2024. november 1. péntek
Ma Marianna névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Visszafelé sült el Putyin terve Ukrajnában

Visszafelé sült el Putyin terve Ukrajnában

Az orosz államfő a hagyományos értékek védelmére hivatkozva rendelte el az inváziót, csak éppen a megtámadott országban ellenhatásként sokkal jobb lett a nemi kisebbségek megítélése. Az elnök már előtte is jó ideje fegyverként használta az LMBT-közösséget a liberális demokrácia aláásására. Önmagát úgy állította be, mint aki a konzervatív társadalmi és vallási normák igaz védelmezője. Három oka van annak, hogy az ukránoknál az inga pont az ellenkező irányban lengett ki. Először is a megtámadott ország elvet mindent, amit az elnök propagál, ideértve a homofób ideológiát. Másodszor, mivel a háborút széles körben a liberális demokrácia és a tekintélyelvűség küzdelmének tekintik, a szemükben a nagyobb egyenlőség, illetve befogadás az európai orientáció megerősítését jelenti. A harmadik és talán a legszembeötlőbb magyarázat, hogy több ezer érintett katona harcol a fronton. Az agresszió segített felismerni, hogy mit is jelent másnak lenni – mondja egy jogvédő aktivista. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Az Egyesült Államok arra figyelmezteti több európai szövetségesét is, hogy vigyázzanak, mert Putyin igyekszik kijátszani a szankciókat. Moszkva a többi közt Irántól veszi át a módszereket, amikor megkísérli megtalálni a kiskapukat. A washingtoni pénzügyi tárca pénzügyi hírszerzésért felelős megbízottja már járt Svájcban, Ausztriában, Olaszországban és Németországban. Az illetékes nagykövet pedig felkereste az Emirátusokat, Törökországot és Kirgizisztánt, a jövő héten Kazahsztánba megy. Utána Üzbegisztán, Szerbia, Grúzia és Örményország szerepel az úti programban.

Washington már közzétette, hogy a Kreml milyen kettős rendeltetésű technológiákra pályázik, de az oroszok azt is megcsinálják, hogy polgári rendeltetésű gépekből szerelik ki a hadiipar számára szükséges alkatrészeket. Az USA igyekszik az illetékesek, bankok és cégek lelkére kötni az érintett országokban, mire kell odafigyelniük, ha nem szeretnének akaratlanul is segítséget nyújtani a Kreml trükkjeihez.

A Biden-kormányzat szerint nagyon ébernek kell lenni, mert a válság kritikus pontjához közeledik. Egy európai diplomata szerint bővíteni kell a kört, hogy mi jelenti a megtorló intézkedések megsértését, mert ily módon tovább szorul a hurok Putyin nyaka körül. A már említett amerikai nagykövet pedig az közölte, hogy a szankciók még sokáig lesznek érvényben.

 

Die Presse

 

A putyinizmus az egész demokratikus világ számára fenyegetést jelent, hiába gyengült meg Oroszország katonailag a háborúban – nyilatkozta Stefanie Babst, aki 8 éven át volt a NATO Stratégiai Tervezési Csoportjának vezetője. Az 59 éves szakértő szerint Moszkva változatlanul destabilizálni akarja a Nyugatot, ezért egyhamar nem hagyja azt békén, valamint nem adja fel birodalmi álmait.

De soha nem szabad lebecsülni az orosz fegyveres erőket, mert annak főleg a hagyományos hadviselés területén még jócskán vannak tartalékai és csupán a sorkötelesek elenyésző hányadát mozgósította. Az atomfegyverek bevetésétől viszont nem kell komolyan tartani, mert Moszkva ez ügyben kemény figyelmeztetést kapott Washingtontól. És mind Putyin, mind Geraszimov vezérkari főnök pontosan tisztában van a játékszabályokkal.

Moszkva következő célpontja Moldova lehet, onnan azután megindulhat Odessza ellen, mert azt nem nélkülözheti, ha ellenőrizni kívánja a Fekete-tengert. Csak éppen jelenleg nincs elég ereje hozzá. Ukrajnában viszont továbbra is kemény összecsapásokra kell számítani, bár ha az ősszel nagyobb sebességre vált az amerikai választási kampány, fokozódhat a nyomás Zelenszkijre, hogy kezdjen tűzszüneti tárgyalásokat. És egy-két európai országnak is elege van már a harcokból. De sok függ attól, miként alakul a helyzet a fronton.

Az azonban nem valószínű, hogy az ukránok az egész elvesztett területet vissza tudják szerezni. Jó esélyeik a Donyec-medencében, illetve délen vannak, bizonyos körzetekben. Lehet, hogy utána úgy lesz, mint a Koreai-félszigeten: leereszkedik egyfajta vasfüggöny és befagy a konfliktus.

A Nyugatnak fenn kell tartania a párbeszédet a Kremllel, de az hiba, ha pl. a német kancellár vagy a francia elnök be akarja venni Oroszországot a jövendő európai biztonsági szerkezetbe. A putyinizmust ugyanis vissza kell szorítani, ami persze nem megy egyik napról a másikra. De ennek érdekében jó pár új szektorra ki kell terjeszteni a szankciókat.

Közben azonban repedések jelenhetnek meg az orosz rendszeren, ez ügyben – érdemi ellenzék híján – a titkosszolgálatokat és a hadsereget kell figyelni. Ám az is megeshet, hogy egyes régiókból átcsap a tiltakozási hullám Moszkvára, ahogy az a rendszerváltáskor történt. Ezek a körzetek be fogják nyújtani a számlát, amiért a fiaikat ágyútölteléknek használják.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Oroszországban történelmi hagyományai vannak, hogy elítélt ellenzékiek büszkén börtönbe vonulnak, ahelyett, hogy az emigrációt választanák, írja a Kara-Murza-per kapcsán a svájci lap.  Mint emlékezetes, az újságíró-aktivista hazaárulás címén 25 évet kapott, ami még orosz mércével mérve is drákói büntetés. Úgy tért haza Amerikából, hogy tudván tudta, mi vár rá. De úgy gondolta, hogy kötelessége tenni a hazájáért.

Vállalta a mártíromságot Navalnij, valamint Ilja Jasin is, akire a héten szabtak ki 8 és fél évi szabadságvesztést, mivel „hamis híreket terjesztett az orosz hadseregről”. Megírta pl. mit műveltek az orosz katonák Bucsában. Mellesleg a törvényhozás éppen most emelte fel életfogytiglanra a „hazaárulásért” járó retorzió maximumát.

Mind a három politikust jellemzi a küldetéstudat, mármint hogy előbbre akarják vinni Oroszország ügyét. Külföldről ez nem ment volna, ezt igazolja Kaszparov és Hodorkovszkij példája. Velük a társadalom már nem tud azonosulni, miután nem odahaza küzdenek.

Az orosz, majd a szovjet időkben a száműzetés, a börtön és a büntetőtábor hosszú időn át azt az árat jelentette, amit meg kellett fizetni, ha valakinek politikai céljai voltak. A Szovjetunióban persze a kiutasítás nem választás kérdésének számított, az állam egyszerűen átrakta a határon a nemkívánatos ellenzékit. Viszont ahová Navalnijt zárták, az keményebb, mint a legtöbb hasonló műintézmény.

 

Time

 

Visszafelé sült el Putyin terve Ukrajnában, mert ugyan az államfő a hagyományos értékek védelmére hivatkozva rendelte el az inváziót, csak éppen a megtámadott országban ellenhatásként sokkal jobb lett a nemi kisebbségek megítélése. Az elnök már előtte is jó ideje fegyverként használta az LMBT-közösséget a liberális demokrácia aláásására. Önmagát úgy állította be, mint aki a konzervatív társadalmi és vallási normák igaz védelmezője.

Három oka van annak, hogy az ukránoknál az inga pont az ellenkező irányban lengett ki. Először is a megtámadott ország elvet mindent, amit az elnök propagál, ideértve a homofób ideológiát. Másodszor, mivel a háborút széles körben a liberális demokrácia és a tekintélyelvűség küzdelmének tekintik, a szemükben a nagyobb egyenlőség, illetve befogadás az európai orientáció megerősítését jelenti.

A harmadik és talán a legszembeötlőbb magyarázat, hogy több ezer érintett katona harcol a fronton. Az agresszió segített felismerni, hogy mit is jelent másnak lenni – mondja egy jogvédő aktivista.

 

FT

 

A vezércikk úgy látja, hogy Amerikán kívül is meg kell szívlelni a Fox News rágalmazási perének tanulságait.  A tévé kulcsszerepet játszott az eddigi legveszélyesebb fake news sulykolásában, mármint, hogy 3 éve ellopták Trumptól a választás eredményét. Ezért most majdnem 800 millió dollárt fizet a szavazatszámláló berendezések gyártójának, a Dominionnak, merthogy az állította róla, hogy annak logaritmusa csalta el az eredményt.

A felperes úgy értékelte a tárgyaláson kívüli egyezséget, hogy győzött az igazság. Pedig nem követelt meg bocsánatkérést, sem azt, hogy a televízió vonja vissza a vádakat. Sajnálatos, hogy a társaság vezetőinek, illetve tulajdonosának nem kellett heteken át vallomást tenniük, mert akkor többet lehetett volna megtudni az egész ügyről.

Az eset azonban így is figyelmeztet a veszélyre, hogy még egy bejáratott demokráciában is átfordulhat propagandába a pártos újságírás. A tévé által létrehozott alternatív valóság táplálta a nézők paranoiáját és törzsi érzéseit. Amerikában még 1987-ben Reagan törölte el azt az előírást, hogy az elektronikus médiában foglalkozni kell közérdekű témákkal, bemutatva az ellenkező oldal véleményét is.

Sok demokráciában előírják a szerkesztőségek számára a pártatlanság minimumát, de az USÁ-ban töredezettebb a médiapiac és jobban dominálnak a hatalom közeli orgánumok. Így más országokban érdemes okulni a fejleményekből. A fejlett gazdaságokban meg kell találni a módját, hogy szabad legyen a sajtó, és ne válhasson eszközzé a demokrácia felforgatásához.

 

Der Standard

 

Az izraeli liberális erők vezéralakja, Netanjahu volt miniszterelnök-helyettese azt mondja, hogy a jelenlegi kormány a többség uralmát érti a demokrácián. Pedig az igazából azt jelenti, hogy az emberi, polgári és kisebbségi jogok korlátozzák a többség uralmát. Ehhez képest a jelenlegi koalíció azt állítja, hogy mivel megválasztották, azt csinál, amit csak akar.

Cipi Livni, aki volt kül-, illetve igazságügyi miniszter is, a tömegtiltakozások egyik fő szervezője. Szerinte a társadalom kettészakadása a gyógyulás folyamatának része. Most jönnek elő olyan gondok, amelyeket korábban a szőnyeg alá söpörtek. Azt ugyanakkor veszélyesnek tartja, hogy a kabinet korlátozni kívánja a Legfelsőbb Bíróság jogkörét, mivel a testület az évtizedek során az alapjogok tiszteletben tartására kényszerítette a kormányokat.

Netanjahu mindent megad szélsőséges szövetségeseinek, ő maga pedig az igazságszolgáltatást igyekszik törvénytelennek nyilvánítani, mivel az több pert is folytat ellen. Csakhogy a tömeg megmutatta, hogy a hatalomnak vannak korlátai. Hogy ez azután hová vezet, arról Livninek fogalma sincs. Viszont a kormány megértette, hogy léteznek korlátok. Alighanem egy új liberális tábor van születőben. Ehhez képest vallásos csoportok azt követelik, hogy a hit írja felül a szabadságot és a demokratikus jogokat. Régi vita ez.

A 64 éves politikus azt javasolja, hogy az 1948-as Függetlenségi Nyilatkozat legyen az ország írott alkotmánya, merthogy abban minden benne van, ami elvárható egy alaptörvénytől. Egyébiránt pedig úgy véli, hogy egyenlőséget lehet adni az arab kisebbségnek. A választóvonal egyik oldalán ugyanis azok vannak, akik Izraelt zsidó demokratikus államnak látják. Velük szemben állnak mindazok, akik felpuhítanák a demokratikus értékeket és a zsidó mivoltot tisztán vallási alapokra vezetik vissza.

 

2023. április 23.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ukrajna jelenleg a túlélésért harcol

És nem azért, hogy megverje az oroszokat, akik a front egy részén átvágják magukat a védvonalakon. >

Tovább

A magyar kormány Putyinnal flörtöl, kerüli a NATO-t

Politico: A magyar kormány Putyinnal flörtöl, ugyanakkor nem küldte el képviselőjét arra a tanácskozásra, amelyet tegnapra >

Tovább

Grúzia lehangoló módon Moszkva pályájára áll rá

A tekintélyuralmi, nyugatellenes Grúz Álom győzelmét ünneplik a Kremlben, Európának viszont megfelelő választ kell kitalálnia – >

Tovább

Megjósolni sem lehet, ki nyeri az amerikai választásokat

A Guardianben Cas Mudde bevallja, hogy fogalma sincs, ki nyeri nem egészen egy hét múlva az >

Tovább

13 európai ország elítélte, hogy Orbán Viktor máris felkereste Grúziát

A német külügy honlapján közzétett állásfoglalás idő előttinek minősíti az utat, miután az ellenzék szerint választási >

Tovább

Ha az amerikaiaknak fontosak az ország értékei, akkor kizárólag Harrisre voksolhatnak

Trump megbékítené Putyint, globális kereskedelmi háborút robbantana ki és semmibe venné az Egyesült Államok nemzetközi kötelezettségvállalásait, >

Tovább

Rémálomba fordul a grúz álom

A rengeteg jogsértés miatt nem lehet a választást szabadnak és tisztességesnek tekinteni. Az országot konfrontáció és >

Tovább

A megoszthatatlan föld

Izrael Magyarországon főként a zsidókat és az antiszemitákat érdekli. Az átlagember nem sokkal többet tud Jézus >

Tovább

Biden hatalmas hibát követett el, mert engedte, hogy az ukrajnai háború globális katasztrófává terebélyesedjen

Így ugyanis hatalmas szenvedés és jókora geopolitikai eltolódás lett a következmény – fejti ki Simon Tisdall, >

Tovább

Orbán Bécsben

Orbán Viktor lesz az osztrák Parlament újonnan megválasztott, erősen vitatott elnökének első külföldi vendége. Az FPÖ-s >

Tovább

Orbán bajban

A politikai újonc, Magyar Péter diktálja a tempót a kormánynak és ez kényelmetlenül érinti Orbán Viktort, >

Tovább

Magyar Péter igazat mond

És ő az, aki azt mondja, amit mond, nem valaki más sugallja neki, hogy mit mondjon. >

Tovább