Ma Borbála, Barbara, János névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Trump halálos ukrajnai árulása
Trump elárulta Ukrajnát és ez halálos lehet a megtámadott ország számára – írja a Der Standardban Washingtonból Kar Doemens. A volt elnök cinikus játszmát folytat a támogatással, a republikánusok követik, ám a levét az ukránok isszák meg. Az európai politikusok túl sokáig ringatták magukat abban az illúzióban, hogy nem lesz baj, ám itt az öncsalás vége. Washingtonban bedőlt a hónapokon át kidolgozott kompromisszum, a Kongresszus nagy valószínűséggel nem engedélyez újabb segélyeket. Ez pedig katasztrofális hír Kijev számára, rettenetes látlelet a Nyugat vezető hatalmáról, egyben bizonyítja, milyen romboló befolyása van a nagy nihilista Trumpnak. A politikus alávaló taktikájának cinizmusban aligha akad párja. Nacionalista jelszavakkal kijátszotta a háborút az USA déli határain tapasztalható problémákkal szemben. Az illegális bevándorlók visszaszorításától tette függővé az ukránok további támogatását. Az egyezség meglett, azonban a korábbi elnök meghiúsítja. Zűrzavart akar, mert neki az a jó a választási kampányhoz. Így a törvény ma aligha veszi az akadályt a Szenátusban. A rövidebbet azonban az ukrán nép húzza, amely hősiesen harcol az agresszorral. Azért a szabadságért küzd, amit egykor a republikánusok körbehordoztak. Ez azonban édesmindegy Trumpnak. Az ukránok nem szavaznak Amerikában és ő viszont pénzügyileg többet remélhet Putyintól. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Politico
Németország is sürgeti, hogy Magyarország mielőtt iktassa törvénybe a svéd NATO-tagságot. Egy magas rangú illetékes Berlinben – név nélkül – azt közölte, hogy az Országgyűlésnek igen gyorsan rá kell ütnie pecsétjét a belépésre, mert itt arról van szó, hogy a magyar vezetés mennyire lojális a katonai szövetséggel szemben, illetve hogy az uniós tagállamok mennyire barátságosan viszonyulnak egymáshoz.
Azaz a német kormány is fokozza a nyomást, ám fideszes politikusok azt követelik, hogy a svéd miniszterelnök előbb látogasson el Budapestre. Kristersson kizárta, hogy a tagságról tárgyaljon Orbán Viktorral, de hajlandó leülni vele, ha már a Parlament túl van a szavazáson. A vitának erről a részéről a német tisztségviselő azt mondta, hogy az ilyen utak teljesen normálisak, csak éppen a kettőt nem szabadna úgy összekapcsolni, ahogy azt a magyar tótumfaktumok csinálják.
Guardian
Timothy Garton Ash azt hangsúlyozza, hogy Európának végre meg kell szerveznie saját védelmét, mert Putyin keletről, Trump pedig nyugatról fenyegeti. Azaz a földrésznek létre kell hoznia a Védelmi Közösséget, amellyel 80 éve már megpróbálkozott, de lepattant Franciaországról.
Az Oxfordi Egyetem történész professzora szerint tarthatatlan, hogy a földrész biztonságát még mindig Amerika szavatolja, hiszen Trump bármikor elállhat a NATO híres, 5-ös paragrafusától, amely a kölcsönös segítségnyújtást írja elő. És mi van akkor, ha úgy dönt, hogy nem kíván, mondjuk, Észtország segítségére sietni, ha azt Oroszország megtámadja? Vagy ha Putyin már előtte ugyanúgy elszámítja magát, mint ahogy azt Ukrajna kapcsán tette és azt hiszi, hogy a Nyugat nem áll Tallin mögé?
De Trump elnökségének legvalószínűbb következménye az lesz, hogy kihúzza a talajt Ukrajna lába alól. Ezért az EU-nak sürgősen növelnie kell a fegyverszállításokat, illetve az ukrán katonák felkészítését. Továbbá többet kell tennie a hagyományos erők terén saját védelme érdekében. Végül pedig el kell gondolkodnia azon, mit tehet saját maga a hatékony nukleáris elrettentésért.
Mindehhez minden országnak és intézménynek át kell ugrania a saját árnyékát. A védelmi közbeszerzéseknél vissza kell szorítani a narcisztikus nemzeti különbségeket. Meg kell érteni, hogy csakis az európai NATO fejlesztése lehet az alap a hathatós védelemhez.
Der Standard
Trump elárulta Ukrajnát és ez halálos lehet a megtámadott ország számára – írja Washingtonból Kar Doemens. A volt elnök cinikus játszmát folytat a támogatással, a republikánusok követik, ám a levét az ukránok isszák meg.
Az európai politikusok túl sokáig ringatták magukat abban az illúzióban, hogy nem lesz baj, ám itt az öncsalás vége. Washingtonban bedőlt a hónapokon át kidolgozott kompromisszum, a Kongresszus nagy valószínűséggel nem engedélyez újabb segélyeket. Ez pedig katasztrofális hír Kijev számára, rettenetes látlelet a Nyugat vezető hatalmáról, egyben bizonyítja, milyen romboló befolyása van a nagy nihilista Trumpnak.
A politikus alávaló taktikájának cinizmusban aligha akad párja. Nacionalista jelszavakkal kijátszotta a háborút az USA déli határain tapasztalható problémákkal szemben. Az illegális bevándorlók visszaszorításától tette függővé az ukránok további támogatását. Az egyezség meglett, azonban a korábbi elnök meghiúsítja. Zűrzavart akar, mert neki az a jó a választási kampányhoz.
Így a törvény ma aligha veszi az akadályt a Szenátusban. A rövidebbet azonban az ukrán nép húzza, amely hősiesen harcol az agresszorral. Azért a szabadságért küzd, amit egykor a republikánusok körbehordoztak. Ez azonban édesmindegy Trumpnak. Az ukránok nem szavaznak Amerikában és ő viszont pénzügyileg többet remélhet Putyintól.
Der Standard
Az amerikai és német példa nyomán Jan-Werner Müller azt írja: nagyon is jogos, hogy ki lehessen zárni a választásokból olyan politikusokat, akik következetesen megsértik a demokratikus szabályokat, legyen szó Trumpról vagy Höckéről, az AfD thüringiai vezetőjéről. A Princetoni Egyetem politológusa szerint a dilemma az, mit tehetnek a demokratikus pártok olyanokkal, akik mindent elkövetnek, hogy szétrombolják a jogállamot.
Pártokat azonban nem szabad feketelistára tenni, mert az megengedhetetlen módon korlátozná a politikai folyamatot. Ám ha jogállam hívei eltűrik, hogy egy politikus szakmányban tegyen be az elfogadott normáknak, akkor a demokráciát sodorják halálos veszélybe. Viszont ha a demokratikus rend antidemokratikus módszerekkel akarja megvédeni magát, akkor az arra rámehet a végén.
Amerikában kétpártrendszer van, így szó sem lehet a Republikánus Párt betiltásáról. Németországban pedig az AfD népszerűsége 20 % felett jár, vagyis ha indexre kerülne, az sokakat megfosztana attól, hogy élhessen választási jogával. Ám bármi is lesz az eredmény az urnáknál, a demokrácia ellenségei mindenképpen a saját győzelmüket fogják hangoztatni. A jobboldali populisták minden esetben áldozatként tüntetik fel magukat, ha veszítenek.
De az ilyen pártok indulását engedélyezni kell, hadd szavazzon rájuk mindenki, akinek az kell, hogy a nacionalisták a bevándorlás visszafogását, a hagyományos családi értékeket és a gazdagok adójának csökkentését hirdetik.
FT
Erősödik az agrárpopulizmus – az európai politikusoknak egyensúlyozniuk kell a gazdák kívánságai, valamint a klímavédelem követelményei között – állapítja meg a vezércikk. A termelők persze sűrűn tiltakoznak, erős lobbiról van szó, az ágazat viszi el az uniós költségvetés nagyjából egyharmadát.
De ritkán vannak ekkora tüntetések egyszerre ilyen sok országban. A kormányoknak fel van adva a lecke, mert vagy engednek a nyomásnak, vagy pedig a keményen jobbos pártok meglovagolják az elégedetlenséget, közvetlenül az európai választások előtt. Maguk a gazdák arra hivatkoznak, hogy a költségek megugrottak az infláció, valamint a háború miatt. A hasznuk ellenben erősen csökkent, mivel a kereskedők igyekeznek lenyomni az árakat – megélhetési válság van.
Azon kívül meg kell küzdeniük az importtal, a többi közt Ukrajnából. Emellett az is sújtja őket, hogy az üvegházhatás csökkentésére be kell ruházniuk. Viszont keveslik az e célra adott uniós támogatást, sokallják viszont a felhasználáshoz kapcsolódó bürokratikus előírásokat.
A szorult helyzetben lévő EU már kénytelen volt feladni egy sor igen fontos kezdeményezést, ám még nyitott, hogy ki viselje a zöld program költségeit. Ugyanakkor mivel egyre csökken a gazdaságok száma, nagyobb magántőkét kell csábítani a szektorba. Mert ha annak révén javulnak az anyagi kilátások, akkor remélhetőleg nem néptelenedik el rohamosan a vidék.
Következő cikk: Kifogy a szuflából a kínai sárkány
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Ez már nem a gyerekekről szólt
Veszíteni rossz. Aki folyton veszít, megsebzett lélekkel létezik, úgy él, mintha véget nem érő sötétség venné >
Putyin a pusztításban és a kiutasításban bízik: mi lesz az ukrajnai menekültekkel?
Putyin azon van, hogy romboljon Ukrajnában és lehetőleg minél több embert üldözzön el – már jó >
Magyarország korszakváltás előtt
Ezzel a címmel közöl kommentárt Lendvai Pál a bécsi Der Standardban Magyar Péterről, akiről azt írja, >
Biden a saját képmutatását leplezte le, amikor kegyelmet adott a saját fiának
Ezt Trump úgy értelmezi majd, hogy szabad kezet kap az igazságszolgáltatás elleni fellépéshez – fejti ki >
Kérdéses, hogy Orbán Viktor megbirkózik-e ezzel a kihívóval
Ezt a kérdést teszi fel Szirtes I. János politológus a svájci Tagesanzeiger-ben megjelent vendégkommentárjában. A 2026-ban esedékes >
Magyar Messiások
A két hamis-Messiás után igaz Messiás. Mutatja a falon az írást: megszámláltatnak napjaid. Jog, ha van, >
Múlt hétvégén Ösküben
Gránitszilárdságú alaptörvényünket kormányzatunk ismét módosítani tervezi, természetesen nem azért, mert jobb dolga momentán nem akad, hanem >
Sötét a helyzet Németországban és tudni kik a felelősek
A Neue Zürcher Zeitung főszerkesztője Eric Gujer szerint a választást a gazdaság dönti el, és a >
Ezek a betöréses „dógok” csak mendemonda – állítja a csantavéri polgármester
“Alacsony a bűnözés… Na, ez nem igaz! Számoljuk már meg, hogy az utóbbi időben hány betörés >
Van esély, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal
Az Economist vezércikk lát esélyt arra, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal, azaz olyan egyezséget >
Románia szélsőjobboldali, Moszkva-barát elcsúszása nagy bajt jelent az EU-nak
Az ultra-nacionalista Călin Georgescu győzelme megkongatja a vészharangokat Brüsszelben, hogy Románia átkerülhet a Moszkva-barátok növekvő táborába. >
„Vučić Szerbiát a tragédiába tolja”:
„A nácik Németország totalitárius állammá alakításának útját a Reichstag (képviselőház) felújtásával kezdték 1933-ban, amiért a kommunistákat >