2024. december 22. vasárnap
Ma Zénó, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Sokkolja a magyar közvéleményt, hogy Novák Katalin amnesztiát adott egy pedofil bűntársának

Sokkolja a magyar közvéleményt, hogy Novák Katalin amnesztiát adott egy pedofil bűntársának

Hogy miért döntött így, arra nem adott épkézláb magyarázatot, mellesleg nem is hozta nyilvánosságra a bűnbocsánatot. Nem úgy, mint amikor neki köszönhetően a szélsőjobbos terrorcselekmények miatt elítélt Budaházy György nyerte vissza szabadságát. Egyébiránt az egész ügyről a társadalomnak csak a része értesült, amely nem a kormány közeli média elfogult jelentéseiből tájékozódik. De akik tudnak róla, azok most találgatják az indítékot. Lehet, hogy a magyarázat teljesen prózai. A bicskei nevelőotthon helyettes vezetője jól be van ágyazva a katolikus egyházba, illetve az Orbán-klánba. Felcsút mindössze 8 kilométerre van a szörnyűségek helyszínétől. És az igazgató-helyettes tett arról, hogy a rábízott kicsiket eddze az a birkózó klub, amelynek Orbán öccse az elnöke. Azon kívül rendszeresen látogatta a fiatalokkal a Puskás Akadémiát. Viszont az amnesztia alighanem keményen lesújtotta az egykori áldozatokat. Hiszen éveken át kell harcolniuk, hogy egyáltalán higgyenek nekik. Családügyi miniszterként Novák azzal szerzett hírnevet magának, hogy a reakciós, a „hagyományos értékekre” épülő nő- és családképet hirdette. Ilyen háttér mellett sok magyar számára egyszerűen cinikus, hogy megbocsátott egy pedofil segítőjének, pusztán csak azért, mert az a „családhoz” tartozott. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Washington Post

 

Az amerikai külügyminiszter bejelentette, hogy nem engedik be az Egyesült Államokba mindazokat, akik a föld vagy 50 országában, így Magyarországon is elősegítették újságírók, kisebbségiek, ellenzékiek és mások lehallgatását titkos kémprogramok segítségével. Hogy kikre vonatkozik a döntés, azt várhatóan nem hozzá nyilvánosságra (Az illetők akkor szembesülnek a helyzettel, amikor hiába próbálnak amerikai földre lépni – a szerk. megj.)

Blinken szerint a lépést az indokolja, hogy a Pegasus és más algoritmusok bevetése veszélyezteti a magánszférát, a szólás, a gyülekezés, valamint az egyesülés szabadságát.  Érvényes ez olyan államok polgáraira is, amely esetében  amerikai részről nem áll fenn vízumkényszer.

Ron Dreibert, a torontói Citizen Lab igazgatója igen fontosnak nevezte a fejleményt, mivel az közelebb visz ahhoz, hogy felelősségre vonják a visszaélések felelőseit. Az ő intézete segített annak idején beazonosítani, hogy egy sor magyar áldozat okos telefonjára is telepítettek poloskát. A gyártó, az izraeli NSO időközben már indexre került a tengerentúlon. 

 

Guardian

 

Hogy Magyarország tovább késlelteti Svédország NATO-felvételét, az mélyen felháborít egy sor nyugati illetékest, akik nem értik, miért tart ennyi ideig a magyar jóváhagyás, de az is roppant mód zavarja őket, hogy az Orbán-kormány nem ad elfogadható magyarázatot.

Az egyik európai nagykövet, aki jó tucat magával ott volt tegnap az Országgyűlés karzatán, névtelenül azt közölte: azért mentek el, hogy kinyilvánítsák szolidaritásukat Stockholmmal, amikor ennyire súlyos a helyzet a világban.

A magyar okokat illetően megy a találgatás, mert az Orbán-kabinet semmiféle hivatalos kifogást nem emelt, sőt semmiféle követelése sem volt. Ám amit művel, azt a NATO-belül egyre nagyobb kiábrándultsággal követik – árulta el egy másik európai tisztségviselő, aki mindazonáltal reményét fejezte ki, hogy a magyar fél beváltja ígéretét és azonnal ratifikálja a svéd belépést, amint legközelebb összeülnek a képviselők.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Orbán belekezdett a következő menetbe a svéd NATO-belépés kapcsán folyó pókerbe, mert új ütőkártyára van szüksége Brüsszellel szemben. A Fidesz frakció a főnökség ukázára tegnap elhagyta Budapestet. A kihelyezett ülés témája a legutóbbi uniós csúcs, amely nem különösebben alakult jól magyar szempontból, hiszen a kormányfő megadta magát.

Most meg kell magyaráznia a saját képviselőinek, amit a lakosságnak már pénteken mondott, hogy tulajdonképpen győzelmet aratott az ország számára. Viszont a sok üres szék megmutatta az Országház üléstermében az ellenzéki honatyáknak, hogy a soron kívüli tanácskozásnak a világon semmi értelme nem volt.

 

Washington Post/AP

 

Miután a Fidesz bojkottálta az Országgyűlés ülését a svéd NATO-csatlakozás ügyében, Vadai Ágnes úgy nyilatkozott az amerikai hírügynökségnek, hogy Orbán igen megalázó helyzetbe hozta Magyarországot. Semmi sem indokolja ugyanis, hogy akadályozza a svéd felvételt, emögött inkább személyes okok húzódhatnak meg. De teljesen észszerűtlen, amit csinál, miközben várhatóan csak erősödik a rá nehezedő nyomás.

A DK képviselője megjegyezte: nincs rá semmi garancia, hogy a Fidesz gyorsan megszavazza a svéd tagságot.

 

Der Standard

 

Sokkolja a magyar közvéleményt, hogy Novák Katalin amnesztiát adott egy pedofil bűntársának. Hogy miért döntött így, arra nem adott épkézláb magyarázatot, mellesleg nem is hozta nyilvánosságra a bűnbocsánatot. Nem úgy, mint amikor neki köszönhetően a szélsőjobbos terrorcselekmények miatt elítélt Budaházy György nyerte vissza szabadságát. Egyébiránt az egész ügyről a társadalomnak csak a része értesült, amely nem a kormány közeli média elfogult jelentéseiből tájékozódik.

De akik tudnak róla, azok most találgatják az indítékot. Lehet, hogy a magyarázat teljesen prózai. A bicskei nevelőotthon helyettes vezetője jól be van ágyazva a katolikus egyházba, illetve az Orbán-klánba. Felcsút mindössze 8 kilométerre van a szörnyűségek helyszínétől.

És az igazgató-helyettes tett arról, hogy a rábízott kicsiket eddze az a birkózó klub, amelynek Orbán öccse az elnöke. Azon kívül rendszeresen látogatta a fiatalokkal a Puskás Akadémiát. Viszont az amnesztia alighanem keményen lesújtotta az egykori áldozatokat. Hiszen éveken át kell harcolniuk, hogy egyáltalán higgyenek nekik.

Családügyi miniszterként Novák azzal szerzett hírnevet magának, hogy a reakciós, a „hagyományos értékekre” épülő nő- és családképet hirdette. Ilyen háttér mellett sok magyar számára egyszerűen cinikus, hogy megbocsátott egy pedofil segítőjének, pusztán csak azért, mert az a „családhoz” tartozott.

 

Die Zeit

 

Egy neves nyugati politológus úgy látja, egyáltalán nem számít, hogy Meloni és Orbán homlokegyenest ellenkező véleményen van Ukrajna ügyében, mert a szélsőjobb jellemzője az, hogy nincs közös nevező az érintett pártok között. Mindegyikük szabadon választ a témák közül és nem érdekli, hogy az mit jelent az Európa-terv számára.

Suzi Dennison, aki nemrégiben nagy elemzést készített az Európai Külkapcsolati Tanács számára a földrészen küszöbönálló változásokról, elképzelhetőnek tartja, hogy a haladó tábornak tanulnia kell a szélsőségesektől. Mert pl. az olasz miniszterelnök nagyon ügyes, amikor kiragad két témát: a bevándorlást, valamint a Moszkvával szembeni ellenállást, ám sok minden más területen igencsak veszélyezteti az együttműködést a kontinensen.

A progresszív oldalnak nem szabad beszállnia a riogatásba, ugyanakkor a Néppárt már jelezte, hogy ha másként nem tud többséget szerezni a következő EP-ben, akkor hajlandó ledönteni a tűzfalat, azaz együttműködni a szélsőségesekkel. Ez pedig veszélyezteti az eddigi programot, ideértve a bevándorlást, a klímaváltozást, a bővítést és Ukrajna támogatását.

Hogy ez ne így legyen, ahhoz a polgári konzervatívoknak, a szociáldemokratáknak és a liberálisoknak azokkal a témákkal kell foglalkozniuk, amelyek annyira nyugtalanítják az embereket. Marcon ezt jól csinálja a nemzetközi porondon, odahaza viszont felsül vele.

Ellenben elképzelhető, hogy Európa jövője szempontjából nem jönne rosszul Trump sikere, mert az kikényszerítené a kooperációt.

 

Der Standard

 

Az idei globális választási dömping kimenetele attól függ, hogy sikerül-e észérvekkel megnyerni mindazokat, akiknek az érzelmeire próbál hatni Trump és a többi jobboldali populista. Sőt lehet, hogy ettől függ az amerikai demokrácia, valamint a nyugati szövetség sorsa, hiszen mindkettőt fenyegeti a korábbi elnök.  

Ha a tengerentúl ingadozó államaiban a politikai közép szavazói hagyják, hogy az érzelmeik vezéreljék őket, akkor nem sok jóra számíthat Biden. Ellenben ha a tényeket követik, pl. az amerikai gazdaság remek állapota ügyében, akkor nem sok esélye van a republikánus kihívónak a maga primitív-szélsőséges szóözönével.

Szóval nagyjából az dönt, hogy mi a meghatározó: a gyomor, vagy a fej? A demagógok Ausztriában is meglovagolják a dühöt, amit egyébként aktívan gerjesztenek a lakosság körében. Ám amit megoldásként javasolnak, az a legtöbbször siralmas, sőt a céllal ellentétes. Ezért az emberek agyára kell hatni és olyan témákat kell választani, amik megmozgatják az őket. Meg lehet pl. kérdezni az osztrákokat, hogy akarnak-e elszigetelődni az EU-ban, ahogy az Magyarországgal történt?

Végső soron a polgároknak kell meghatározniuk, hogy olyan politikusokat szeretnének-e, akik brutális kirohanásaikkal az emberi együttélés minden szabályát megszegik. Aki indulat nélkül gondolja végig, annál nem lehet kétséges a válasz.

 

Der Standard

 

Paul Lendvai úgy ítéli meg, hogy Ukrajna komoly próbára teszi Európát, mert az ukránok hősies ellenállását nem csupán szavakban kell méltatni, hanem időben és nagymértékben támogatni kell. És nem palástolhatja a romló helyzetet, az orosz fölényt, hogy sikerült meghiúsítani Orbán Viktor zsarolását az 50 milliárd eurós segélycsomag ügyében.

Mert az igaz, hogy Magyarország Moszkva hídfőállása az EU-ban, bár ez csupán fél igazság, mert a dolog úgy áll, hogy egyre csökken a sajtó érdeklődése a háború iránt. Ebben szerepet játszik, hogy Netanjahu előremenekült, mert szeretné megúszni a bukást, illetve a felelősségre vonást. Ám ily módon nem csupán a háború eshetősége nő meg a Közel- és Közép-Keleten.

A túlélésért küzdő Kijev sorsát az is befolyásolja, hogy az Izrael-barát álláspont folytán rosszabbodnak Biden választási esélyei, illetve hogy a Kongresszusban zsákutcába jutott Ukrajna megsegítése. Mivel Oroszország már a költségvetése felét a hadseregre költi, létfontosságú, hogy a Nyugat segítsen a megtámadott országnak, amelynek az idén 40 milliárd euróra lenne szüksége. Ez nem több, mint az EU, Nagy-Britannia, valamint az USA együttes GDP-jének mindössze 0,25 %-a.

 

Washington Post

 

Tönkre teheti az izraeli hadműveletet, hogy Netanjahu nem hajlandó elárulni, mi a terve akkorra, ha egyszer elhallgatnak a fegyverek. Mert ugyan a hadsereg jelentős veszteséget okoz a Hamásznak, amerikai titkosszolgálati jelentések szerint már megölte a 30 ezres ellenség katonáinak 20-30 %-át, ám a korábbi helyettes izraeli nemzetbiztonsági tanácsadó szerint a miniszterelnök már korántsem ilyen sikeres, amikor a milícia politikai uralmának kell(ene) véget vetni Gázában.

Erről ír mostani elemzésében Max Boot, a Külkapcsolati Tanács nevű washingtoni agytröszt vezető munkatársa. Idézi az izraeli katonai titkosszolgálat egyik korábbi vezetőjét, aki szerint a zsidó állam vagy megállapodást köt a harcok leállításáról és a túszok elengedéséről, majd valószínűleg kivonul az övezetből, vagy pedig teljesen átveszi Gáza ellenőrzését, hogy felszámolja gerillacsoportot. Köztes megoldás nincs.

De a miniszterelnök pont ezt a se-hal-se-hús-stratégiát szorgalmazza. Tárgyal ugyan Párizsban a foglyok kiszabadulásáról, ám elveti, hogy leállítsa a védelmi erőket. Próbálja négyszögesíteni a kört. Azért nem árulja le, mit akar csinálni a küzdelmek megszűnte után, mert az politikailag kockázatos volna számára. Az USA és arab szövetségesei sürgetik, hogy vonják be a Palesztin Hatóságot a terület irányításába és dolgozzák ki a palesztin állam megteremtésének menetrendjét.

Az izraeli koalíció szélsőséges pártjai viszont ragaszkodnak Gáza megszállásához. És nem valószínű, hogy a kormány előáll bármiféle politikai rendezési tervvel, amíg Netanjahu hatalmon van. Ám nagy taktikus, így az ország az ingovány felé tart, noha az tragédia volna mind az izraeliek, mind a palesztinok számára. A Hamász újjáéledne a romokon.

 

New York Times

 

A Nobel-díjas közgazdász, Paul Krugman levezeti a blogjában, hogy teljesen hamis a Trumpék által sugallt kép a migráció ártalmas voltáról, mert a bevándorlók valójában erősebbé és gazdagabbá teszik Amerikát. Az persze igaz, hogy a határokat nem lehet bárki előtt nyitva tartani, de hogy az USA-nak jelenleg gondjai vannak ez ügyben, az csakis annak tulajdonítható, hogy a volt elnök feltüzelte a republikánus törvényhozókat, így azok nem hajlandóak elegendő pénzt adni a határvédelemre.

Trump ugyanis abból indul ki, hogy a káosz kedvező az újjáválasztása szempontjából, de emellett alapvetően elutasítja a migrációt, részben idegengyűlöletből, ha nem kifejezett rasszizmusból. Ő és a hívei a gazdaságot nulla összegű játszmának tekintik, vagyis ha érkezik egy bevándorló, az csakis egy amerikaitól veheti el az állást.

Ezt azonban a világon semmi sem támasztja alá, sőt a kutatások azt igazolják, hogy a külföldről származó munkavállalók napjainkban is kulcsszerepet játszanak abban, hogy páratlan módon gyors a növekedés, illetve nagy ütemben csökken az infláció. Arról nem beszélve, hogy idegenek nélkül nem volna kivel betölteni az üres állásokat. A foglalkoztatás ily módon gyakorlatilag teljes. Vagyis a bevándorlás az ország erejének és jólétének egyik legfőbb forrása.

2024. február 6.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Pannon ég alatt

Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >

Tovább

Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?

Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >

Tovább

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább