2024. december 21. szombat
Ma Tamás, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A nemzeti konzervativizmus növekvő veszélye

A nemzeti konzervativizmus növekvő veszélye

Az Economist vezércikke úgy ítéli meg, hogy egyre nagyobb veszélyt jelent a nemzeti jobboldaliság, ráadásul terjed. A liberálisoknak meg kell találniuk a módját, hogy megállítsák a folyamatot. Amit Trump, Orbán és a hozzájuk csatlakozó tarka-barka politikussereg hirdet, az teljesen más, mint amit annak idején Reagan és Thatcher kitalált a piacokról és a szabadságjogokról.

A mai utódok fontosabbnak tartják a nemzeti szuverenitást, mint az egyént. Úgy érzik, hogy eljött az idejük, és elképzelhető, hogy igazuk van. Úgy vélik, az átlagembert nyomasztják az arctalan globális erők, de majd az állam megmenti őket. Nagyon nem akarnak átengedni saját jogkörükből bármilyen nemzetközi szervezetnek. Gyanakodva tekintenek a szabad piacokra, mert szerintük azokat az elitek manipulálják. Ellenzik a migrációt is.

A régi jobboldal és a liberálisok részéről komolyan kell venni a tömegek bajait. Sokan félnek a bevándorlástól, meg hogy a gyerekeik rosszabbul fognak élni, mint ők. Valamint hogy az új technológiák miatt elvesztik az állásukat. A szabadelvűség nagy előnye, hogy képes alkalmazkodni, akár a nemzeti jobboldalisághoz is. Egyelőre azonban esik vissza. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Yahoo/Euronews

 

Szégyenletesnek tartja, hogy a magyar kormány sorozatban gátolja a Nyugat védelmét szolgáló intézkedéseket az unió egyik biztosa, aki éppen Kijevben Zelenszkijjel az európai segítségről tárgyal. Sinkevicius szerint gyalázatos, hogy a magyar fél közös döntéseket tol ki, nem szavazza meg a svédek NATO-tagságát és nyilvánvalóan akciókat hajt végre a kollektív biztonság ellen.

Azaz szembemegy az EU és az egész Nyugat érdekeivel. Ennek pedig csupán egy valaki örül: Putyin. Azt viszont jó hírnek nevezte a litván politikus, hogy Orbán Viktor nagyjából elszigetelődött a kontinensen.

Hozzátette: hiba volt, hogy az Unió havi katonai segítséget ígért az ukránoknak, mert így Kijev folyamatosan a szakadék szélén táncol, nem tud tervezni, márpedig ez kizárólag az oroszok érdekeinek felel meg. Úgyhogy hosszú távú tervet kell készíteni. A háborút ugyanis nem lehet havi alapon megnyerni. Pláne, hogy Európában minden határozatért külön meg kell szenvedni, amit persze a Kreml örömmel fogad.

Moszkva arra számít, hogy neki kedvez az amerikai, illetve az európai választás eredménye, és lehet, hogy be is jön neki. Az EU-ban ugyanis már vannak új kormányok, amelyek kihátrálnak Ukrajna mögül.

 

FT

 

Hivatalos körökből azt közölték bizalmasan, hogy Magyarország ezúttal nem Oroszország, hanem Kína miatt akadályozza a legújabb szankciók elfogadását. Az uniós nagyköveteknek elvileg két napja kellett volna elfogadniuk a 13. csomagot, de ezt a magyar fél meghiúsította.

A cél az volt, hogy a háború kirobbantásának kétéves évfordulójára időzítsék a megtorló intézkedést, amely kiegészítené az 50 milliárd eurós mentőövet. Része lenne, hogy Kijev felhasználhatná a nyugaton befagyasztott orosz állami követelések hasznát és tilalmakkal sújtana majdnem 200 orosz, kínai és más illetékest, valamint vállalatot, amiért azok segítik az inváziót.

Egy illetékes szerint a magyar diplomácia nem ért azzal együtt, hogy kínai cégek is feketelistára kerüljenek. Orbán már eddig is számtalanszor lassította, illetve vizezte fel a büntető lépéseket. 

 

Economist

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy egyre nagyobb veszélyt jelent a nemzeti jobboldaliság, ráadásul terjed. A liberálisoknak meg kell találniuk a módját, hogy megállítsák a folyamatot. Amit Trump, Orbán és a hozzájuk csatlakozó tarka-barka politikussereg hirdet, az teljesen más, mint amit annak idején Reagan és Thatcher kitalált a piacokról és a szabadságjogokról.

A mai utódok fontosabbnak tartják a nemzeti szuverenitást, mint az egyént. Úgy érzik, hogy eljött az idejük, és elképzelhető, hogy igazuk van. Úgy vélik, az átlagembert nyomasztják az arctalan globális erők, de majd az állam megmenti őket. Nagyon nem akarnak átengedni saját jogkörükből bármilyen nemzetközi szervezetnek. Gyanakodva tekintenek a szabad piacokra, mert szerintük azokat az elitek manipulálják. Ellenzik a migrációt is.

Megvetik a sokszínűséget, megszállottan bontják le azokat az intézményeket, amelyeket szerintük megfertőzött a woke-ság és a globalizmus. Egyesek szerint azonban nem kell beijedni, mert a belső ellentétek miatt a mozgalom nem tud igazán megerősödni. Lásd pl., hogy Meloni kiáll Ukrajna mellett, Orbánnak Oroszország a gyengéje.

Ám ez a felfogás megbocsáthatatlanul derűlátó. A nemzeti konzervativizmus a sértettségre alapoz, és nagyon is képes volt becsatornázni az elégedetlenséget a migránsok, a globalisták ellen. Még 9 hónap van az amerikai választásig, de Trump már ássa alá a NATO-t. És ha ezek az erők nyernek, az mindent megváltoztat.

Meg kell nézni, mit csinált Orbán: foglyul ejtette az államot, ideértve a bíróságokat, egyetemeket és a független sajtót, hogy megszilárdítsa hatalmát. A PiS meg koppintotta.

A régi jobboldal és a liberálisok részéről komolyan kell venni a tömegek bajait. Sokan félnek a bevándorlástól, meg hogy a gyerekeik rosszabbul fognak élni, mint ők. Valamint hogy az új technológiák miatt elvesztik az állásukat. A szabadelvűség nagy előnye, hogy képes alkalmazkodni, akár a nemzeti jobboldalisághoz is. Egyelőre azonban esik vissza.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Ukrajna válaszúthoz érkezett, mert döntenie kell, hogy mire van inkább szüksége: katonákra vagy dolgozókra. De nem elég az emberhiány, hatalmas a korrupció, az államháztartáson hatalmas lyuk tátong, a gazdaság válságban van. Egyedül az a jó hír, hogy a Fekete-tengeren nyitott folyosón keresztül lassan visszaáll a háború előtti szintre a gabonaexport és azért alakul az acélkivitel is.

A vállalatok azonban rettentően borúlátóak, és nem csupán a harcok miatt. Idetartozik, hogy a lengyel határt hónapok óta lezárva tartják lengyel gazdák és szállítmányozók. A korrupt hatalom mind nagyobb nyomást gyakorol az üzletemberekre, és bizonytalanság van az ország egész finanszírozása körül.

Az ukrán hatalom nem tudna meglenni külső támogatás nélkül, de a hiány így is gigantikus, aminek oka, hogy a gazdaság a korábbi szint egyötödére esett vissza, illetve hogy a kiadások fele a hadseregre megy el. Az államcsőd lehetősége azonban már ki van zárva, miután sikerült megtörni a jobboldali-populista Orbán blokádját és az EU megszavazott 50 milliárd eurót. Ám a költségvetés 10 %-ra így sincs fedezet.

A bankóprés nem jön szóba, mert amikor jó egy éve megpróbálkoztak fele, azonnal 27 %-ra ugrott az infláció. A kormány cégeket akar eladni, de ki venné meg őket? Ugyanez vonatkozik az államkötvényekre is. És akkor még azzal is meg kell birkózni, hogy majdnem 3 millió ukrán nyugatra menekült, jó egy millióan szolgálnak a fegyveres erőknél. Több százezren elestek, illetve megsebesültek. A hadsereg az idén félmillió újoncot tervez behívni, ám erről Zelenszkij hallani sem akar.

 

Washington Post

 

A Biden-kormányzat igyekszik meggyőzni Európát, hogy az Egyesült Államok nem fogja magára hagyni Ukrajnát, csak kérdés, lehet-e hinni neki. Hiszen azt semmiképpen sem ígérheti, hogy az USA egyhamar jelentős segítséget nyújt, illetve hogy hosszú távon kitart a földrész mellett.

Mindenesetre Harris alelnök és, Blinken külügyminiszter arról próbálja meggyőzni Zelenszkijt a ma kezdődő müncheni Biztonságpolitikai Konferencián, hogy már útban van a segély. Tényleg?  Hiszen a Képviselőház republikánus elnöke azt közölte, hogy nem tűzi napirendre a Szenátus által már jóváhagyott programot és egyébként is nagy nyomás nehezedik rá a Trump-tábor részéről, hogy semmilyen csomagot engedjen át.

Az európai szövetségesek ugyanakkor ki vannak akadva, miután Trump azt közölte, hogy felőle Putyin azt csinál velük, amit akar. És hát nem mondhatják, hogy a volt elnök nem fog nyerni, illetve ha győz, nem váltja be a fenyegetését. Ugyanakkor drámai kihatása volna, ha elhúzódik a támogatás jóváhagyása. Összeomlana az ukrán gazdaság, milliók menekülnének külföldre.

Oda lenne a tagok bizalma a NATO iránt, viszont felbátorodnának az autokraták a Közel-Keleten, valamint Ázsiában.  De ezek a szempontok a jelek szerint nem számítanak a Tegyük újra naggyá Amerikát-oldalnak. Számukra egy a lényeg: be kell fejezni Kijev megsegítését. És választási győzelmük érdekében mindent el kell követni, hogy ne működjön a Biden-kormányzat. Az elnöknek ily módon tisztességesebbnek kellene lennie a partnerekkel. A támogatás egyhamar nem érkezik, már ha jön egyáltalán. Továbbá sikere esetén Trump kiviheti az USA-t a katonai szervezetből.

 

New York Times

 

Paul Krugman így ítéli meg, hogy a történet, amit Trump elmesélt, vagyis hogy gyakorlatilag szabad kezet adott az orosz vezetőnek azokkal a szövetséges országokkal szemben, amelyek nem költenek eleget katonai célokra, nos, az úgy biztosan nem történhetett meg. Vagyis az ex-elnök összeütközésbe került mind a NATO-val, mind a valósággal.

Szokásos blogbejegyzésében a Nobel-díjas közgazdász azon háborog, hogy ehhez képest az amerikai közvélemény Biden korával van elfoglalva, pedig nyugodtan megnézhetné, miket beszél össze a nagy rivális. Aki a jelek szerint saját buborékjában él. Nem arról van itt szó, hogy egy csomót hazudik, hanem hogy képtelen különbséget tenni a fantáziája teremtette világ és a tényleges események között.

Bidennek legfőbbképpen azt vetik a szemére, hogy elszúrta az afganisztáni kivonulást, illetve túlságosan költekezik az állam, ám visszatekintve mindkettő mellett szól érv. Egyébiránt viszont ha voltak rossz döntései, azok olyanok, hogy azokat bármelyik elnöknek fel lehetne hánytorgatni. 

Ellenben ahogy Trump kezelte a járványt, az több mint 77 ezer ember életébe került. Olyan vezetőt látunk itt, aki nem szereti elfogadni a valóságot, ha az neki nem megfelelő, ideértve, hogy még ma sem békélt meg a 4 évvel ezelőtti választás eredményével. És felfogása aligha lett jobb az eltelt időszakban. 

 

 

2024. február 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább

Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk

Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >

Tovább

Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját

Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >

Tovább