Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
A szlovák kormány 500 katonát küld erősítésként a magyar határra
Egyre több illegális migráns lép be ugyanis az országba Magyarország felől. Az ügyvezető miniszterelnök, Ódor Lajos közölte, hogy az egység segíti a rendőrséget az áradat ellenőrzésében. Az érkezők többsége szír, aki a magyar-szerb határon át jut be az unió területére. A szlovák politikus szerint lehetetlen hermetikusan lezárni a magyar határt, de a kijelölt segédcsapatok közreműködnek a migránsok regisztrálásában, egyben pedig őrjáratoznak a térség városaiban. Azzal is igyekezett megnyugtatni a lakosságot, hogy szerinte a határátlépők nem maradnak az országban, hanem továbbmennek nyugatra. A pozsonyi belügyi tárca legfrissebb adatai szerint az elfogott illegális menekültek száma az idčn 27 ezer, vagyis megkilencszereződött a tavalyi számokhoz képest. (Mint emlékezetes, több szlovák politikai párt is azzal vádolja az Orbán-kabinetet, hogy az az ország felé tereli az áradatot, mivel így akar segíteni nagy barátjának, Ficonak. A SMER vezérének népszerűsége ugyanis hanyatlik, noha a hó végén parlamenti választások következnek - a szerk.megj.) Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Euractiv
Bécsi tanácskozásukon az európai liberálisok úgy foglaltak állást, hogy az EPP-nek nem szabadna engednie az illiberális kísértésnek. A Megújítjuk Európát úgy látja, hogy a konzervatívok bizonyos körei a szélsőjobbhoz törleszkednek. Arra figyelmeztetnek, hogy ez a politika fokozza a megosztottságot a földrészen. Külön is megemlítik Magyarországot, Lengyelországot és Olaszországot, mint ahol szorul vissza a demokrácia.
Az elfogadott határozat kiemeli, hogy egyes konzervatív pártok mind jobban eltávolodnak a centrumtól. A frakcióelnök, a francia Stéphane Séjourné arra szólított fel, hogy az EU-párti erők utasítsák el a populizmust és ne működjenek együtt se a szélsőjobbal, se a szélsőballal. Az előzmény az volt, hogy az Európai Néppárt vezetője, Weber mind békülékenyebb az olyan tömörülésekkel szemben, mint a Meloni-féle szélsőséges Olaszország Fivérei.
Úgy néz ki, hogy a liberálisok lesznek a királycsinálók a jövő évi EP-választások után. Már előre jelezték, hogy folytatni kívánják a kooperációt az EPP-vel, illetve a szociáldemokratákkal. Séjourne szerint a kontinens jövőjét a politikai közép határozza meg.
Le Figaro
Kovács Zoltán úgy reagált a botrányra, amelyet az keltett, hogy Lázár János meleg szavakkal méltatta Horthy Miklóst, hogy a magyar kormány nem tagadja a kormányzó felelősségét. Az X-en (korábbi nevén: Twitteren) közzétett véleményében az államtitkár közölte: tisztában vannak azzal, mit csinált a politikus a 2. világháború előtt és alatt. Ugyanakkor szerinte elismerés illeti Horthy mindazért, amit az 1. világháború után végzett az állam és a nemzet érdekében.
A francia jobboldali lap felidézi, hogy Lázár János kivételes államférfinak és hős katonának nevezte tengernagyot, ami kiváltotta a Mazsihisz, valamint az amerikai nagykövet tiltakozását. (De elítélte a véleményt az izraeli diplomáciai képviselet is – a szerk. megj.)
Hogy megértesse a francia közönséggel, kiről is van szó, a konzervatív újság felidézi, hogy Magyarország volt az első állam a földrészen, amely annak idején, már 1920-ban zsidóellenes törvényeket fogadott el, éspedig éppen Horthy ösztönzésére. Ő később Hitler szövetségese lett. Felhatalmazást adott 1944-ben több százezer zsidó deportálására, csaknem 600 ezren végezték a haláltáborokban.
Orbán Viktorról pedig azt írja a Figaro, hogy az ultrajobboldali vezetőt időről időre az a vád éri: revizionizmusban utazik, illetve az antiszemitizmussal kokettál. A bírálatok hatására da kormányfő nulla toleranciát hirdetett a zsidógyűlölettel szemben. Ugyanakkor Horthyt ő is kivételes államférfinak minősítette.
Yahoo/AFP
Várhelyi Olivér azt mondta Ankarában a török házigazdáknak, hogy előbb meg kell teremteniük a demokráciát, ha azt akarják, hogy egyhamar bekerüljenek az unióba. A magyar bővítési biztos szerint a mostani holtponton csak úgy lehet túllendülni, ha Törökország előbbre lép az emberi jogok ügyében. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Tanács pontosan kijelölte a teendőket, és jó volna, ha törökök kidolgoznák a menetrendet, mármint, hogy milyen lépésekben kívánják elvégezni a házi feladatukat.
A török diplomácia vezetője azzal vádolta az EU-t, hogy az politikai akadályokat támaszt a csatlakozás megnehezítésére. Mint emlékezetes, Ankara ígéretet kapott Brüsszeltől, hogy nagyobb sebességre kapcsolnak a felvételi tárgyalások, miután a török fél feladta Svédország NATO-tagságának blokádját.
Reuters
A szlovák kormány úgy határozott, hogy 500 katonát küld erősítésként a magyar határra, mivel egyre több illegális migráns lép be az országba Magyarország felől. Az ügyvezető miniszterelnök, Ódor Lajos közölte, hogy az egység segíti a rendőrséget az áradat ellenőrzésében. Az érkezők többsége szír, aki a magyar-szerb határon át jut be az unió területére.
A szlovák politikus szerint lehetetlen hermetikusan lezárni a magyar határt, de a kijelölt segédcsapatok közreműködnek a migránsok regisztrálásában, egyben pedig őrjáratoznak a térség városaiban. Azzal is igyekezett megnyugtatni a lakosságot, hogy szerinte a határátlépők nem maradnak az országban, hanem továbbmennek nyugatra.
A pozsonyi belügyi tárca legfrissebb adatai szerint az elfogott illegális menekültek száma az idčn 27 ezer, vagyis megkilencszereződött a tavalyi számokhoz képest. (Mint emlékezetes, több szlovák politikai párt is azzal vádolja az Orbán-kabinetet, hogy az az ország felé tereli az áradatot, mivel így akar segíteni nagy barátjának, Ficonak. A SMER vezérének népszerűsége ugyanis hanyatlik, noha a hó végén parlamenti választások következnek - a szerk.megj.)
New York Times
A hónap végén vizsgázik Európa, amikor a szlovákok az urnákhoz járulnak. Ki fog derülni ugyanis, hogy mi az erősebb: a kontinens egysége, vagy pedig a megbontására irányuló orosz próbálkozás. Mindenesetre könnyen előfordulhat, hogy Ukrajna egyik legodaadóbb szövetségeséből Putyin támogatója lesz.
A zászló ugyanis Ficonak áll, aki az sürgeti, hogy Pozsony állítsa le a fegyverszállításokat a megtámadott állam részére. Pedig ezt jelenleg csupán a politikai szélsőség sürgeti a földrészen, így eldől, hogy bekerül-e a politika fő áramlatába a segítség elutasítása. A SMER kötekedő vezére elítéli a szankciókat és többször kirohant a NATO ellen.
Ha ő győz, akkor az véget vet Orbán Viktor elszigeteltségének is, miután jelenleg ő az egyetlen miniszterelnök az EU-ban, valamint a katonai szervezetben, aki határozottan állást foglal az ukránok támogatás ellen.
A szlovákok igen nagy mértékben rokonszenveznek az oroszokkal, amit a pozsonyi elemző központ, a Közügyek Intézetének orosz származású vezetője, Meszezsnyikov annak tulajdonít, hogy sokak fejében romantikus kép él Oroszországról. Ezért azután könnyen lépre mennek a hazugságoknak és a propagandának. Ki vannak szolgáltatva Moszkvának, amely igyekszik gerjeszteni az oroszbarát érzelmeket – abban a reményben, hogy meg tudja törni az európai összefogást Ukrajna ügyében.
Neue Zürcher Zeitung
Napjaink egyik legkiválóbb történésze úgy látja, hogy a világ új hidegháborúba keveredett és egyáltalán nem biztos, hogy ez is olyan szerencsésen végződik, mint az első. Sőt, még veszélyesebb. Niall Ferguson, aki a Hoover Intézetben kutat és a Harvardon tanít, azzal indokolja véleményét, hogy a mai fegyverek még pusztítóbbak, főleg, ha a mesterséges intelligenciát párosítják a biológiai hadviselés eszközeivel.
De gazdaságilag is sokkal kockázatosabb a helyzet, mert Kína és az USA összefonódása folytán sokkal nehezebb a szétválás. Arról nem beszélve, hogy Peking jobban álcázza a maga tekintélyuralmát, mint annak idején a Szovjetunió a diktatúráját, de ettől még a kínaiak nem kevésbé veszélyesek. Technológiaexporttal hozzák függő helyzetbe a kiszemelt országokat, amelyek pl. az 5G -rendszer révén kiszolgáltatottak lesznek az ázsiai nagyhatalom információs hálózatának. Ráadásul Hszi agresszívabbá válhat a külpolitikában, ha odahaza nehézségei támadnak.
Az Egyesült Államok felismerte, hogy Kína több félvezetőt importál, mint olajat, így Washington egyelőre sikerrel akadályozza meg, hogy a másik ország korlátlanul fejlett eszközökhöz jusson. Viszont Pekingnek soha nem állt szándékában betartani a nemzetközi kereskedelem szabályait.
Nem szabad megengedni, hogy Tajvan körül ugyanolyan válság robbanjon ki, mint annak idején Kuba miatt. Azon kívül le kell állítani a fegyverkezési versenyt, új enyhülésre van szükség. Már csak azért is, mert az amerikai hadsereg nincs felkészülve a konfrontációra. Még legalább 10 évi fejlesztésre van szüksége ahhoz, hogy hitelesen el tudja riasztani Pekinget a sziget lerohanásától.
Ehhez tárgyalni kell, de olyan kérdésekről, amelyek a kínaiaknak fontosak, különben kilátástalan a megegyezés. Miközben persze nem lehet várni, hogy a másik oldal varázsütésre megváltozik. De amit Amerika jelenleg csinál, az nem vezet sehová, csupán látszat az enyhülés. Ugyanakkor hosszú távon tarthatatlan a kínai egypártrendszer. A szakértő legfeljebb 20 évet jósol a Kínai Kommunista Pártnak.
FT
A vezércikk szerint félő, hogy Olaszország nem tud élni az EU-ból érkező pénzesővel, mert jelenleg úgy áll, hogy képtelen elkölteni, méghozzá maradéktalanul hasznosan a járványalapból érkező csaknem 200 milliárd eurót. Pedig itt a vissza nem térő lehetőség, hogy pl. megújítsa a lepusztult infrastruktúrát. De a múlt év végéig csupán 40 milliárdot költött el, és a határidő 2026.
Az előirányzott 527 beruházás közül gondok vannak 118-nál az irányítással, a költségekkel, továbbá nincs elég munkaerő és anyag, ezért Brüsszel most késlelteti az utalásokat. Meloni arra hivatkozik, hogy a bajok egy részét örökölte a Draghi-kabinettől és ebben van is igazság. De hát nem kis feladat öt év alatt befektetni a GDP 10 %-ának megfelelő összeget.
A kiutat az jelentené, ha az EU kitolná a végső időpontot, ám ez nem valószínű. Ezért felül kellene vizsgálni az elképzeléseket. Róma már jelezte, hogy vissza akar lépni több közberuházástól is, de ez nagy csapás volna az infrastruktúra szempontjából. Hiszen éppen azokra kellene összpontosítani, továbbá a zöld átmenetre, valamint a szerkezeti reformokra.
Olaszországnak esélye volna kilépni az évtizedes alacsony növekedési fázisból. Viszont ha most elpackázza a lehetőséget, nemigen látni, hogy egyhamar ki tudna kászálódni a gazdasági válságból.
Die Presse
Értelmezési vita robbant ki Ausztriában a menekülthullám által leginkább érintett Burgenland vezetése és a kormány között. A tartomány szociáldemokrata szervezete azzal vádolta meg a belügyminisztert, hogy az ölbe tett kézzel nézi, amint egyre többen kelnek át illegálisan a határon Magyarország felől.
A néppárti belügyminiszter erre azt válaszolta vissza, hogy az igaz: Burgenlandban már heti ezer fölött jár az elfogott migránsok száma, ám ha az országos adatokat nézzük, akkor sokkal kisebb a nyomás, mint tavaly volt. Sőt drasztikusan csökken. Ugyanakkor az is tény, hogy akik menedéket kértek, azok közül sokan nem várják meg az eljárás végét, hanem sürgősen odébb állnak.
Mindazonáltal a többi érintett ország meg van döbbenve és nem érti, hogyan csinálják az osztrákok, mivel az idén a földrészen már-már a 2015-ös állapotokat idézi, hogy előreláthatólag egymillió felett lesz a menedékkérők száma. És nem úgy néz ki, hogy egyhamar enyhülne a helyzet.
Következő cikk: TÁBLARONGÁLÁS – VAGY VALAMI MÁS?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >
12 pontban az orosz–ukrán háborúról
„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >