Ma Cecília, Filemon névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Az önpusztító Donald Trump
A jobboldali Wall Street Journal szerkesztőségi állásfoglalása úgy ítéli meg, hogy Trump önmaga alatt vágja a fát, mert bár a vádemelés nem állja meg a helyét, ám ő ezúttal is megkönnyíti ellenségei dolgát. Lehangoló rágondolni, hogy ez így mehet tovább még két évig, és valószínűleg uralni fogja a jövő évi választási hadjáratot. A republikánus előválasztások részvevői jelentik az utolsó esélyt, hogy ne ez legyen az ország sorsa. A vezércikk azért helyteleníti az ügyészség eljárást, mivel az ily módon beleavatkozik a kampányba, kiszámíthatatlan indulatokat kelt, és lehetetlenné teszi, hogy a jelöltek sokkal fontosabb kérdésekről vitázzanak. A szégyen csak az, hogy Trump és a Fehér Ház is pont ezt akarja. A potenciális kihívó nagyjából azt állítja, hogy csakis ő tudja megvédeni Amerikát a demokratáktól és a mély államtól. A hatalmon lévő párt azért szeretné ellenfélnek az előző elnököt, mert azt hiszi, hogy őt könnyen le lehet győzni. Vagy ki lehet lőni, ha ismét nyer. Trump erre meg is teremti a lehetőséget, hiszen újfent arrogáns, meggondolatlan, csak árt magának. Sokat elárul, hogy hiába keres új ügyvédeket, miután két védője lemondott. Ha republikánusok őt indítják, aligha veri meg Bident. Viszont ha győz, ez az egész dokumentum-ügy rányomja majd bélyegét a 2. elnökségére. Képtelen lesz végrehajtani pártja programját, mert nem tudja magát visszafogni. Jó káderek aligha dolgoznak együtt vele, mert tudják, miként bánt korábban a hozzá hű munkatársak jó részével. Ha az ellenzék nyerni akar a demokraták, a sajtó és az ellenséges államapparátus ellen, akkor olyasvalakit kell találnia, aki nem riad vissza a csatától, de elég okos lesz, hogy ne sétáljon bele nyilvánvaló csapdákba. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Presse
Magyarország kelti a hangulatot az uniós menedékpolitika reformja ügyében született kompromisszum ellen. A Fidesz-hű sajtó azzal vádolja Brüsszelt, hogy az meg akarja buktatni a magyar kormányt, a kommentárok az uniós kilépéssel kokettálnak.
Amióta Orbán Viktor került a parancsnoki hídra, azóta az ország egyfolytában harci üzemmódban működik. A küzdelem elsősorban a vélt külföldi ellenségek ellen irányul, bár igaz, hogy a miniszterelnök átengedi az agitátor szerepét a harcias médiaapparátusnak. Viszont az tüzel, ahogy csak a csövön kifér.
Célpont Soros, a migránsok, és nem utolsósorban az EU, amely e körökben a balliberális és LMBT-gyámkodást jelképezi. A főnöknek különösen megfeküdte a gyomrát az a tanácsi határozat, miszerint fejenként 22 ezer eurót kötelesek fizetni azok az országok, amelyek nem hajlandóak menekülteket átvenni.
Ez már a sokadik vita az Unióval, amely következésképpen jelentős összegeket tart vissza. További viszályforrás, hogy Orbán nyíltan elutasítja az oroszellenes szankciókat. Ily módon viszont nem túl meglepő, hogy jelentősen megcsappant azoknak a magyaroknak a száma, akik támogatják az EU-tagságot.
Bloomberg
Hogy Putyin milyen mértékben elszigetelődött a világban, azt jól mutatja, hogy a fontos presztízseseménynek számító Szentpétervári Gazdasági Fórumon Európából ezúttal Szijjártó Péter lesz a legmagasabb rangú vendég. A szervezők hiába próbálkoztak, nem sikerült jelentős szereplőket megnyerniük a ma kezdődő eseménynek. Pedig korábban tódultak a vezető politikusok és befektetők. A hozzászólók túlnyomó többsége azonban hazai lesz.
Még a volt tagköztársaságokból is sokan úgy határoztak, hogy távol maradnak, mint ahogy az európai és amerikai üzleti élet színe-java is. A másodvonalat küldik leginkább azok a országok is a 3. világból, amelyek semlegességet hirdettek a viszályban. A négynapos rendezvény mindazonáltal jól rávilágít, hogy Moszkva a szankciók miatt kénytelen új gazdasági kapcsolatokat kialakítani.
A brazil elnök elutasította a meghívást, és így tett kazah kollégája is. Nem megy el a boszniai szerbek vezére sem. Az egyik szekcióban ott részt vesz viszont a kubai kormányfő. Jó lesz viszont a felhozatal orosz oligarchákból. A feszültséget jelzi ugyanakkor, hogy „ellenséges országokból” nem lehetnek jelen újságírók.
A hivatalos program után a vendégek szórakoztatásáról korábban olyan sztárok gondoskodtak, mint Sting és Robbie Williams, ám a háború 16. hónapjában nemigen szerveznek partikat. Egyébként a látogatóknak a lelkére kötötték, hogy vigyenek magukkal kápéban dollárt, mert a nyugati megtorló intézkedések miatt hiába próbálnának meg lehívni pénzt az automatákból.
Der Standard
Paul Lendvai lengyel paradoxonnak nevezi, hogy Varsó diktálja a tempót Ukrajna megsegítése ügyében, ugyanakkor odahaza mindenképpen meg akarja tartani a hatalmat – még a demokrácia rovására is. Közben a magyar ellenzék irigykedve figyeli a tömegtiltakozásokat, amelyeket az váltott ki, hogy a PiS bizottságot hoz létre – elvben az orosz befolyás kiszűrésére.
A cél azonban az, hogy hidegre tegyék Tuskot, az ellenzék vezérét. A jogállamot fokozatosan leépítik és elhallgattatják a sajtót, főleg a közmédiát. A Bizottság és az EP évek óta figyelmezteti a lengyel vezetést: ne utánozza az „Orbán-modellt”. Az Európai Bíróság az igazságszolgáltatás függetlenségének megnyirbálása miatt többször is bírságot vetett ki.
Ám hiába inti jobb belátásra Kaczynskit Washington is, a választás közeledtével új szintre emelkedett a hatalom arroganciája. És ehhez segédkezet nyújt az államfő is. Ez az árnyoldala annak, hogy az ország nagyszerű teljesítményt nyújt az ukrán válságban az egész szabad világ védelmében.
Két napja Macron és Scholz munkavacsora közben Ukrajna megsegítéséről tárgyaltak. Arról egy szót nem ejtettek, hogy Lengyelországban veszély fenyegeti a szabadságot.
FAZ
Nem volt éppen visszafogott a szlovén kormányfő, amikor bécsi látogatása során szóvá tette, hogy Ausztria fenntartja az ellenőrzést a közös határon. Golob szerint az, hogy Ausztriában tavaly 109 ezren kértek menedéket, ám ebből csak 30 ezret regisztráltak korábban már uniós államban, az pont azt bizonyítja, hogy nincs sok értelme a határzárnak. A legtöbben egyébként Magyarországon keresztül érkeztek.
Hozzátette, hogy nem szükséges, nem hatékony és nem is jogszerű osztrák részről immár 8 éve felfüggeszteni a schengeni rendelkezéseket. Szónoki kérdésként feltette, mi volna, ha Szlovénia is útlevelet kérne a határon a nyaralásról visszatérő osztrákoktól.
A házigazda Nehammer kancellár ezzel szemben azt hangoztatta, hogy mindaddig fenn kell tartani az ellenőrzést, ameddig ekkora a migrációs nyomás.
Economist
A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy az lett volna csak a nagy igazságtalanság, ha nem emelnek vádat Trump ellen, vagyis nagyon is helyénvaló a per. Vízválasztóról van szó az amerikai történelemben, hiszen az igazságügyi tárca szerint a korábbi elnök veszélyeztette a nemzetbiztonságot, amikor önkényesen bizalmas iratokat tartott magánál. A vége akár még börtön is lehet.
Ezért azután a választási kampány tétje az lehet: be kell-e vonulnia a rács mögé a politikusnak. Ő maga pont erre játszik, szerinte a tét az, hogy vagy ő nyer, vagy odalesz az ország. Azt állítja, hogy boszorkányüldözés áldozata, ám ez teljes képtelenség. Az USÁ-ban olyan szigorúan szabályozták az államtitok kérdését, hogy szinte lehetetlen nem megszegni az előírásokat. Csakhogy Trump a jelek szerint mind a három főszabályt megsértette.
Pár napja 3 évre ítélték a légierő egyik volt alezredesét, mivel szigorúan titkos információkat lovasított meg. Szóval itt nem gyerekjátékról van szó. Ráadásul Trumpnál bárki belenézhetett a papírokba, vagy el is lophatta volna azokat. Hiszen a golf klubba, ahol tárolta a dokumentumokat, a több száz tag még vendégeket is vihetett.
Nagyon úgy néz ki, hogy a hiúság, a paranoia, a zűrzavar és a beképzeltség a politikus bukását okozhatja. Persze az még messze van. Ha nyer a választáson, akkor a Legfelsőbb Bíróságnak el kell döntenie, hogy folytatja-e az eljárást. Ha igen, akkor Trump valószínűleg felmenti saját magának. De az volna csak az igazán tisztességtelen.
Wall Street Journal
A jobboldali lap szerkesztőségi állásfoglalása úgy ítéli meg, hogy Trump önmaga alatt vágja a fát, mert bár a vádemelés nem állja meg a helyét, ám ő ezúttal is megkönnyíti ellenségei dolgát. Lehangoló rágondolni, hogy ez így mehet tovább még két évig, és valószínűleg uralni fogja a jövő évi választási hadjáratot. A republikánus előválasztások részvevői jelentik az utolsó esélyt, hogy ne ez legyen az ország sorsa.
A vezércikk azért helyteleníti az ügyészség eljárást, mivel az ily módon beleavatkozik a kampányba, kiszámíthatatlan indulatokat kelt, és lehetetlenné teszi, hogy a jelöltek sokkal fontosabb kérdésekről vitázzanak. A szégyen csak az, hogy Trump és a Fehér Ház is pont ezt akarja. A potenciális kihívó nagyjából azt állítja, hogy csakis ő tudja megvédeni Amerikát a demokratáktól és a mély államtól.
A hatalmon lévő párt azért szeretné ellenfélnek az előző elnököt, mert azt hiszi, hogy őt könnyen le lehet győzni. Vagy ki lehet lőni, ha ismét nyer. Trump erre meg is teremti a lehetőséget, hiszen újfent arrogáns, meggondolatlan, csak árt magának.
Sokat elárul, hogy hiába keres új ügyvédeket, miután két védője lemondott. Ha republikánusok őt indítják, aligha veri meg Bident. Viszont ha győz, ez az egész dokumentum-ügy rányomja majd bélyegét a 2. elnökségére. Képtelen lesz végrehajtani pártja programját, mert nem tudja magát visszafogni. Jó káderek aligha dolgoznak együtt vele, mert tudják, miként bánt korábban a hozzá hű munkatársak jó részével.
Ha az ellenzék nyerni akar a demokraták, a sajtó és az ellenséges államapparátus ellen, akkor olyasvalakit kell találnia, aki nem riad vissza a csatától, de elég okos lesz, hogy ne sétáljon bele nyilvánvaló csapdákba.
FT
A vezércikk kiemeli: nem szabad megengedni, hogy Boris Johnson újból hatalomra kerüljön. Ha megint megpályázza a képviselőséget, akkor a jelenlegi kormányfőnek közbe kell lépnie. Hogy megvált a mandátumától, az jó hír a brit demokrácia szemszögéből. Hiszen miniszterelnökként bemocskolta és erkölcsileg lezüllesztette saját hivatalát, meg más intézményeket is.
Ám utalt arra, hogy vissza fog térni, de erre nem szabad alkalmat adni neki. Hiszen az országot nagyon megviselte, amit művelt. Kivitte Nagy-Britanniát az EU-ból, ezen túlmenően csak magára koncentrált, időről időre semmibe vette az igazságot, a szabályokat és a szokásokat. Vazallusokkal vette körbe magát, miközben nem vette komolyan tisztségét, illetve hiányoztak ahhoz a képességei. Ily módon igen jelentős károkat okozott az Egyesült Királyság nemzetközi tekintélyének is.
Megrendítette a bizalmat a kormány és az állami intézmények iránt. Rosszul kezelte a járványt, emiatt a G7-eken belül brit földön követelte a legtöbb áldozatot a Covid. Amikor a karantén idején engedte a bulikat a Downing Street 10 alatt, a saját előírásait szegte meg és ezáltal milliókat haragított magára.
Oroszlánrésze lesz abban, ha a toryk leszerepelnek a következő választáson. Ha Rishi Sunak alulmarad, az ugródeszka lehet számára az újrázáshoz. De ha megpróbálkozik vele, azt meg kell akadályozni. Johnson már elpackázta a lehetőségét, Hogy ismét neki fusson az nem érdeke sem pártjának, sem az országnak.
The Times
A kommentár lát lehetőséget arra, hogy Ukrajna újjáépítésére fordítsák a külföldön lefoglalt orosz állami, illetve oligarcha javakat. A Világbank a minap 411 milliárdra becsülte az orosz hadsereg okozta pusztítás értékét, de ehhez azóta már hozzájött a kahovkai gát, valamint a Kijev elleni légitámadások miatt keletkezett kár.
A jövő héten Londonban konferenciát tartanak az ukrán helyreállításról, az ottani listában Kijev 75 ezer lakóházat, több mint 25 ezer iskolát, 500 kórházat, kb. 100 energetikai létesítményt és 120 templomot sorol fel. Az világos, hogy az agresszornak nem csupán politikailag és erkölcsileg kell felelnie mindazért, amit csinált.
A nyugaton befagyasztott 397 milliárdnyi vagyon egy részét át kell adni Ukrajnának, bár ez a kérdés nem kiemelt pont a londoni napirendben. De nem lesz épületes, ha a vége az lesz, hogy a fejlett országok adófizetőinek kell állniuk a számla oroszlánrészét.
Hogy egyelőre nem forszírozzák a jóvátételt, annak az oka egyrészt a háború, mert mi van, ha Putyin atomfegyverhez folyamodik. Másrészt a nyugati cél az, hogy az ukránok még az idén nyerjenek és képesek legyenek megvédeni a határaikat. Ily módon NATO-tagjelöltek lehetnek, az pedig megnyugtatná a befektetőket. Ehhez azonban békeszerződés kellene.
Az ukrán állam már lefoglalt orosz oligarcha-tulajdont. 20 pert kezdeményezett, azokból eddig 1 milliárd dollár folyt be. Az Európa Tanács a múlt hónapban nemzetközi jegyzéket állított össze az ukrajnai veszteségekről. A Kreml persze azt fogja mondani, hogy kalóztámadás, amit a világ csinál.
Következő cikk: Néma csend
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >
Trump győzedelmes visszatérése
Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >