszkvai propaganda már nem állíthatja, hogy a háború semmilyen hatással sincs az átlag orosz életére. De hogy mi Kijev végső törekvése a mostani hadmozdulattal, az nem teljesen egyértelmű. Az biztos, hogy jelentős erkölcsi lökést ad, amikor egységei nehéz helyzetbe kerültek a front más pontjain.
Ütközőövezet jön létre, az orosz hadsereg átmenetileg nem képes ukrán városokat, illetve területeket támadni. És lehet, hogy kénytelen lesz kivonni csapatai egy részét. Ugyanakkor a másik oldalnak több ütőkártyája lehet az előbb-utóbb megkezdődő béketárgyalásokon.
Putyin presztizsét újabb csapás érte, a Wagner-féle tavalyi zendülés után. Kijev sokat nem érhet el Kurszknál, de a művelet mindenképpen fordulatot jelent.
Guardian
Putyin elterel és bagatellizál, vagyis nehézkesen válaszol a kurszki behatolásra. De minél tovább tart a hadművelet, a Kreml annál kevésbé mondhatja, hogy az csupán epizód egy sikeres háborúban. Egyre kevésbé hihető, amit állít, hogy ti. mindent ellenőrzés alatt tart.
Főleg, hogy az ukrán TV tudósítója úgy adott jelentést Szudzsából, hogy a háttérben semmiféle harc zaja nem hallatszott, noha Moszkva szerint feltartóztatták az ellenséget. De egyébként is tudni lehet, hogy baj van, mert ilyenkor az orosz vezetés elkezd kertelni, nem nevezi a nevén a dolgokat, lásd a „korlátozott katonai műveleteket”.
Az FSZB, a legfőbb biztonsági szolgálat azt közölte, hogy intézkedéseket hoztak a „fegyveres provokáció” ellen. Viszont amikor a helyi kormányfő videokonferencián elkezdte sorolni, hogy mely települések estek el, a láthatólag dühös Putyin félbeszakította, mondván, hogy ez hagyja a katonákra és törődjön a maga dolgával.
Egyébiránt amikor szorul a hurok, az elnök gyakran habozik, késlekedik a válasszal. Az elit pedig alighanem figyeli, hogy mennyire erős még a hatalom, megbirkózik-e a feladattal az öregember?
Szelestey Lajos
Következő cikk: Csak a káosz hívei: Netanjahu és a Hamász új vezére akarják a gázai háború folytatását
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Nem egyszeri kisiklás
A zsidókra vadászó arabok amszterdami pogromja a legkevésbé sem volt független az európai mainstream politika, valamint >
Timothy Garton Ash rettenetes hírnek nevezi Ukrajna szempontjából, hogy megint jön Trump
A kérdés az, hogy az így keletkező űrt hajlandó-e kitölteni Európa. A német koalíció bukása, illetve >
AMERIKA VÁLASZTOTT
Mindez pedig kiegészült a hagyományos keleti-parti elit külpolitikai irányvonalával szembeni ellenszenvvel. (Hogy az általános jobboldali elitellenesség >
Orbán hidegen elmosolyodik, és fájó helyre üt
A Die Welt szerint Zelenszkij úgy harcolt országáért Budapesten, mint egy oroszlán, miután rosszul alakul a >
Isten hozott Trump világában – az elsöprő siker mindent felforgat
Ezt állapítja meg Economist vezércikke. Új korszak kezdődik az USA és az egész földkerekség számára. Ez persze >
Nem minden állam fél Trumptól
A Frankfurter Allgemeine Zeitung Magyarországot is ahhoz a 7 államhoz sorolja, amely nem fél Trump győzelmétől. >
Mire készülhet Orbán az EU csúcson?
Az uniós diplomaták már most készülnek arra, mivel áll elő a magyar miniszterelnök, az EU fő >
Teljes bizonytalanság Amerikában
Csak a fejüket vakarják a közvélemény kutatók az amerikai választás kimenetelét illetően, még a portál által >
A világ számára Trump túl nagy kockázatot jelent
A Die Welt konzervatív lap főszerkesztője látja ezt így. Jennifer Wilton a holnapi választás alapvető gondjának >
Charles Gati: Trumppal vagy Trump nélkül
Nehezemre esik papírra vetni, de ha kedden Donald Trump győz, akkor az általam ismert Amerika alighanem >
Trump bacilusgazda módjára terjeszti az őrültséget, ami kettészakította Amerikát
A politikusnál minden jelét fel lehet fedezni annak, hogy becsavarodott, de már sok millió embert fertőzött >
Ez a harc lesz a végső
Mint egy égő erdő, olyan ez a plakát. Az Európai Néppárt három hete így hozta miniszterelnökünk >