Ma Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orbán megtrollkodja az EU-t Moszkvában
A hosszan tartó antiliberális kampánnyal azonban túlfeszítette a húrt - húzza alá Brüsszelből Oliver Grimm a Die Presseben. Fel lehet háborodni persze a meglepő moszkvai megállón, amit hosszasan készítettek elő, de minek? Sokkal célravezetőbb emlékeztetni arra, hogy az orbánizmusnak, mint az ilyen nemzeti-tekintélyelvű mozgalmaknak általában, a folyamatos kampány a lételeme. A célpont speciálisan Brüsszel, illetve az EU, mint olyan. A szervezet most először kerül szembe egy olyan szereplővel, akinek a létalapja, hogy belülről gyengítse meg az integrációt. De ha a moszkvai provokáció következmények nélkül marad, akkor a 26-ok eljátsszák a maradék politikai hitelüket. Teljesen felesleges a politikus józan eszére vagy a saját érdekére hivatkozni. A megoldás formálisan egyszerű volna, jogilag ugyanakkor kifogástalan, mégis kényes: egyszerű tanácsi döntéssel meg lehetne vonni az elnökséget Magyarországtól. Ám kérdéses, hogy többiek meg merik-e tenni? Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FAZ
Mindössze három nappal a kitűzött időpont előtt a magyar fél lefújta a német külügyminiszter budapesti látogatását, amit Berlin sajnálattal fogadott, mert a hivatalos közlés szerint Baerbock komoly és tisztességes beszélgetésre készült magyar kollégájával, mivel az roppant fontos lett volna a meglepő és senkivel nem egyeztetett moszkvai út miatt. Hogy mikor találkoznak ezek után, arról később határoznak.
Politico
Orbánnak bejött a nagy terv, hogy egyesítse Európát, csak nem úgy, ahogy ő gondolta, ugyanis mindenkit maga ellen fordított. Hogy tárgyalt Putyinnal, az valóságos cunamit eredményezett: a többi európai vezető bírálatok tömkelegével árasztotta el.
Von der Leyen rámutatott, hogy a megbékítés nem fogja megállítani Putyint, csak az egység és az elszántság vezethet el az igazságos és tartós békéhez. Scholz német kancellár azt tartotta fontosnak hangsúlyozni, hogy a külpolitikában a Tanácsot a testület elnöke, Michel képviseli. És egyértelmű közös álláspont: elítélik az agresszív háborút, Ukrajna számíthat az Unió támogatására.
A litván elnök asszony kiemelte, hogy ha valaki igazán békét akar, az nem ráz kezet egy véres kezű diktátorral. A svéd kormányfő szerint amit Orbán tett, az felelőtlen volt és hátba támadta a többieket. Rossz jelzést küld a külvilágnak és sértés a szabadságáért küzdő ukrán néppel szemben.
Fiala cseh kormányfő megerősítette, hogy magyar kollégája nem képviseli Moszkvában az európai érdekeket. A dán kabinet feje mélyen aggasztónak minősítette a látogatást, hozzátéve, hogy addig igazából nincs miről beszélni, amíg az oroszok tovább támadják az ukránokat.
Tajani olasz külügyminiszter: Nem gondolnám, hogy itt lenne az ideje felkeresni az orosz fővárost, persze mindenki azt csinál, ami jól esik. Az EU azonban a béke mellett van, és nem amellett, hogy Kijev megadja magát Putyinnak.
Bloomberg
A Bundestag Külügyi Bizottságának szociáldemokrata elnöke felszólította Orbán Viktort, hogy mondjon le a soros elnökségről. Michael Roth botrányosnak nevezte, hogy a magyar vezető szégyenletes módon visszaél a tisztséggel, aláássa az EU külpolitikai alapelveit.
Reuters
Erős rosszallást váltott ki az EU-ban Orbán moszkvai látogatása – pár nappal a NATO jubileumi washingtoni csúcsértekezlete előtt, ahol tovább katonai segélyről lesz szó Ukrajna javára. Az EU máris arra figyelmeztet, hogy nem szabad Moszkva megbékítésével próbálkozni. Azt is hangsúlyozták, hogy a magyar kormányfő nem a szervezet nevében tárgyalt.
Egy brüsszeli diplomata névtelenül úgy nyilatkozott, hogy íme, beigazolódtak a magyar soros elnökségggel kapcsolatos aggodalmak, mert a magyar vezetést csakis a saját érdekei foglalkoztatják.
Pavel Havlicsek, a Nemzetközi Ügyek Társaságától úgy nyilatkozott, hogy a vizit kihasználta az EU-ban meglévő hatalmi űrt. Karel Lanno, az Európai Politikai Tanulmányok Központjának igazgatója pedig kifejtette, hogy megint csak azt látni: az Uniónak nincs közös külpolitikája, amit a vetélytársak játszi könnyedséggel kihasználnak.
Die Welt
A magyar kormány saját szakállára aláássa az EU Ukrajna-stratégiáját. A moszkvai repülőút, amelyet semmiféle egyeztetés nem előzött meg a szövetségesekkel, hatalmas felháborodást keltett az EU-ban. Megint csak azt támasztja alá, milyen egyenetlenségek vannak a közösségen belül, ráadásul igen rosszkor. Orbánnak egy célja van, és azzal Putyin kezére játszik.
Brüsszel viszont kihívásnak veszi, hogy Orbár soros elnökként Putyinnal mutatkozik. De hát a jobboldali populista politikus a jelek szerint ingadiplomáciával kísérletezik, Európa intézményes érzékenysége nem érdekli. Az sem zavarja, hogy törekvése megfelel a Kreml kívánságának, vagyis hogy bebetonozzák a jelenlegi frontvonalakat.
Putyin örül mindennek, ami megkérdőjelezi Ukrajna katonai támogatását és közelebb visz ahhoz, hogy a Nyugat eltűrje az orosz megszállást. Moszkva offenzívája közben elakadt, ezért jól jönne a tűzszünet, mert az csökkentené a hadi kiadásokat. De cserében olyan feltételeket támaszt, amelyek elfogadása a kapitulációval lenne egyenlő. Ezt pedig kérdéses teszi az egész orbáni látogatás értelmét.
Ellenben úgy tűnik: a magyar vezető érzi a nyugati közhangulatot. Egy felmérés szerint sok országban támogatják a fegyvernyugvást, függetlenül attól, hogy az a Kreml érdekeinek felelne meg. De az is erősen bizonytalan, hogy Orbán megbízható partnerként járhat-e el a nyugati partnerek és Ukrajna szemszögéből.
Süddeutsche Zeitung
Brüsszelből nézve Orbán nem egyszerűen hideg zuhanyt zúdított a többiekre, hanem egyenesen a középső ujját mutatta be nekik. Ugyanakkor Putyin arckifejezése feszültnek tűnt, nevetése nem volt őszinte, a kamerának szólt. Egy meleg fogadtatás nem ilyen szokott lenni a Kremlben. Ellenben a vendéglátó üdvözlő szavait nyugodtan lehetett úgy venni, hogy az oldalvágás az EU-nak címezve.
Úgy állítja be, hogy a háborút az USA és Európa okozta volna. A Kreml szerint a kétoldalú egyeztetést a magyarok kezdeményezték, vagyis az elnökség diplomáciai katasztrófával indult. A kormányfő kettős játékot űz: egyrészt tisztességes közvetítő kíván lenni, másrészt viszont nagyon is nyomatja a saját programját.
Orbán olyan fotót küldött a moszkvai repülőtérről, amelyen rajta volt az elnökségi logó. Tudatosan provokált ily módon, ami nagyon is tetszett a Kremlnek, mert neki minden jó, ami megbontja az európai egységet Ukrajna ügyében.
A miniszterelnöknek természetesen senki sem tilthatja meg, hogy elzarándokoljon az orosz fővárosba. de egy uniós diplomata szerint az út az egész elnökséget beárnyékolja. Idetartozik, hogy régi, jó szokás szerint első ülését a Bizottság általában a soros elnök országában tartja, ily módon igyekezve reklámot csapni annak.
Ám ez az eshetőség most szóba sem került, hivatalosan időpont egyeztetési gondok miatt. Brüsszelben arra hivatkoznak, hogy mivel meg sem hirdették a kihelyezett tanácskozást, ezért le sem lehet mondani. De azért ennél nagyobb szakadék aligha képzelhető el a két fél között.
Le Figaro
Az európaiak azzal áltatták magukat, hogy képesek korlátozni a magyar elnökség által okozható károkat, de most ízelítőt kaptak abból, hogy mi vár rájuk. Az orbáni út reakciója: felelőtlen és illojális a többiekkel szemben. Kiderült, hogy a megelőző intézkedések semmire sem jók. Orbán újabb pofont vitt be a többieknek azzal, hogy tanácskozott Putyinnal.
Mivel nem sikerült rávenni, hogy kapcsoljon hátramenetbe, egyesek most azt hangoztatják, hogy nem volt semmiféle megbízatása, sem az EU-tól, sem a NATO-tól. Így csak a saját nevében vállalkozhatott a „békemisszióra”. Ezzel együtt a gesztus olyan provokációnak számít, ami túlment minden határon.
Camille Grand, az Európai Külkapcsolati Tanács szakértője és a NATO volt főtitkárhelyettese szerint a provokációnak nem lesz következménye jövő kedden a washingtoni NATO csúcson. Merthogy Orbán már csak Orbán, azzal együtt, hogy igencsak problémás volt az időzítés – Kijev után, az Észak-Atlanti Szövetség jubileumi találkozója előtt.
És látnivaló, hogy a politikus ki fogja használni a soros elnökség nyújtotta fórumot, mert célba akarja juttatni az üzeneteit, noha semlegesnek kellene lennie.
FAZ
Szemmel láthatólag semmiféle konkrét eredménnyel nem járt az Orbán-Putyin-egyeztetés. A sajtótájékoztatón a két politikus felolvasta a maga nyilatkozatát, kérdéseket nem lehett feltenni. Illetve amikor egy orosz újságíró arról tudakozódott, hogy mit szólt Zelenszkij a magyar vezető „javaslatához” – feltehetőleg a tűzszünet ügyében – a vendég annyit közölt, hogy erről tájékoztatta a házigazdát, majd mindketten kimasíroztak.
Süddeutsche Zeitung
A moszkvai látogatással Orbán tudatosan sípcsonton rúgta a szövetségeseit, egyértelműen sérti az EU politikáját, de túl nagy jelentőséget nem kell tulajdonítani az egész ügynek – fejti ki Hubert Wetzel brüsszeli kommentárja. Úgy látja, hogy a fejleményekre nagyjából kétféleképpen lehet reagálni: vagy felháborodással, vagy maró gúnnyal.
Merthogy a kormányfő pontosan tisztában van vele: nem volt mandátuma a Kremlben a háború és béke kérdését taglalni, illetve legfeljebb annyira, mint egy sintérnek a szülővárosában, Fehérváron. Ezt még ő sem vitatja.
Ezért ha most valaki dühöng és olyan eleve lehetetlen büntetést követel, hogy ti. vegyék el a magyar kormánytól a soros elnökséget, az leginkább Putyinnak jó. Mert neki hasznos minden ék, amit beverhet az Unióba. Utóbbi egyébként igen határozottan szembe száll vele – nem ritkán Orbán beleegyezésével. Ezért tanácsos volna esetlen egy harmadik reakció: A magyar miniszterelnök az orosz fővárosban? Na, és?
FAZ
Orbán ne üsse bele az orrát az EU nevében az ukrajnai válság kérdésébe – hangsúlyozza Nikolas Busse, a felelős külpolitikai szerkesztő. Ám megjegyzi, hogy ameddig a többiek igen megbízhatóan felhúzzák magukat a provokáción, addig folytatni fogja kisded játékait.
Ő maga a háború nyerteseihez tartozik, mert kiélheti az ellenzéki szerepét. De arra azért ügyel, hogy soha ne lőjön túl a célon, miközben próbál homokot szórni az EU gépezetébe. Ellenben kihasznál minden lehetőséget, hogy nyilvánosan bemutassa: egészen mást gondol a dolgokról, mint a legtöbb tagország.
Pont ezt csinálta a moszkvai úttal is. Putyin azonban úgy tárgyalt vele, mint bárki más, aki fel tudja mérni Orbán tényleges súlyát a földrészen, vagyis hogy igazából nem oszt és nem szoroz, amit mond és csinál. Országa ugyanakkor felettébb elszigetelődött az EU-ban és a NATO-ban.
Ám nem kell mindenért pattogni. Mert olyan benyomás keletkezik, ami megint csak Putyinnak kedvez.
Die Zeit
Orbán a béke barátjaként kívánt megjelenni, csak nem kapott színpadot hozzá, ellenben megmutatták neki, hogy mire számíthat. Putyin pikírt volt a sajtóértekezleten, láthatóan nem töltötte el elégedettséggel a háromórás tárgyalás menete. Orbán csakis a saját nevében beszélt, mégis győzelmi trófeának állította be, hogy előbb Kijevben, most pedig Moszkvában járt.
Tudja, hogy az oroszok elutasították Erdogant, mint közvetítőt, mert rossz néven vették, hogy török bankok végrehajtják a pénzügyi szankciókat. Ezzel együtt a házigazda reméli, hogy Orbán segítségével még jobban szét tudja szakítani az EU-t. De egyébiránt nem ad semmi olyat a másik kezébe, amit az sikerként tudna tálalni.
Az elnök mondja a magáét, kitart maximális követelései mellett Ukrajnával szemben, ami teljesen életidegen. Ebből aztán Orbán igazán semmi jót nem tud kiolvasni a békedialógus számára. Annyit mondott, hogy a háború folytatása káros Európa szemszögéből és válságba taszítja a gazdaságot. Putyin édes-savanyú arckifejezéssel hallgatta.
A látogató a béke érdekében annyit ért el, ami a semmi és a kevés között helyezkedik el. De az látszik, hogy ha valamikor is lesznek megbeszélések a békéről, akkor ott közvetítőként jobbak az esélyei, mint a törököknek, kínaiaknak vagy a dél-afrikaiaknak. Mert vele Zelenszki és Putyin is beszél.
Der Standard
Orbán Viktor nem tisztességes közvetítő az Unió elnökeként – állapítja meg a szemleíró, Gerald Schubert. Az egész moszkvai kirándulással a Kreml érdekeit szolgálta. Pedig első blikkre nem gondolkodott rosszul. De ügyetlenül próbálta úgy beállítani, hogy az EU-nak igyekszik segíteni.
Pláne hogy előzőleg óriásplakátokon ügy tüntette fel a szankciókat, mint amelyek ártanak a magyar gazdaságnak. Azok a bombák ugyanakkor nem jelentek meg a propagandában, amelyek ukrán földön embereket ölnek meg.
A moszkvai út hozzásegíti az orosz hadurat a róla alkotott kép fényezéséhez. Hiszen mégiscsak a soros elnök járult a színe elé, bár az büszke rá, hogy saját maga határozta el az utazást. Az nagyon súlyos, hogy senkinek sem árulta el előre, mit akar tenni. Még egy hete sem vette át az EU-elnökséget, de már látszik: nem veszi azt komolyan, és nem tart igényt rá, hogy a többiek megbízható partnerként tekintsenek rá.
Deutsche Welle
Emberemlékezet óta nem fordult elő, hogy egy soros elnök ennyire önkényesen döntött volna, mint most Orbán, akit úgy ismernek, mint provokatőrt, és mint aki mind inkább tekintélyuralmi módon kormányoz. De amit most művelt, az még sokat tapasztalt európai diplomatákat is megdöbbentett. Szájra tett ujjal botrányt emlegetnek.
A delikvens viszont azt üzente, hogy „fontos eszközök leszünk, hogy megtegyük az első lépést a béke felé”. Ám hogy ki az a mi és kinek az eszköze, azt már nem árulta el. Von der Leyennek ugyanakkor jól jöhet, hogy a Bizottság egyelőre nem keresi fel Budapestet, hiszen egyetlen valaki szavazott az újjáválasztása ellen: Orbán, méghozzá vehemensen.
A többi állam- és kormányfő messze elkerüli az orosz elnököt, mert hiszen az ellen vádat emeltek háborús bűnök miatt. Ám hogy a magyar vezető leült vele, azzal nagyjából le is zárult a magyar elnökség, még mielőtt igazán beindulhatott volna – mondta egy brüsszeli diplomata. Megjegyezte, hogy sajnálatos módon jogosnak bizonyultak a tagállamok aggályai, mert a Fidesz a saját érdekeit akarja keresztülvinni. És hát, hol van itt a tisztességes közvetítő?
Le Monde
A közös frakció felé tart Le Pen és Orbán, várhatóan holnapután kerül nyilvánosságra, hogy a Nemzeti Tömörülés beszáll a „Hazafiak Európáért” magyar-osztrák-cseh-szerveződésbe. Habár a szuverenisták és euroszkeptikusok áttörése elmaradt az európai választáson, de nagyot léptek előre a franciáknál, a hollandoknál és a németeknél. A helyek nagyjából egynegyedét mondhatják magukénak Strasbourgban.
Az utóbbi hetekben igen intenzíven tárgyaltak az együttműködésről, Orbán, Meloni és Le Pen vezérletével. A francia és a magyar pártvezetőről úgy tartják, hogy régi, bizalmas viszony fűzi őket egymáshoz. Le Pen szívesen ott hagyná az ID-t, mert szabadulna pártja rossz hírétől, márpedig azt beárnyékolja, hogy az RN a fő erő jelenleg az Identitás és Demokrácia képviselőcsoportjában. Ha utóbbiból többen kilépnek, teljesen kiürülhet.
Meloni ugyanakkor elzárkózik az összefogástól, mert nem szeretné izgatni senkit sem a politikailag radioaktív partnerekkel. Azon kívül nincs kedve senkivel sem osztozni a hatalmon, amikor kakas a szemétdombon az ECR-en belül.
Viszont Orbán és Le Pen megbízottja sokéves tárgyalás tárgyalás után egymás tenyerébe csapott. Egy illetékes azt a hasonlatot használta, hogy olyan volt, mint a szerelemben: az egyiknek csak meg kellett tennie az első lépést. És ez most a francia fél lehet, ha betársul a Patriótákhoz. De tudja, miként érvényesítse az érdekeit, főleg ha odahaza holnapután kormányt alakíthat.
Akkor egyébiránt felmerül, hogy mi legyen a szélsőjobb elleni tűzfallal az EP-ben. Főleg hogy az irányzat blokkoló kisebbséget alkothat, ami veszedelmes. Meloniék is ugyanazt mondják ugyanis, mint Orbánék, hogy ti. nem szabad több jogkört adni Brüsszelnek.
FT
Le Penék arról tárgyalnak, hogy belépnek Orbán tervezett EP-frakciójába, amely ily módon a harmadik legnagyobb erő lehet Strasbourgban, hiszen a Nemzeti Tömörülésnek 30 európai törvényhozója van. Akor pedig az új pártcsalád versenyre kelhet a Meloni vezett Konzervatívokkal és Reformerekkel. A döntés hétfőn, a holnapi 2. francia választási forduló után lesz meg – közölte három, jól értesült forrás.
Viszont is módon a jelek szerint oda a szuper csoport terve, vagyis hogy a szélsőjobb jelentős tényező legyen az új parlamentben. A francia párt egyik illetékese ugyanakkor azt mondta, hogy nekik minden megfelel, ami jó a „Hazafiaknak”. Orbán ugyanis rutinos politikus, aki tudja, mitől döglik a légy az EU-ban. Kovács Zoltán azt jelezte, hogy a következő napokban fontos fejlemény várható.
Az egyik szocialista képviselő úgy foglalt állást, hogy nem tölthet be posztot az EP-ben olyan frakció tagja, amelyikre vonatkozik a cordon sanitaire. Ezzel szemben Bóka János, a magyar Európa-miniszter kijelentette, hogy a jobboldal megerősödött, és ideális esetben ennek meg kell mutatkoznia a posztok elosztásában is.
Következő cikk: A Mirdita esete a rendőrséggel
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Trump gazdasági felfordulást okoz eszement vámjaival
Az Economist vezércikke arra számít, hogy gazdasági felfordulást okoznak a Trump által elrendelt eszement vámok, de >
Tolnai Ottó
Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >