2025. április 7. hétfő
Ma Herman, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Keir Stermernek vezetnie kell a Moszkva elleni harcot

Keir Stermernek vezetnie kell a Moszkva elleni harcot

De az meg milyen, hogy pont az a Magyarország veszi át az ellenőrzést az Európai Tanácsban, amelyik ilyen kulcsfontosságú időszakban gúnyt űz az uniós intézményekből? Csakis az ostoba és rugalmatlan brüsszeli bürokrácia hiheti azt, hogy jó dolog egy ekkora lehetőséget adni egy ilyen kormány kezébe. Hiszen a következő hat hónapban nem győzi ajnározni az orosz elnököt, támadja a liberális intézményeket, illetve értékeket. Az ukránok közben meg kétségbeesetten harcolnak, hogy a lehető legjobb pozícióba kerüljenek, mielőtt Trump jönne. Hogy Orbán elment Zelenszkijhez, az jó, de azért látni kell, hogy az általa szorgalmazott béketárgyalás a frontok befagyasztását jelentené, azaz az ország területének csaknem 20 %-a orosz uralom alatt maradna. Amit javasolt, az olyan, mintha egyenesen a Kremlből jött volna. Putyin elégedett lehet. Ha Starmer győz ma az Egyesült Királyságban, minden másnál fontosabb, hogy a védelemre összpontosítson, mert Moszkva ki fogja használni a legcsekélyebb gyengeséget is. Elképzelhető, hogy a következő pár hónapban háború tör ki Európában. Az pedig azt jelentené, hogy a 2. világháború óta nem éltünk át ennyire veszélyes pillanatot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

Orbán Viktornak jó orra van ahhoz, hogy megérezze: éppen honnan fúj a szél. Két napja gyakorlatilag a kapitulációt követelte Kijevben, amivel kilóg a sorból, de nem ez lenne az első eset, amikor a végén a sor beáll mögéje. Nem mondott persze mást, mint amit mindig is, és ezt nyugodtan lehetne úgy venni, mint egy korrupt autokrata fecsegését, aki csodálja az orosz hadurat és folyton gátolja Ukrajna megsegítését, illetve az oroszellenes szankciók meghozatalát.

Viszont – hívja fel a figyelmet Hubert Wetzel Brüsszelből – a dolgot figyelhetjük onnan is, mármint hogy az út nagyon is illeszkedett ahhoz, amit az EU-ban csinál: sokszor teljesen képtelen indokkal tartja fel az újabb ukrán segélyakciókat, de alapvetően nem blokkolja azokat. Valójában nem Putyin bábfigurája az Unióban.

Azon felül, lehet, hogy Orbán a stílusában és jellemében a csúcsragadozó komodói sárkányhoz hasonlít, és ezen az sem segít, hogy a hölgyeknek mesterkélten kezet szokott csókolni. Viszont időnként azt a szerepet tölti be a földrészen, mint a kanári a bányában: előre jelzi a közelgő sújtólégrobbanást.

Tapasztalt demagógként megszimatolja a társadalmi hangulatot, és hogy egy politikai irányvonal mikor ütközik a köz ellenállásába. Így volt ez a migrációval, valamint a klímavédelemmel is. Sokáig egyedül maradt az álláspontjával, ám aztán a többiek elfogadták, amit képvisel, mert a választók kikényszerítették belőlük.   

Az igaz ugyanakkor, hogy ő maga a populizmusával elősegíti az efféle mozgásokat. A jelszavai azonban nem sokat érnének megfelelő közhangulat nélkül. Ám mindebből nem következik, hogy Orbánnak igaza van. Mégsem szabad meglepődni, amikor azt tapasztalni, hogy ma még mindenkit felháborít, amit a politikus követel, ám holnap vagy holnapután gyakran mégis pontosan azt csinálja a kontinens, amit ő akar.

 

Die Presse

 

Tegnapról a jövő hétfőre halasztották a szélsőséges strasbourgi ID- frakció alakuló ülését, mert meg akarják várni, mit hoz Franciaországban 3 nap múlva a választás 2. fordulója. De egyelőre még az sem világos, hogy jelenlegi formájában fennmarad-e a csoport. Tagjai közül ugyanis a Liga arról tárgyal, hogy átigazol az új, magyar-osztrák-cseh szerveződéshez. Azt viszont nem tudni, miként dönt a hogyan továbbról a pártcsalád meghatározó ereje, a Le Pen fémjelezte Nemzeti Tömörülés.

A pártnak mindenesetre a választás után színt kell vallania. Közben a német AfD-ből az szivárgott ki, hogy nekik egyáltalán nem lenne ellenükre csatlakozni a meghirdetett „Hazafiak Európáért”-frakcióhoz, mert programjában igencsak közel áll egymáshoz az Alternatíva, illetve a Fidesz és az Osztrák Szabadságpárt.  

 

Neue Kronen Zeitung

 

Az osztrák részről a diszkriminatívnak tartott magyar különadót is szóba hozta Van der Bellen államfő, amikor Bécsben fogadta Sulyok Lászlót, aki bemutatkozó látogatást tett. Az út alkalmából katonai tiszteletadás volt, sajtótájékoztatót ellenben nem tartottak. Így csak a hivatalos közleményből tudni, hogy a vendég arról beszélt a Nemzetgyűlés elnökének: Magyarország kezdettől fogva agresszornak tekintette Oroszországot a háborúban. De kitért arra is, hogy szerinte a kárpátaljai magyarok nem kapnak elegendő jogvédelmet.

A lap a magyar uniós elnökségről szólva hozzáteszi, hogy elemzők szakmai szinten profi munkára számítanak, ám a következő hat hónapra minden bizonnyal rá fogja nyomni a bélyegét az orbáni blokádpolitika, valamint a többi politikai súlypontja.

A jelentés arra is kitér, hogy nemrégiben Sulyok leváltását követelte a DK, mert felmerült, hogy az ezredforduló elején ügyvédként zsebszerződések formájában segített átjátszani magyar földeket osztrák vevőknek.    

 

Le Monde

 

Az egyik vezető ukrán Magyarországé-szakértő azt mondja, az oroszbarát Orbán számára azért érte meg elmenni Kijevbe, mert ily módon bizonyíthatta, hogy milyen befolyásos lett. Geraszimcsuk, a Prism UA külpolitikai elemző intézet igazgatóhelyettese szerint a politikus megmutathatta, hogy uralja az Uniót is, nem csupán Magyarországot, az utóbbi mellesleg már túl szűk neki.

Természetesen csupán blöff volt a részéről, hogy a fegyvernyugvás a békerendezés előfeltétele. Be akar kerülni a legfelső ligába, éspedig arra hivatkozva, hogy ő az egyetlen a földrészen, aki mostanában találkozott Putyinnal, Hszivel, valamint Zelenszkijjel is. Egyben szeretné igazolni, hogy a diplomácia fókuszpontjában van, jóllehet Magyarország kicsiny. A látogatással mindazonáltal nemigen kápráztatott el bárkit is.

Putyinnak nincs szüksége rá, hogy eljuttassa az üzeneteit, az ágyúival mondja el, amit akar. Ugyanakkor az uniós elnökség alkalmat kínált Orbánnak, hogy megóvja egy lehetséges diplomáciai kudarctól. Mert ha félbeszakad a látogatás, mondhatta volna, hogy csakis Brüsszel miatt volt kénytelen felkeresni az ukrán fővárost.

Az úthoz igencsak alkalmatlan a jelenlegi kétoldalú kapcsolatok állása, mert a magyar fél 11 feltételhez kötötte, hogy támogassa a keleti szomszéd EU-csatlakozását. Az ukrán sajtó zsarolásnak, illetve ultimátumnak minősítette a követeléseket. Ugyanakkor diplomáciai források veszedelmes precedenst látnak abban, hogy Stoltenberg NATO-főtitkár belement: a magyar kormánynak nem kell közreműködnie Ukrajna megsegítésében, csak ne kösse tovább az ebet a karóhoz.

 

Daily Telegraph

 

A brit hadsereg vegyi, sugár és nukleáris ezredének volt parancsnoka arra figyelmeztet, hogy a mai szigetországi választáson ugyan egyértelműen a Munkáspártnak áll a zászló, ám Európa erősen jobbra tolódik, a migrációtól kezdve Ukrajna megítéléséig, és hogy ennek a zászlóvivője nem Le Pen, hanem Orbán Viktor.

Hamish de Bretton-Gordon szerint a kormányfő Putyin legszorosabb szövetségese az EU-ban, sűrűn ellenezte Kijev megsegítését, most pedig csak rátesz egy lapáttal, hogy destabilizálja a földrészt, amikor új szélsőjobbos tömböt hirdetett meg Strasbourgban.

De az meg milyen, hogy pont az a Magyarország veszi át az ellenőrzést az Európai Tanácsban, amelyik ilyen kulcsfontosságú időszakban gúnyt űz az uniós intézményekből? Csakis az ostoba és rugalmatlan brüsszeli bürokrácia hiheti azt, hogy jó dolog egy ekkora lehetőséget adni egy ilyen kormány kezébe.

Hiszen a következő hat hónapban nem győzi ajnározni az orosz elnököt, támadja a liberális intézményeket, illetve értékeket. Az ukránok közben meg kétségbeesetten harcolnak, hogy a lehető legjobb pozícióba kerüljenek, mielőtt Trump jönne.

Hogy Orbán elment Zelenszkijhez, az jó, de azért látni kell, hogy az általa szorgalmazott béketárgyalás a frontok befagyasztását jelentené, azaz az ország területének csaknem 20 %-a orosz uralom alatt maradna. Amit javasolt, az olyan, mintha egyenesen a Kremlből jött volna. Putyin elégedett lehet. Ha Starmer győz ma az Egyesült Királyságban, minden másnál fontosabb, hogy a védelemre összpontosítson, mert Moszkva ki fogja használni a legcsekélyebb gyengeséget is.

Elképzelhető, hogy a következő pár hónapban háború tör ki Európában. Az pedig azt jelentené, hogy a 2. világháború óta nem éltünk át ennyire veszélyes pillanatot.

 

Die Zeit

 

Teljes gázzal előre! Ez a jelszó magyar autóipari fejlesztésben, rükvercről szó sem lehet, kerül, amibe kerül pl. a környezet számára. Orbán Viktor szinte a szocializmust idéző tervgazdasággal igyekszik az országot akku szuperhatalommá tenni. De már látszik, hogy mit jelent ez a gyárak környékén élők, valamint a természet számára.

Például Gödön, ahol a Samsung üzeme folyamatosan hatalmas zajt kelt, de leginkább éjjel. Olyan mintha egy nagy reptér lenne. Tenni azonban nem lehet ellene, beleértve a talajszennyezést is, mivel az autoriter kormány a vállalatot és környékét különleges gazdasági övezetté nyilvánította. Ez a 400 hektár most a dél-koreai cég játszótere.

A hatalom büntetőakciójának része, hogy az adó nem a településhez folyik be. Ez jól mutatja, milyen kíméletlenül lép fel a Fidesz. amely azt tervezi, hogy az ágazat az évtized végére csaknem ugyanannyi akkumulátort állít elő, mint Németország. Azaz 300 gigawattórát, szemben a mostani 87 gigawattórával. Sok magyar szakértő ezt nagyzási mániának tartja, és nem csupán a környezeti, illetve egészségügyi ártalmakra figyelmeztet, hanem a gazdasági kockázatokra is.

Gödön oldószert találtak a kutakban, ám mint az egyik helybéli asszony elmeséli, a hatóságok nem csináltak az égvilágon semmit. Holott a kiperelt okmányok bizonyítják, hogy az üzem területén évek óta nem figyelik a talajvíz minőségét.

 

Washington Post

 

Akár a meg is szűnhet a brit Konzervatív Párt, akkor pofonba szaladhat bele a mai parlamenti választáson – fejti ki a szemleíró, Ishaan Tharoor. Az előrejelzett elsöprő munkáspárti siker csak betetőzi a toryk eddigi gondjait: a szélesedő társadalmi egyenlőtlenségeket, a csökkenő termelékenységet és a mélyülő megélhetési válságot.

Pedig az írás már jó ideje ott van a falon, hogy ebből történelmi zakó lesz.   Nem kizárt, hogy a pártnak 53 mandátuma marad a jelenlegi 365-ből. Az sem elképzelhetetlen, hogy a mostani miniszterelnök, valamint a kormány tagjainak kétharmada sem kerül be az alsóházba. Még az is lehet, hogy a liberálisok is megelőzik a konzervatívokat. Ugyanakkor a Munkáspárt 516 helyben reménykedhet.

Vagyis karnyújtásnyira van a vég. De mint egy amerikai elemző megállapította, erről csakis maga a párt tehet. Ráadásul előreláthatólag még a szélsőséges Farage tömörülése is szavazatokat vesz el tőle. A pártvezér ultranacionalista, Trump nagy barátja, a Brexit híve. Kellemetlen alak, aki a toryk uralmának másfél évtizede alatt az Egyesült Királyság egyik legfontosabb politikai tényezője lett. Ám nem kizárt, hogy a konzervatívok most az általa kijelölt úton mennek tovább. Merthogy kinyitották az ajtót, így elárasztotta a brit kultúrát és politikát a szélsőségesen reakciós felfogás.

 

Bloomberg

 

Bidennek a NATO érdekéhen is mennie kell – véli Andreas Kluth, a hírügynökség elemzője. Emlékeztet arra, hogy a jövő kedden nagy dzsemborinak szánták a washingtoni csúcsot a szövetség megalakulásának 75. évfordulója alkalmából, ám ez a terv is füstbe megy az elnök siralmas tévévitája miatt.

A televíziós kínszenvedés ugyanis barátot és ellenséget egyaránt ráébresztett arra, hogy a szervezet szempontjából a 81 éves politikusnál csak egy rosszabb van: a 4 évvel fiatalabb Trump, merthogy ő megveti az együttműködést, továbbá valószínűleg hazavágja a közös elrettentést.

Vagy úgy, hogy kétségessé teszi az amerikai védernyőt, ideértve a mintegy 100 harcászati atomfegyvert, vagy pedig úgy, hogy katonákat rendel haza Európából. Korábbi munkatársai közül többen meg vannak győződve arról, hogy ki akarja vinni az USA-t a szövetségből.

Így most aggódó pillantások kísérik a volt elnök olyan tévelygő partnereit, mint Orbán Viktor, Putyin cimboráját, vagy a béna kacsának számító Macront. Ha a fenti eshetőségek közül bármelyik bekövetkezik, az arra ösztökélheti Putyin, hogy próbára tegye a szervezetet, ideértve, hogy megtámadjon keleti tagokat.

Viszont ha Biden el tudja érni, hogy maradhasson, az sem segít sokat a NATO-n, hiszen szellemi állapota folytán nemigen alkalmas az összefogás vezetésére. Ha valaki más indul a nevében a választáson, az sem igazán jó, mert a szóban forgó jelöltek közül egyik sem nagy szakértő a nemzetbiztonság területén. És ez megint csak kísértésbe viheti az orosz államfőt.  

Európát ugyanúgy sújtja a megosztottság, a káosz és a populizmus, mint Amerikát, emellett egyes demagógok megvonnák a jogkörök egy részét az EU-tól, és nem tekintik Moszkvát fenyegetésnek. Ezért azután Bidennek le kell lépnie a színről, mielőtt túl késő volna.

2024. július 4.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Trumpnak Putyinba beletörik a foga

Trump azt hirdette, hogy egy nap alatt véget vet az ukrajnai háborúnak, ám az látszik, hogy >

Tovább

Trump gazdasági felfordulást okoz eszement vámjaival

Az Economist vezércikke arra számít, hogy gazdasági felfordulást okoznak a Trump által elrendelt eszement vámok, de >

Tovább

Tolnai Ottó

Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >

Tovább

Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen

Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >

Tovább

Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé

Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >

Tovább

Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal

A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >

Tovább

Egy szokatlan barátság

A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >

Tovább

Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális

Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >

Tovább

Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat

Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >

Tovább

Netanjahu Budapesten

Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >

Tovább

Az már fasizmus, ami most van Amerikában

Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >

Tovább

A hazafiság elve és gyakorlata

Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >

Tovább