Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A demokrácia ijesztő napja
A Guardian vezércikke ijesztőnek nevezi a demokrácia szemszögéből az izraeli választás eredményét. Hiszen nem elég, hogy a szélsőjobb kerekedett felül, de egyben azt is jelentheti, hogy lebontja a politikai hatalom jogi korlátait. A küzdelem tétje nagyrészt az volt, hogy Benjamin Netanjahu alkalmas-e kormányfőnek, miután korrupció miatt bíróság előtt áll. De nagyon valószínű, hogy visszatér a hatalomba, ami sokkoló, mivel azt jelenti, hogy a rasszista szélsőjobb futott be a leendő szövetséges, a vallásos cionisták képében. Ők deportálni akarják Izraelből a „nem hűséges” palesztinokat és bekebeleznék a megszállt Nyugati Partvidéket. A régi-új miniszterelnök kreatúráiról van szó, behozta őket a politika fő áramlatába. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
EUobserver
A portál igazgatósági elnöke jártában-keltében azt tapasztalja a világban, hogy egyre jobban veszít támogatottságából a Nyugat. Koert Debeuf, aki docens az egyik brüsszeli egyetemen, tipikusnak tartja ebből a szempontból, hogy tavasszal ugyan kizárták Oroszországot az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, de a tagállamok többsége nem támogatta az indítványt.
A fejlődő államok jelentős része úgy tekint Európára és az USÁ-ra, hogy azok rákényszerítik saját szabályaikat a többiekre, de nem okvetlenül tekintik saját magukra nézve kötelezőnek ugyanezeket a normákat. Ragaszkodnak a demokráciához, az emberi jogokhoz, a jogállamokhoz, amikor 3. országokról van szó, de képtelenek megakadályozni, hogy ezek az elvek ne gyengüljenek meg több európai kormány alatt.
A Nyugat elítél minden államcsínyt, de javarészt befogta a száját, amikor Trump tavaly januárban puccsot szervezett Washingtonban. Lehetne persze mondani, hogy az Egyesült Államokat nem lehet egy lapon említeni Magyarországgal, Egyiptommal vagy Malival, ami igaz is. De éppen az európai felsőbbrendűség tudata és a véget nem érő kioktatás dühít egy sor ázsiai és afrikai hatalmat.
Európai politikusok megalapozatlannak tartják a vádat. Utalnak a rengeteg fejlesztési támogatásra, és hangsúlyozzák, hogy ha a célországok nem lennének ennyire korruptak, a nekik juttatott pénz jólétet eredményezett volna, és nem lenne továbbra is ekkora a szegénység. Vannak, akik megkérdik: ha a földrész annyire silány, miért kockáztatják annyian az életüket, hogy bejussanak?
De a lényeg, hogy az öreg és az új kontinensnek egyre kevesebb híve van világszerte és ebből rövidesen baj lesz. Ezért Európának át kell gondolnia a külpolitikáját és meg kell változtatnia az irányt.
Die Welt
A konzervatív újság főkommentátora úgy véli, hogy az izraeli választásokon győztes Netanjahu tekintélyuralmi vonásai erősen Orbánt idézik, ám veszélyesek az ország demokráciája számára. Jacques Schuster szerint nem kétséges, hogy a politikus visszatér a kormányrúdhoz, bár még nem tudni, milyen pártszövetség élén.
Sok szakértő attól reszket, hogy összebútorozik az ultraortodox radikálisokkal. De bármilyen koalíció is alakul, ő lesz a hangadó. Ám pont ezért kell aggódni a demokrácia jövője miatt. Hiszen már többször nekirugaszkodott, hogy megrendítse a jogrendet. Megkérdőjelezte a főügyész és a legfőbb bírák felhatalmazását. Miután különféle visszaélések miatt per van ellene folyamatban, hogy mentse a bőrét, szívesen hangoztatja, hogy balos összeesküvéstől kell tartani. Sőt az még a jogállamot is bedarálná, csak, hogy kikapcsolja őt, az izraeli biztonság felkent harcosát.
Ám amit hivatalában művelt, az cseppet sem tett jót a demokráciának. Nála a kompromisszum egyre inkább a gyengeség jele, viszont a politikai ellenfelek mind inkább ellenségnek számítanak. A hatalom megszerzése esetében öncéllá lesz. Ennek ellenére lehet bízni az ország őserejében, a polgárokban. A tárgyalások kultúrája a legjobb ellenméreg a tekintélyuralom bármiféle formája ellen.
Guardian
A vezércikk ijesztőnek nevezi a demokrácia szemszögéből az izraeli választás eredményét. Hiszen nem elég, hogy a szélsőjobb kerekedett felül, de egyben azt is jelentheti, hogy lebontja a politikai hatalom jogi korlátait. A küzdelem tétje nagyrészt az volt, hogy Benjamin Netanjahu alkalmas-e kormányfőnek, miután korrupció miatt bíróság előtt áll.
De nagyon valószínű, hogy visszatér a hatalomba, ami sokkoló, mivel azt jelenti, hogy a rasszista szélsőjobb futott be a leendő szövetséges, a vallásos cionisták képében. Ők deportálni akarják Izraelből a „nem hűséges” palesztinokat és bekebeleznék a megszállt Nyugati Partvidéket. A régi-új miniszterelnök kreatúráiról van szó, behozta őket a politika fő áramlatába.
Washington joggal nyilvánította ki, hogy nem kíván semmilyen formában közösködni a szélsőjobb vezérével, Ben-Gvirrel. Netanjahut azonban ez nem ingatja meg, nem kétséges, Trump visszatérésére számít. Illetve arra, hogy az USA nem tesz semmi olyasmit, amivel a tervek átgondolására késztetné a Likudot.
Ugyanakkor fordulópont állhat be az izraeli demokráciában, hiszen a nyertes duó a jogállami biztosítékok ellen fenekedik. Netanjahu egyben ily módon igyekszik beszüntetni az ellene zajló eljárást. Továbbá ha törvényhozás maga alá gyűri az igazságszolgáltatást, az alkotmánysértő törvények előtt nyitja meg az utat, lehetővé válik a palesztin földek elrablása és megváltoznak a hadviselés szabályai a katonák számára. De más visszaélések is lehetségessé válnak.
Ugyanakkor Netanjahu nem nélkülözheti Ben-Gvir népszerűségét, ám az egyben meg is riasztja. Hiszen lehet, hogy nem tudja megfékezni azt az erőt, amelyet ő szabadított a világra. De ami igazán rettenetes, az az, hogy a szavazópolgárok olyan kormányt segítettek hatalomra, amely szélsőséges és tekintélyelvű pályára áll, semmibe veszi a palesztinok érdekeit és a demokratikus biztosítékokat.
Bloomberg
A kommentár azt írja a német kancellár ma kezdődő pekingi útja előtt, hogy Berlin udvarol Kínának, noha az katasztrofális módon összeállt Putyinnal. Több szövetséges, valamint egynéhány német politikus, köztük a koalícióból is többen azt szerették volna, ha Olaf Scholz lemondta volna a látogatást, ám az ehhez képest még népes gazdasági küldöttséget is visz magával. Ebben a tekintetben is követi elődjét Merkelt.
A gazdaságnak elsőbbséget adó szemlélet azonban már eddig is nagy zavarokat idézett elő, tessék csak arra gondolni, Németország mennyire függő viszonyba került az orosz gáztól. Márpedig a kínai elnök és orosz kollégája autokrata lelki társak, névleges szövetségesek, és Hszi egy nap követheti Putyin példáját, hiszen a Kreml ura elzárta a gázcsapot.
A kínai vezető totális embargót rendelt el Litvánia ellen, miután az megengedte, hogy Tajvan neve alatt fusson a tajpeji kereskedelmi képviselet a balti államban. Csak éppen a német gazdaság nehezen tud leválni, mert túlságosan is összefonódott Kínával Először is az ázsiai nagyhatalom a németek legfőbb kereskedelmi partnere, az autógyárak egyik fő kiviteli piaca.
Peking már jóval Putyin előtt fegyverként használta a nyersanyagokat és ne gondolja senki, hogy ne vetné be megint, ha Európa szót emelne Tajvan esetleges lerohanása ellen. Scholz annyit tud tenni, hogy azt ajánlja a német cégeknek: másutt is kössenek jelentős üzleteket. Ehhez képest ő Kínát keresi fel elsőként. Márpedig igazán nagy vihart a kínaiak tudnak kavarni a világ számára.
https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2022-11-02/scholz-s-china-visit-echoes-germany-s-disastrous-fling-with-putin-s-russia
EUobserver
Európában folyamatosan erősödnek a szélsőjobbos pártok, az uniós pénzek visszatartása Magyarország és Lengyelország számára éppen arra emlékeztet, hogy a demokratikus szabadságjogok veszélyben vannak az EU politika folyamatosan változó színpadán. Különösen szembeötlő, hogy milyen ellentétek vannak a nemi kisebbségek jogai ügyében a Bizottság és a lengyel kormánypárt között.
Brüsszel hiába próbál közbeavatkozni, lengyel földön nem sikerül megvédenie az LMBT-jogokat, egyre több a melegellenes gyűlölet bűntett. Az erőszak terjedése tükrözi, hogy a PiS vezetői sűrűn folyamodnak gyűlöletteli, ultranacionalista retorikához. Emellett kampányt folytatnak a nemi kisebbségekhez tartozó művészek ellen. Úgyhogy utóbbiak közül sokan már a kivándorlás gondolatával foglalkoznak. De tömeges emigrációjuk nagy veszteség volna a lengyel kultúra számára és nagy visszalépést jelentene az egész európai demokrácia szempontjából. (A szerző az Artistic Freedom Initiative nevű nemzetközi civil szervezet emberi jogokért felelős munkatársa.)
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >
12 pontban az orosz–ukrán háborúról
„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >