Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
„A gáncsoskodók kapcsolata”
Ezzel a címmel ír a Die Welt német konzervatív lap a török elnök budapesti látogatásáról. Carolina Drüten úgy látja Ankarából, hogy sem Erdogan, sem Orbán nem riad vissza a viszálytól, ha az bármit hoz országuk konyhájára. Még akkor sem, ha azzal ártanak a nyugati szövetségnek, akár az EU-nak, akár az Észak-Atlanti Szerződés szervezetének. Ám a svéd NATO-tagság ügy mutatja, hogy ki diktál a két politikus viszonyában. Sok nyugati partner kényelmetlen szövetségesnek tekinti a török vezetőt, ám ez nem érvényes a magyar kormányfőre, mert ő nem. Adódik a következtetés, hogy a svéd NATO-belépés ügyében egyeztetnek, amint arra egy magyar illetékes név nélkül utalt is. De összeköti őket az is, ahogyan a világot és benne a saját szerepüket látják. Mindketten úgy vélik, hogy leáldozott a fejlett demokráciáknak. A kétoldalú gazdasági együttműködés nagysága nem túl jelentős, de vannak személyi összefonódások. Adnan Polat üzletember cégei hírek szerint igen előnyös elbánásban részesülnek az állami megrendelések elosztásánál. A belpolitikában mind Erdogan, mind Orbán fellép a szabad sajtó ellen. Így már csak a demokrácia állapota miatt is elszigetelődtek nyugaton. Nem csoda tehát, hogy keresik egymáshoz az utat. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Welt
Erdogan úgy állítja be, hogy országa független a Nyugattól, noha rá van utalva mind az Unióra, mind az USA-ra. Azt hirdeti, hogy stratégiai autonómiára törekszik. De a törökök a svédek ügyében megkapták, amit akartak, a Fidesz viszont nem. Hiszen hiába próbálta a támogatásért cserében elérni a befagyasztott uniós pénzek felszabadítását.
A kétoldalú gazdasági együttműködés nagysága nem túl jelentős, de vannak személyi összefonódások. Adnan Polat üzletember cégei hírek szerint igen előnyös elbánásban részesülnek az állami megrendelések elosztásánál.
A belpolitikában mind Erdogan, mind Orbán fellép a szabad sajtó ellen. Így már csak a demokrácia állapota miatt is elszigetelődtek nyugaton. Nem csoda tehát, hogy keresik egymáshoz az utat.
Der Standard
Orbán a sport kapcsán autokratákkal ápolja a barátságot – számol be a tegnapi vendégjárásról a lap budapesti tudósítója. A török Anadolu hírügynökség azt írta, hogy a kormányfő új szintre kívánta emelni a stratégiai partnerséget Erdogannal. Magyarország az orosz gáz csaknem felét török területen át kapja. Azon kívül a két politikust kétes oligarcha-üzletek is összekapcsolják. Adnan Polat, a Galatasaray volt elnöke mindkét politikus bizalmasa.
A vállalkozó Magyarországon nagy üzleteket bonyolít le, szoros viszony fűzi Tiborcz Istvánhoz.
A kétoldalú együttműködés bizarr vetülete a svéd NATO-belépés blokádja. Amint meglesz Ankara jóváhagyása, az Országgyűlés – a miniszterelnök egyetlen intésére – szintén megszavazza a felvételt.
A magyar kormány magára maradt a demokratikus Nyugaton. Az oroszbarát álláspont, a tekintélyuralmi irányítás és az EU-val fennálló tartós vita folytán a Viktátor elidegenedett a fontos nyugati partnerektől. A háború kezdete óta csak az osztrák, horvát és szlovén vezető kereste fel Budapestet.
Az Atlétikai VB alkalmából viszont özönlöttek a magyar fővárosba a keleti tótumfaktumok. A török államfőn kívül a szerb, az üzbég, az azeri, a kirgiz elnök, a boszniai szerbek szakadár vezére, valamint Tatárföld első embere.
Orbán, aki az olimpia megrendezéséről álmodik, hipermodern stadiont építtetett, 650 millió forintért. A kivitelezők Mészáros Lőrinc és Tiborcz István környezetéből kerültek ki. Alighanem megérte nekik. Mészárost nemrégiben megörökítették egy csaknem 70 millió eurós luxusyacht fedélzetén, Caprinál. A hajó egy leányvállalaté, abból a bankholdingból, amelyet a kormányfő megbízottai az üzletembernek játszottak át.
Frankfurter Rundschau
A lap kislexikonja úgy mutatja be Magyarországot, hogy az – Lengyelországgal együtt – kicsúszott az ellenőrzés alól. Autoriter hatalmat épít, megkerüli a jogállami elveket, sőt hatályok kívül helyezi azokat. Ebben a magyar vezetés lefőzi a lengyeleket.
A Fidesz nagy hangsúlyt helyez a nacionalizmusra. A kormányfő meg van győződve arról, hogy a nemzetnek az illiberális állam kell. Szoros kapcsolatokat ápol Kínával és Oroszországgal. Új alaptörvényt fogadtatott el, több száz módosítást hajtott végre a választási törvényen, és új sajtószabályozás lépett életbe.
A közmédiát átalakították, munkatársi gárdája meggyengült, a kereskedelmi alapon működő szerkesztőségeket adókkal terhelték meg. Brüsszel és az Európai Bíróság jó néhány jogszabályt kifogásol. A Bizottságnak különösen sok baja van a korrupciógyanús ügyekkel. Ha minden igaz, az infrastruktúra fejlesztésére szánt közösségi támogatásokból több száz milliónyi illetéktelen zsebekben kötött ki. Orbán barátai és családtagjai, hírek szerint, előnyt élveztek egy sor állami pályázat elbírálásánál.
Több civil szervezet működését korlátozták, illetve betiltották. A miniszterelnök elutasítja a migrációt és most már nyíltan beszél „fajokról”.
Neue Zürcher Zeitung
Az EBESZ volt főtitkára szerint az ukrán-orosz megbékélés érdekében elképzelhető, hogy Kijev átmenetileg lemondjon bizonyos területekről. A svájci Thomas Greminger, aki jelenleg a zürichi Biztonságpolitikai központot vezeti, azt mondja, hogy mivel a csatatéren láthatólag egyik fél sem képes döntő fordulatot elérni, szükség van egy B tervre, mert különben igen sokáig elhúzódik a viszály és befagyna a konfliktus.
Így legelőször is a fegyvernyugvásról kellene tárgyalni. Ha az sikerre vezet, akkor átfogó megbeszélések kellenek a békéről. Csak éppen egyik fél sem akar engedni a területi igényeiről. A kompromisszum az lehetne, amit már láttunk a két Korea közt, illetve Cipruson, hogy ti. bizonyos országrészek a megszálló uralma alatt maradnak.
Azután, ha új kormány jut hatalomra Moszkvában, indulhat a párbeszéd e területek sorsának rendezéséről. Ukrajna persze ebbe nehezen menne bele, hiszen az rövid- és középtávon Putyin sikerét jelentené. De az alternatíva a hosszú és költséges háború volna. A diplomata,akit jó kapcsolatok fűznek az orosz vezetéshez, a szűk elitet leszámítva azt tapasztalja magas moszkvai körökben, hogy már sokan látják: az ország saját magát navigálta zsákutcába.
Viszont úgy gondolja, hogy Európa biztonságát nem lehet megoldani a nukleáris hatalom Oroszország ellenében. Annak ugyanis revansizmus lenne az eredménye. Azaz a Kremlt is be kell vonni az új biztonsági architektúra megteremtésébe, de csak akkor, ha tartja magát a szabályokhoz. Viszont hosszú távon túl drága és kockázatos, ha Európa konfrontációs politikát folytat az oroszokkal szemben.
Daily Telegraph
Egy brit katonai szakértő arra figyelmeztet, hogy nem kizárt: a NATO el akarja kótyavetyélni Ukrajnát, ám ezzel önmagát dönti jelentéktelenségbe. Richard Kemp ezredes, aki 30 éven át szolgált a szigetország hadseregében, Afganisztánban volt zászlóaljparancsnok, katasztrofálisnak tartaná, ha valóra válna az, amit a katonai szövetség főtitkárának vezérkari stábfőnöke javasolt, hogy ti. Kijev tegyen területi engedményeket Moszkvának.
Jenssen kijelentése joggal váltott ki felháborodást Kijevben, hiszen egy ilyen lépés ajándék volna Putyinnak, ám a politikus nem vonta vissza a véleményét. Egy amerikai titkosszolgálati elemzés úgy számol, hogy az ukránok nem tudják elvágni a Krímbe vezető orosz szárazföldi hidat.
Ám erre nem az a megfelelő reakció, hogy bizonyos területek átengedésére kényszerítik az ukránokat, hanem meg kell kétszerezni a fegyverszállításokat, hogy a fronton megszűnjön a patthelyzet. De a Nyugat ismét jelentős vereség szélére került, mint egykor Afganisztánban. Az ugyanis mindenképpen súlyos fiaskó, hogy feladja az elveit.
Mert pl. ha akkor szállít F-16-osokat, amikor azokat Zelenszkij először kérte, akkor a gépek ma már az orosz állásokat támadnák. Most meg jó, ha valamikor jövőre be lehet őket vetni. Ugyanakkor nevetséges az ötlet, hogy Ukrajna csatlakozhat a NATO-hoz, ha nagy részeket felad a saját területéből. Nem is csak azért, mert Putyin semmiképpen sem menne bele a szövetség kiterjesztésébe. Hanem mert akkor a szervezet már nem lenne fontos Kijev számára, hiszen az gyakorlatilag megadta magát Moszkvának.
The Times
Az egykori Blair-kormány egyik tagja azt kéri a brazil elnöktől: mondja meg Putyinnak, hogy hagyja békén Ukrajnát, távozzon az országból. Denis MacShane emlékezteti Lulát arra, hogy 20 évvel ezelőtt találkoztak, amikor ő a Latin-Amerikáért felelős miniszter volt. De már előtte is igen nagyra becsülte a politikust, aki országos sztrájkot indított és az a végén beadta a kulcsot a juntának.
Most azért fordul hozzá, mert Dél-Afrikában hamarosan összeülnek a BRICS-államok vezetői (az orosz elnök csak videó kapcsolaton keresztül vesz részt a munkában, mert fél, hogy letartóztatják a nemzetközi körözés miatt – a szerk. megj.). MacShane rámutat, hogy az öt ország összefogása teljesen valószínűtlen, annyira különböző államokról van szó.
De a lényeg most az, hogy az orosz vezető gyűlöli az EU-t. Arra törekszik, hogy szétszakadjon és így ő a civakodó tagokat egyenként le tudja szedni. Ezért támadta meg kétszer is Ukrajnát, bár az meglepte, ahogy annak népe ellenállt. Európa pedig azon döbbent meg, hogy országai közösen támogatják Kijevet az új fasizmus ellen, megnyíltak az ukrán menekültek előtt.
Ám Lula mégis Putyin mellé állt, pedig az tagad mindent, amiért a brazil vezető 40 éven át harcolt. Utóbbi mégis segédkezet nyújt a Kreml autokratájának. Azzal vádolja Zelenszkijt, hogy az szintén felelős háborúért. Ez azonban olyan, mintha egyenlőségjelet tennének egy nemi erőszak tettese és áldozata közé.
A nyílt levél szerzője szerint jó volna ismét a régi brazil politikust látni, és az európai, illetve amerikai szélsőjobb, valamint demokráciaellenes jobboldal maradna meg Putyin hasznos idiótájának.
FT
A legutóbbi tengeri adok-kapok során Ukrajna drónókkal orosz hajókat támad, ám ennek az a nagy veszélye, hogy ily módon jelentős környezeti károk keletkeznek. Ezért érdemesebb főként a Novorosszijszknál található két olajterminált célba venni az orosz olajkivitel megnehezítésére. Erre hívja fel a figyelmet kommentárjában Szergej Vakulenko, a Carnegie Békekutató Alapítvány berlini Eurázsia Központjának vendégkutatója.
Az egyik létesítmény magában a kikötőben van, arra azonban viszonylag nehéz a nyílt vízről csapást mérni. Sokkal jobb célpont a Juzsnaja Ozerejevka úszóterminál, ahol a tankerek horgonyoznak. Csak azzal meg az a baj, hogy ott kazah olajat rakodnak át, vagyis a közép-ázsiai köztársaságban működő nyugati cégeknek okoznának veszteséget ezáltal.
Viszont ha a városban leáll az export, akkor Moszkva kénytelen új utat találni, és erre leginkább a nyersolaj esetében van jó esély, a balti-tengeri Ust-Lugán keresztül. A kapacitása bőven elegendő, ám sokkal hosszabb úton lehetne csak eljuttatni a szállítmányokat Indiába és Kínába. A Törökországnak szánt küldemények haszna pedig lényegesen csökkenne.
Még fogasabb kérdés, hogy mi legyen a feldolgozott olajtermékekkel, mert azokra az EU embargót vetett ki. A fő piac jelenleg a Földközi-tenger térsége, illetve Afrika, de itt bajba kerülne Románia és Bulgária is, amelynek akkora szüksége van az orosz olajra, hogy mentesült az uniós kiviteli korlátozás alól. Azaz a balti-tengeri kitérő Ukrajna két szövetségese számára is veszteséggel járna.
Spiegel
A volt német igazságügyi miniszter ébresztőt fúj honfitársainak, mert úgy ítéli meg, hogy az AfD akkora veszélyt jelent a demokráciára nézve, amekkorával megalakulása óta nem nézett szembe az ország. A 90 éves Gerhard Baum, az FDP politikusa, egyébiránt emberi jogi ügyvéd, sürgeti a kancellárt, hogy az hagyjon fel az óvatoskodással és foglaljon egyértelműen állást a szélsőséges párt ügyében.
Hozzátette: más véleményformálóknak, értelmiségieknek, művészeknek, vállalkozóknak, püspököknek is színt kell vallaniuk. Mert nem tehetnek úgy a nyári szabadság után, mintha semmi sem történt volna, hiszen közben egyértelműen kiderült az AfD kongresszusán, hogy mekkora támadás irányul a liberális rend és Európa ellen.
Ám Scholz téved, ha azt hiszi, hogy a szélsőségesek népszerűsége csupán átmeneti. A felhalmozódott elégedetlenség sokat segít a demokráciával szemben álló egyre nagyobb tábornak. Általános a bizalmi válság. Sokan bizonytalanok és félnek a háború, a menekültek, a klímaváltozás és a mind élesebb kínai-amerikai viszály miatt.
A jogállam híveinek meg kell védeniük a liberális rendet. Világossá kell tenniük a választók számára, hogy ha az AfD-re voksolnak, akkor azzal a saját szabadságukat is kockáztatják.
Következő cikk: „Eltökélt és kitartó” – a semmittevésben!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >
Trump győzedelmes visszatérése
Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >
Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen
Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >
A kultúrharcos Amerika
Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >
Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat
Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >
Trump tanult a korábbi elnökségből
Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >