2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Már megint itt van Orbán

Már megint itt van Orbán

Most éppen azért, mert egy golfsapkát kapott Trumptól, rajta a felirattal: Viktor, nagy vagy. A magyar politikus jóformán éppen most rázott kezet Putyinnal, tegnap pedig azzal dicsekedett, hogy a volt amerikai elnöktől kapott ajándékot. A sapkán szerepel a 45-ös, illetve 47-es szám is, ami arra utal, hogy Trump volt az Egyesült Államok 45. elnöke, de a 47. is ő akar lenni. Lehet, hogy ily módon szeretne bocsánatot kérni, amiért összekeverte Orbánt, illetve Erdogant. A magyar és az amerikai politikus közti férfibarátság évekre nyúlik vissza. Hétfőn különben a kormányfő megint csak felzúdulást keltett, mert a nemzeti ünnepen elhangzott beszédében egyenlőségjelet tett az uniós tagság és az ország egykori, szovjet megszállása közé. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

Az EU csak a vállát vonogatja, miközben a két oroszbarát cimbora, Orbán és Fico megtrollkodja a Nyugatot. Uniós diplomaták arra hivatkoznak, hogy a két ország sok bajt nem tud okozni, mégis nagy a félelem, mivel mindkettő nagy híve Moszkvának. Úgy néz ki, hogy a magabiztos magyar vezető most újonnan megválasztott szlovák kollégájával áll össze, hogy megint kihívja maga ellen a többieket, ezúttal a ma kezdődő brüsszeli csúcson.

Brüsszel mégis kollektívan széttárja a kezét, ám ezalatt az a hír járja, hogy fel akar szabadítani 13 milliárd eurót, ha a magyar kormány jogállami reformokat hajt végre. (Illetve ha nem ellenzi az Ukrajnának szánt újabb milliárdokat – a szerk. megj.) Egy névtelen uniós illetékes úgy nyilatkozott, hogy Szlovákia jóformán nem oszt és nem szoroz, annyira kicsi. Viszont nagyon rá van utalva a közösségi pénzekre.

Orbán számára sokkal többet számít, hogy elveszti a lengyelek támogatását. Egy francia tisztségviselő arra emlékeztetett, hogy a magyar miniszterelnök a nagy döntéseknél a végén mindig beállt a sorba, EU-ellenes cirkusz ide vagy oda. Ám nem szabad alábecsülni, hogy mekkora gondokat tud okozni. Térségbeli diplomaták magánbeszélgetésekben felvetik, hogy a Nyugat miért oszt meg még mindig bizalmas értesüléseket a magyar féllel, amikor az leginkább Putyinhoz hű.

Anton Hofreiter, a német törvényhozás uniós ügyeivel foglalkozó bizottságának zöld elnöke hasonlóan szókimondó: „Ahogy Orbán viselkedik, az árt az Uniónak. Folyamatosan sértegeti a szervezetet, autoriter rezsimekhez csapódik abban a reményben, hogy ily módon új forrásokhoz jut kegyenchálózata számára. Ám a jelenlegi helyzetben végzetes volna, ha Brüsszel feloldaná a zárolt alapokat. Mert ne legyen tévedés: amikor Oroszország hibrid hadviselést folytat a közösség több állama ellen, akkor a magyar vezető mind inkább biztonsági kockázatot jelent.

Diplomaták mégis azt közölték, hogy semmiféle szankció nem készül Magyarország ellen. Tény, hogy az EU Izrael miatt igyekszik egységet mutatni, ezért – mondják jól értesült körök – az Orbán-kabinet csupán másodlagos probléma. Hozzáteszik továbbá, hogy a politikus minden eddiginél jobban elszigetelődött a lengyel fejlemények nyomán. A pozsonyi GLOBSEC intézet egyik elemzője úgy látja, hogy Ficot nem szabad kiközösíteni, mert lehet, hogy a sarokba szorul, ott azonban Orbán van.

 

Bloomberg

 

Az Európai Unió kiragyog a mezőnyből, mert a világban igen sok helyen romlik a jogállam helyzete, ez azonban nem vonatkozik Magyarországra és Lengyelországra – állapította meg World Juctice Project legújabb felmérése. A nemzetközi szervezet a két kormánynál ott látja a legfőbb problémát, hogy már nemigen vannak fékek, amelyek visszafognák a hatalmon lévő pártokat.

Az előző felméréshez képest Bulgáriában javultak leginkább a közállapotok, de az ország így is csak Magyarországot előzi meg a jogállami index alapján.

 

Politico

 

Már megint itt van Orbán: most éppen azért, mert egy golfsapkát kapott Trumptól, rajta a felirattal: Viktor, nagy vagy. A magyar politikus jóformán éppen most rázott kezet Putyinnal, tegnap pedig azzal dicsekedett, hogy a volt amerikai elnöktől kapott ajándékot. A sapkán szerepel a 45-ös, illetve 47-es szám is, ami arra utal, hogy Trump volt az Egyesült Államok 45. elnöke, de a 47. is ő akar lenni.

Lehet, hogy ily módon szeretne bocsánatot kérni, amiért összekeverte Orbánt, illetve Erdogant. A magyar és az amerikai politikus közti férfibarátság évekre nyúlik vissza. Hétfőn különben a kormányfő megint csak felzúdulást keltett, mert a nemzeti ünnepen elhangzott beszédében egyenlőségjelet tett az uniós tagság és az ország egykori, szovjet megszállása közé.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Egy svéd terrorszakértő kijelentette, hogy országa tökéletesen csütörtököt mondott a menekültek beilleszkedése ügyében. Magnus Ranstorp, a stockholmi Védelmi Egyetem tanára azért gondolja így, mert Svédország iszlám terroristák célpontja lett és jó pár elővárosban véres bandaháborúk dúlnak. Szerinte legalább 40 klán működik a Közel-Keletről, versengenek egymással a kábítószerpiacon. Fegyvereket pedig viszonylag egyszerűen tudnak beszerezni a Balkánról.

A fő problémát abban látja, hogy a befogadott migránsok elkülönülten élnek. A városok külső részein főként ők laknak. Képzettségük jellemzően alacsony, a munkanélküliség viszont magas a soraikban. A bűnözés jelenti számukra az egyetlen bevételi forrást. Egy 160 ezres közösségről van szó, ám a kormánynak semmiféle elképzelése sincs, hogy mit kezdjen velük.

Bedugta őket panellakásokba, mert az állt rendelkezésre, de az integrációról már nem gondoskodott. Minden baj forrása az ellenőrzés nélküli bevándorlás volt. Párhuzamos jogrend alakult ki, ezek az emberek egymás közt rendezik a vitáikat. Közülük vagy 300-an visszatértek a Közép-Keletre és az Iszlám Állam oldalán harcoltak. Köztük és a bandatagok között fontos közös vonás, hogy gyűlölik Svédországot.  Ami legfőbbképpen abból fakad, hogy az ország ellen az utóbbi két évben dezinformációs kampány folyt.

A bűnözőket a börtön nem riasztja el. Leülik a kiszabott büntetést, ezalatt pedig új tagok látják el a feladatukat. Ugyanakkor ördögi kör alakul ki, mert elsősorban az izraeli-palesztin viszály miatt a figyelem a harcias iszlámistákra összpontosul. Ez viszont fokozza az idegen- és iszlámellenességet, vagyis erősödik a társadalom megosztottsága.

 

Economist

 

Izraelnek nagy károkat okoz, hogy teljesen más irányba tart a miniszterelnök, illetve a hadsereg vezetése. A háború küszöbön áll, ám a helyzetet mind jobban befolyásolja a politika. A lakosság nagy része támogatja a szárazföldi offenzívát Gáza ellen, viszont Netanjahu népszerűsége folyamatosan zuhan. A Likudtól már a hívek 40 %-a elpártolt.

A védelmi erők főparancsnokság belement, hogy később induljon meg a támadás, mert így Amerika megerősítheti légvédelmét a térségben. A kormányfőre azonban fokozatos nyomást gyakorol saját, szélsőjobbos tábora, hogy mutassa meg: kész felmorzsolni a Hamászt. A tábornokok ezzel szemben előtte még további légicsapásokat tartanak szükségesnek.

A katonai vezetés, illetve a belbiztonsági szolgálat már elismerte: hibázott, mert október 7. előtt rosszul mérte fel, mire készülnek a terroristák. Ezzel szemben Netanjahu nem vállalja a felelősséget. Emellett a hadsereg várja a parancsot, a politika azonban a jelek szerint csak vergődik. De a koalíció szélsőséges szövetségesei sem szeretnék, ha gyorsan nyugvópontra jutnának a dolgok, mivel tisztában vannak vele: a közfelháborodás és egy új választás elsöpörné őket.

A miniszterelnök egy évtizeden át nem törődött Gázával, mert úgy vélte, ott nyugodtan erjedhetnek tovább a viszonyok, nem lesz belőle gond. Csakhogy a Hamász akciója rávilágított a politika teljes kudarcára. Ám csak még nagyobb veszteségekkel járhat, hogy Netanjahu most a háborút is politikai szempontoknak veti alá, és nincs terve a jövőre nézve.

 

Guardian

 

Egy brit szakértő szerint nem sülhet el jól a Gáza ellen tervezett hadművelet. Paul Rogers, a Bradfordi Egyetem tiszteletbeli professzora hangsúlyozza, hogy a végén még nő is a Hamász befolyása az övezetben, pedig a cél a szervezet felszámolása.

Az első menet már zajlik: a légierő hevesen bombázza a kiválasztott célpontokat, majd jönnek a szárazföldi erők, hogy semlegesítsék a terroristákat és megsemmisítsék azok infrastruktúráját. A 2. szakaszban véget vetnek a még megmaradt ellenállásnak, majd következik a záró felvonás: jelentős ütköző övezetet hoznak létre a terület körül.

A védelmi erők most ötödször csapnak össze a Hamásszal az utóbbi 15 évben, de csak egyszer vonultak be Gázába nagyobb erőkkel. Most a következmény az lesz, sok ezer palesztin hal meg, az ottani lakosság jóval kisebb területre szorul vissza, miközben fokozódik az izraeli megfigyelés. Ám így is dühös palesztin fiatal tízezrei csatlakoznak majd a terroristákhoz.

A válság súlypontja ugyanakkor Ciszjordániára tevődik át, ahelyett hogy elcsitulna a konfliktus. A megszállt övezetben már jelentős a Hamász befolyása, a korrupt és tehetetlen Palesztin Hatóság nem sokat számít. Ugyanakkor azt látni, hogy gyökeresen változik a világban Izrael megítélése a kezdeti hatalmas szimpátia után.

Humanitárius megfontolásokból még lehetséges volna a tűzszünet, de ehhez az USA-nak, Nagy-Britanniának és az EU-nak a sarkára kellene állnia. Ha nem teszik, a felelősség egy része őket terheli azért, ami utána jön.

 

Economist

 

A kínai elnök újabb kísérletet tesz, hogy megmentse a gazdaságot. Ezúttal hatalmas ösztönző programot jelentett be, új pénzügyminisztert nevezett ki és ellátogatott a jegybankhoz. Az egybillió jüan értékű kötvénykibocsátásból befolyó pénzt az önkormányzatok megsegítésére fordítják, hogy azok meg tudjanak birkózni a természeti csapások következményeivel.

Ám ily módon 3-ról 3,8 %-ra nő a költségvetés hivatalos hiánya. Hogy a tranzakció ekkora lett, azon még elemzők is meglepődtek, mert ennél kevesebb is elég lett volna a növekedés feltornászásához. Mindenesetre Peking ily módon jelezte, hogy fokozni kívánja a fejlődés ütemét.

A kötvényt már az új szakminiszter alatt dobják piacra, de a kinevezés hírét elhalványította, hogy Hszi lement a Nemzeti Bankba, mert hasonló esetről idáig nem tudott a világ. Az okokat illetően a lap is csupán találgat, Mindenesetre a központi bank egyfelől igyekszik megakadályozni a deflációt, ezért csökkenti a kamatokat. Másfelől pedig próbálja megakadályozni, hogy a yüan túl gyorsan veszítsen értékéből a dollárhoz képest.

Amit a pénzügyminiszter csinál, az általában nem érdekli a közvéleményt, annál inkább mindaz, amit az államfő tesz.

 

2023. október 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni

Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >

Tovább

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább