2025. május 22. csütörtök
Ma Júlia, Rita, Emil névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

„Maffia uralja Magyarországot”

„Maffia uralja Magyarországot”

Egy bennfentes pellengérre állítja az Orbán-rendszert, azt mondja, hogy az országot maffia irányítja. Magyar Péter a hatalmi elit kegyence volt, ám most kipakol. Azzal vádolja a kormányt, hogy az korrupt, beleszól az igazságszolgáltatás munkájába és visszaél a jogaival. Ily módon az ellenzéknek új reménysége lett, méghozzá a Fidesz legbelső köreiből – foglalja össze a helyzetet Meret Baumann a Neue Zürcher Zeitungban Bécsből. A volt feleség csillagnak számított a fiatal demokratáknál: mivel ékesszóló és jól mutatott a tévében, még Brüsszelben meggyőzően tudta képviselni a kormány vitatott nézeteit. Lehet, hogy akár a Bizottságba is bekerült volna, ha nem üt be a kegyelmi botrány.  Ám az amnesztia megrázta a közvéleményt és Orbán gyorsan felismerte a veszélyt. Azt hitte, hogy Novák és Varga félreállításával túljutott a válságon, ám Magyar hetek óta gondoskodik róla, hogy ne térjen vissza a nyugalom. A közösségi hálón keresztül, illetve személyes szereplései során rendszeresen hangoztatja, hogy belülről származó ismereteivel képes megbuktatni a rezsimet. A titokban készült felvétel eredetiségét a volt feleség sem vonta kétségbe. De hogy már több, mint 10 % Magyarra szavazna, az az ellenzék cudar állapotát tanúsítja. Ám hogy Magyar tényleg veszélyes lehet-e a miniszterelnökre nézve, az egyelőre nyitott. Az elmúlt hetek mindazonáltal rávilágítottak, hogy az újdonsült politikus a közösségi platformok segítségével ügyesen tud mozgósítani. És amit látott a rendszer belső köreiben, az kényes a kormányfő és környezete számára. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

A jobboldali populisták sok országot hatalmukba kerítettek, ám a lengyelek megmutatják, miként kell kiszorítani őket, habár a feladat cseppet sem egyszerű. Ezzel a meggyőződéssel tért haza Varsóból Anne McElvoy, a Politico felelős szerkesztője, aki 30 év után járt ismét lengyel földön.

Emlékeztet arra, hogy mostanában jóformán mást sem hallani: bizonyos államok „csak oda”-jegyet vettek a tekintélyuralomba. A rendszer teljes valójában kifejlett az oroszoknál és a törököknél, Magyarország pedig visszalép a demokrácia területén és megfojtja a független intézményeket.

A lengyeleknél azt látni, miként tesz villámgyorsan 180 fokos fordulatot a demokratikus normák visszaállítására az az ország, amelyet 8 év alatt teljesen uralma alá vont a populista nacionalizmus. Tusk koalíciója azonban messze nem az egész társadalmat képviseli, ezért helyre kell állítania a sokszínűséget, hacsak nem akar maga is az abszolutizmus hibájába esni.

És itt gátat jelent Európa is, hiszen az EKB máris jelezte: megengedhetetlen beavatkozást jelent a jegybank működésébe, hogy a hatalom bírósági tárgyalást helyezett kilátásba a Nemzeti Bank főnöke ellen. Mindenesetre a cél az, hogy az állam kiszabaduljon a PiS fogságából, ám ez hosszú intézményi zűrzavart vetít előre.

A szavazók egy része ugyanis semmiképpen sem fogja jó szemmel nézni a próbálkozást, hiszen pártjuk, a Jog és Igazságosság szerezte a választáson a legtöbb szavazatot. Másfelől a hármas szövetséget ellentétek szabdalják, ugyanakkor sokan gyors változásokat sürgetnek. A lengyelek nehéz időszak után vannak, de kijelölhetik az utat, ha más országok szabadulni kívánnak az „ultra” modelltől.

 

Handelsblatt

 

Erős emberek jóformán minden társadalmi-politikai rendszerben vannak: így az olyan autokráciákban, mint Oroszország, de még a nyugati típusú demokráciákban is, példa rá az USA vagy Magyarország – emeli ki annak az interjúnak a bevezetője, amely arról kérdezte Ulrich Bröcklinget, a Freiburgi Egyetem professzorát, mi teszi annyira vonzóvá a tekintélyelvű vezetőket ennyi ember szemében?

A válasz az, hogy itt szélsőségesen személyre szabott politikát lehet tetten érni, ami nem más, mint a karizmatikus uralom egyik formája. Ott van rá jó esély, ahol megosztottak a társadalmak. Egyébiránt az erős emberek mesterei annak, miként kell éket verni a közvéleménybe. Ellenségképek segítségével mozgósítanak, egyszerű válaszokkal szolgálnak összetett problémákra.

Ebből fakad vonzerejük jelentős része. Persze egyáltalán nem biztos, hogy az emberek tényleg elhiszik nekik: valóban képesek megoldani a gondokat. De annak mindenképpen örülnek, hogy az ilyen politikusok leegyszerűsítik számukra a helyzetet.

Ilyen vezetők nem csak férfiak lehetnek, hiszen Meloni és Le Pen autoriter és nacionalista. Igazából hibrid figurák. Vagyis hangsúlyozzák a nőiességüket, viszont ugyanolyan erőskezűek, mint férfitársaik. Macron is hasonló, napoleoni vonásokat mutat, sőt már odáig jutott, hogy kiteszi közszemlére a bicepszét, de ő nem akarja kiiktatni a demokratikus intézményeket.  

Ha a tömegek alárendelik magukat a tekintélyuralomnak, annak megvan az ára, mégis megteszik, mivel elbizonytalanodtak. Nemigen gondolják, hogy a jövő jobb lesz, de ilyenkor nem okvetlenül azok kerekednek felül, akik a kiutat keresik a bajokból. Az erős emberek arra építenek, hogy beazonosítják a bűnösöket és rájuk irányítják a köz dühét. Viszont óriási vagyonok felhalmozására használják fel uralmukat.

Az ellenszer az, hogy tisztességes, átlátható politikát kell folytatni. Szembe kell nézni a gondokkal, nem szabad úgy tenni, mintha azok nem is léteznének. Hosszabb távon egyetlen demokratikus politikus sem nyer azzal, ha illúziókat táplál a polgárokban.

 

Economist

 

Az EU külpolitikáját mind jobban eluralja, hogy a földrész meg van rettenve a migránsok miatt. Így Brüsszel most a kereskedelmet, a fejlesztési segélyeket és a vízumpolitikát egyaránt eszköznek tekinti, hogy fékezze a bevándorlást. A politikusok tudják, hogy hatalmon maradásukat elősegíti, ha visszaszorítják az illegális hullámot

Ezért kerítéseket húznak fel, és a fejlett világ támogatását ahhoz kötik, hogy az érintett kormányok mennyire segítenek gátat szabni a tömeges kivándorlásnak. Az Unió egy sor törvényt kíván jóváhagyni a következő hónapban éppen ilyen célból. De ily módon csupán  hivatalos formába önti a már létező gyakorlatot. Törökország és Tunézia után legutóbb Egyiptomnak ajánlott nagy pénzeket, ha az jobban ellenőrzi a határait a menekülőktől. Ám ez a módszer igazából csak segít uralmon maradni az erős embereknek, akik fékezik országuk fejlődését.

Évente 400 ezer idegent utasítanak ki a földrészről és az új brüsszeli megközelítés büntetni szándékozik azokat az országokat, amelyek vonakodnak visszavenni ezeket az embereket. Akár még importvámokról is szó lehet, hogy jobb belátásra bírják rá őket. De amikor a jobboldali populisták jönnek fel, a migráció megakadályozása fő politikai célpont lett, a globális Délnek nyújtandó segítség viszont nem az.  

 

Washington Post/AP

 

A volt brazil elnök éppen aznap kérte, hogy visszakaphassa útlevelét, miután meghívta az izraeli kormányfő, amikor a New York Times belső, biztonsági kamerák felvételével leleplezte, hogy a múlt hónapban két éjszakát a brazíliavárosi magyar nagykövetségen töltött.

Orbán, akárcsak Netanjahu a szélsőjobboldali nemzetközi mozgalom vezére és Bolsonaro kulcsfontosságú szövetségese. Az izraeli miniszterelnök azonban ráadásul igen rossz viszonyban van a jelenlegi brazil államfővel.

A brazil politikus azért nem utazhat külföldre, nehogy megszökjön, miután a többi közt államcsínykísérlet miatt folyik nyomozás ellene. Azt nem árulta el, hogy mi volna az izraeli út apropója, de a kérdéses időpontban az ország a Függetlenség Napját ünnepli.

2024. március 29.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hol voltál apám, mit tettél apám, miért hallgattál apám, kit szolgáltál apám?

És mit válaszol a nagyapa, aki tudja, hogy ezek a jelenetek a YouTube-on fennmaradnak és az >

Tovább

Veszélybe kerül a Putyin-ellenes európai egység, ha Trump enyhít a szankciókon

És még Magyarország képes inkább rontani a helyzeten. Amerika miatt szertefoszlott az EU reménye, hogy fokozni >

Tovább

Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében

Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy >

Tovább

Magyarország veszélyben van

A számára kedvezőtlen közvélemény-kutatási arra arra csábíthatja Orbán Viktort, a  hibrid autokráciáját alig leplezett diktatúrává alakítsa. >

Tovább

Trump visszavitte a kiindulópontra az ukrán-orosz béketárgyalásokat, de Putyin pont ezt akarta

Ezt hangsúlyozza kommentárjában a Guardianben Olga Csizs, a Torontói Egyetem Politológia Tanszékének tanársegédje. Elismeri, hogy az >

Tovább

Ki védi meg majd Magyar Pétert?

Mi pedig az adósai vagyunk azért a lehetőségért, amit az elmúlt egy évben egy szál maga >

Tovább

Drágán add az életed!

Trump folytatja a támadást a sajtószabadság ellen – a példakép nyilvánvalóan Orbán és Putyin. Ezt mondta >

Tovább

A diadal másnapja: nem az RMDSZ győzött, hanem a közösség mentette meg önmagát

Rákapcsoltak ugyan a Nicușor Dant támogató kampányra, de egyetlen szóval sem nevezték nevén Orbán árulását. A >

Tovább

AFP: Tízezrek tiltakoztak az Országgyűlés előtt

A médiát és a civileket sújtó „tekintélyuralmi” törvényjavaslat ellen tartottak tüntetést. A jogszabály lehetővé tenné, hogy >

Tovább

Az izraeli kormányfőnek megvan minden oka, hogy megrémüljön

Erre elég volt, ha csak végignézte, hogy mit csinált Trump a héten a térségben. A három >

Tovább

Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé

George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy >

Tovább

Európa és Kijev egyre ügyesebb és összehangolja lépéseit

Az orosz-ukrán tárgyalások szereplési lehetőséghez juttatták az amerikai elnököt – állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása. >

Tovább