Ma Miksa, Rezső, Edvin névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Nemzetközi sajtószemle
Klientúra építése a szomszédságban
Egyetlen témában pártokat átívelően minden magyar egyetért a szerző szerint, ez pedig a Nyugat-Balkán és az EU-bővítés, ez azonban jelenleg sajnos veszett fejsze nyele. Győri Enikő és Újhelyi István egyaránt elismeri, hogy a kérdésben évek óta nincs előrelépés, noha az EU három államnak 2022-ben jelölti státust adott, főleg az orosz beavatkozásra, expanzionizmusra és imperializmusra reagálva. Újhelyi szerint is fontos a bővítés, ám úgy látja, hogy Orbán ezirányú lelkesedése nem annyira az EU közös értékeinek és érdekeinek terjesztésének óhajából, fakad, hanem inkább abból, hogy klientúrát akar építeni a szomszédos országokban.
Magyarország kormánya azt reméli, hogy az EU Tanácsának soros elnöksége 2024 második felében alkalmat ad az elszigeteltségből való kitörésre, és most első ízben Európa-ügyi minisztériumot is létrehozott.
A visszaszámlálás megkezdődött, de kérdések merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy az Orbán-kormány, amely évek óta az EU célkeresztjében van, őszinte játékosnak tekinthető-e. Első ízben történik meg, hogy egy olyan ország elnököl a miniszteri tanácskozásokon és határozza meg a napirendet, amely ellen a 7. cikkely szerinti eljárás folyik, amelynek a jogállamisági hiányosságok miatt az EU befagyasztotta a támogatásokat.
A magyar kormány úgy tesz, mintha a szokásos ügymenetről (business as usual) lenne szó, az előkészületek folynak. A prioritásokat egyelőre olyan hívószavakban határozták meg, mint a bővítés, versenyképesség, demográfia és a migráció kezelése, a részletesebb programot szeptemberben szándékoznak közzétenni.
Vannak, akik a soros elnökségben alkalmat látnak arra, hogy véget vessen az ország EU-n belüli elszigeteltségének, amelynek fő oka Orbánéknak az EU intézményeivel való viszályai és az ukrajnai háborúval kapcsolatban tanúsított Kreml-barát magatartása. Egy kormányzati tisztségviselő szerint „a legjobb időpont ahhoz, hogy Orbán elszigeteltségének vége legyen. A soros elnökségre olyan sorsdöntő időpontban kerül sor, amikor megalakul az EU új Bizottsága, és igyekezni fog részt venni a fontos személyi vitákban”.
A derűlátást azonban sokan nem osztják. Győri Enikő, a Fidesz parlamenti képviselője szerint a 2011-es és a mostani soros elnökséget nem lehet összehasonlítani. A képviselő igyekszik csökkenteni az elvárásokat, egyebek között azzal, hogy a mostani elnökségi szakasz az intézmények választás utáni átalakulása miatt valójában mindössze 4,5 hónapig tart majd, ami sokkal kevesebb törvényhozási munkát jelent, ugyanakkor biztosítani kell az átmenetet, és kezelni kell a fontos változásokat. Győri hisz abban, hogy Magyarország minden bírálat ellenére őszinte szereplő lesz.
Orbán brüsszeli bírálóinak serege – főleg az Európai Parlamentben – kevésbé lelkes attól a gondolattól, hogy Orbán kormánya legyen a soros elnök, különösen azért, mert utána a másik lázadó tagállam, Lengyelország követi.
Nem meglepő, hogy a magyar soros elnökséggel szembeni ellenállás Brüsszelben fokozódik – írta a szerző, és ismertette az ismert vonatkozó állásfoglalásokat.
Az európai agytrösztöknél forró téma lett Magyarország soros elnökségtől való megfosztása, de kevés támogatást kapott Európa vezető elitjeinek körében.
Győri Enikő szerint a Magyarország és az EU közötti problémák nem annyira az Orbán-kormány intézkedéseiben, hanem inkább a brüsszeli és strasbourgi fejleményekben gyökereznek. Úgy látja, a fő bűnös az Európai Parlament, amely egyre inkább végletesen ideológiai testületté lett. „Az EP elszabadult hajóágyúvá lett, már nem érdekelt a gentleman s agreementekben a Tanácshoz és a Bizottsághoz fűződő egészséges kapcsolatban, hanem saját ideológiai céljait követi” – mondta a Fidesz-politikus. Megkönnyebbülésnek minősítette, hogy a Fidesz 2021-ben kilépett az Európai Néppártból (EPP) és a Fidesz képviselők most nem tartoznak egyetlen frakcióhoz sem.
Orbán - talán a feszültségek enyhítésének céljából - most első ízben létrehozott egy Európa-ügyi minisztériumot, amelynek élésre a halk szavú, nemigen ideologizáló Bóka János EU-szakértőt nevezte ki, és a választásban sokan mesteri lépést látnak. Bennfentesek szerint Bóka, aki a liberális Szent-Iványi István asszisztenseként kezdte, bennfentesek szerint kiválóan képzett jogász és nyugodt, de kemény tárgyaló partner, emellett „új arc” a kormánykörökben.
Újhelyi István EP-képviselő szerint a kormány igyekszik „őszinte közvetítőként” eladni Bókát, aki „politikailag nem piszkolódott be”.
Bóka hivatalba lépése előtt a Mathias Corvinus Collegium egy rendezvényén azt mondta: a kormány nem érdekelt az EU-val való konfliktus fenntartásában, mert ez kizárólag az EU intézményei számára hasznos. Az EU intézményeit „válsággyárhoz” hasonlította, azzal, hogy mindig megerősödve kerülnek ki a válságokból, mégpedig a tagállamok függetlenségének és felhatalmazásainak kárára. Megbízása ugyan szerezhet valamennyi bizalmat az EU köreiben Magyarországnak, de mivel nagy valószínűséggel csak az elnökség idejére szól, nem várható, hogy sok eredményt hoz a Fidesz brüsszeli képviselőcsoportjának elszigeteltségével kapcsolatban.
Újhelyi képviselő szerint a magyar kormány hiába reménykedik, nincs esély arra, hogy a 2024-es európai választás után megalakul egy jobboldali-szuverenista frakció az EP-ben. „Harc lesz az Európai Néppártban, mert Manfred Weber elnök nyitni akar a jobboldal felé, de a mérsékeltek ezt ellenzik. Lesz nagyon sok proteszt-szavazat." A képviselő szerint csak kisebb változásokra lehet számítani. Újhelyi kifejtette: „Egyszerűen nem hiszem, hogy Orbán tábora megerősödik: kiközösítették azért, mert ilyen szorgosan szolgálja Putyint, és mert aláássa az EU egységét”.
A cikk szerzője, Inotai Edit szerint a jelek arra utalnak, hogy Újhelyinek igaza van. Felhozta a spanyol szélsőjobb vereségét, amely elsöpörte egy olyan esetleges konzervatív-jobboldali koalícióra vonatkozó reményt, amilyet Orbán szeretne látni az Európai Parlamentben. Következik Szlovákia, ahol Robert Fico visszatérhet a hatalomba. Orbán azonban az őszi lengyelországi választásokra szegezi a szemét, mert a Fidesz számára katasztrofális lenne, ha a kormányzó PiS párt vereséget szenvedne. Ugyanakkor kevesen indulnak ki abból, hogy egy ilyen fejlemény teljesen új vonalra állítaná Orbánt.
Egyetlen témában pártokat átívelően minden magyar egyetért a szerző szerint, ez pedig a Nyugat-Balkán és az EU-bővítés, ez azonban jelenleg sajnos veszett fejsze nyele. Győri Enikő és Újhelyi István egyaránt elismeri, hogy a kérdésben évek óta nincs előrelépés, noha az EU három államnak 2022-ben jelölti státust adott, főleg az orosz beavatkozásra, expanzionizmusra és imperializmusra reagálva. Újhelyi szerint is fontos a bővítés, ám úgy látja, hogy Orbán ezirányú lelkesedése nem annyira az EU közös értékeinek és érdekeinek terjesztésének óhajából, fakad, hanem inkább abból, hogy klientúrát akar építeni a szomszédos országokban.
A magyar kormány nagyon is tisztában van azzal, hogy az EU-bővítés tekintetében aligha történik jelentősebb lépés a magyar soros elnökség idején. A spekulációk szerint azonban igyekszik majd megszerezni minél több tagállam támogatását ahhoz, hogy laza menetrendet dolgozzanak ki a következő bővítési körre, amelyre valamikor 2030 után kerülhet sor. Ez pedig egyesek érvelése szerint afféle győzelem lehet egy ilyen sok ellenmondás által sújtott elnökség számára.
Balkan Insight
Következő cikk: Kína gazdaságilag lefelé tart, ám így még veszélyesebb lehet
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy nap, amely megrengette…
Ha nem is a világot, de talán a magyar miniszterelnököt, kilenc és félmillió állampolgár sorsának korlátlan >
A legújabb álarc a tudomány álarca
Gombamódra szaporodnak az egyetemi életen belül használatos doktori címmel dicsekvő politikusok. Habermas vagy Derrida még a >
A tanulóifjúság politikai indoktrinálása az Európa Kollégiumban
Juhász Bálint is a Pásztor István közösségre káros politikáját képviseli. A Kollégiumban mondott beszédében azt hangoztatta >
VMSZ-es diktatúra ez a javából!
II. Pásztor tevékenységéből látszik, hogy a magyar közösséggel kapcsolatos minden területet, minden témát egyedül akar intézni. >
„Erős tartományi csapat”?
Amikor a jogállam még működött, a közigazgatásban való munkavégzés szakmának, hivatásnak számított. Most már még az >
MEGRENDEZETT SZÍNJÁTÉK
A felújított szabadkai vasútállomás november 24-i megnyitóján – amelyen Aleksandar Vučić elmondása szerint Orbán Viktor magyar >
VMSZ-es diktatúra túszai lettünk!
A VMSZ-es MNT fő célja a jelenlegi egyszólamú, minden szakmai követelményt és pluralizmust mellőző tájékoztatás megőrzése, >
Sorkatonaság, figyelemelterelés, elvándorlás…
"Ha nem akarod, hogy éhen haljon a családod, akkor elindulsz külföldre, ha nem akarsz bevonulni egy >
Megrendelt VMSZ történelem
Idővel meg kell azonban majd a történészeknek, politológusoknak írni egy másik könyvet is, amelyik tárgyilagosan mutatja >
ELVÁNDORLÁST ÖSZTÖNZŐ, MEGALKUVÓ POLITIKA
Nem elég a párt álláspontját „közölni a kormányfővel”, hanem, amikor a sorkatonai szolgálatról szóló jogszabály a >
NEM „JÓL DÖNTÖTTÉL, JENŐ!”[1]
Hajnal Jenőnek most is fontosabb a szolgalelkűség, az önkritikátlan somfordálás. Viszont még a formális pályázati feltételeknek >
A káros pásztori politika revíziójának elmulasztása (4.)
A VMSZ-SZHP új koalíciós szerződése is kifejezi a VMSZ nemzeti kisebbségi politikájának minden nyomorát, amely miatt >