Ma Pongrác névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Amikor egy országot megfojt a nacionalizmus
Vučić példaképének tekinti Orbán Viktort, aki maga is lelkesen alakítja a nemzeti lázadót. Éspedig annak arányában, ahogyan ő és a korrupció által kedvezményezett kaszt megfosztja a magyar nemzetet a jóléttől és a polgári szabadságjogoktól. A tekintélyuralmi szerb államfő joggal hangoztathatja a demokratikus intézmények elleni harcban, hogy igazi tanítómesterre lelt Orbánban, amelynek országa 2. félévre átveszi az EU soros elnöki teendőit. Ezzel tért haza vajdasági látogatásáról Karl-Markus Gauss, aki azt tapasztalta az út során, hogy az egykori autonóm tartományt a jelenlegi szerb kormány megfojtja a nacionalizmussal. Az osztrák író és jeles humanista (aki erős rokonszenvvel viszonyul Közép-Európához – éveken át élt Varsóban – a szerk. megj.) a Süddeutsche Zeitungban felidézi, hogy az országrész éveken át példát mutatott a nemzetiségek, nyelvcsoportok és vallások együttéléséből. Milošević óta azonban az államilag propagált nacionalizmus járja, noha az még a szerbeknek is nagy károkat okoz. A Vajdaságban pedig semmi keresnivalója. Az országrész önigazgatását azonban már évtizedekkel ezelőtt javarészt felszámolták. Jelenleg Vučić folytatja ezt a hagyományt. Azaz zavaró tényezőnek tekint mindenféle nemzeti és kulturális, de még társadalmi sokszínűséget is. Ezért korlátozza és harcol ellene. Egy évtizeden át következetesen leépítette a demokráciát, az EU mégis csak hozzá fordult bizalommal, amikor arról volt szó, hogy Szerbia közeledjen Európához. Ellenben következetesen magára hagyta a meggyötört demokratikus ellenzéket. Pedig az elnöknek az a szokása, hogy amit az egyik nap megígér, azt másnap már meg is szegi – mutat rá Gauss, akinek a kalauza a neves író, Végel László volt. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Reuters
Az Egyesült Államok arra ösztökéli Magyarországot, hogy az gyorsan iktassa törvénybe Svédország NATO-felvételét, mert akkor a közösség mielőbb a tagjai között üdvözölheti Stockholmot – közölte a Fehér Ház szóvivője. John Kirby ugyanakkor örvendetesnek nevezte, hogy Törökország már túlvan a ratifikáláson.
Guardian
Megváltoztatta elhatározását az Európai Tanácsa vezetője és június helyett előreláthatólag novemberig hivatalában marad, mert különben félő, hogy a 2. félévben, az Unió soros elnökeként Orbán Viktor töltené be a tisztséget. Charles Michel azelőtt jelentette be döntését, hogy pár nap múlva összeülnek az állam- és kormányfők, ám a magyar politikus várhatóan ott is elveti Ukrajna támogatását.
Ezért az EU irányítói most azt mérlegelik, hogy eggyel magasabb fokozatba kapcsolják az eljárást, amely a magyar szavazati jog felfüggesztésével zárulhat. Annál is inkább, mert az előkészítő üléseken magyar részről semmi jele sincs az elutasító álláspont módosulásának. Így lassan vége a többiek türelmének, hacsak nem lesz áttörés a következő 5 napban.
Diplomáciai források úgy jellemezték a helyzetet, hogy a a 26-ok véget kívánnak vetni a zsarolásnak. Mert ha most elnézik neki, akkor legközelebb megint csak ugyanez lesz, akár a migráció, akár a kamatok ügyében. Szóval a történet az EU túléléséről szól. De már igen-igen tele van a társaság hócipője.
Úgy tudni különben Michel összesen 13 beszélgetést bonyolított le a tagállamok első embereivel, köztük Orbánnal az utóbbi két nap. Munkatársai még Budapestre is elutaztak, hogy megpróbálják rávenni a miniszterelnököt: adja fel az obstrukciót.
Yahoo/Reuters
Egy magas rangú uniós illetékes – név nélkül - azt közölte, hogy a magyar kormány csak megnehezíti Ukrajna megsegítését. Semmiféle rugalmasságot nem mutat a jövő csütörtöki rendkívüli csúcsértekezlet előtt az újabb támogatás ügyében. Emiatt a többiek egyre inkább lázadoznak. Elfogadhatatlan számukra, amit Orbán javasol, hogy ti. több évre osszák el az 50 milliárdot és évente határozzanak az aktuális rész folyósításáról. Az ugyanis minden egyes alkalommal vétólehetőséghez juttatná a magyar vezetőt.
Spiegel
A lap úgy értesült, hogy a magyar kormány hónapok óta most adta az első jelét: esetleg hajlandó felülvizsgálni véleményét a legújabb ukrán mentőöv ügyében. Szerdán bizalmas diplomáciai egyeztetésen azt közölte: már nem ellenzi, hogy Kijev az idén 5 milliárdos segítséget kapjon. Ő maga ugyan nem fizetne be az alapba, de nem akadályozza meg annak működését.
Így lehet, hogy ez ügyben létrejön a megállapodás a jövő csütörtöki csúcsig. A keretet azért hoznák létre, mert Orbán a múlt hónapban megpuccsolta az 50 milliárd eurós keretet.
FAZ
Orbán felperzselt földet hagy maga után – írja kommentárjában Nikolaus Busse, az újság felelős külpolitikai szerkesztője. A politikus számára azonban aligha fizetődik ki a blokád, nem úgy, mint Erdogannak, hiszen ha az amerikai Kongresszus is úgy akarja, Törökország F-16-osokat kaphat. Vagyis az elnöknek rossz lapjai voltak, mégis a lehető legtöbbet hozta ki belőlük.
Alighanem kapóra jött neki, hogy országnak stratégiai jelentősége van a NATO délkeleti szárnyán. Magyarország korántsem ennyire fontos, és a kormányfő nem éppen országa súlyának növekedésén fáradozott, amikor külön álláspontra helyezkedett Ukrajna kapcsán. Ennélfogva a végelszámolás nem lesz olyan kedvező, mint a törököké, amikor Svédország végre bekerül a NATO-ba.
De az EU-ban is pont ezt csinálja: utána mind inkább az özönvíz. Talán Trump sikerében bízik, aki bevallottan nagy rajongója. De hát az elnök úgy sem akar senkit sem megvédeni Európában.
Die Presse
Hogy az EU a 7-es paragrafus bevetését helyezi kilátásba Orbán Viktorral szemben, az mindössze üres fenyegetés – állapítja meg a brüsszeli tudósító, Oliver Grimm. Semmi esélye sincs ugyanis annak, hogy a szavazati jog megvonásának lehetőségével jobb belátásra lehetne bírni a kormányfőt és akkor majd jól beleegyezik az 50 milliárd eurós segélycsomagba.
Mert miként lehetne kimondani, hogy Magyarországon egyértelmű veszély fenyegeti az uniós alapértékeket, amikor igazából az a probléma vele a konkrét ügyben, hogy szerinte a támogatást nem a közös költségvetésből kell nyújtani Kijevnek. Ha a fejére olvasnák, el lehet képzelni, milyen mértékben állítaná be magát áldozatként a politikus, a hozzá közelálló sajtó tombolása közepette.
Ajándék volna egy ilyen lépés a párt propagandistái számára. Erre a hajszálvékony jogi jégre egyetlen tagállam sem szeretne rálépni. Az eljáráshoz persze lenne éppen elég indok, a grasszáló korrupciótól kezdve, a kisebbségek és az ellenzék módszeres zaklatásával bezárólag. Csak éppen a többi kormányból hiányzik hozzá a politikai bátorság.
Orbánnak ugyanakkor elég akár egyetlen szövetséges is, hogy az meglője a megfékezését célzó próbálkozást. Jelenleg Fico falaz neki, de igazából nem is kell, mert a belga EU-elnökség már jelezte, hogy egyáltalán nem kíván foglalkozni a kérdéssel.
Így több esélye van annak, hogy vagy a költségvetésen kívül folyósítsák Ukrajnának a segítséget, vagy pedig részletekben utalják, és rendszeresen ellenőrizzék a felhasználást. Ilyesmit sürget Orbán is, és ily módon meg tudná menteni a tekintélyét.
Project Syndicate
Adam Michnik szerint rettenetes dolog, amit Orbán Viktor művel, hiszen a vétójognál fogva sok mindent blokkol. A liberálisok kedvencéből eljutott a kriptofasizmusig. Ám a Gazeta Wyborcza főszerkesztője, az egykori Szolidaritás neves tagja ugyanakkor feltűnőnek tartja, hogy a kormányfő nem antiszemita. Nem zavarja, ha valaki zsidó, már ha az illető az ő oldalán áll.
Magyarországon nem folyik antiszemita kampány. Az hogy rehabilitálják Horthyt, az az idős választóknak szól. A politikus visszahozza a régi hagyományokat, ám azoknak része a zsidóellenesség. Ez azonban traumatikus a közösség tagjainak, akik tudják, mihez vezetett az antiszemitizmus a háború során. De manapság a hadjárat nem ellenük, hanem a liberálisok ellen zajlik. Ugyanakkor az elemző kiemelkedően fontosnak tartja a lengyel választások kimenetelét, mivel az feltartóztatta az ország putyinizálódását, a tekintélyuralmi rendszer lopakodó meghonosítását, a Potemkin-demokráciát. Az előző kormány majdnem egy az egyben azt csinálta, amit Orbán, leszámítva Ukrajnát.
De most újra demokratizálni kell a rendszert, csakhogy a PiS nem akarja elismerni vereségét, mivel azt hitte, hogy az idők végezetéig uralmon lesz. Megint csak megnyilvánul Kaczynski arroganciája, megalomániája, illetve az, hogy nincs benne egy szikrányi képzelőerő sem. Hogy maximálisan keresztbe fekszik, az csak a kezdet, mert célja az új koalíció megbuktatása. Úgy lehet fogalmazni, hogy a legrosszabbon már túl vannak a lengyelek, a legkeményebb viszont csak most következik. És az ártó szándékhoz Duda elnök készséges partner.
Economist
Az EU messze nem ad elég forrást Ukrajnának, aminek az az egyik oka, hogy az ukránok az Unió belvitájának áldozatai. Ti. hogy a segítséget a költségvetésből nyújthassák, ahhoz egyhangú döntés kell, ám épp ezért tud labdába rúgni Orbán Viktor, Putyin cimborája, aki nagy mestere a zsarolásnak. Lehet, hogy a jövő héten megint keresztbe fekszik, de a svéd NATO-belépés feltartóztatásával újabb eszközhöz jutott.
A lap úgy véli, hogy az Ukrajnának felajánlott 50 milliárd eltörpül amellett, amit az EU egyébként ígér, és sokkal, de sokkal több támogatásra lenne szükség. A keret egyébként is négy évre oszlana el és az Uniós együttes GDP-jének mindössze 0,8 %-át teszi ki az adott időszakban. Azaz olyan, mintha számítási hiba lenne a statisztikai kimutatásokban.
Természetesen nem arról van szó, hogy a közösség nem tesz semmit az ukránokért. De az anyagiakkal igen takarékosan bánik, mert Nyugat-Európában a politikusoknak alighanem tökéletesen megfelel, hogy Kijev a segítség révén el tudja kerülni a vereséget, ám nem képes átfogó győzelmet aratni, és így megalázni Moszkvát.
Az is belejátszik, hogy anyagiak helyett sokszor hadfelszerelés érkezik, ám a raktárak már kiürültek. Ezért meg kell növelni a termelést, de gyártókapacitás bővítése részben az európai „stratégiai autonómia” megteremtését célozza.
Die Welt
Európában egyelőre véget ért a béke és a jólét időszaka, a földrész sokkal közelebb jár ahhoz, hogy háború törjön ki Oroszországgal, mint ahogy azt hiszi. És a NATO-nak csupán 2-3 éve maradt, hogy növelje elrettentő képességét és így elriassza Moszkvát az ostobaságtól. Ezt fejti az interjúban Fabian Hofmann, az Oslói Egyetem kutatója.
Emlékeztet arra, hogy a Kreml folyamatosan küldi a jeleket: nem kíván Ukrajnánál megállni. Célja lehet a Baltikum, de Moldova vagy Lengyelország is. Putyin persze pontosan tudja, hogy a katonai szövetség sokkal erősebb, ezért a megosztására törekszik. Abban bízik, hogy az orosz támadás után a döntéshozókra gyakorolt lélektani nyomás segítségével tárgyalásos békét kényszeríthet ki, és az majd neki kedvez.
Ezért gyors területhódításra fog törekedni, utána pedig kilátásba helyezi, hogy beveti az atomfegyvert, ha a másik fél megpróbál visszavágni. Vagyis hihetetlen mértékben megnő a NATO előretolt védelmének szerepe. Ám jelenleg azt tapasztalja, hogy a Nyugat reszket az ukrán viszály eszkalálódásától. Már ez önmagában további fenyegetésekre sarkallja, hát még ha Amerika kiválik a katonai szervezetből.
Ennélfogva Európának rá kell kapcsolnia, hogy sokkal több rakétája legyen, mert konfliktus esetén az olyan infrastrukturális elemeket kell kikapcsolni, amelyek szükségesek az orosz hadvezetés számára. Áramátalakítókat, olajtárolókat. És jelezni kell, hogy a földrész képes és kész is bevetni az eszközeit. Nehogy valami butaságot csináljon az elnök.
Neue Zürcher Zeitung
Az újság főszerkesztője azt tapasztalta Izraelben, hogy a túszdráma megváltoztatta az országot. Az október 7-i támadás nagyjából ugyanolyan hatást fejtett ki, mint Amerikában szeptember 11. A másik oldalon ugyanakkor egy olyan szervezet áll, amelyből teljesen hiányzik a részvét és az emberség. Ugyanakkor kiszabadult foglyok azt mondják: a rabság minden napja sebeket hagy hátra.
Eric Guyer szerint az egész ország megosztott az ügyben, mi legyen a háború célja. Netanjahu a Hamász teljes felszámolására esküszik, ugyanakkor teljesen ostoba a palesztinokkal szembeni politika. Bár ettől még igaz, hogy a gázai terrorcsoportnak egyetlen célja van: a zsidó állam megsemmisítése.
Viszont a rajtaütés miatt érzett trauma még nemzedékeken át kísérni fogja az izraelieket, akárcsak a lelkifurdalás, hogy megtettek-e mindent a túszokért. Ellenben illúzió azt hinni, hogy a lakosság többsége valamikor is belemegy a kétállami megoldásba. Épp ezért amikor Biden és Blinken arról prüntyög, hogy kizárólag a diplomáciai eszközök hozhatják meg a békét, mindössze azt bizonyítják: fogalmuk sincs, milyen korszakváltás következett be Izraelben.
Ismét életbe lépett a legfőbb közel-keleti elv: szemet szemért, fogat fogért. De nem csak a bosszúról van szó. Nem lehet visszafogottságot követelni az izraeliektől, amikor az ellenség igazolta, hogy nincs benne semmiféle pozitív emberi vonás. Annak főkolomposait olyan elkeseredettséggel üldözik majd, mint egykor Eichmannt. Mert ami történt, az nem egyszerűen terror, hanem emberiség ellenes bűncselekmény.
Guardian
A vezércikk a történelem keserű fordulatának nevezi, hogy 75 évvel a népirtás tilalmát kimondó ENSZ-megállapodás megszületése után - aminek az előzménye a holokauszt volt - Izrael a Nemzetközi Bíróság elé került, mert az a vád ellene, hogy meg akarja semmisíteni a gázai palesztinokat. Naponta több száz civil veszti életét az izraeli hadsereg támadásai nyomán. Ehhez hasonló viszály idáig nem fordult elő ebben a században.
A végleges ítéletre még éveket kell várni, de a hágai testület kimondta, hogy sürgősen meg kell védeni az övezet lakosságát, illetve hogy igaz az állítás: a zsidó állam megtizedeli az ott élő embereket. Az ottani humanitárius állapotok miatt nagyon jó, hogy ilyen gyorsan napvilágot látott a verdikt, amely történelmi.
A döntésnek haladéktalanul eleget kell tenni. Ugyanakkor a bíróság azt is követeli, hogy a Hamász engedje szabadon a túszokat. Amit azonban az izraeli kormány két legszélsőségesebb tagja mondott a hágai határozatra válaszul, az elszigeteli az országot a világban. Netanjahu alighanem becsatlakozik az elutasításhoz, ám jobb belátásra kell téríteniük azoknak az államoknak, amelyek tiszteletben tartják a nemzetközi jogot. Minimum ennyit megkövetel a borzalmas gázai szenvedés.
Economist
Eddig Meloni mérlege nem is olyan rettenetes, ahogy attól az induláskor tartani lehetett, viszont gondoknak néz elébe. Elakadt ugyanis a gazdasági növekedés és egyre több az illegális migráns. Ugyanakkor a koalíció stabil, ellenben az ellenzék megosztott.
A NATO-partnerekhez fűződő viszony jó, Róma lelkesen támogatja Ukrajnát, fegyvereket is küld. Izrael ügyében azonban csupán mérsékelten lelkes. A Bizottság elégedett vele, így folyamatosan érkezik Brüsszelből az apanázs. Ám közben feltűnő, hogy saját pártjának miniszterei mind többször próbálnak beleavatkozni a piac működésébe.
Az áremelkedések korlátozásával, valamint a bankokra kivetett különadókkal. Ezen felül a külföldi befektetők befolyásának csökkentésére készülnek. Közben nagy feladat, hogy mérsékelni kellene az államadósságot, amely a GDP 140 %-ának felel meg. Olyan stratégiát kellene kidolgozni, amely több annál, hogy az uniós forrásokat rádöntik a gazdaságra. Mert ha nem sikerül fokozni a fejlődés ütemét, akkor baj lesz – figyelmeztet az előző miniszterelnök, Draghi egyik tanácsadója.
Következő cikk: Széthullás előtt, alatt vagy már után?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Orbán összeesküvés-játéka
Orbán belpolitikai játszmát folytat az összeesküvéssel, az Ukrajnával kirobbant kémvádat az ellenzék ellen igyekszik fordítani – >
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >