Ma Vince, Irén, Teodóra névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A Putyin elleni nemzetközi elfogatóparancs után érkezik Hszi Moszkvába
Kínának ezek után nem lehet kétsége, mi a nemzetközi vélemény a mai és holnap tárgyalások házigazdájáról. Egy fegyelmezettebb vezető ezek után lemondta volna az utat. De Hszincsiangban Hszinek is vér tapad a kezéhez. A politikusnak az a jó, ha Oroszország nem marad alul, ám nem is győzedelmeskedik. Pekingnek az az érdeke, hogy az USA kimerüljön az elhúzódó csatározásban. Egyértelmű, hogy az orosz-kínai kapcsolatokban Peking van fölényben. Viszont aligha ad fegyvereket Putyinnak, mert nem szeretne közvetlenül belekeveredni a viszályba. Az a célja, hogy alternatív, nem demokratikus, illiberális világrend jöjjön létre. És hogy ehhez meg tudja nyerni a németeket és a franciákat, akik szintén szeretnének véget vetni a háborúnak és szoros kereskedelmi kapcsolatokra törekszenek Kínával. Peking igyekszik keresztbe tenni Amerikának. Putyin ezt átlátná, ha okos és erős volna, de nem az. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Frankfurter Rundschau
Erdogan után szabadon, Orbán is betehet Svédország NATO-csatlakozásának – éspedig pénzügyi számításból. Így elképzelhető, hogy a magyar vezető potyautas lesz: követi a török példát, és először csak a finn belépést hagyja jóvá. Anamaria Dutceac Segesten, a lundi egyetem EU-szakértője szerint a magyar kormány azért blokkolja a svéd terveket, mert stratégiai előnyt remélt általa. Azt hangoztatja ugyan, hogy támogatja Stockholm tagságát, csak éppen közben összekapcsolja a kérdést a befagyasztott uniós pénzekkel.
Lehetséges továbbá, hogy azért is elhúzza a folyamatot, mert ki akarja használni, hogy ebben a félévben Svédország az Unió soros elnöke. Henri Vanhanen, a Finn Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének kutatója abból indul ki, hogy Magyarország először a finn felvételre adja áldását. Mindazonáltal meglepőnek tartja, hogy a Fidesz külön-külön kívánja kezelni a két kérdést.
A lap emlékeztet arra, hogy a jogállami kifogások miatt Brüsszel jó 13 milliárd euró folyósítását függesztette fel. Részben a hétéves költségvetésből, részben a koronaalapból.
Spiegel
Milánóban tízezrek vonultak az utcára, mivel a jobboldali-nacionalista miniszterelnök asszony korlátozni kívánja az egynemű párok szülői jogait, és így pont olyan korlátozásokat vezetne be, mint Magyarország és Lengyelország. Olasz földön ugyan 7 éve legálisnak számít az azonos neműek élettársi közössége, ám az ilyen párok nem fogadhatnak örökbe gyereket. Csak akkor van rá mód, ha a bíróság – egyedi kérésre – engedélyezi.
Ám most bezárulna ez a lehetőség, mert a Szenátus a múlt héten elutasította a Bizottság rendeletét, amely kimondta, hogy az egész Unióban el kell ismerni az azonos nemű szülők jogait. Az újság kitér arra, hogy Brüsszel tavaly nyáron perbe fogta az Orbán-kabinetet, mivel az diszkriminálja a nemi kisebbségeket.
A milánói megmozduláson részt vett Elly Schlein, a szociáldemokraták új elnökasszonya, aki vállaltan meleg. Hangsúlyozta, hogy meg kell győzni a hatalmat: a hátrányos megkülönböztetés még sosem segítette elő a társadalmi haladást. A legbiztosabb társadalom ugyanis az, amelyik befogad. Nem diszkriminál és nem hagy hátra senkit sem.
Meloni ezzel szemben azt hangoztatta a tavalyi kampány során, hogy igent kell mondai a természetes családokra és a szexuális identitásra. El kell utasítani viszont az LMBT-lobbit, valamint a gender ideológiát.
Guardian
A vezércikk azt írja Hszi Csin-ping ma kezdődő moszkvai látogatási előtt, hogy a Putyin elleni letartóztatási paranccsal a Nemzetközi Büntető Bíróság egyértelmű üzenetet küldött Kínának, egyben jelzi az orosz népnek, hogy a politikus napjai meg vannak számlálva.
A lépést csak üdvözölni lehet, már régen időszerű volt a háborús bűnök miatt, és csak megerősíti, hogy a politikus törvényen kívülinek számít a világban. Nem valószínű persze, hogy egyhamar elfogják és bíróság elé állítják. De arra jó, hogy gyanúsítottként kezeljék, akit le kell tartóztatni az ICC hatálya alá tartozó 123 országban. Egyben igencsak zavaró az orosz állam számára.
Az államfő és hóhérai tagadják vétkességüket. De az nagyon jó, hogy a nemzetköz testület munkatársai nem engedtek a nyomásnak és nem vártak, mondván, hogy nem szeretnék hátráltatni a békefolyamatot. Bizonyították, hogy még a legfőbb vezetők sem úszhatják meg büntetlenül.
Kínának ezek után nem lehet kétsége, mi a nemzetközi vélemény a mai és holnap tárgyalások házigazdájáról. Egy fegyelmezettebb vezető ezek után lemondta volna az utat. De Hszincsiangban Hszinek is vér tapad a kezéhez. A politikusnak az a jó, ha Oroszország nem marad alul, ám nem is győzedelmeskedik. Pekingnek az az érdeke, hogy az USA kimerüljön az elhúzódó csatározásban.
Egyértelmű, hogy az orosz-kínai kapcsolatokban Peking van fölényben. Viszont aligha ad fegyvereket Putyinnak, mert nem szeretne közvetlenül belekeveredni a viszályba. Az a célja, hogy alternatív, nem demokratikus, illiberális világrend jöjjön létre. És hogy ehhez meg tudja nyerni a németeket és a franciákat, akik szintén szeretnének véget vetni a háborúnak és szoros kereskedelmi kapcsolatokra törekszenek Kínával.
Peking igyekszik keresztbe tenni Amerikának. Putyin ezt átlátná, ha okos és erős volna, de nem az.
Washington Post
Az egyik neves orosz politikai fogoly azt írja az előzetes letartóztatásból, hogy Putyin szinte a teljes szovjet repertoárt felújította az ellenzék ellen, most már jóformán csak az hiányzik, hogy az érintetteket megfosszák állampolgárságuktól, de ne aggódjon senki: jön az is hamarosan. Vlagyimir Kara-Murza, akik csaknem egy éve vettek őrizetbe, mert bírálni merészelte a háborút, emlékeztet arra, hogy nemrégiben drákói jogszabályokkal bűncselekménynek nyilvánították a kormány bírálatát.
Az ellenzéki tevékenység ma már hivatalosan hazaárulásnak számít. Aki szembeszegül a hatalommal, az számíthat arra, hogy megölik, megmérgezik, börtönbe csukják. De újra alkalmazzák a pszichiátriai kezelést is.
Az állampolgárságot a Szovjetunó olyanoktól vette el, mint Szolzsenyicin, az író Akszjonov, a zeneszerző Rosztropovics, a balett táncosnő Visnyevszkaja, a sakkozó Korcsnoj, vagy a rendező Ljubimov. Valamennyien túl híresek voltak ahhoz, hogy bezárják őket. De Putyin már 9 éve visszanyúlt ehhez az eszközhöz: nem újította meg az emigrációban élő ellenzéki, Vlagyimir Bukovszkij útlevelét Londonban, mondván, hogy annak állampolgársága kétséges.
A diktatúrák mindig egyenlőségjelet tesznek a hűség és a hazafiság közé. Ebben a keretben, aki ellentmond a hatalomnak, a szükségszerűen áruló. Az állampolgárság pedig jutalom és el lehet venni, ha úgy kívánja meg a rezsim szeszélye. Alighanem Putyin is a szovjet úton jár. Ám tudjuk, ez miként végződik. Szolzsenyicinnek ma szobra van Moszkva belvárosában. De ki emlékszik arra, ki volt Podgornij? (Az Államtanács elnökeként ő írta alá 1974-ben az író jogfosztását.)
FT
A francia elnök zűrzavart idézett elő a nyugdíjreformmal, és teljesen mindegy, milyen érdemei vannak a tervnek, a politikus tévedett, amikor azt különleges alkotmányos felhatalmazással igyekezet átnyomni. Így értékeli a helyzetet a szerkesztőségi állásfoglalás, hozzátéve, hogy az egész játszva függőben van.
Nem kérdés, hogy át kell alakítani az erősen veszteséges nyugdíjrendszert, annál is inkább, mert elöregszik a lakosság. Csakhogy a választott módszer demokratikus aggályokat vet fel. Még akkor is, ha valószínűleg eredménytelen lesz ma a bizalmi szavazás. Az ominózus paragrafust egyébként idáig már tízszer alkalmazta a kormány, de ezúttal Macron alábecsülte a társadalmi ellenállást.
Nem sikerült meggyőznie az érintetteket a lépés szükségességéről, pedig ez alapvető lett volna, hiszen nincs többsége a parlamentben. Így most az a veszély, hogy akkora megmozdulások lesznek, mint az 5 évvel ezelőtt sárga mellényes mozgalom során. De hát politikailag nem jó a választott módszer. Szavazásra kellett volna bocsátania a kérdést az alsóházban és ha veszít, az azt jelzi, hogy újratervezés szükséges.
A vélt szövetségesekre, a republikánusokra nemigen számíthat a továbbiakban. Ez pedig beárnyékolja az örökségét, noha kétségtelen, hogy versenyképesebbé tette Franciaországot. Ám nem váltotta be ígéretét, hogy jó néhány elődjétől eltérően ő kevésbé erőlteti rá akaratát az országra. Így most meggyengült.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Tolnai Ottó
Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >