2024. december 22. vasárnap
Ma Zénó, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Hogyan győzte le Keir Starmer a konzervatívokat

Hogyan győzte le Keir Starmer a konzervatívokat

Keir Starmer azzal verte meg a konzervatívokat, hogy egyetlen szóba: a változásba foglalta össze a programját, mert az embereknek elegük lett abból, ami idáig volt – állapítja meg E. J. Dionne, a Georgetowni Egyetem professzora, a Brookings Intézet vezető munkatársa a  Washington Postban. Talán még egyetlen politikust sem becsültek ennyire alá, miközben elsöprő győzelemre vezette pártját. 4 éve választották meg, azóta a bírálói egyfolytában azt hajtogatták, nincs víziója, sem karizmája. Továbbá megrótták, amiért a nézeteit a körülményekhez igazította és ragaszkodott a tömegeket foglalkoztató kérdésekhez, ahelyett hogy hangzatos témákkal a híveket tartotta volna izgalomban. Amit a szemére hánytak, az a végén jóformán mind az előnyére vált. Így az, hogy háttérbe szorította a túlzott ideologizálást, módszeresen megtisztította a pártot elődjétől, Corbyntól és annak támogatóitól. Mérsékelt, középutas jelölteket állított az árnyékkormányba. A konzervatívok viszont folyamatosan hanyatlottak, megosztottnak bizonyultak, amit Sunak sem tudott felszámolni. Az meg teljesen téves húzásnak bizonyult, hogy idő előtti választásokat írt ki. Viszont most nem lenne bölcs túlértékeli Starmer esélyeit, hiszen hatalmas gondokat kell megoldania. Fel akarja gyorsítani a gazdasági növekedést és igyekszik visszaszerezni a párt munkás szavazóit. Ellenezte a Brexitet, de azt nem lesz könnyű visszacsinálni. Viszont érdemes odafigyelnie a francia választásra, a szélsőjobb előretörésére, mert sokan csak ideiglenesen voksoltak rá. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Neue Kronen Zeitung

 

Orbán Viktor azt az illúziót árulja a magyaroknak, hogy az uniós tagságból tetszés szerint ki lehet csemegézni azt, amire az országnak leginkább szüksége van, ám aki nem ért egyet az EU alapelveivel, annak ott az ajtó. Csak éppen a Brexit után Brüsszel legnagyobb ellenfeleinek elment a kedvük a kilépéstől. Különösen arcátlanság a magyar kormányfő nemzeti populizmusa, hiszen Magyarország az 2. legnagyobb nettó kedvezményezettjeként az Unió köldökzsinórján csüng.

Ezt írja meg kommentárjában Kurt Seinitz, aki az annak idején az egész világsajtóból elsőként figyelt fel Orbán tusványosi beszédére, miután az meghirdette az illiberalizmust. Úgy véli, hogy a jövő zenéjeként beharangozott vasárnapi bécsi patrióta nyilatkozat sem több vágyálomnál. A magyar kormány éppen akkor látja el a soros elnökséget, amikor napi egymillió eurós büntetést kell fizetnie, mivel nem tartja be a közösségi előírásokat. (Levonják a támogatásokból.)

Ebben a félévben a magyar fél szabja meg a szakminiszteri tanácskozások napirendjét Ezért tisztességes közvetítőként kell eljárnia, ám ez az a szerep, amely a legkevésbé fekszik a miniszterelnöknek. Viktátor harcos típus, nem ejt foglyokat.

Bátorságtól duzzadva nemrégiben kijelentette, hogy el kívánja foglalni Brüsszelt. Ám aki figyeli, az észreveszi, hogy két Orbán van: az egyik a hazai fogyasztásra szolgál, a másik a nemzetközi porondon tündököl – a legutóbb Kijevben. Odahaza a nemzeti-konzervatív illúziókkal házal, ez tartja hatalmon 14 éve.

 

Politico

 

Egy sor európai vezető megrótta Orbánt, amiért az uniós felhatalmazás nélkül kíván találkozni Putyinnal. Valérie Hayer, a liberális Újítsuk meg Európát-csoport elnöke rámutatott, hogy a kormányfőnek nincs mandátuma a tárgyaláshoz és nem az EU érdekében jár el. Az Unió ugyanis Ukrajnát és nem a magyar politikus titkos programját támogatja.

A finn miniszterelnök úgy foglalt állást, hogy aggasztó a mai moszkvai tárgyalás híre, miután senki sem járult hozzá, hogy a magyar politikus Brüsszel nevében leüljön az orosz államfővel. A látogatással semmibe veszi a soros elnöki kötelmeket és aláássa a közösség érdekeit.

Amikor Kovács Zoltán megkérdezték az útról, sejtelmesen csupán annyit válaszolt, hogy Orbán eltűnt a radarernyőről, de a szóvivő nem árulja el, hogy mire készül. Viszont elmondta, hogy mivel nem kapott megbízást, hogy az EU nevében tanácskozzon a héten Zelenszkijjel, ezt kétoldalú alapon tette meg.

Ám utána két órával Brüsszelben már szétosztották a megbeszélésről készült összefoglalót a Tanácsban. Azaz – hangsúlyozta Kovács – a magyar fél betartja a szabályokat, ám azok adnak némi mozgásteret. Itt mindössze arról van szó, hogy a magyar fél nem csupán a megszokott módon közvetít.

 

Guardian

 

Alighanem feldühíti az EU-t, hogy Orbán ma felkeresi Putyint a Kremlben. Közvetíteni igyekszik Oroszország és Ukrajna között soros elnökként. Budapesten két forrás is azt közölte, hogy már a kijevi út előtt is világos volt: lesz moszkvai folytatás. Egy uniós bennfentes pedig elárulta, hogy tudtak a tervről, ám az ettől függetlenül a látogatás valószínűleg felpaprikázza a kedélyeket Brüsszelben és más tagállamokban is.

A miniszterelnök Azerbajdzsánba, a Türk csúcsra menet szakítja meg útját az orosz fővárosban. A leginkább Putyin-barát politikusnak számít az Unióban, ő viszont úgy állítja be, hogy a béke híve, ám gyakran az orosz mantrát ismételgeti.

Sokan már attól ki vannak akadva az európai vezetők közül, hogy Orbán szerintük mindent elkövetett a szervezet egységének megbontására, valamint a jogállam felrúgására, és ehhez képest most ő a soros elnök. Az egész világon kapcsolatban áll szélsőjobbos csoportokkal.

A francia választás, illetve Trump várható visszatérése miatt úgy érezheti, hogy kedvező számára a geopolitikai csillagok állása. Ezért közvetíteni próbál – fejtette ki egy illetékes.

 

Reuters

 

Sem a magyar, sem az orosz kormány nem volt hajlandó megerősíteni, hogy lesz ma Moszkvában Orbán-Putyin-találkozó, de ha létrejön, akkor ez az első alkalom, hogy a két politikus Oroszországban ül le egymással a háború óta. A magyar vezető, aki szorosabb kapcsolatokat ápol a Kremllel, mint más uniós kormányok, járt ugyan az invázió óta orosz földön, de ők ketten az ősszel Pekingben tárgyaltak egymással.

Nyugat-európai államok komoly erőfeszítéseket tesznek, hogy leváljanak az orosz gázról, ám Magyarország továbbra is elsősorban orosz forrásból szerzi be a legtöbb földgázt. Azon kívül igyekszik elmélyíteni az üzleti együttműködést a szankciók által nem érintett területeken.

 

Le Figaro

 

Némi elégtétellel figyeli Orbán a Nemzeti Tömörülés áttörését, megint csak azt látja, hogy a melonizmus olaszországi győzelme után egyre inkább ellenszélben halad a liberális elit. Ő maga már rég átváltott a szabadelvűségről a nacionalizmusra. Szilárdan berendezkedett a hatalomban és két nap múlva Le Penék sikeréért szurkol. Az EP választás óta közszemlére teszi ki derűlátását a magyar sajtóban.

Korábban távolságot tartott Le Pennel szemben, ám ez megváltozott, amikor a Fidesz kivált a Néppártból. Olyannyira, hogy Mészáros Lőrinc bankja két éve csaknem 11 millió euró hitelt adott az asszony elnökválasztási hadjáratához. Mivel a Nemzeti Tömörülés a magyar választójog alapján simán többséget szerezne, Orbán alighanem úgy tekint a Köztársasági Frontra, hogy annak megalakulása ellentétes a demokráciával.

Gát Ákos Bence a brüsszeli Mathias Corvinus Collegiumtól ezt úgy ragadta meg, hogy az emberek változást szeretnének, ám a politikai, illetve médiaelit mindent megtesz, hogy meggátolja a legnépszerűbb erő hatalomra jutását.

Orbán nacionalistái úgy érzik, hogy páriaként kezelik őket a világpolitikában, és meg vannak győződve arról, hogy egy jelentős mozgalom előfutárai. Kovács Zoltán szerint ami ma Franciaországban történik, az azt támasztja alá, hogy az embereknek elegük van az illegális migrációból.

A miniszterelnök mindent elkövet, hogy kitörjön a viszonylagos elszigeteltségből és számít Le Penre az új hazafias gyülekezetben. Szüksége is lesz a támogatásra, ha rá akarja kényszeríteni saját irányvonalát Európára, hozzá kíván jutni a befagyasztott milliárdokhoz, illetve ellensúlyozni akarja az egyre jelentősebb hazai ellenzéket – írja Budapestről Kornél Albert.

 

Spiegel

 

Megy a szélsőjobbos hatalmi harc az Európai Parlamentben, a nacionalisták egymással vitáznak. Pedig egyesülni akartak, hogy „szupercsoporttal” kikényszerítsék az uniós politika megváltoztatását, vagy legalábbis nyomást fejtsenek ennek érdekében, ám ehelyett szétesik a tábor. A nagy kérdés, hogy ki kerekedik felül: Meloni, Le Pen vagy Orbán?

Csak az a közös bennük, hogy megvetnek mindent, amit baloldalinak, haladónak, vagy hazafiatlannak vélnek az EU-ban. Viszont küzdenek, hogy ki lesz közülük a főnök és melyikük ideológiája kerekedik felül.

A tervezett új, Hazafiak Európáért-frakciót az Osztrák Szabadságpárt találta ki, látva, hogy feljöttek a nacionalisták az európai választáson. továbbá az elégedetlenséget Le Pennel szemben, valamint azt, hogy sikerült széles tömegeket felizgatni a migrációval. És hát szabad volt az átigazolási piacon Orbán Viktor, a szélsőjobb bálványa.

Emellett a liberális és jobboldali táborból is igyekeznek elcsábítani sokakat. Azon felül ha konzervatív pártok is beszállnak az új szerveződésbe, az javít az FPÖ elfogadottságán. Meloni viszont szalonképes lett a politikai középen és ott szeretne is berendezkedni. Ebben pedig a magyar kormányfő csak zavarta volna.

Ám meg van lőve, ha Le Pen csatlakozik Orbánhoz és a patriótáihoz. Kérdés ugyanakkor, mi lesz az AfD-vel, amelyet mind a három politikus kerülni igyekszik. Már jegeli a saját frakció ötletét, ám lemondhat az eddigi uniós támogatás kb. feléről, ha nem talál magának pártcsaládot.

 

Deutsche Welle

 

Régi és új szövetségek egyaránt létrejöhetnek Strasbourgban a szélsőjobbon, de lehetnek meglepetések is. Stratégiája részeként Meloni már régóta mérsékelt húrokat penget, főleg Ukrajna ügyében – mondja Thierry Chopin, a párizsi Delors-intézet elemzője. A szupercsoport viszont a jelek szerint lekerült a napirendről, mert túl nagy ellentétek vannak az Olaszország Fivérei, illetve a Le Penék között Oroszország kapcsán.

A Nemzeti Tömörülés hagyományosan közelebb áll Moszkvához, mint az olasz párt. Ugyanakkor Orbán rendszeresen azzal kerül be a szalaghírekbe, hogy vétóz az Európai Tanácsban, gyakorta pl. amikor Ukrajna katonai megsegítését kellene megszavazni.

 

Reuters

 

Európa jövőjét egyértelműen a meggyengült Németország és Franciaország, illetve az eddiginél erősebb Olaszország és Magyarország fogja meghatározni. Így vélekedik Elisabeth Kuper, az Európai Politikai Központ nevű elemző intézet igazgatóhelyettese. Úgy gondolja, hogy Marcon rossz helyzetbe navigálta magát a választással és ez megköti a kezét Európában is.

Merthogy nem csupán saját országa, hanem a földrész sorsával is hazardírozott. Ezért kénytelen lesz visszavenni európai terveiből, legyen szó a közös hitelfelvételekről, az ukrán katonák kiképzéséről, vagy arról, hogy francia csapatokat küldjenek Ukrajnába. Az EU-t azért is a bénultság fenyegeti, mert Scholz számára nagy nehézségbe ütközik egyben tartani odahaza a koalíciót és a regionális választásokon a szélsőjobbnak áll a zászló.

A szélsőjobb ugyanakkor messze van attól, hogy átvegye az irányítást Brüsszelben, illetve visszaszerezze az átadott szuverenitás egy részét, de hátszéllel halad. Kelet-Európa nagyon bízott Macronban, de ahogy egy ottani diplomata megfogalmazta: túl sokat akart a szarka… 

 

Die Presse

 

Nem valószínű szélsőjobbos egységfront az új Európai Parlamentben, de valószínűleg nem lesz semmi az Orbán, Kickl és Babis által forszírozott hazafias szövetségből sem. Pedig utóbbi a 3. legjelentősebb erő akart lenni az EP-ben. A Konzervatívok és Reformerek-frakció ugyanis megalakult: jelen állás szerint 84 tagot számlál. Az ID sorsa viszont csak a jövő héten dől el. Alighanem összeolvad az új, magyar-osztrák-cseh szerveződéssel.

Az első hegedűs jelenleg a Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés. A PiS ugyan kokettált a gondolattal, hogy az ECR-ből átigazol hozzájuk, de Meloni néhány vezető poszttal jobb belátásra térítette. Pláne, hogy Kaczynski pontosan tudja: a „patrióták” mennyire barátságosan viszonyulnak Putyinhoz.

De hogy lesz-e egyesülés, a másik oldalon, az csak a francia választás vasárnapi 2. fordulója után dől el. Az ECR-t azonban csak akkor tudják megelőzni, ha beveszik az AfD-t, amelyet az ID pár hete kizárt, mivel a német listavezető védelmébe vette az SS-t.  

 

Die Presse

 

Cseres Kati, az Amszterdami Egyetem Európa-jogásza felvetette, hogy a Bizottságnak a versenyjog segítségével kellene visszaszorítania Magyarországon a rendszerszintű korrupciót, mert erős eszközök vannak a kezében a kartellek, az állami támogatás, a piaci visszaélések befolyásolására. Azon a tanácskozáson beszélt, amelyet az európai zöldek hívtak össze az EP-ben, rengeteg szakértő részvételével.

Csakhogy azonnal felmerültek kétségek hogy vissza lehet-e szorítani ily módon az orbáni kegyencrendszert, meg lehet-e védeni a jogállamot. Egyébiránt eleve nagy a bizonytalanság akörül, hogy mennyire lesz önzetlen a kormány a soros elnökség ellátása folyamán. A magyar szakember ugyanakkor kifejtette, hogy a korrupcióval Magyarország az Unió alapjait: az egységes piacot veszélyezteti.

A Bizottság viszont bizonyos eljárásokat kivehet a magyar hatóságok kezéből, és főleg az egyesüléseket veheti lupe alá, csak több bátorság kellene hozzá  - jegyezte meg. De ez mégsem olyan egyszerű, mivel Brüsszelnek igazolnia kellene, hogy nem önkényesen lép fel. És ha az a benyomás támad, hogy a piaci visszásságokat Magyarországon kevésbé torolja meg, mint másutt, az csak Orbán malmára hajtaná a vizet.

 

Guardian

 

George Monbiot, a lap szemleírója bevallja: nem gondolta volna, hogy egy nap Európa újrafelfegyverzése mellett tör lándzsát, ám mindent megváltoztat, hogy Trumpból ismét elnök lehet. Mert ő Putyin-barát és ez súlyos veszélyt jelent az öreg földrész számára. Következésképpen hatékonyabb védelemre van szükség.

Ugyanis veszélybe kerül a béke, a biztonság és a jólét. Véget vet mindannak, ami még az enyhülésből, a környezetvédelmi és emberi jogi megállapodásokból, valamint a nemzetközi jogból maradt. Ezért meg kell találni a módját, hogy a kontinens megvédje magát a Trump-rezsimmel és annak szövetségeseivel szemben. És mivel erősödik a szélsőjobb, lehet, hogy az európai államoknak egymás ellen is védekezniük kell.

A korábbi elnök különleges viszonyt alakított ki Putyinnal, szeretne olyan lenni, mint az. Ha hatalomra kerül, alighanem beszünteti Ukrajna támogatását, azaz ha az európaiak nem segítenek, akkor Oroszország bekebelezi a szomszédos államot, de aligha áll meg annak nyugati határain. A Kreml barátai Magyarországon, Szerbiában, Bulgáriában és Szlovákiában úgy érzik, hogy a történelem az ő oldalukon áll.

Nagy-Britannia nem tud semmit sem tenni Trump győzelmének megakadályozására, csak kérheti az amerikai szavazópolgárokat, hogy ne juttassanak be a Fehér Házba egy olyasvalakit, akit elmarasztalt a bíróság, nemi erőszakot követett el, hazudik, csal és szívesen lenne önkényúr. De meg kell próbálni, hogy megvédjük magunkat tőle.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Putyin a háborúval egyben új világrendet akar, de ez csak Kínának jó. és Moszkva mozgástere kisebb, mint ahogy gondolja. Mindenesetre elképzeléseihez az ugródeszkát Ukrajna jelenti számára. A cél az, hogy kiszorítsa az amerikaiakat Európából és utána Kínával együtt átvegye az irányítást a földrészen.

Az európai vezetők az eltelt 30 évben abba az illúzióba ringatták magukat, hogy megteszi a magáét a gazdasági és biztonsági térség, Lisszabontól Vlagyivosztokig. Ám Moszkva ragaszkodik a saját biztonsági érdekeihez, és ha kell erőt is alkalmas az érvényesítésükre. A Kreml ura elérkezettnek látta az időt, hogy szétverje a nemzetközi rendet és leszámoljon az USA-val.

Ám gyakran azt érezni nála, hogy kétségbe van esve. Pl. amikor az észak-koreai diktátornak udvarol, vagy másodrendű afrikai, illetve latin-amerikai figurákkal ül egy pódiumon, ahol persze szó nincs szabadságjogokról, sokszínűségről, demokráciáról.

A Brics-csoport, valamint a Sanghaji Együttműködési Szervezet a megváltozott geopolitikai viszonyokat tükrözi vissza. Putyin a multipoláris világ gerincét látja bennük. Ám még soha nem függött ennyire Kínától. Vagyis a romboló orosz politika legnagyobb haszonélvezője: Hszi. Ám az új világrend semmiképpen sem elfogadható Európa számára.

 

The Times

 

A brit választáson olyasmi történt, ami korábban szinte sohasem, illetve valami, ami mindig bekövetkezik. Egyszerűen szétesett a jobboldali koalíció, amely idáig egyesülve mindig meg tudta verni a megosztott baloldalt, ám most fordult a kocka. Emiatt rettenetes gondokkal kerülnek szembe a toryk.

Az elemző, Daniel Finkelstein szerint a Munkáspárt most lehetőséghez jut, hogy meghatározza mind a politikát, mind a közbeszédet. A hatalmas többség eleve balra tolja a vitát. Hogy minek köszönheti a sikerét, azt a szerző mese formájában foglalja össze: hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy párt, amely túl szélsőségesnek és alkalmatlannak számított ahhoz, hogy kormányozzon. Ám középre húzódott, meggyőzte rátermettségéről a polgárokat, és élesen szemben állt ellenfelével, aki túlságosan sokáig volt hatalmon. Ezért azután nyert az új erő. Itt a vége, fuss el véle.

A konzervatívok kiürítették a politikai közepet, pedig a választások mindig ott dőlnek el. Aki ott van, annak tekintélyt kell mutatnia, felelősséget kell tanúsítania, érettnek kell lennie, szavatolnia kell a stabilitást, gondosan kell eljárnia, tisztességet kell tanúsítania, használható megoldásokkal kell kirukkolnia, oda kell figyelnie az emberekre, rájuk kell összpontosítania, nem saját magára.

És Keir Starmer, valamint a Munkáspárt megdolgozott érte, hogy mindezzel megszerezze a bizalmat. Ennyire egyszerű ez. Azért nyertek, mert a toryk vesztettek. Olyan kormány kell, amely működik, emellett virágzó gazdaságra és biztonságos államra van szükség, utóbbi támogasson és nem avatkozzon bele az emberek életébe. Meg meglátjuk, hogy ez a világ jött-e el. 

 

Washington Post

 

Keir Starmer azzal verte meg a konzervatívokat, hogy egyetlen szóba: a változásba foglalta össze a programját, mert az embereknek elegük lett abból, ami idáig volt – állapítja meg E. J. Dionne, a Georgetowni Egyetem professzora, a Brookings Intézet vezető munkatársa. Talán még egyetlen politikust sem becsültek ennyire alá, miközben elsöprő győzelemre vezette pártját.

4 éve választották meg, azóta a bírálói egyfolytában azt hajtogatták, nincs víziója, sem karizmája. Továbbá megrótták, amiért a nézeteit a körülményekhez igazította és ragaszkodott a tömegeket foglalkoztató kérdésekhez, ahelyett hogy hangzatos témákkal a híveket tartotta volna izgalomban.

Amit a szemére hánytak, az a végén jóformán mind az előnyére vált. Így az, hogy háttérbe szorította a túlzott ideologizálást, módszeresen megtisztította a pártot elődjétől, Corbyntól és annak támogatóitól. Mérsékelt, középutas jelölteket állított az árnyékkormányba.

A konzervatívok viszont folyamatosan hanyatlottak, megosztottnak bizonyultak, amit Sunak sem tudott felszámolni. Az meg teljesen téves húzásnak bizonyult, hogy idő előtti választásokat írt ki.

Viszont most nem lenne bölcs túlértékeli Starmer esélyeit, hiszen hatalmas gondokat kell megoldania. Fel akarja gyorsítani a gazdasági növekedést és igyekszik visszaszerezni a párt munkás szavazóit. Ellenezte a Brexitet, de azt nem lesz könnyű visszacsinálni. Viszont érdemes odafigyelnie a francia választásra, a szélsőjobb előretörésére, mert sokan csak ideiglenesen voksoltak rá.

 

2024. július 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább

Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk

Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >

Tovább

Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját

Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >

Tovább