2024. december 21. szombat
Ma Tamás, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Nagy dühöt váltott ki az EU-ban Orbán moszkvai „békeküldetése”

Nagy dühöt váltott ki az EU-ban Orbán moszkvai „békeküldetése”

A magyar vezető úgy ment el az orosz fővárosba, hogy előtte nem egyeztetett az európai vezetőkkel. Az érkezéskor bizakodott, de ez megváltozott nála a háromórás tárgyalás végére. A Kreml álláspontja ugyanis elfogadhatatlan mind Kijev, mind az Unió számára. A magyar kormányfő amúgy igen közel áll Putyinhoz, de a mostani látogatás heves vihart kavart. Lehet, hogy a provokáció Orbán védjegye, de különösen sokkoló volt, hogy két nappal a Zelenszkijjel lezajlott találkozó után ült le az orosz elnökkel. Álláspontja tökéletesen eltér attól, amit a 26-ok gondolnak a válságról. Megtöri az egységet. Még ennél is rosszabb, hogy a moszkvai propaganda azonnal lecsapott és Putyin Brüsszel megbízottjaként üdvözölte a vendéget. Budapesten egyetlen illetékes sem képes vázolni, hogy a magyar fél mit ért béketeremtés alatt. Bár egyfolytában megy a rizsa, hogy így a béke meg úgy a béke, a jelenlegi frontvonal nem okvetlenül esik egyben a jövőbeli határral – közölte egy névtelenséget kérő bennfentes. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Mostantól kezdve mindig ott lebeg a magyar uniós elnökség felett, hogy Orbán a maga nevében vagy az EU képviseletében beszél-e – mondta egy brüsszeli diplomata, miután óriási felzúdulást váltott ki a kormányfő moszkvai tárgyalása. Az úttól Ukrajna is elhatárolódott, mondván, hogy nem tart igényt a miniszterelnök ilyesfajta szolgálataira, miután a politikus nyilvánvalóan békemisszióra igyekszik kihasználni a félévre szóló megbízatást.

Brüsszel közben azt mondja, hogy mivel rekordszinten vannak a földrészen a gáztartalékok, a tagállamok könnyedén átvészelik a következő telet. A keleti fővárosok azonban nem ennyire bizakodóak. Egy jól értesült forrás arra figyelmeztet, hogy még lehetnek a bajok, ha kemény lesz a hideg évszak és megélénkül az ázsiai kereslet. Akár még kritikusra is fordulhat a helyzet.  

 

Le Monde

 

A nemzetközi összehasonlítások azt támasztják alá, hogy nem egykönnyen lehet rendbe tenni azokat a károkat, amelyeket a jobboldali populizmus okoz a demokráciának – fejti ki kommentárjában a Destin commun nevű civil szervezet igazgatónője és egyik munkatársa. Laurence de Nervaux és Tristan Guerra több közös vonást is felfedezett a szélsőjobb hatalomgyakorlásában:

1. Meggyengítik a demokráciát, visszaszorítják az alapvető szabadságjogokat, a fékeket és ellensúlyokat. A szélsőjobb győzelmes nyomulását az illiberalizmus felemelkedése kíséri, az meg aláássa a jogállamot. Példa rá Magyarország és Lengyelország, ahol az állam a többi közt ellenőrzése alá vonta az igazságszolgáltatást, továbbá leépítette a kisebbségek jogait.

Sok a hasonlóság ilyen szempontból az autoriter trumpizmus, illetve Orbán és Bolsonaro tekintélyuralma között.

2.  Háttérbe szorul a sokszínűség és igyekeznek elnyomni a tiltakozó hangokat. A szélsőséges magyar és lengyel kormány drasztikus módon kívánta rátenni a kezét a közmédiára, egyszerű propaganda eszközzé fokozva le azokat. A kereskedelmi sajtóra ugyanakkor az jelentett nagy nyomást, hogy hatalom közeli üzletemberek megkísérelték felvásárolni.

3. Amikor az ilyen körök megszerzik a hatalmat, nem mérséklődnek.

A populizmus, aminek hajtóerejét a megosztás adja, fertőző. Ám annál aggasztóbb, hogy csendesen és látszólag fájdalommentesen megy végbe. A Le Pen-Bardella-duó igyekszik mindenkit megnyugtatni és valóban messze vagyunk a Trump vagy Bolsonaro-féle túlkapásoktól, illetve az orbáni vehemenciától. De az első olasz tapasztalatoknak mindenkit arra kell inteniük, hogy az illiberalizmus kezdeti jelei csupán egy folyamat nyitányát jelentik.

 

Washington Post

 

Az európai szemleíró azon meditál, vajon nem két őrület rajzolódik-e ki a franciáknál, illetve a briteknél. A szigetországban megbüntetik a torykat, akik a lakosság nyakára hozták a Brexitet és a gazdaság stagnálását. A kérdés, hogy a szomszéd országban az emberek becsukják-e a szemüket a tanulságok láttán.

Merthogy ma a földkerekség egyik nagy nemzeténél olyan kormány kerülhet hatalomra, amelynek nácipárti gyökerei vannak és programja nacionalista, illetve rasszista. Az Egyesült Királyságban a konzervatívok megérdemlik a vezeklést, amiért kivitték az országot az EU-ból. A katasztrófa 2035-ig csaknem 400 milliárd dolláros veszteséget okoz a gazdaságnak.

De a választás nem csupán a Brexitről szólt, a konzervatívok jócskán adtak okot a vereségre, így nyugodtan el lehet gondolkodni azon, hogy a párt fennmarad-e számottevő erőként. A világ azonban nem ésszerű, ezt bizonyította Macron, amikor kiírta a soron kívüli választásokat. Nála is felülkerekedett az önhittség.

A francia választók hangulatát a bosszú határozza meg, ki akarják tölteni a dühüket az elnökön, ahogy azt a britek csinálták három napja Sunakkal. Ám az nagy különbség, hogy a toryk a téves populista kormányzásért kapták meg a számlát, míg a dühös franciák éppen egy ilyen erőt emelnének pajzsra. A Nemzeti Tömörülés is azt ígéri, hogy megszabadítja az országot az EU-tól és visszaszerzi a szuverenitást.

Belülről ásná alá az Uniót. Semmi sem indokolja azonban, hogy a bezárkózás kísérlete jobban sül el, mint Nagy-Britanniában. De lehet, hogy ezért a felismerésért a végén a franciáknak is nagy árat kell fizetniük.

 

FT

 

A választás eredménye nagy lehetőséget kínál, egyben azonban súlyos felelősséget ró a Munkáspártra, hogy helyreállítsa a bizalmat a politika iránt – mutat rá a szerkesztőségi állásfoglalás. Starmer elképesztő teljesítményt vitt véghez: a romjaiból politikai földcsuszamlással egyenértékű győzelemre vezette a baloldalt.

Az áttörés azonban valójában inkább a konzervatívok számára jelent megalázó pofont. Viszont a nyertesnek most bizonyítania kell, hogy egy hozzáértő, mérsékelt kormány képes jó teljesítményt nyújtani. A többség megvan, hogy véget vessenek hosszú évek zűrzavaros és öncélú hatalomgyakorlásának, ami különösen Boris Johnson és Liz Truss időszakát jellemezte.

Kezdődhet a stabilitás, illetve a jogállam periódusa, hogy visszatérjenek a növekedés felfuttatásához nélkülözhetetlen befektetők. De az ország visszaszerezheti szerepét a nemzetközi színpadon a demokratikus józan ész hangjaként, miután Macron pozíciója meggyengült, ugyanakkor Trump visszatérése fenyeget.

A brit polgárok kimerültek és lemondóak, nemigen hisznek a gyors változásban. A Munkáspártnak középről kell irányítania, és készen kell állnia, hogy nehéz döntéseket hozzon meg. Helyre kell állítania a kormányzás tisztességét és jó erkölcsét.  A jobboldalnak pedig le kell vonnia a tanulságokat a kudarcból. A hívek azért pártoltak el tőle, mert nagyképű és kétbalkezes volt. De a mostani választás eredménye alátámasztja, hogy a visszautat nem a további jobbratolódás jelenti, középre kell húzódni.

Az némileg megnyugtató, hogy kitart a politikai közép, nem úgy, mint a franciáknál. De a siker igazi mércéjét az adja Starmerék számára, hogy ez így lesz-e öt év múlva is.

 

Guardian

 

A vezércikk úgy értékeli, hogy a Munkáspárt földrengésszerű győzelme meghozza a változást, amire szüksége van az országnak. A párt vezére olyan többségre támaszkodhat, amelynek birtokában nyugodtan lehet merész. Ilyen fölényre Blair óta nem volt példa a Westminsterben. Starmert és csapatát megilleti a nemzet hálája, amiért véget vetett a sarlatánsággal és az urambátyám-rendszerrel folytatott enyelgésnek.

Megvan rá az esély, hogy korszerű, liberális, szociáldemokrata modell induljon be, ami fényt hoz az alagútba. A kampány során a Labour nem mondta meg karakteresen, mik a céljai és miként szeretné azokat elérni. Így most olyan reményeket kell valóra váltania, amiket nem keltett, olyan ígéreteket kell teljesítenie, amiket nem tett.

A győzelem mértéke ugyanakkor elfedi, hogy igazságtalan a választási szisztéma, hiszen a szavazatok alig egyharmada révén a pártnak majdnem kétharmada lett. Ha a baloldal nem csinál valamit ez ügyben, az Farage malmára hajtja a vizet. Továbbá ha mind inkább autoriternek látszik, akkor pont arra erősít rá, amit a jobboldali populisták hangoztatnak. Ez pedig lökést ad nem csupán Farage-nak, hanem azoknak is, akik csodálják a toryk soraiban.

Ennélfogva az egyenlőségre, az észszerű politikai vitára, a hatalom és a gazdagság megosztására kell törekedni, társadalmi-gazdasági korszerűsítést kell végrehajtani. Nem lehet tovább leépíteni a közszolgáltatásokat, véget kell vetni az állam szűkmarkúságának. Az új kormányfőnek nem szabad hagynia, hogy megakadályozzák, amikor érdemi változásokat igyekszik végrehajtani.    

 

Die Presse

 

Aki demokráciát akar, annak el kell viselnie, hogy olyanok is hatalomra kerülhetnek, akik másként gondolkodnak, mint ő – figyelmeztet a külpolitikai rovat vezetője. Christian Ultsch túlzásnak tartja, hogy megy a szöveg a demokrácia válságáról, Biden nem pótolhatatlan és Franciaországra sem a süllyesztő vár, ha ma a jobboldal nyer. A britek bizonyították, miként kell lebonyolítani a hatalomváltást.

Franciaországban egyébként is feltehetőleg nem lesz meg az abszolút többség Le Penék számára és nem is találnak egykönnyen koalíciós partnert, bár próbáltak középre besorolni és szalonképesnek látszani. Ezzel együtt képtelenség Macront azzal vádolni, hogy veszélybe sodorta a liberális demokráciát a választás meghirdetésével.

Kockáztatott és úgy néz ki, hogy rajta vesztett. A következő 3 évben előreláthatólag béna kacsa lesz. Ám ez mégsem jelenti, hogy nagy slamasztikába került a demokrácia.

Nem kétséges, az amerikai elnök meggyőződéses demokrata, de rendkívül makacs. Nem látja, be, hogy túl öreg az újabb elnökséghez. Szilárdan hiszi, hogy csakis ő verheti meg Trumpot. Ha utóbbi nyer, akkor tényleg jogos a nyugtalanság, hiszen aggasztó módon hajlik a tekintélyelvűségre, szakmányban hazudik és hadilábon áll a demokratikus szabályokkal.

Megbocsáthatatlan továbbá, hogy a mai napig nem ismeri el a legutóbbi választás eredményét. De az is biztos, hogy a jogállami intézmények átvészelték az ő elnöki időszakát. Kérdés, hogy adott esetben a következő öt évben is ennyire ellenállóképesnek bizonyulnak-e.

Hogy miként kell súrlódásmentesen átadni a hatalmat, azt megmutatták a britek. A toryk fokozatosan kilúgozódtak és hozzá nem értők voltak, ezért most a szociáldemokraták megkapták a lehetőséget az ország megújítására.

2024. július 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább

Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk

Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >

Tovább

Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját

Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >

Tovább