2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az EU cselszövőjeként Orbán felháborította az európaiakat

Az EU cselszövőjeként Orbán felháborította az európaiakat

Nem ő az első természetesen, aki azt hiszi, hogy soros elnökként ő az Unió főnöke. De miután konyít a propagandához, jóformán nem hagy ki egyetlen lehetőséget sem, ha a rivaldafénybe léphet. Meg van győződve arról, hogy különleges szerepet játszik a világban, mert híd a Kelet és Nyugat, a demokrácia és a tekintélyelvűség között. El van szánva, hogy nyomuljon, ha úgy gondolja, hogy az európaiak nem ártanák bele magukat valamilyen helyzetbe. A háború óta egyetlen uniós tagállam vezetője sem kereste fel Moszkvát, illetve egy most igen. A többiek rengeteg időt töltenek el azzal, hogy kidolgozzák a közös álláspontot, miként kezeljék Ukrajnát, Oroszországot és Kínát, ám jön a magyar Johnny English a saját irányvonalával, bár senki sem tudja, hogy mi értelme volt tárgyalni Putyinnal. Orbán egykor egész másként indult, most viszont azt szajkózza, amit a Kreml, noha igazából az sem hiszi el, amint mond. Egy elemző szerint tartani lehet attól, hogy Orbán Trump közvetítőjeként jár el. Emellett belső támadást intéz az EU ellen. Az általa alapított új frakció első feladata, hogy meggátolja von der Leyen újabb megbízatását. Az Unió belefáradt a magyar vezetőbe, és megtorlásként pénzeket tart vissza, ami tovább gyengíti az amúgy is törékeny magyar gazdaságot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Az EU jogszolgálata azt állapította meg, hogy a moszkvai úttal Orbán Viktor megszegte a szervezet alapszerződéseit, mert azok tiltanak minden olyan lépést, amely veszélyezteti a közösség céljainak elérését – közölték bennfentesek. Ezen felül nem tartotta magát ahhoz az előíráshoz, hogy a külpolitikában minden tagállamnak a lojalitás és a kölcsönös szolidaritás jegyében kell eljárnia.

Ily módon – hangsúlyozta a Tanács elnöke – politikai hiba volt elmenni az orosz fővárosba. Michel kiemelte, hogy ennyire éles reakcióval nem találkozott a többi tagállam részéről az elmúlt 10 évben, vagyis nyugodtan lehet úgy venni, hogy a 26-ok sárga lapot mutattak fel a magyar kormányfőnek, mert amit csinált, az elfogadhatatlan.

A politikus háborús bűnnek minősítette a kijevi gyerekkórház bombázását. Mint mondta, ez volt Putyin politikai válasza az orbáni „békeküldetésre”. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy el kell kerülni a csapdát, mert a Kreml meg akarja osztani az EU-t.

A finn külügyminiszter szerint Orbánnak rá kell jönnie, hogy nem lehet semleges megfigyelőnek lenni azzal az Oroszországgal szemben, amely azt állítja, hogy a Nyugattal került viszályba. Tisztázni kell, hogy ki hol áll. Valtonen arra is kitért, hogy az önhatalmú magyar közvetítési próbálkozás nyomán még sürgetőbbé válik, hogy áttérjenek a többségi döntéshozatalra az Unióban.

 

FAZ

 

Michel azt közölte, hogy a tagállamok nyomatékos figyelmeztetést intéztek Orbán Viktorhoz, de most sok függ attól, hogy a magyar vezető ért-e a leckéből. A bizalom nagymértékben megcsappant iránta. De mint aláhúzta: a soros elnök feladata nem az, hogy a hat hónap alatt saját nézeteit terjessze a világban.  

 

Reuters

 

A svéd diplomácia vezetője bejelentette Washingtonban, hogy országa, valamint Finnország, Észtország, Lettország és Litvánia ebben a hónapban nem küld miniszter egyetlen olyan magyarországi tanácskozásra sem, amelyek a soros elnökséggel vannak kapcsolatban. Így kívánnak tiltakozni Orbán Viktor moszkvai látogatása ellen. Merthogy az ártalmas volt és nem maradhat következmények nélkül. Roswall jelezte, hogy már kormányok is fontolgatják: csatlakoznak az akcióhoz.

 

FT

 

Összeálltak az uniós államok a washingtoni NATO-tanácskozás peremén, hogy kifundálják, mi volna a legjobb válasz az elszabadult magyar diplomáciára, azaz hogy nyilvánvalóvá tegyék: a moszkvai látogatás vörös vonalat képez. A nem hivatalos megbeszéléseken felvetődött, hogy levélben igyekeznek megértetni Orbánnal: mélyen fel vannak háborodva, illetve követelik, hogy szüntesse be a senki által nem jóváhagyott akciókat.

Egy illetékes kifejtette, hogy ami sok, az sok. Egy másik szerint felvetődött, hogy össze kellene hívni az Európa-ügyi minisztereket, kizárólag a magyar jogsértés megtárgyalására. A belga kormányfő közölte: amikor a magyar vezető átvette tőle a soros elnökséget, minden jót és szépet megígért, de egyértelmű, hogy ebből nem lett semmi.

 

FAZ

 

Az uniós államok elhatárolódnak Orbántól, egyesek azt vetik a szemére, hogy saját célokra kisajátította a soros elnök tisztét. Scholz kancellár már előre leszögezte, hogy a magyar politikus nem az EU nevében járult Trump színe elé. Mások azt gondolják, hogy a kormányfő önző módon kihasználja a fél évre szóló megbízatást, mert próbálja magára irányítani a figyelmet.

 

Nem kizárt, hogy a többiek a jövő hónapban bojkottálják a nem hivatalos budapesti külügyminiszteri találkozót. Ám nem jött létre konszenzus, mert pl. a horvát szakminiszter közölte, hogy ő mindenképpen elmegy a magyar fővárosba. A A washingtoni uniós egyeztetésen egyébként felmerült, hogy az lenne a helyes, ha semmibe vennék Orbánt, mert ha minden alkalommal foglalkoznak vele, a publicitáshoz juttatja.

 

Guardian

 

A magyar kormányfő kerékkötő lett a NATO legfelső szintű értekezletén. Ezt támasztja alá, hogy egy Orbán közeli forrás szerint az uniós, illetve amerikai szövetségesek megkérdezése nélkül akarja összehozni a békét Ukrajnában. Washingtonban gyakorlatilag kerülte Bident, nem is kívánt vele találkozni. Fél szemmel ugyanakkor már azt lesi, hogy újjáválasztják-e Trumpot.

Hegedűs Dániel szerint azonban az amerikai elnök aligha szeretné megjutalmazni bármiféle egyeztetéssel a magyar politikust a moszkvai és a pekingi út után. Ugyanakkor Orbánnak, aki stratégiai játszmába kezdett, az a fontos, hogy Trumpot felkereshesse. Ám nagy kérdés, hogy a mar-a-lagoi dzsemborin a vendég tesz-e bármiféle utalást arra, hogy ő az Unió soros elnöke.  

Olyan hírek érkeztek, miszerint a volt elnök nem kérte meg a magyar kormányfőt, hogy az a nevében tárgyaljon a békéről. Sőt, állítólag nem is szeretné, ha Orbán hatalmi tényezőként lépne fel Európában.

 

Euractiv

 

Orbán azért vágott bele a különleges diplomáciai akcióba, mert megteheti. Lehet ugyan, hogy még nincs itt a tárgyalások ideje, de ki az, aki képes volna hasonló kezdeményezésre? Hiszen az európai intézmények vezetői a széküket fogják. Von der Leyen azzal van elfoglalva, hogy újjáválasszák. Michel nem biztos abban, hogy helyet kap a belga kormányban.

Macron elvileg első volna az egyenlők között, csakhogy saját magát lőtte lábon a választás meghirdetésével. Scholz szintén meggyengült odahaza. Más államférfiak formátuma nem elég nagy egy ilyen küldetéshez, vagy a hazai gondok kötik le őket.

Meloni alkalmas volna, de valószínűleg kivár, hogy megerősödjön az EU-ban. Ily módon Orbán simán beleült a vezető ülésbe, mert az üres volt. És ne becsüljük le az esélyeit, főleg, ha Trump újra beköltözik a Fehér Házba.

Oroszország rossz állapotban van és Putyinnak érdeke, hogy egyelőre vége szakadjon a katasztrofális háborúnak. A békekonferencián bizonyosan ott lesz Zelenszkij és orosz kollégája is, akár tetszik, akár nem. Így ki lepődik meg azon, hogy ha Európából egyedül Orbán ül majd ott a zöld asztalnál? És nem csupán a cirkusz miatt csinálja, neki a pénz számít.

Mert ugyanis a rendezés a finanszírozásról és az újjáépítésről szól és ebből a szempontból a miniszterelnök az első rajtkockát foglalhatja el. Ez persze azt is jelenti, hogy fokozódik a korrupció Ukrajnában, de ki bánja? 

 

Politico

 

Az EU füstölög Orbán zsiványkodása miatt, de nem látja, miként fékezhetné meg. A kormányfő ugyanakkor a jelek szerint tudja, hogy meddig mehet el érdemi büntetés kiprovokálása nélkül. Brüsszel viszont inkább ugat, semmit harap.

Egy uniós diplomata példátlannak nevezte mindazonáltal, hogy az EU-nagykövetek fóruma – Szlovákiát leszámítva – egyhangúan elmarasztalta Magyarországot, amely viszont a maga részéről nem érti, mi ez az egész felhajtás. Ugyanakkor sokat nem lehet tenni az önjáróvá vált magyar elnökség ellen. De lehet, hogy a vége az lesz: felmutatják a miniszterelnöknek a piros lapot. A meccs azonban egyelőre folytatódik. 

 

New Republic

 

Riasztó, hogy Trump külföldi vezetőkkel találkozik, ám ez egyben önmagáért beszélt. Hogy Orbánnal miről esett szó, az nem teljesen világos, habár alighanem Ukrajna mindennél fontosabb – közölte három beavatott forrás is. A megbeszélés ugyanakkor csak fokozza az aggodalmakat, hogy Orbán postás a volt elnök és Putyin között.

Hogy a magyar miniszterelnök leült az orosz államfővel, az valószínűleg felizgatja a NATO-szövetségeseket, akik attól tartanak, hogy a moszkvai egyeztetés legitimálta a Kreml igényét az elfoglalt ukrán területekre.

David Rothkopf amerikai biztonságpolitikai elemző úgy véli: hogy Trump közvetlenül a NATO-csúcskonferencia után fogadja a Moszkvában és Pekingben járt Orbánt, az olyan árulás az USA-ban, amely miatt a Kongresszus korábban vizsgálatot indított volna, sőt még rosszabb is következhetett volna.    

 

Guardian

 

A magyar Külügyi Intézet munkatársai ma zárt ajtók mögött ülnek össze a Trump ideológiai hátországát jelentő Heritage Alapítvány képviselőivel. A jobboldali washingtoni agytröszt rendszeresen konzultál magyar külpolitikai elemzőkkel, az apropót ezúttal a NATO jubileumi értekezlete adja és témája az európai, illetve amerikai biztonság lesz.

Dalibor Rohács, a szintén konzervatív American Enterprise Institute vezető szakértője szerint Orbánnál már régebbre nyúlik vissza, hogy együttműködik a nyugati szövetségi rendszer ellenségeivel. Ám ez bizonyosan nem szolgálja sem a magyar, sem a NATO-érdekeket. Ám lehet, hogy Trumpnál értő fülekre talál. Ugyanakkor a republikánusok megosztottak ez ügyben. McConnel, a Szenátus kisebbségi vezetője tegnap erőteljesen megdorgálta Orbánt, amiért az megbeszélést folytatott Putyinnal.

Egy uniós diplomata kijelentette Orbán mar-a-lagói tárgyalása előtt, hogy a magyar vezető Trump embere kíván lenni Európában. Azaz ő nyithatja ki a Fehér Ház ajtaját az EU számára, ha a republikánus jelölt lesz a befutó novemberben. 

 

Politico

 

Magyarország és Törökország a két rossz fiú a NATO-n belül, mert mind a kettő a saját játszmáját űzi. Arra készülnek, hogy Trump lesz az elnöke és akkor a saját pecsenyéjüket sütögethetik a szövetségben. Ennek megfelelően igyekeztek most ködösíteni, illetve alkudozni Washingtonban.

Ránézésre egyikkel sincs semmi baj. De sem Orbán, sem Erdogan nem kellemes partner a többiek számára. Populisták, az egyik a keresztény értékeket védi, a másik mind inkább iszlamista, de vannak fontos közös érdekeik. Flörtölnek Putyinnal, gátolják Ukrajna megsegítését és a külpolitikában gyakran összetűznek az EU-val.

Nyugati diplomaták évek óta nézik a magyar-török tangót, amely a legnagyobb akadályt akkor jelentette, amikor késleltette Svédország felvételét. De azért vannak a kettő között ellentétek is. A magyar fél pl. rossz néven vette, hogy Ankara a tudta nélkül megegyezett Stockholmmal.  

Azon kívül Ukrajnáról sem azonosan vélekednek, továbbá a magyar kormány kitart az orosz gáz mellett. 

 

Die Presse

 

Ellenőrök tömkelege árasztotta el a magyarországi Spar-üzleteket, miután az osztrák cég panaszt emelt Brüsszelben a különadó miatt. A több száz revizor mindent alaposan átvizsgált és magától értetődő, hogy talált olyasmit, amiért bírságolni lehet – -közölte Salzburgban a konszern szóvivője.

A magyar leányvállalat úgy számol, hogy az extra adóteher az idén plusz 90 milliós többletköltséget jelent számára, miközben a magyar konkurenciát nem sújtja az intézkedés. Az ügy miatt a Spar igazgatósági elnöke nemrégiben találkozott a versenyért felelős uniós biztossal, aki kedvező jelzést küldött. A vita miatt az osztrák külügyminiszter a Bizottság elnökéhez fordult, jogellenesnek és diszkriminatívnak minősítve a magyar adótörvényeket.

De közben Magyarországon más ágazatok is szóvá teszik, hogy a hatóságok zaklatják őet. Ilyen az építőanyagipar, a gyógyszergyártás, a szállítás, valamint bank- és biztosítási szektor. Ám az érintett cégek nem szeretnének a nyilvánosság elé lépni a bajaikkal.

2024. július 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább

Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet

Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >

Tovább