Ma Emma, Flóra, Virág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
A holland választások tanulságai
A Guardian vezércikke úgy ítéli meg, hogy a holland választás eredménye láttán Európának okulnia kell a szélsőjobb felemelkedéséből. Wilders ugyan váratlanul befutott, de nem okvetlenül lesz belőle miniszterelnök. Viszont ami történt, az újabb ébresztő a haladó pártok számára. Fennáll ugyanis a veszély, hogy még inkább elfogadottá válik a nacionalista, populista politika. Hiszen a Szabadságpárt a helyek egynegyedét vitte el – nyíltan iszlamofób felfogással. Elzárkózik a bevándorlástól, visszalépne a klímavédelemben és népszavazást tartana az uniós kilépésről. Nem adna több fegyvert Ukrajnának. Veterán provokatőrként a szélsőjobb jobb szélén helyezkedik el és a holland politika ment utána. Valószínű azonban, hogy radikális nézetei jelentős részét feláldozza a hatalom érdekében. De nélküle is alakulhat koalíció. Hollandia mindenesetre úgy jutott el a mostani helyzetig, hogy a nagy pártok a szélsőség kezére játszottak, amikor beemelték a kampányba a bevándorlást. Wilders profitált abból is, hogy megingott a bizalom a hagyományos politika iránt. Sokan elégedetlenek a demokrácia működésével. Nem kevesen nyitottak lettek az idegengyűlöletre. Az olasz, svéd, finn és a holland választások miatt a progresszív tábornak hatékonyabb bizonyítékokkal kell előállnia, mármint hogy nem hagyja az út szélén a sebezhető híveit. Nincs más választás, erre utal a politikai földrengés az EU egyik legbefolyásosabb tagállamában. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Spiegel
Daniel Freund arra szólította fel az uniós kormányokat, hogy akadályozzák meg majdnem egymilliárd euró kifizetését az Orbán-kabinet számára. A német zöld EP-képviselő azzal érvel, hogy a jogállam helyzete cseppet sem javult Magyarországon, az meg teljesen hamis jelzést küld, hogy ilyen nagyságrendben szabadítanák fel az alapokat.
Orbán ugyan blokkol egy sor határozatot az Unióban, a szervezet mégis pénzt helyezett kilátásba számára. A politikus hetek óta azzal igyekszik revolverezni Brüsszelt, hogy meghiúsítja a Kijevnek előirányzott támogatást. Bírálók ily módon arra jutottak: bevált a zsarolási taktika.
Euronews
Magyarország úgy jut csaknem egymilliárd euróhoz a brüsszeli költségvetésből, hogy azt az EU nem köti semmilyen feltételhez, ráadásul a pénzügyminiszterek várhatóan megszavazzák, mert van egy olyan íratlan szabály, hogy nem ellenkeznek tovább, ha valamire a Bizottság áldását adta.
Ám a döntés mindenképpen vitát kavar, hiszen Magyarország ellen jó ideje vizsgálat folyik a demokratikus normák megsértésének gyanújával. Orbán válaszul obstrukcióba kezdett és vétót helyezett kilátásba egy sor fontos kérdésben. De az Unió rossz néven vette tőle, hogy nemrégiben találkozott Putyinnal. Ám a vezető pár nappal később így is kikelt az ellen, hogy a 27-ek 50 milliárdos alappal segítsék az ukránokat.
A héten plakátkampány indult von der Leyen és Alex Soros ellen, de itt van még a szuverenitási törvény is, amely azért aggályos, mivel eszközül szolgálhat a politikai ellenfelek, civil csoportok, illetve a szakszervezetek ellen. A Bizottság szóvivője azonban közölte, hogy ha Magyarország nem teljesíti a szuper mérföldeket, akkor nem látja a többi pénzt, az előleget pedig levonják az újjáépítési alapból.
Die Presse
A Bizottság szóvivője cáfolni igyekezett, hogy politikai döntés született, amikor a testület megszavazta, hogy Magyarország előfinanszírozás formájában 900 millió eurót kapjon az újjáépítési alapból. Az állásfoglalás szerint a befagyasztott milliárdok folyósítása továbbra is a politikai reformoktól függ.
Azaz nem arról van szó, hogy Brüsszel némi engedmény árán vásárolná meg Orbán jóindulatát. Vagyis hogy pl. ne fúrja meg Ukrajna megsegítését, illetve a belépési folyamat megindítását.
Politico
Az uniós tagok túlnyomó többsége sziklaszilárdan kitart Kijev támogatása mellett, ám Magyarország beleköp a levesbe és próbálja aláásni az egységet, méghozzá hatékonyabban, mint egy echte orosz ügynök. Németország bejelentette, hogy az eddiginél több katonai felszerelést küld, ugyanakkor Orbán gyalázatos levélben az követelte az Európa Tanács elnökétől, hogy a szervezet faroljon ki az ukránok mögül.
A kérdés az, hogy a többi kormány miért tűri a megosztási kísérleteket, amikor rákényszeríthetné a magyar felet, hogy egyszer s mindenkorra döntse el: hová kíván állni. A Nyugathoz, vagy inkább visszatér a vélt orosz befolyási övezethez.
Hiába bukott meg a PiS, a többiek, Berlint és Párizst is ideértve, továbbra is visszariadnak az ütközéstől. Nem forszírozzák a 7-es paragrafus alkalmazását, pedig annak az lehetne a vége, hogy a Fidesz-kabinet elveszti szavazati jogát a közösségben – mondták magas rangú illetékesek.
Frankfurter Rundschau
A Putyin-barát Orbán Viktor Moszkva áldásával felszólító levelet küldött az Európai Tanács elnökének, mivel cserben akarja hagyni Ukrajnát. Azt óhajtja, hogy az Unió ejtse Kijevet, blokkolná annak felvételét. A kormányfő az orosz autokrata utolsó EU-s szövetségesének számít, késlelteti is a szankciókat.
The Guardian
Vezető magyar civil szervezetek azzal vádolták meg Orbán Viktort, hogy az a szuverenitási törvénnyel lehetetlenné akar tenni bármiféle bírálatot a hatalommal szemben. Azaz elfojtana minden kritikus hangot. A politikus évek óta nyomatja, hogy külső erők szervezkednek kormánya ellen, illetve az ellenfeleit támogatják.
Ám a bírálók szerint ez a hang a másik oldalt igyekszik meggyengíteni, továbbá a Fidesz fokozza erőfeszítéseit, hogy ellenségképet gyártson, illetve elvonja saját teljesítményéről a választók figyelmét. Ráadásul a jogszabályjavaslatot meglehetősen lazán fogalmazták meg, ez pedig csak fokozza az aggályokat, hogy a leendő hatóság önkényesen célba vehet újságírókat, szakszervezeteket, egyházakat és cégeket.
Der Standard
A kommentár úgy ítéli meg, hogy Magyarország akár továbbképzést is tarthatna a korrupcióból, mivel már egész groteszkbe megy át az uniós pénzek lenyúlása. Viszont a hatóságok magas szinten művelik a bizonyítékok eltüntetését, de hát az ország a Transperency International szerint az EU legkorruptabb tagja.
Kleptokrácia alakult ki, grasszál a maffiabűnözés – Orbán közvetlen közelében, ami alátámasztja, hogy számára az anyagi visszaélés nem csupán személyes, hanem egyben európai kérdés is. Szerzett pl. pénzt a nyírmártonfalvai polgármester lombkoronasétányára, amellyel csak az a baj, a szerkezetet a helyszínen kivágott fákból építették meg.
Innentől kezdve erdő nincs a környéken. Ez pont olyan, mintha egy állatkert tulajdonosa a létesítmény finanszírozására a levágott vadakat szolgálná fel a szponzorok részére rendezett vacsorán.
Egyébiránt a fakonstrukció már repedezik Nyírmártonfalván és komoly építési hiányosságokat mutat. De ha pl. az EU pályázatot írna ki a korrupció tanösvényének kialakítására, Orbán családja és barátai új, hasonló turisztikai látványosságok kialakításába kezdhetnének. Mondhatnák azt, hogy azok egytől egyik hungarikumok.
Washington Post/AP
Az EU-ellenes poszterek fokozzák a feszültséget Magyarország és az Unió között. Az óriásplakátokat az egész országban kiragasztották, miközben indult a nacionalista, jobboldali kormány választási kampánya. Orbán már jó ideje szembemegy a többiekkel. Azzal vádolja Brüsszelt, hogy az rá akarja kényszeríteni politikáját a Fideszre, és hogy ez ugyanaz, mint amit a Szovjetunió csinált 40 éven át.
Krekó Péter úgy véli, hogy annyira EU-ellenes dokumentumot, mint amilyen a nemzeti konzultáció kérdőíve, a magyar kormány még nem adott ki. De hát – mondja Takácsy Dorka az Euro-Atlanti Integrációs és Demokratikus Központtól – úgy néz ki, hogy Orbán már lemondott a milliárdokról. Így nem változtat a hozzáállásán, mert belefér, hogy neki előbbre a való a hatalom, mint a pénz.
Krekó megjegyzi, hogy nagyon kemény, célzott dezinformációs hadjárat zajlik – állami pénzekből. A hang időnként még keményebb, mint a Brexit során volt. Orbán szívesen venné, ha a társadalom elutasítaná az Uniót, mert akkor a kilépéssel fenyegethetne, még ha pillanatnyilag nem is tervezi a távozást.
FAZ
A magyar kormány meg akarja tiltani, hogy külföldről kapjanak támogatást a pártok, illetve politikai szervezetek, csakhogy a megfogalmazás bizonytalan és épp ezért a bírálók attól tartanak, hogy a Fidesz vissza fog élni a jogszabállyal. A tilalom már idáig is élt, de most megfejelik három évig terjedő szabadságvesztéssel, ha valaki megsérti.
Az indoklás többször is utal Amerikára, a Fidesz, a hozzá közel álló sajtóval együtt, de kormányzati, valamint titkosszolgálati források is már több mint egy éve ostorozzák a „dollárbaloldalt”. Egyébiránt 11 év alatt ez már a 12. alkotmánymódosítás.
Bloomberg
Az összeállítás a Fidesz káderképzőjének nevezi a jó egymillió dollárral kistafírozott Mathias Corvinus Collegiumot, amely menetközben hathatós eszköz lett, hogy exportálja a populista magyar vezető világnézetét. A hallgatókat luxus fogadja, különösen, ha ahhoz viszonyítjuk, hogy az intézmény egy év alatt nagyjából annyi pénzt kap, mint a teljes magyar felsőoktatás.
Másutt tanárhiány és lepusztult infrastruktúra van, de hát az MCC egy embert szolgál. A jövő vezetőit képzi. Az Orbán-tanítványok feladata az, hogy majdan tökélyre vigyék az illiberális demokráciát és külföldre is eljuttassák. Nemrégiben Dunaszerdahelyen létesült lerakat. Pedig jó 20 éve igen szerényen kezdte, ám Hegedűs Dániel szerint azért lett janicsárképző, hogy segítsen megtartani a Fidesz uralmát odahaza, illetve kiterjeszteni a befolyását külföldön.
A párt propaganda gépezetének a része, Orbán elsősorban a rezsim stabilitása érdekében igyekszik értelmiségi véd- és dacszövetséget létesíteni. Ő lett az EU fő kerékkötője, szinte mindenben tengelyt akasztott Brüsszellel. Gyorsan gratulált a holland választások szélsőjobbos nyertesének.
Az ukrán háború rátett még egy lapáttal a nyugati liberális elit ellen vívott kulturharcra. Az Unió mégis folyósítani kíván csaknem egymilliárd eurót, amelyet a korrupciós félelmek miatt függesztett fel.
Guardian
A vezércikk úgy ítéli meg, hogy a holland választás eredménye láttán Európának okulnia kell a szélsőjobb felemelkedéséből. Wilders ugyan váratlanul befutott, de nem okvetlenül lesz belőle miniszterelnök. Viszont ami történt, az újabb ébresztő a haladó pártok számára. Fennáll ugyanis a veszély, hogy még inkább elfogadottá válik a nacionalista, populista politika.
Hiszen a Szabadságpárt a helyek egynegyedét vitte el – nyíltan iszlamofób felfogással. Elzárkózik a bevándorlástól, visszalépne a klímavédelemben és népszavazást tartana az uniós kilépésről. Nem adna több fegyvert Ukrajnának. Veterán provokatőrként a szélsőjobb jobb szélén helyezkedik el és a holland politika ment utána.
Valószínű azonban, hogy radikális nézetei jelentős részét feláldozza a hatalom érdekében. De nélküle is alakulhat koalíció. Hollandia mindenesetre úgy jutott el a mostani helyzetig, hogy a nagy pártok a szélsőség kezére játszottak, amikor beemelték a kampányba a bevándorlást. Wilders profitált abból is, hogy megingott a bizalom a hagyományos politika iránt. Sokan elégedetlenek a demokrácia működésével. Nem kevesen nyitottak lettek az idegengyűlöletre.
Az olasz, svéd, finn és a holland választások miatt a progresszív tábornak hatékonyabb bizonyítékokkal kell előállnia, mármint hogy nem hagyja az út szélén a sebezhető híveit. Nincs más választás, erre utal a politikai földrengés az EU egyik legbefolyásosabb tagállamában.
Guardian
Cas Mudde úgy látja, hogy Hollandia alábecsülte a szélsőjobbot, ennek a következménye lett Wilders diadala. A Georgia-i Egyetem politológia professzora, aki holland, a fejleményért egyaránt okolja az engedékeny holland sajtót, mivel az lekezelte a veszélyt, rosszul ítélte meg az első számú kihívót, illetve az eddigi miniszterelnököt, miután az átvette kampánytémaként a szélsőségtől a bevándorlást.
Az első és legfőbb tanulságnak azt nevezi, hogy a jobboldal verhetetlen a migráció kérdésében az urnáknál. Ugyanez vonatkozik arra, ha azért hirdetik meg a választást, hogy bebizonyítsák: a radikálisok nem alkalmasak a kormányzásra.
Wilders nem enyhített szélsőséges programján, csupán annyit mondott, vannak fontosabb kérdések is a bevándorlásnál – jelenleg. Ráadásul Rutte utódja egy ponton nem zárta ki, hogy koalícióra lépjen Wildersszel és ezzel elősegítette, hogy ezek után sokak szemében immár elfogadható legyen a politikus. De azért a sikerhez kellettek annak kiemelkedő debattőri képességei is.
Ám még alakulhatnak úgy is a dolgok, hogy a végén a Szabadságpárt vezetője vereséget szenved, mert nem tud életképes többséget összehozni. De a belső ellentétek miatt nem lenne könnyű dolga a másik oldalnak sem, élén Timmermans-szal.
Hollandia mindenesetre mostantól nem fog a súlya fölött szerepelni Európában. De polgárainak meg kell barátkozniuk azzal, hogy az országban a szélsőjobb adja a legnagyobb erőt. Így itt lenne az idő végre tisztességet és nyílt vitát kezdeni a szélsőséges problémáról, hiszen az időközben meggyilkolt Pim Fortuyn már 20 éve robbant be a közéletbe.
Következő cikk: A holland szélsőjobb: az eredeti mindig legyőzi az utánzatot
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Csalással választást nyerni
A választási rendszer legújabb módosítás-tervezete – számos választókerületi határnak a Fidesz számára kedvező átrajzolása – lényegében >
Vas emeletes ágyak és közös zuhanyzók: egy menekülttábor, amely állítólag nem létezik
A Die Presse munkatársa elment a pamhagen/pomogyi határállomástól mindössze 15 kilométerre lévő Vitnyédre, ahol a magyar >
Bolton: Gorka Sebestyén igazából szélhámos
Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója úgy látja, hogy Gorka Sebestyén igazából szélhámos, akit az új elnök csupán >
Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni
Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >