2024. szeptember 19. csütörtök
Ma Vilhelmina, Januáriusz, Dorián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Vissza kell állítani a határellenőrzést Magyarország körül

Vissza kell állítani a határellenőrzést Magyarország körül

A német belügyi tárca is nehezményezi, hogy Magyarország igencsak megkönnyítette a beutazási lehetőséget az orosz és belarusz vendégmunkások számára. A minisztérium szóvivője kijelentette, hogy az orosz kémtevékenység, illetve szabotázsakciók veszélye már korábban is súlyos volt és a háború folytán csak tovább erősödött. Ezért nem szabad kiskaput nyitni egyik számára sem.

Weber, az Európai Néppárt elnöke megismételte, amit az Európai Tanács vezetőjének küldött levélben már kifejtett: aki ellenőrzés nélkül beengedi az oroszokat, az igencsak veszélyezteti a földrész biztonságát. Putyin hírszerzői és gyilkosai már nagy károkat okoztak mind a kontinensnek, mind Németországnak. Meg kell akadályozni, hogy további aknamunkát végezzenek. A kormányfőknek pedig tisztázniuk kell a kérdést a legközelebbi csúcstalálkozón, nem maradhatnak következmények nélkül a történtek.

Brandenburg tartomány kereszténydemokrata belügyminisztere úgy foglalt állást, hogy Magyarország összes uniós tag szomszédja felől vissza kell állítani a határellenőrzést. Stübgen ezt azzal indokolta, hogy rendkívüli helyzet állt elő és ily módon az európai szerződések alapján van mód erre a szokatlan lépésre. Ezért Ausztriának, Horvátországnak, Szlovákiának és Romániának cselekednie kell. Az ugyanis elfogadhatatlan, hogy egy EU-állam minden vizsgálat nélkül felnyitja a sorompókat az oroszok előtt. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

Kétségbe van esve annak a német baloldali aktivistának az édesapja, akit nemrégiben adtak ki Magyarországnak, mert úgy ítéli meg, hogy a gyerekét egyesek terroristának állítják be. A lányt azzal vádolják, hogy jó egy éve Budapesten többedmagával szélsőjobbosokat vert össze a Kitörés napján. Június vége óta őrizetben van, akár 24 évet is kaphat.

A lap azt írja, hogy ebben az ügyben több igazság is létezhet egymás mellett. Mert lehet, hogy a magyar hatóságok joggal adták ki  az európai letartóztatási parancsot, súlyos testi sértés vádjával. De az is benne van a pakliban, hogy öt hete meg lehetett volna akadályozni a kiadatását, hiszen a német Alkotmánybíróság kiadta a megfelelő állásfoglalást, mert aggályai voltak, hogy mennyire számíthat a gyanúsított hatékony jogvédelemre Magyarországon.

Csak éppen ez esetben a német igazságszolgáltatás malmai feltűnően gyorsan őröltek. Viszont ezzel együtt elképzelhető, hogy mégis rendjén van, hogy átadták a magyar hatóságoknak. Az apa azonban fél, hogy nem lesz elfogulatlan a tárgyalás, hiszen a magyar jogállam körül súlyos gondok vannak. Ráadásul a 23 éves lány nem-bináris, és a politikai beállítottsága sem jön neki jól az orbáni rendszerben.

Emellett egy kicsiny magánzárkában tartják fogva, sokszor napokig nem viszik sétálni, nem érintkezhet más rabokkal, viszont küszködik az élősködőkkel, továbbá az élelem sem valami frenetikus. A magyar igazságügyi tárca minden vádat visszautasít, ám Krámer Lili a Helsinki Bizottságtól meg azt nem hiszi el, amit a hatóság közölt.

Nemrégiben egy hasonló ügy is foglalkoztatta a nyilvánosságot: az olasz Ilaria Salis-t szintén a Kitörés-napi események miatt vették őrizetbe, de a börtönviszonyok olyanok voltak, hogy a jobboldali-populista Meloni kénytelen volt Orbán Viktorhoz fordulni.

A német külügyi tárca azt jelentette, hogy nagy erőkkel dolgozik, mert szeretné, ha a magyar fél visszaadná a foglyot.

 

Politico

 

Az öt nagy EU-tagország, valamint Hollandia és Portugália legfőbb vezetője arra szólította fel Venezuelát, hogy az hozza nyilvánosságra a parlamenti választások jegyzőkönyveit. Az üzenet, amelyet többek közt Macron, Scholz, Meloni, Sanchez és Tusk írt alá, komoly aggályait fejezi ki, a latin-amerikai országban tapasztalható politikai helyzet miatt. Egyúttal elítéli, hogy venezuelaiakat tartóztassanak le, illetve fenyegessenek, és ez különösen vonatkozik az ellenzék meghatározó személyiségeire.

Mint emlékezetes, a hatalom Maduro elnök győzelmét hirdette ki a múlt vasárnapi választás után, ám ezt a vetélytársak erősen megkérdőjelezik, mint ahogy az Egyesült Államok is. A jelentés emlékeztet arra, hogy a múlt héten az EU egységes állásfoglalást kívánt kiadni a venezuelai válság ügyében, szóvá téve a csalásokat, ám ezt Magyarország megvétózta.

 

Die Presse

 

A Független Osztrák Liberálisok Klubjának elnöke végzetes hibának tartaná, ha a többi tagállam bojkottálná a soros magyar elnökség nem hivatalos miniszteri találkozóit. Georg Vetter szerint Orbán Viktor azért tett körutat Moszkvában, Pekingben és Mar-a-Lagóban, Trumpnál, mert azt szerette volna, ha az olimpia előtt elhallgatnak a fegyverek Ukrajnában.

Ám ezt nem szabad leverni rajta, mivel a politika azt jelenti, hogy azokkal is beszélünk, akikkel nem értünk egyet. Ausztriát pedig jóformán a közös történelem kötelezi a Magyarországgal folytatandó párbeszédre. Olyan időket élünk, amikor a szigorú moralizmus újjáéleszti a belső Nagy inkvizitort. Ideértve büntetést, szankciót, bojkottot és a dialógus megtagadását.

Ám éppen a közeli fegyveres viszály miatt az idő parancsa az, hogy le kell ülni egymással, kompromisszumot kell találni. Vagyis ebből a szempontból igaza van az osztrák kancellárnak és a külügyminiszternek, amikor egyik sem hajlandó távol maradni az Orbán-kormány által szervezett csúcsszintű soros elnöki rendezvényektől. 

 

Guardian

 

A vezércikk úgy látja, hogy örvendetes az amerikai-orosz fogolycsere, de azért az ügyletnek vannak hátulütői is. Mert Biden ugyan a legminőségibb diplomáciát vetette be, de valójában nyilvánosan engedett a zsarolásnak. Ezzel együtt tisztelet az elnöknek, hiszen 16 rab kiszabadult Putyin diktatúrájából, és ez személyes diadal a Fehér Ház lakója számára. Jó egy évig dolgozott, hogy eljussanak idáig.

És ahogy mondta: az eredményért elismerés illeti meg a szintén közreműködő Németországot, Norvégiát, Lengyelországot, valamint Törökországot. Persze ily módon jól megérdemelt oldalvágás intézett egyben Trump ellen, hiszen annak a viszonya ugyanolyan a diplomáciával, mint Benny Hillnek a politikai korrektséggel. A korábbi elnöknek az a jó, ha rossz hírek érkeznek.

Ráadásul az országos tévén látni lehetett, amint gyorsan erősödő riválisa, Harris örül a pillanatnak – mint minden normális ember. Viszont a boldogság elültével végig kell venni az árnyoldalakat is. Hiszen teljesen egyértelmű, hogy pl. a Wall Street Journal moszkvai tudósítóját a Kreml túszként tartotta fogva, mert politikai aduként kívánta felhasználni.

Így most precedens jött létre, és a példát mások is követhetik. Ráadásul a célpont egy újságíró volt, aminek riasztó hatása lesz a sajtó munkájára.  És akkor még nem beszéltünk a több száz politikai bebörtönzöttről, aki maradt az orosz fegyintézetekben és valószínűleg sosem látja többé isten szabad egét.

Idetartozik Navalnij is, akit szintén kicseréltek volna, de Putyin szörnyű rezsimje meggyilkolta a rács mögött. Ő már soha többé nem tér haza.

 

FT

 

A New America agytröszt vezetője nem gondolja, hogy Kamala Harris teljesen zöldfülű lenne a diplomáciában. Hazai tapasztalatai alapján nagyon is tisztában van vele, hogy a hazai belső megosztottság alááshatja Amerika erejét külföldön.

Anne Marie Slaughter szerint a két elnökjelöltnek meg kell próbálnia bebizonyítani, hogy elég kemények, így rájuk lehet bízni a világ legnagyobb katonai arzenálját, jó főparancsnokai lennének a földkerekség legtávolabbi pontjain is jelenlévő hadseregnek és minden körülmények között megvédik országuk népét.

A jelek szerint visszafelé sül el az a republikánus támadást, amely megpróbálja komolytalannak beállítani a riválist. Ügyészként bizonyította, hogy tud igen kemény lenni és ez átjött tavaly a szenátusi meghallgatáson, valamint a müncheni Biztonsági konferenciákon is.

Bidenhez hasonlóan ő is a nemzetközi együttműködés híve. Azt hangsúlyozza, hogy az USA vezető szerepe a világban az amerikai nemzet javát szolgálja. És hiába foglalkozott egész eddigi életében elsősorban belpolitikai kérdésekkel, az éghajlatváltozás kaliforniai tapasztalatai, valamint a migránsválság valószínűvé teszik, hogy egységes képe van a globális veszélyekről.

Alighanem az lesz a vezérelve, hogy a békét erő útján kell elérni. De ezt hívhatjuk akár a hatalom és a jog újfajta keverékének.

 

 

2024. augusztus 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

EU és Orbán ütközőpályán: büntetés Magyarországnak

Soros elnökként Orbán Viktornak hat hónapon át a semleges közvetítő szerepét kellene betöltenie az EU-ban, de >

Tovább

„Khm… éppen ő?”

Ez  volt az állatvédők első reakciója, amikor meghallották, hogy Várhelyi Olivér lesz a terület új gazdája a >

Tovább

Amnesztia és furkósbot

Gumibotból és az embercsempészeknek adott kegyelemből áll a magyar kormány menedékpolitikája – foglal össze a helyzetet >

Tovább

Magyarország még az unióhoz tartozik?

A magyar soros elnökség december 31-i befejeződése után elő kell venni az uniós szerződések 7. cikkelye >

Tovább

Mindenképpen távol kell tartani Oroszországot és Kínát a Balkántól

James Stavridis szerint a Balkán egyre inkább a nagyhatalmi versengés középpontjába kerül, ám a Nyugat magához >

Tovább

Az újabb Trump elleni merénylet gyanúsítottja egy volt Trump-szavazó

Trump ellen két hónap alatt már a második merényletet kísérlik meg, de nem biztos, hogy ez >

Tovább

Schengen lassú halála

Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös migránsválság során felhívta >

Tovább

Idegen lények közöttünk

Türelem. Magyar eddig is a saját feje után ment, a közel negyven százalék pedig őt igazolja. >

Tovább

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben az idei Jaltai Európai Stratégiai Konferencia vendégeként, hogy az ukránok attól >

Tovább

Barátok: Trump és Orbán Viktor Donald

Orbán Viktor bizonyosan nem a demokrácia élharcosa és a legtöbb amerikai még csak nem is halott >

Tovább

Trump kiengedte a szorításból Harrist

A Wall Street Journal vezércikke úgy összegzi a két elnökjelölt tévéösszecsapásának lényegét, hogy Trump kiengedte a >

Tovább

Vissza a sorompókhoz

Németország bukásra ítéli a schengeni térséget, mert visszatér a határsorompókhoz, azaz a menedékpolitika sok-sok kudarca után >

Tovább