2024. december 5. csütörtök
Ma Vilma, Ünige, Csaba, Sebőrella névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Teljes bizonytalanság Amerikában

Teljes bizonytalanság Amerikában

Csak a fejüket vakarják a közvélemény kutatók az amerikai választás kimenetelét illetően, még a portál által készített összesített eredmények sem nyújtanak kapaszkodót. Csak annyi biztos, hogy országosan példátlanul szoros a küzdelem, az egész USA történetében nemigen akad példa rá. Mindketten 47 %-on állnak. A YouGov három korábbi felmérése enyhe előnyt mutatott ki Harris oldalán a bejegyzett szavazók körében, de a republikánus rivális mostanra behozta hátrányát. Az viszont új, hogy Iowában a demokrata jelölt 3 %-kal megelőzi Trumpot, pedig úgy nézett ki, hogy ez az állam nem a kormánypártnak áll. De még a közvélemény kutatás készítőjét is meglepte a az eredmény, a volt elnök viszont úgy reagált, hogy a szakember gyűlöli őt. Három billegő állam, Wisconsin, Michigan és Pennsylvania kritikus Harris szempontjából. Trump 2016-ban behúzta a mind a hármat, de Biden négy évvel később visszaszerezte őket. Most a különbség hibahatáron belül van a két vetélytárs között ezekben az államokban. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Bloomberg

 

A hírügynökség vélemény rovatának vezetője úgy gondolja, hogy Trump alkalmatlan a Fehér Házra, ezért nem szabad visszaengedni oda. Az előző elnök ugyanis züllött, durva és megosztó, kell-e ennél többet tudni róla? – kérdi Timothy O’Brian.

Ráadásul nem árulta el, mit tenne a gazdasággal, még kevésbé, hogy miként akarja elfogadható szintre emelni az egészségügyi ellátást, valamint a lakhatást. Bizonytalanok az elképzelései a magzajelhajtás, a nemzetbiztonság, a nemzetközi diplomácia, az oktatás, az állásteremtés és az éghajlatváltozás ügyében is.

Legnagyobb erőssége és egyben gyengéje, hogy sokszor fejre állítja a várakozásokat. Ha veszít, felerősíti a veszélyt, amit ő maga jelent a szabad és tisztességes választások számára. Azt akarja bebeszélni a szavazópolgároknak, hogy üzleti zseni, miközben hat cége ment csődbe, igazából az apja pénze segítette ki, nehogy saját maga is megbukjon anyagilag de még egy kaszinót is képtelen volt nyereségesen vezetni. Egy kaszinót!

Egyik munkatársa már az elnöksége idején azt írta róla, hogy főnökként heves, ellentmondásos, kicsinyes és hatástalan. Gyakran eltér a megadott témától, ugyanazokat a kirohanásokat adja elő és mivel szeszélyes, sokszor kiérleletlen, megalapozatlan és időnként felelőtlen döntések születnek. Ez azonban alighanem akkor is így lesz, ha ismét elnökké választják.

Látni nála a korral járó szellemi hanyatlást, mint ahogy romlik a fizikai állóképessége is. De az embereknek elsősorban az éretlenségét kellene fontolóra venniük az urnáknál, a nárcizmusa és a mániája mellett. Sorsa megkímélte attól, hogy tanulnia kelljen a saját hibáiból. Valójában gyerek, aki gyufával játszik a benzines hordó mellett. A választóknak el kell fújniuk a lángot.

 

FT

 

A két amerikai jelölt homlokegyenest ellenkezően vélekedik az USA globális szerepéről, illetve arról, miként lehet megőrizni a békét. Trump azt harsogja, hogy meg fogja akadályozni a 3. világháborút. Miután kampánya tele volt fura állításokkal, az egészet el lehetne intézni azzal, hogy már megint értelmetlenül pufogtatott, ám ez hiba volna – mutat rá a lap első számú külpolitikai elemzője, Gideon Rachman.

A korábbi elnök ösztönei azt diktálják neki, hogy ki kell maradni a nemzetközi viszályokból. A republikánusok azzal vádolják a demokratákat, hogy azok a külföldi katonai beavatkozásokat szorgalmazzák. Ezzel szemben Harris tábora ragaszkodik a nemzetbiztonság 45 utáni értelmezéséhez. Vagyis hogy ha az Egyesült Államok nem akar háborúba keveredni, akkor katonai szövetségeket kell fenntartania, mert így elrettenti és feltartóztatja a potenciális agresszorokat.

Ehhez képest a volt elnök háborús uszítóként bélyegzi meg riválisát, ám közben azt is mondja róla, hogy gyengekezű az ország ellenségeivel szemben. Vance úgy próbálta meg négyszögesíteni a kört, hogy közölte: Trump az erő útján igyekszik békét teremteni.

Csakhogy a republikánusoknál küzdenek egymással a héják, akik szerint meg határozottabb külpolitikára van szükség, illetve azok, akik visszafognák a külföldi katonai szerepvállalást. Ez az ellentét jól megmutatkozik Irán és Izrael kapcsán és a dilemmát csak Trump tudná feloldani.  

Ezzel szemben Harrisék azt mondják, hogy a másik oldalon mindkét háborúba sodorná Amerikát. Sokkal jobb, ha fennmarad a szövetségesi hálózat.

 

Washington Post

 

Mérsékletre és higgadtságra inti a vezércikk az amerikaiakat, ha a beérkező eredmények nem úgy alakulnak, ahogy várják. Az adatok az elején  úgyis csak csörgedezni fognak, vagyis türelmesnek kell lenni, mert lehet, hogy a végső kép csak napok múltán alakul ki. A részinformációkból pedig nem okvetlenül derül ki, ki lesz a nyertes.

Ám ez nem abból fakad, hogy csalás történt, valójában a választási rendszer minden eddiginél biztonságosabb. Ha a vártnál nagyobb lesz a különbség, az alulmaradt fél alighanem elcsodálkozik, mert a végletekig kiélezett felmérések nem ezt támasztották alá. Csakhogy a szoros közvélemény kutatási eredmények nem okvetlenül jeleznek előre késhegyig menő versenyt.

Aki okos, az felkészül a legkülönfélébb kimenetelre. Ha valaki gyanakszik, hogy valamiféle visszaélés történt, az várja meg a bizonyítékok, bármit is hangoztat Trump vagy bárki más. A volt elnök egyébiránt arra hangolta táborát, hogy az ne fogadja el, ha ő veszít.

A választási rendszer kulcselemei, mint a szavazatszámláló készülékek nincsenek rákapcsolva a netre, ily módon teljesen alaptalan a vád, hogy meg lehet hackelni a számlálást. Azon kívül a két párt ellenőrei figyelik az eljárást. Külföldi szereplők persze fenyegetik a választás tisztaságát, de elsősorban azzal, hogy kételyeket hintenek el a választás tisztaságát illetően.

 

FT

 

Európa beszorult a technokrácia és a demokrácia közé, így aránytalanul nagy szerephez jut von der Leyen, aki következetesen képviseli a földrész ügyét, de félő, hogy a tagállamokban nem akadnak követői. Így értékeli Rosa Balfour, a Carnegie Europe elemző intézet igazgatója.

A nemzeti érdekek egyre inkább előtérbe kerülnek, ennélfogva nem kizárt, hogy az Unió képtelen lesz orvosolni a temérdek gondot. Meggyengült elsősorban a német és a francia vezetés, ez pedig megerősítette a Bizottságot. Elnöke mesterien kezelte a Covidot, illetve az orosz inváziót.

Igen lényeges, hogy Brüsszel ennyire hatékony, ám a kép megtévesztő lehet, mert a kormányok ugyan általában rábólintanak a testület kezdeményezéseire, ám otthon sokszor nem hajtják végre a közös döntéseket. Abból pedig könnyen szakadás lehet. Egyre több államot ugyanis kizárólag a hazai politika szempontjai érdekelnek.

Trump győzelme súlyosbítaná a megosztottságot, Harris sikere viszont ráerősíthet az uniós vezetés önelégültségére, miközben egyre kevesebb kormány hajlandó kiállni az integrációért. Mind több a nacionalista megnyilvánulás.

De éppen ez a csapda, mert egy bonyolult világban pont olyan nemzetközi összefogásra van szükség, mint amilyet az EU kínál. Ám minél inkább küszködik, hogy megtalálja a helyes választ, annál inkább veszít a hiteléből a tagok kormányzata, illetve szavazói körében. Az a legnagyobb veszély a közösség számára, hogy érdektelenségbe süpped.

 

The Times

 

Akárki is nyer ma Amerikában, Putyin utána is nyomulni fog, így a vesztes az USA biztonsága lesz – figyelmeztet a neves külpolitikai elemző, Edward Lucas. Szerinte ily módon teljesen mindegy, hogy a külpolitikát alku tárgyának tekintő Trump, vagy a tapasztalatlan Harris költözik-e be a Fehér Házba. Az évtizedek óta tapasztalható washingtoni ingadozás és félénkség, továbbá fukarság és engedékenység lehet, hogy végzetesen lebontotta a szövetségi rendszert, amely 7 évtizeden át alátámasztotta a globális biztonságot.

A hanyatlás a legvilágosabban Európában mutatkozik meg. A szerző baljós hangulatot tapasztalt Prágában, Rigában és Varsóban. Mert ha Putyin megveri az ukránokat, akkor nem kell hozzá két év és erői újabb csatákra állnak készen. Kevesen hiszik, hogy a NATO használható lesz, valamint hogy az USA segíteni fog.

Putyin tudja, hogy a földrész botrányosan nem készült fel erre az eshetőségre. Az oroszok jelenleg szabotázzsal és egyéb disznó módon támadnak. Bezzeg a finnek megtették a szükséges előkészületeket. Hat hónapra elegendő élelmet, üzemanyagot és gyógyszert halmoztak fel. Mindenki számára van elegendő hely az óvóhelyeken.

Észtország egyedül munícióra a költségvetés egynegyedét költi. A lengyelek állítják ki a földrész legnagyobb hagyományos hadseregét. Ez a három ország létveszélynek tekinti Moszkvát és szükség esetén egyedül is megvívja harcát.

Ukrajna viszont a többiek sikeréért fizet. Nem tudja tartani a frontvonalat, illetve megvédeni a városokat, mert az amerikai segítség túl későn érkezik, túl kevés és tilos a fegyvereket oroszországi légitámaszpontok és csapatok ellen bevetni. A Nyugat mindezért csak később kapja meg a számlát, az ukránoknak köszönhetően időt nyert.

De a legyőzött, reményvesztett és traumatizált Ukrajna hatalmas gondot jelent majd Európának, amelynek biztonsága arra épül, hogy a washingtoni kormányzat többet tesz majd a földrész biztonságáért, mint a kontinens maga.

 

Guardian

 

A szerkesztőségnek az a véleménye, hogy a Nyugat részéről szabad kezet kell adni Zelenszkijnek, miután Észak-Korea is beszállt, és ezért nemzetközivé vált a háború, ami csak fokozza az instabilitást a világban. A viszály riasztó módon kiszélesedett. Az USA mélyen aggódik, ami összefügg azzal is, hogy nem jól alakulnak a dolgok ukrán szemszögből.

Akadozik a nyugati támogatás, így az ukránok a múlt hónapban több területet vesztettek, mint 2022 tavasza óta bármikor. Ez azonban az oroszok számára nagy áldozatokkal jár. Naponta 1200 katonájuk hal, illetve sebesül meg. Ennélfogva szükségük van erősítésre, de sem ez, sem a sok szankció nem téríti el céljától Putyint.

A Nyugat azonban az észak-koreai egységek felbukkanása ellenére sem hajlandó az eddiginél nagyobb segítséget nyújtani. Hogy Phenjan miért avatkozik be, azt könnyű megválaszolni: Kim paranoid módon attól tart, hogy az USA, Dél-Korea és Japán fel akarja számolni rezsimjét. Ezért örömmel kerül közelebb Oroszországhoz.

Cserében olcsón kap olajat, élelmet és állítólag még nukleáris technológiát is, bár ez utóbbi ENSZ-tilalomba ütközik. Kínának fél, hogy elveszti befolyását, ezért rossz szemmel nézi, amit az észak-koreai vezér Moszkvának udvarol. Csakhogy Peking hozzáállása kétkulacsos.

Hszi segíti az orosz háborús erőfeszítéseket és a kínai-orosz-észak-koreai-iráni tengelyt ugródeszkának tekinti saját hegemóniájához. De nem szeretné, ha Phenjan vagy Moszkva felrúgná a terveit. Viszont ha Zelenszkij engedélyt kapna, akkor megelőző csapást tudna mérni az oroszországi támaszpontokra, ahol az észak-koreai alakulatok vannak. Ezt lehetővé kellene tenni, mert miért harcolna úgy Kijev, hogy az egyik keze hátra van kötve?

 

Bloomberg

 

Putyin elvesztette a moldovai menetet, de a küzdelemnek még messze nincs vége, mert a választási beavatkozás része a Kreml nulla összegű játszmájának – fejti ki kommentárjában Mark Champion. Oroszország kivérezteti Ukrajnát, most viszont az a vád ellene, hogy „különleges művelet” keretében megpróbálta ellopni a választást Moldovában, ideértve, hogy döntötte a pénzt saját jelöltjének befuttatására.

Ipari mértékben vásárolt voksokat, a chisinaui kormány úgy becsüli, hogy kb. a jogosultak 5 %-át kente meg az első forduló előtt. És ez csak rosszabb lesz jövőre a moldovai parlamenti választások során. Nehogy az ország közeledjen az EU-hoz.

Grúzia és Moldova is ki volt téve a végtelen dezinformációnak, ideértve, hogy ha nem a Moszkva-barát erők kerekednek felül, az háborút jelent az oroszokkal. Ám mindkét lakosság megértette, hogy itt fenyegetésről van szó. Közben azonban Putyin azt állítja, hogy országa léte, szuverenitása került volna veszélybe, ha nem indítja meg a háborút.

Halálosan komolyan gondolja, hogy az orosz szuperhatalom nem születhet újjá, ha nem vonja ellenőrzése alá a környező államokat. Akkor sem viccel, amikor azt hangoztatja, hogy már háborúban áll a Nyugattal. Céljai elérésére meg kell osztania Európát, illetve a transz-atlanti szövetséget. A kérdés az, hogy a demokratikus közösség megengedi-e neki. 

 

Süddeutsche Zeitung

 

Aki tisztán akarja látni Oroszország sötét szándékait, az vigyázó tekintetét vesse Moldovára, mert ott Moszkva leplezetlenül igyekszik meghiúsítani a demokratikus folyamatokat. Erre int Cathrin Kahlweit, aki Bécsből nyomon követi egész Közép- és Kelet-Európa fejleményeit.

Hogy az EU-barát Sandu nyert, az jó, de sokkal fontosabb, hogy megverte az orosz titkosszolgálatot, amely nem sajnálta a pénzt a megbuktatására. A Kreml logisztikai és sajtótámogatást nyújtott riválisának, mégpedig olyan mértékben, hogy arra a Szovjetunió szétesése óta nem volt példa.

Amióta Putyin meghirdette, hogy vissza kívánja állítani az egykori birodalmat, világos, hogy halálosan komolyan gondolja. Véres bizonyíték rá Ukrajna megtámadása, valamint a Nyugat elleni hibrid háború, mint ahogy az is, mit élnek át azok a posztszovjet államok, amelyek szeretnének liberális társadalom lenni. A küzdelem ellenük egyre arcátlanabb és leplezetlenebb.

Moldovában az orosz ügynökök nyíltan vettek voksokat, a végén már nem is cáfolták. Fenyegetést, szabotázst, vesztegetést, mindent bedobtak. Azt nyomatták, hogy aki szembeszáll a Kremllel, az hasonló sorsra juthat, mint Kijev.

De hogy a szándék nem jött be, az elsősorban a külföldön élő moldávokon múlott, aki naponta látják, milyen hasznos az EU, minden gyengesége ellenére is. Jólétet és szabadságot hoz. Ám aki kétségbe vonja ezt, az Putyin kezére játszik. Ehhez még csak az sem kell, hogy az illető Moszkva fizetési listáján szerepeljen.

 

Der Standard

 

Herbert (Kickl) császár  cseppet sem jóságos, viszont az róla a benyomás, hogy úgy tekint magára, mint aki egy új osztrák-magyar monarchia élén áll – mutat rá kommentárjában Christoph Winder. Merthogy amióta a Szabadságpárt vezére Orbánnal és Babissal meghirdette a Patrióták Szövetségét, azóta új Európa körvonalai rajzolódnak ki.

Szorgosan dolgoznak is rajta. Kickl már bizonyította, hogy mire képes, amikor a rendőrséggel megrohamoztatta a titkosszolgálat központját és ezzel eljátszotta a hírszerzés-elhárítás tekintélyét. Fogadni lehet rá, hogy nekiveselkedik az „új Európa” tervének is. Persze nem ez a legjobb elnevezés, mert elképzelése valójában retró vonásokat mutat.

Ebben az őfelsége, 1. Herbert által uralt birodalomban nincs helye az emberi jogoknak. Az unalmas bírósági eljárások a király idegeire mennek. Hányszor mondja még? Kívánságait le lehet olvasni a szeméről. A népet mindezért jutalom illeti meg. Pl. hogy az uralkodót lefotózzák, amint koronázása alkalmából lovon végigvágtat a magyar Alföldön. Kár, hogy jelenleg nem egészen 30 % van oda ezért a pusztai álomért.

 

 

2024. november 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ez már nem a gyerekekről szólt

Veszíteni rossz. Aki folyton veszít, megsebzett lélekkel létezik, úgy él, mintha véget nem érő sötétség venné >

Tovább

Putyin a pusztításban és a kiutasításban bízik: mi lesz az ukrajnai menekültekkel?

Putyin azon van, hogy romboljon Ukrajnában és lehetőleg minél több embert üldözzön el – már jó >

Tovább

Magyarország korszakváltás előtt

Ezzel a címmel közöl kommentárt Lendvai Pál a bécsi Der Standardban Magyar Péterről, akiről azt írja, >

Tovább

Biden a saját képmutatását leplezte le, amikor kegyelmet adott a saját fiának

Ezt Trump úgy értelmezi majd, hogy szabad kezet kap az igazságszolgáltatás elleni fellépéshez – fejti ki >

Tovább

Kérdéses, hogy Orbán Viktor megbirkózik-e ezzel a kihívóval

Ezt a kérdést teszi fel Szirtes I. János politológus a svájci Tagesanzeiger-ben megjelent vendégkommentárjában.  A 2026-ban esedékes >

Tovább

Magyar Messiások

A két hamis-Messiás után igaz Messiás. Mutatja a falon az írást: megszámláltatnak napjaid. Jog, ha van, >

Tovább

Múlt hétvégén Ösküben

Gránitszilárdságú alaptörvényünket kormányzatunk ismét módosítani tervezi, természetesen nem azért, mert jobb dolga momentán nem akad, hanem >

Tovább

Sötét a helyzet Németországban és tudni kik a felelősek

A Neue Zürcher Zeitung főszerkesztője Eric Gujer szerint a választást a gazdaság dönti el, és a >

Tovább

Ezek a betöréses „dógok” csak mendemonda – állítja a csantavéri polgármester

“Alacsony a bűnözés… Na, ez nem igaz! Számoljuk már meg, hogy az utóbbi időben hány betörés >

Tovább

Van esély, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal

Az Economist vezércikk lát esélyt arra, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal, azaz olyan egyezséget >

Tovább

Románia szélsőjobboldali, Moszkva-barát elcsúszása nagy bajt jelent az EU-nak

Az ultra-nacionalista Călin Georgescu győzelme megkongatja a vészharangokat Brüsszelben, hogy Románia átkerülhet a Moszkva-barátok növekvő táborába. >

Tovább

„Vučić Szerbiát a tragédiába tolja”:

„A nácik Németország totalitárius állammá alakításának útját a Reichstag (képviselőház) felújtásával kezdték 1933-ban, amiért a kommunistákat >

Tovább