Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Kína gazdaságilag lefelé tart, ám így még veszélyesebb lehet
Felgyorsíthatja az előkészületeket Tajvan lerohanására, de még azt is megteheti, hogy fegyverként használja a mesterséges intelligenciát. Iain Martin úgy ítéli meg, hogy egyre nagyobb bajban van Peking gazdasági modellje, itt a hanyatlás időszaka. A katasztrofális járványkorlátozások eltörlése után a növekedés elmarad a várt szinttől, a kivitel a múlt hónapban 14, 5 %-kal esett vissza, az import pedig 12,4 %-kal. Beköszöntött a defláció, ami árt az üzleti bizalomnak és visszaveti a termelést, valamint a megrendeléseket is. Az ingatlanlufi kipukkanása után sok-sok millió lakás áll üresen, vagy befejezetlenül. Nem kizárt, hogy az erős nyomás alá került vezetők a nacionalizmus felszításában vélik felfedezni a kiutat a szorult helyzetből. A diktátoroknak régi szokásuk, hogy ha baj van, háborút indítanak, mert az segít elterelni az érdeklődést a súlyos gazdasági gondokról, legalábbis egy időre. Fel van adva a lecke Amerikának és szövetségeseinek, hogy mitévők legyenek. Meg kell találniuk az egyensúlyt Kína elrettentése és aközött, hogy megfelelő kommunikációs csatornákon keresztül a béke szükségességéről győzzék meg Pekinget. Viszont a Nyugatnak van egy óriási előnye: a szabadság ereje. A tengerentúli versenyszellem továbbra is hihetetlen módon ösztönzi az innovációt és a gazdaságot. Az ottani termelékenység a növekedés mögött messze elhalványul még Európa is, úgyhogy nem változik az USA vezető szerepe. Legyen ez még sokáig így! Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FAZ
Bulihangulat van a budapesti tőzsdén, de azért másutt visszaütnek a kormány vitái az EU-val. Magyarország mindig jó valamiféle meglepetésre. Most pl. azzal hívja fel magára a figyelmet, hogy miközben a földrész legmagasabb inflációjával küszködik, nagy nyereséget hoz a részvénytulajdonosoknak. A BUX még euróban kifejezve is több mint 25 %-kal javult. Ám az Erste főelemzője szerint további emelkedésre már nem nagyon lehet számítani.
A Raiffeisen előrejelző részlege úgy számol, hogy az árnövekedés szintje az év végéig a 10 % alá megy, így tovább csökkenhet az irányadó kamatláb. Az idén levihetik 11,50 %-ra, jövőre pedig 6 %-ra.
Viszont változatlanul sokat árt az ország hírnevének, hogy jó ideje tart a viszály Brüsszellel a jogállamiság és a korrupció miatt. Emiatt ugyanis az Unió jelentős összegeket tart vissza és azok bizony, hiányoznak. Bár ez az idén nem annyira éles kérdés, mivel mennek lejjebb az energiaárak, ez pedig a vártnál gyorsabban lendít a kereskedelmi és fizetési mérleg állapotán.
Az Erste már idézett szakértője szerint a piacon immár nem mindennapi téma, hogy mi lesz a támogatásokkal. Pláne, hogy érkeznek az utalások az agráralapból, illetve az előző költségvetésből. A befektetők kivárnak, mert a Bizottság előreláthatólag a jövő hónapban értékeli a javasolt igazságügyi reformot. De azért az ügy kockázati tényezőt jelent.
A Raiffeisen International abból indul ki, hogy előbb vagy utóbb feloldják a befagyasztott forrásokat. Ám egyelőre hiányzik hozzá az elhatározás az EU legfelső politikai szintjén. És még tenni kell a korrupció ellen is, továbbá változtatásra van szükség a diszkrimináció kiszűrésére, mint ahogy a tudomány és oktatás szabadsága, valamint a menedékpolitika területén is.
Azonban igen csekély az esélye, hogy már az idén hatályon kívül helyezik a zárlatot. A jelentés utal arra, hogy a Fitch nemrégiben megerősítette Magyarország hitelbesorolását, negatív kilátás mellett, noha a költségvetési és monetáris politika unortodox. Előbbi mindenképpen le akarja nyomni a rekordinflációt. Még azon az áron is, hogy akár visszaesik a gazdaság teljesítménye.
Vagyis a jegybank immár áttért a hagyományos módszerekre. A kormány viszont igyekszik fenntartani a növekedést, illetve kézben tartani az adósságfinanszírozást. Ezért hajlandó olyan lépésekre, amelyek keresztezik az MNB törekvéseit. Ez nem a leghatékonyabb politika, ám a befektetők már megszokták a váratlan húzásokat.
Politico
A portál arra jutott, hogy a szélsőjobb jelentősen előretörne, ha most tartanák az európai választásokat, de ezzel együtt maradnának a jelenlegi erőviszonyok. A Politico a nemzeti előrejelzéseket összegezte. Az eredmény az lett, hogy a középjobb, a szocialisták és a centristák (Renew) nagykoalíciója megőrizné a többséget.
A másik oldalon az Olaszország Fivérei, illetve a PiS által fémjelzett ECR-frakció viszont a 3. helyre jönne fel, fej-fej mellett a liberálisokkal. Mindkettőnek 89-89 mandátuma lenne, de ez Meloniék esetében 23 helyes gyarapodást jelentene. A másik szélsőséges csoportosulás, az Identitás és Demokrácia (benne az AfD-vel) 77 képviselőt küldhetne, azaz 15-tel többet, mint idáig.
Továbbra is a Néppárt vinné a prímet, noha jelen állás szerint 12 helytől el kellene búcsúznia. A szocialisták futnának be másodiknak. Ily módon nem sok esélye volna az EPP, az ECR és a Renew esetleges összefogásának. A zöldek lennének a nagy vesztesek, csak 48 mandátumot tudnának megtartani, a mostaninál egyharmaddal kevesebbet.
Reuters
Soha nem hoz jólétet az olyan kapitalizmus, amely gyengíti bankok hitelezési képességét. Erre hívja fel a figyelmet az UniCredit egyik szakértője, miután az olasz kormány a különadóval rátámadt a pénzintézetekre, de azt is hebehurgyán csinálta. A lépéssel a saját politikai bázisát kívánta megerősíteni, illetve igyekezett imponálni a kevésbé tehetős rétegeknek. Csakhogy a kivitelezés félresikeredett, ezért az ötlet több kárt okozott, mint amennyi hasznot hajtott. Megrendítette a befektetők bizalmát.
Policy Sonar kockázatelemző alapítója azt mondja, olyan az egész, mintha a hatalom el akarta volna játszani Robin Hoodot, hogy bizonyítsa: a kisemberekkel van, miközben a bankok az erő jelképei.
A tőzsde reakciója láttán a hatalom gyorsan korrigált, lejjebb vitte a teher szintjét. Így nagyjából 3 milliárd eurós bevételre számíthat, ami az idei deficitcél durván 3 %-a. Viszont kiderült, hogy milyen lyukak vannak a koalíció koalíciós stratégiájában. Az ING egyik elemzője úgy értékelte, hogy a kudarc jól illusztrálta a politikai kockázatokat.
Az intézkedést a populista kormányfő-helyettes, Salvini jelentette be, viszont nem volt ott a gazdasági tárca piacpárti gazdája, Giorgetti. A korrekciót – 24 óra elteltével – éppen ő tette közzé, amivel egyelőre leszerelte az aggodalmakat.
FT
A vezércikk nyomatékosan azt tanácsolja a brit kormánynak, hogy az térjen vissza az unió tudományos együttműködési programjához, ha tényleg az a szándéka, hogy az Egyesült Királyság innovációs szuperhatalom legyen. A Horizon a maga 95 milliárd eurós keretével a világ legnagyobb kutatási hálózata, elősegíti a szakemberek kooperációját és ösztöndíjat ad a tudósoknak a klímaváltozástól kezdve, a rákkutatáson át, a mesterséges intelligenciáig, mindenféle területen. (Ez az, amiből Magyarország az uniós szankciók miatt jelenleg kénytelen kimaradni, az Erasmussal együtt – a szerk. megj.).
Hála a brit egyetemeknek az ország – még uniós tagként - több pénzt kapott tudományos célokra, mint amennyit befizetett. A kilépési megállapodás azt tartalmazza, hogy áttérnek a társult tagságra, ám ez függőben maradt az Észak-Írországgal kapcsolatos kereskedelmi vita folyományaként. A hatalom most azon morfondírozik, hogy megéri-e az évi 2 milliárd fontos hozzájárulás.
Az alternatíva, mármint hogy egyedül boldoguljon ezen a területen, siralmas pótlék lenne. Ezért a nagy tudományos-technológiai tervek hangoztatása csupán üres szólam volna a Sunak-kabinet részéről, már ha újabb egy év maradna ki, miközben mindössze karnyújtásnyira van a világ legfőbb kutatási kezdeményezése.
The Times
A kommentár arra figyelmeztet, hogy Kína gazdaságilag lefelé tart, ám így még veszélyesebb lehet. Felgyorsíthatja az előkészületeket Tajvan lerohanására, de még azt is megteheti, hogy fegyverként használja a mesterséges intelligenciát. Iain Martin úgy ítéli meg, hogy egyre nagyobb bajban van Peking gazdasági modellje, itt a hanyatlás időszaka.
A katasztrofális járványkorlátozások eltörlése után a növekedés elmarad a várt szinttől, a kivitel a múlt hónapban 14, 5 %-kal esett vissza, az import pedig 12,4 %-kal. Beköszöntött a defláció, ami árt az üzleti bizalomnak és visszaveti a termelést, valamint a megrendeléseket is. Az ingatlanlufi kipukkanása után sok-sok millió lakás áll üresen, vagy befejezetlenül.
Nem kizárt, hogy az erős nyomás alá került vezetők a nacionalizmus felszításában vélik felfedezni a kiutat a szorult helyzetből. A diktátoroknak régi szokásuk, hogy ha baj van, háborút indítanak, mert az segít elterelni az érdeklődést a súlyos gazdasági gondokról, legalábbis egy időre.
Fel van adva a lecke Amerikának és szövetségeseinek, hogy mitévők legyenek. Meg kell találniuk az egyensúlyt Kína elrettentése és aközött, hogy megfelelő kommunikációs csatornákon keresztül a béke szükségességéről győzzék meg Pekinget.
Viszont a Nyugatnak van egy óriási előnye: a szabadság ereje. A tengerentúli versenyszellem továbbra is hihetetlen módon ösztönzi az innovációt és a gazdaságot. Az ottani termelékenység a növekedés mögött messze elhalványul még Európa is, úgyhogy nem változik az USA vezető szerepe. Legyen ez még sokáig így!
Neue Zürcher Zeitung
Egy Kína-szakértő úgy látja hogy Hszivel szemben még sosem volt ekkora az elégedetlenség, de a vezetőt egyhamar nem lehet kiütni a nyeregből. Neil Thomas, a washingtoni Ázsia Társadalompolitikai Intézet kutatója azt mondja, hogy az ázsiai ország tekintélyuralmi rendszer, marxista-leninista pártra támaszkodik. Viszont a Nyugathoz hasonlóan a legfőbb vezető számára alapvető, hogy olyanok legyenek a környezetében, akikben megbízhat.
Pláne, hogy itt nincsenek különálló hatalmi ágak, nem létezik sajtószabadság és igazi választás. Az elnöknek leginkább attól kell tartania, hogy minél tovább uralkodik, annál nagyobb lesz a versengés a támogatói között. Nem marad örökké hatalmon, de az utódlás nagyjából 5-15 éves távlatban merülhet fel.
Addigra a potenciális kihívóknak el kell foglalniuk a megfelelő állásokat, hogy a politika legfelső szintjén megvívhassák a csatát. Egyelőre azonban az államfő-pártfőtitkár mindent a kezében tart, a hadsereget és a biztonsági szolgálatot is beleértve.
Ám egyre sokasodnak a gondok, a gazdaság gyengébb fejlődésére pl. még semmilyen megoldási javaslattal nem rukkolt ki. És minél rosszabbul mennek a dolgok a gazdaságban, annál instabilabb lesz a társadalom Ez azonban nem rendíti meg a helyzetét. Egyrészt mert még nagyobb elnyomással reagálhat, másrészt mivel rendelkezésére áll a hatalmas propaganda apparátus.
Nyugodtan vehetjük úgy, hogy élete végéig kíván kormányozni. Akik lázonganak ellene, azok a gazdasági elithez tartoznak, illetve jómódú városlakók. De nagyon nehéz a vezér ellen mozgósítani. Ugyanis tetemes büntetés, kisajátítás, a vagyon befagyasztása, sőt börtön lehet a „jutalom”. És nemigen lehet olyan tiltakozásokra számítani, mint amelyek a Covid miatt elrendelt megszorítások ellen robbantak ki.
Következő cikk: Az ukrajnai magyarok Orbán ellen fordulnak
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >