2025. január 8. Szerda
Ma Gyöngyvér, Szeverinusz, Szörény névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A neoliberalizmus humusz a nacionalizmusnak

A neoliberalizmus humusz a nacionalizmusnak

Természetesen nem lehet egy lapon említeni az olaszokat, illetve Putyin agresszív tekintélyelvűségét, bűnös imperializmusát. Ám az ideológiai párhuzamok feltűnőek. Mindenütt előtérbe került a nemzeti nagyság visszaszerzése, a biztonság hamis ígérete, a zárt társadalom, amely a despoták szerint megvéd az állítólagos külső fenyegetések ellen. Hogy ez így alakult, abba belejátszottak a liberálisok hibái, ideértve a gazdaságban a fatális neoliberalizmus, ami humuszt jelentett a reakció szárba szökkenéséhez. Hiszen nem tudott megfelelő választ adni a lecsúszástól rettegő középosztályok számára. Ám ahol még nincs két vállon a demokrácia, ott a tekintélyelvűség felfutását ösztönzésnek kell venni, hogy felsorakozzon a civil társadalom, amely tele van jobbnál jobb elgondolásokkal. Most már csak bátor politikusok kellenének, akik hajlandóak ezeket keresztülvinni, még ha azon az áron is, hogy kereszteznek súlyos gazdasági érdekeket és azok politikai képviselete is igyekszik megakadályozni a megújulást. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Euractiv

 

A leendő olasz kormány kulcspártjának egyik EP képviselője azt mondta: vegyes érzelmeket kelt benne Orbán Viktor. Nicola Procaccini szerint az ukrán-orosz viszály ügyében elfoglalt magyar álláspont megnehezíti, hogy a Fidesz csatlakozzon az ő frakciójukhoz. Viszont nagyon is hasonlóan ítélik meg a jogállam kérdését. A politikus úgy véli, hogy ezt a témát a baloldal forszírozza, de nem támasztotta alá érdemben, amikor a minap úgy foglalt állást, hogy Magyarország választási autokrácia. Azaz egyértelműen kilóg a politika lólába.

A 7-es paragrafus alapján zajló eljárás is csak arra jó, hogy politikai eszközökkel pálcát törjenek más országok felett. Hiszen ezeket a kormányokat a programjuk alapján választották meg, így joguk van az elképzelés végrehajtására, még akkor is, ha megközelítésük konzervatív. Ugyanakkor paradoxnak nevezte, hogy a középjobb, vagyis ők igyekeznek  megvédeni az alapszerződéseket.

Amúgy a törvényhozó jelenleg kizártnak tartja, hogy összeolvadjon Strasbourgban a két szélsőjobbos frakció, mert akkora véleménykülönbségek vannak az Európai Konzervatívok és Reformerek, illetve az Identitás és Demokrácia között.  A háború pedig csak még jobban a felszínre hozta ezeket, hiszen Giorgia Meloni pl. támogatja a szankciókat, ugyanakkor szövetségese, Salvini, akinek törvényhozói a másik csoportban ülnek az Európai Parlamentben, nyíltan ellenzi a megtorló lépéseket.

 

Euractiv

 

Az EP liberális frakciójának egyik vezéralakja nem az európai jobboldal összefogásától fél, hanem attól, hogy pl. Magyarország belülről ássa alá a közösség értékeit. Guy Verhofstadt szerint, aki volt Belgium miniszterelnöke, ez a veszély sokkal fenyegetőbb, mint az, hogy szövetkeznek az Európai Néppárthoz, illetve szélsőjobbos erők. Annál is kevésbé, mert a radikálisok az utóbbi két évben erősen visszafogták a retorikát, és a Brexit szörnyűségei, illetve a háború miatt nem mernek előhozakodni a kilépés ötletével.

Sürgette ugyanakkor, hogy teremtsék meg a költségvetési, energia- és védelmi szövetséget, mert itt a történelmi pillanat. Ám ha nem sikerül, arra rámegy az Európai Unió.

 

Frankfurter Rundschau

 

Az európai reakció legújabb választási sikereit figyelmeztetésnek kell tekinteni, mert választ kell adnia mindazok félelmeire, akik legfeljebb csak álmodnak a gazdagságról – állapítja meg a kommentár. Olaszország jobbra csúszott, a braziloknál hatalmon maradhat Bolsonaro, azaz továbbra is meghatározó maradhat a nemzeti-reakciós ideológia, ahogy arra példa Magyarország és Lengyelország. Sőt, hamarosan csatlakozhat hozzájuk Svédország is. valamint ha rosszul mennek a dolgok, Amerika is. Törökországról és Oroszországról pedig ne is beszéljünk.

Természetesen nem lehet egy lapon említeni az olaszokat, illetve Putyin agresszív tekintélyelvűségét, bűnös imperializmusát. Ám az ideológiai párhuzamok feltűnőek. Mindenütt előtérbe került a nemzeti nagyság visszaszerzése, a biztonság hamis ígérete, a zárt társadalom, amely a despoták szerint megvéd az állítólagos külső fenyegetések ellen.

Hogy ez így alakult, abba belejátszottak a liberálisok hibái, ideértve a gazdaságban a fatális neoliberalizmus, ami humuszt jelentett a reakció szárba szökkenéséhez. Hiszen nem tudott megfelelő választ adni a lecsúszástól rettegő középosztályok számára. Ám ahol még nincs két vállon a demokrácia, ott a tekintélyelvűség felfutását ösztönzésnek kell venni, hogy felsorakozzon a civil társadalom, amely tele van jobbnál jobb elgondolásokkal. Most már csak bátor politikusok kellenének, akik hajlandóak ezeket keresztülvinni, még ha azon az áron is, hogy kereszteznek súlyos gazdasági érdekeket és azok politikai képviselete is igyekszik megakadályozni a megújulást.

 

Die Presse

 

Bill Clintont plagizálja a kommentár, mert amikor az akkori elnököt 30 éve megkérdezték, miért nyert a választáson, azt válaszolta: hát, a gazdaság miatt, oktondi! Most meg a tökfejek azt nem képesek felfogni, hogy a migráció hozza fel a jobboldalt. Karl-Peter Schwarz, aki éveken át volt a lap közép- és kelet-európai szakértője, úgy látja, hogy a svéd és olasz radikálisok nem saját maguknak köszönhetik a sikert, hanem annak, hogy az európai kormányok immár 7 éve képtelenek megállítani az illegális migrációt. Vagy nem is akarják.

Megy a vita a gázválságról és a háborúról, közben pedig egyre többen jutnak be a földrészre, főként a Balkánon át. De nem elég a határokat védeni, az egész menedékpolitikát át kell alakítani, mert most úgy van, hogy aki át tud jutni az akadályokon, az onnantól kezdve maradhat, holott egyáltalán nem mindegy ki kap engedélyt.

Kanada mutatja, hogy kell ezt csinálni, mert alaposan megszűri az érkezőket. Azokat fogadja be, akik hasznosak az ország, a gazdaság számára és ezt az elvet kellene követni az öreg földrészen is, főleg, hogy egyre inkább öregszik a lakosság. Csak éppen nem elég bölcs hozzá a kontinens.

Leginkább a közel-keletiek előtt nyitja fel a sorompót, pedig nekik általában nem megfelelő a végzettségük, ráadásul a kulturális különbség is hatalmas, és egy csomóan nem is akarnak beilleszkedni. Hogy ez ne így legyen, ahhoz más országokban is olyan választási eredményre van szükség, mint amilyen a svédeknél és az olaszoknál született.

 

Le Figaro

 

Szlovénia az első kelet-európai ország, amely engedélyezi a melegházasságot, illetve, hogy a ilyen párok gyereket fogadjanak örökbe. A ljubljanai parlament 48-29 arányban, egy tartózkodás mellett hagyta jóvá a módosítást. Az előzmény az volt, hogy a szlovén Alkotmánybíróság a nyáron kimondta, hogy hátrányos megkülönböztetés jelent a homoszexuálisok szemszögéből a vonatkozó törvény, mivel az kizárólag a férfi és a nő kapcsolataként határozza meg a házasságot. Ezért a testület azonnali hatállyal felfüggesztette a szabályozást és kötelezte a törvényhozást, hogy fél éven belül rendezze a kérdést.

A térségben a legtöbb állam nem engedélyezi az egyneműek számára sem az élettársi kapcsolatot, sem azt, hogy megesküdjenek. Sőt, Magyarországon tavaly óta büntetendőnek számít a melegség propagálása kiskorúak számára.

 

 

 

2022. október 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Trump és Grönland

Hszi kínai elnök láthatólag az erő pozíciójából kíván tárgyalni amerikai kollégájával. Ennek ellenlépéseként valamit a következő >

Tovább

Guardian: Nem lesz könnyű Rogánt levetetni a listáról

Amerika 3 év után hozta meg a döntést Rogán ellen, akit gyakran propaganda miniszterként emlegetnek és >

Tovább

A Balkán mint orosz propagandalaboratórium

A magyar demokrácia leépítése minta az olyan, tanulékony diákok számára, mint a szerb elnök, Fico, vagy >

Tovább

Orbán populista agytrösztje szítja a kultúrháborút Skóciában

„Úgy tűnik, hogy a felsőfokú oktatási intézményekbe való befektetés egy szélesebb stratégia része, amelynek célja, hogy >

Tovább

Egy szélsőjobboldali kancellár? Ausztria példája Németországot is meg kell riasztania

A Süddeutsche Zeitung új bécsi tudósítója úgy látja, hogy nyugodtan félre lehet verni a vészharangokat Németországban >

Tovább

Ukrajna nagy dilemmája: Zelenszkij a békediktátumtól tart

Az amerikai elnök már most nyomást fejt ki Kijevre, ám a lakosság és a hadsereg egy >

Tovább

Orosz rulett a köztársasággal

A Der Standard főszerkesztője azt gondolja, hogy amit most csinál az Osztrák Néppárt, az orosz rulett >

Tovább

Nehammer után itt az özönvíz

Ezt állapítja meg a Die Presse vezércikke, miután több hónap után összeomlottak a hármas koalíció reményei, >

Tovább

A mumpizmus fenyegetése

Trump és mecénása, Musk azon van, hogy lerombolja a nyugati demokráciákat, ezért mindennél fontosabb, hogy Németország >

Tovább

Fico a gázvitával terel

Fico csupán elterelésre használja az Ukrajnával kirobbant gázvitát, mivel odahaza nagy bajba került – fejti ki >

Tovább

Lengyelország az EU élén: Donald Tusk stabilabbá és hitelesebbé teheti Európát?

A magyar elnökség viharos hat hónapja után Lengyelország vette át az uniós váltóbotot, ám kérdés, hogy >

Tovább

Szégyenletes, hogy a Nyugat még mindig támaszkodik az orosz gázra

Az erősen konzervatív újság a Daily Telegraph véleménye ez. Ily módon ugyanis az a helyzet, hogy >

Tovább