Ma Zelma, Rajmund, Emerencia, Emese névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Egy szélsőjobboldali kancellár? Ausztria példája Németországot is meg kell riasztania
A Süddeutsche Zeitung új bécsi tudósítója úgy látja, hogy nyugodtan félre lehet verni a vészharangokat Németországban is, miután immár egyáltalán nem kizárt, hogy Ausztriában a szélsőjobb vezére lép elő kancellárrá. Verena Mayer úgy gondolja, bármekkora is a különbség a két ország nagysága között, az osztrákok ezúttal is nyugodtan szolgálhatnak modellként a németek számára. Az új forgatókönyv a jelek szerint az Nyugat-Európában, hogy nem alakulhatnak kormányok a szélsőjobb részvétele nélkül, sőt egyes esetekben ezek az erők adják a miniszterelnököt. Az osztrák fejlemények azt mutatják: mit küzdenek a közép pártjai, hogy saját táborukon túllépve kössenek szövetséget. Egyre valószínűbb, hogy Bécsben olyasvalaki kerül a kormányrúdhoz, aki szívesen lenne a „nép kancellárja”, aki meg akarja védeni a nemzetet az elittől, ezt már a nácik is hangoztatták. Kickl még inkább jobbra tolta az amúgy is jobboldali-populista FPÖ-t. Az a Néppárt kezd most egyeztetéseket a Szabadságpárttal, amely nem sokkal ezelőtt még a demokrácia elleni veszélynek minősítette újdonsült tárgyalópartnerét. Az derül ki kristálytisztán, hogy szétesnek az egykori néppártok, illetve hogy milyen gyorsan lép hatalomra a jobboldali-populista, valamint szélsőjobbos oldal. A mintát néhány hónapon belül akár Németország is követheti. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Der Standard
Paul Lendvai arra figyelmeztet, hogy Ausztria hullámvasúton halad a 3. köztársaság felé, mert ha tényleg Kickl alakít kormányt, az teljes fordulatot jelent az országban. A 2. világháború után alakult 2. köztársaság a jelek szerint lépésről lépésre búcsút mond mindennek, amit a két világháború között fennállt 1. köztársaság dicstelen végéből tanult.
Vagyis hogy kompromisszumkészségre és nem megosztásra van szükség, ellenfelekként és nem ellenségként kell küzdeni a politikában, és az osztályharc helyett a szociális partnerséget kell szorgalmazni. Nyilvánvaló, hogy a néppártiak, a szociáldemokraták és a liberálisok a csaknem 100 napi egyeztetés során nem voltak képesek, vagy hajlandóak felmérni, mennyire súlyos a helyzet.
Pedig kellő türelemmel és felelősségtudattal megtalálhatták volna a megoldást. Ám mivel most 180 fokos fordulat következett be, a Nehammer miniszterelnök által megtestesített Kickl-ellenes vonal csalásnak és ámításnak tűnik a választók szemében. A NEOS főnökasszonya felelőtlenül átlépett másik két partnerén és elindította a lavinát.
Ám szó sincs arról, hogy itt valami feltartóztathatatlan erő lépett volna működésbe. A hatalom egyszerűen Kickl ölébe hullott, a politika tekintélye gödörben, mert az elit csődöt mondott. Ausztria – ha a Szabadságpárt vezetésével alakul kormány – az EU-n belül az Orbán- és Fico-féle rombolók közé fog tartozni.
De már ugrásra készen állnak a kengyeltartók, a talpnyalók, a jellemtelen és agyatlan cinkosok, hogy készségesen segítsenek lebontani a liberális demokrácia gyűlölt rendszerét.
EUobserver
Az elemző, Gabiela Greilinger, aki doktorandusz az amerikai Georgia Egyetemén, úgy véli, hogy ha Ausztriában szélsőjobbos kormány jön létre, akkor a történelem nem ismétli önmagát, hanem rímel. A hármas koalíció terve kezdettől fogva feladta a leckét az érintetteknek, mivel annyira eltérő volt ezeknek a pártoknak a pozíciója. Csak az egyesítette őket, hogy Kickl ne lehessen kancellár, ez azonban túl kevésnek bizonyult közös nevezőként.
A végén a próbálkozás nem is a migráción bukott el, ami még kézenfekvő lett volna, hanem azon, miként oldják meg a gazdasági válságot, amit az éveken át tartó túlköltekezés, valamint az orosz agresszió utáni energiaválság idézett elő.
Megint az van, mint a 2000-es évek elején, amikor a Néppárt faképnél hagyta a szociáldemokratákat és inkább a Szabadságpárttal állt össze. Illetve annyi különbség mégiscsak látszik hogy a szélsőjobb mára szalonképessé vált és most először a koalíció vezető erejét adná. Ez pedig lehetővé teszi, hogy olyan politikát valósítson meg, amelyet Orbán Viktor ihlet.
A megfigyelőkben pedig az az érzés alakul ki, hogy hasztalan volt minden kísérlet a szélsőjobbos kormány megalakulásának megakadályozására, így most jogos a bizalmatlanság a tömegek részéről az elit hozzáértésével szemben. Viszont a szélsőjobb még inkább megerősödött. Úgy jelenhet meg, mint az ország egyetlen stabil politikai tényezője. A közép pártjai pedig megint csak kikövezték az utat a szélsőjobb hatalomátvételéhez.
FT
Jön fel a szélsőjobb, állapítja meg Henry Foy, miután Ausztriában a szélsőséges Szabadságpárt a jelek szerint a hatalom felé tart. A több hónapig tartó hármas egyeztetés összeomlása után a Néppárt jelezte, hogy kész tárgyalni az FPÖ-vel. Az elemző szerint ha össze tudnak hozni valamiféle megállapodást, az újabb jelentős siker lenne Európában a szélsőjobb számára és megkérdőjelezi a politikai közép eddigi álláspontját az ügyben, össze lehet-e fogni a spektrum jobb szélén álló erőkkel.
Ha Kickl-t nevezik ki kormányfőnek, akkor az azt jelenti, hogy az EU egyik leghajthatatlanabb politikusa kerül az egyik tagállam élére. Róla tudni kell, hogy erősen oroszbarát, a járvány alatt összeesküvés elméleteket hirdetett és gusztustalan módon flörtölt Ausztria náci múltjával.
Az ÖVP új vezetője úgy érezhette, hogy nincs más választása. A Neue Kronen Zeitung legújabb felmérése azt állapította meg, hogy ha idő előtti választásokat írnának ki, a Szabadságpárt akár 37%-ot szerezhetne, míg a kereszténydemokraták visszaesnének 21%-ra.
FT
Gideon Rachman azt érzékeli, hogy Putyin és Trump miatt veszélybe kerül az európai biztonság, ezért a kontinens védelme szempontjából alapvető, hogy Németország újra felfegyverkezzen. A lap külpolitikai fő elemzője egyrészt növekvő fenyegetésre figyelmeztet Oroszország részéről, másrészről azt tapasztalja, hogy a megválasztotta amerikai elnök mind inkább hátat fordít Európának.
Ezért az EU-nak sürgősen reagálnia kell erre a riasztó kettős geopolitikai fejleményre, aminek az a megoldása, hogy Berlin váltsa valóra Scholz kancellár ígéretét és drámai módon növelje katonai kiadásait. Az USA ugyanis Ázsiára kívánja összpontosítani erejét, így európai szakértők attól félnek, hogy ily módon Putyin felbátorodik.
Azt is nyugodtan lehet figyelmeztetésnek venni, hogy az elnöknek teljesen mindegy, hány embert veszít a háborúban. A földrésznek ugyanakkor nincs elegendő csapata és felszerelése, hogy vállaljon egy olyasfajta állóháborút, mint amilyen most zajlik Ukrajnában. NATO-tervezők úgy gondolják, nagyjából egyharmaddal kellene megerősíteni a szövetséget, hogy hatékonyan el lehessen riasztani a Kremlt.
Minél közelebb megyünk az orosz határhoz, annál inkább azt tapasztaljuk, hogy az országok komolyan veszik az orosz veszélyt. A lengyelek az idén már GDP 4,7%-ából fejlesztik hadseregüket. A franciák és németek tavaly alig-alig vitték át a 2%-os szintet. Ám a német költségvetés helyzete lehetővé teszi, hogy sokkal többet fordítsanak védelemre. Jelentős az ipari és tervezési kapacitás is.
Franciaország és Lengyelország persze prüszkölni fog, amiért Berlin kiépíti haderejét, de a saját biztonságuk érdekében meg kell békülniük ezzel.
Neue Zürcher Zeitung
Az orosz hadigazdaság megbillen az idén, számolni kell azzal, hogy megreked – írja Benjamin Triebe, a gazdasági szerkesztő. A fegyverkezés megfosztja a forrásoktól a civil ágazatokat, mindennek folyamatosan megy fel az ára. A jegybank ugyan próbálta megállítani, de a politika visszafüttyentette.
Az irányadó kamat 21%, miközben az infláció 9%, aminek megvan a maga oka: a drágulás alighanem magasabb annál, mint amit a hivatalos adatokban beismernek. A lakosság azonban egyre nehezebben tart lépést a drágulással. Sok cég azt szeretné, hogy a Nemzeti Bank behúzná az árféket, mert jó néhány vállalat erősen eladósodott.
Egyre fogy a munkaerő és a szabad tőke, amit csak súlyosbítanak a nyugati szankciók. Ez azonban nem állította le a gazdaságot, hanem túlfűtötte. A hadiüzemek nyakló nélkül fektetnek be, és nagy béreket fizetnek, hogy betöltsék az üres munkahelyeket. A civil ágazatok sem maradhattak le a jövedelmekben, hacsak nem akarják elveszteni az alkalmazottakat.
Közben azonban egyre kevesebb a munkáskéz, mivel sokan bevonultak, illetve tanácsosabbnak látták külföldre elhúzni a csíkot. Ugyanakkor megdrágult az import, a rubel pedig jócskán veszített az értékéből. Ha nem változnak az alapvető feltételek, marad a magas árszínvonal.
Orosz elemzők ez évre a tavalyi 4% helyett már csupán 1,5%-ot vetítenek előre. Köhög a gazdaság motorja, a hadiipar beleütközik a korlátokba. Stagfláció fenyeget és a túlkínálat miatt az olajár tartósan 80 dollár alatt marad a világpiacon. Ám anyagi okok ezzel együtt nem kényszerítik a Kremlt a háború befejezésére. Ahhoz nem elég nagy a költségvetés hiánya, viszont jelentősek a pénzügyi tartalékok.
Ukrajna legnagyobb sajnálatára, az orosz állam ez évben alighanem jobb állapotban lesz, mint a gazdaság.
Bloomberg
Hogy Meloni ennyire szoros viszonyt ápol Muskkal és Trumppal, abból az összes érintett profitál, ám egyúttal nagy-nagy kockázatot is jelent, ha ő lesz Washington számára az összekötő Európában – emeli ki Donato Paolo Mancini, miután az olasz kormányfő ötórás villámlátogatást tett Mar-a-Lagóban.
Mivel a földrészről igen sok vezető vágyik rá, hogy magára vonja a leendő elnök figyelmét, az olasz politikus győzelmet aratott. A tényleges súlyánál nagyobb szerepet tölthet be, de meg is égetheti az ujját, ha nem tud megfelelően egyensúlyozni. Márpedig mindkét partnere hajlik a szeszélyességre, főleg Musk. Azt látni, hogy sorra beszél telefonon a világ legkülönfélébb vezetőivel, vagy amint éppen kezet ráz Orbánnal, amikor az meglepetésszerűen felkereste birtokán az Egyesült Államok következő elnökét.
A milliárdos jelenleg igencsak szélsőséges nézeteket pártol Európában. Ez pedig gondot jelenthet Meloninak, aki pl. Ukrajna vagy a vámok ügyében teljesen más véleményen van, mint Trump. Az EU-ban azonban az olasz politikusra és nem Orbánra tekintenek úgy, mint aki jól be van kötve az új washingtoni kormányzathoz.
Ily módon előnybe kerül más európai államférfiakhoz képest. Idáig ügyelt arra, hogy megjelenjen-e olyan populisták társaságában, mint Orbán vagy az argentin elnök, akik egyébiránt Trump kedvencei. De próbálja megtalálni a módját, hogy ő legyen az, aki a következő négy évben az USA első emberének fülébe súg majd.
Wall Street Journal
A konzervatív lap vezércikke igyekszik Trump lelkére hatni, gondolja meg kétszer, ad-e amnesztiát a négy évvel ezelőtti lázadás részvevőinek. Az elnök azon nem tud változtatni, hogy a híveiből álló csőcselék megrohamozta a törvényhozást. Az eleve lehetetlen próbálkozás célja az volt, hogy érvénytelenítse a választás eredményét.
A politikus megteheti, hogy a Fehér Házból mentesíti az érintetteket a következmények elől. Nemrégiben kijelentette: a nagy többségnek nem kellene börtönben lennie. A kegyelem ilyen bűncselekmények mellett azonban ellentmondana annak, hogy Trump tiszteletben tartja a törvényt és a rendet. Rettenetes volna, mert az üzenné, hogy miként vélekedik az érdekében alkalmazott politikai erőszakról.
Annak idején egyértelműen vesztett és tanácsadói többször is közölték vele: nincs bizonyíték jelentős választási csalásra. Ám ő ragaszkodott ahhoz, hogy ellopták tőle a győzelmet. Ezért küldte támogatóit a Capitolium ellen. Összesen kb. 1600 per indult, közülük november végéig 1028 zárult le. 645-en börtönbe kerültek, 143-an házi őrizetben vannak.
Még ha az elnök csupán azokat engedi ki, akik nem erőszakos bűntettet követtek el azon a bizonyos január 6-án, akkor is érdemes volna előbb tanulmányoznia a részleteket, nehogy melléfogjon. Annál is inkább, mert az egyik főbíró, akit még Reagan nevezett ki, azt mondta, hogy minden lázadó azért került az igazságszolgáltatás elé, mivel megszegte a törvényt. Csak ezért és nem másért.
The Times
Akár tetszik, akár nem, az Egyesült Államok ma erősebb, mint valaha, és Nagy-Britannia minden eddiginél jobban függ az USA-tól, ami egészségtelen és egyre kevésbé biztonságos. Így értékeli Lord William Hague, egykori külügyminiszter, aki volt a toryk vezére is. Úgy gondolja, hogy ez az év meg fogja mutatni: ha a világon támadás éri valamelyik demokráciát, akkor Washington azonnal közbelép és segítséget nyújt.
Azaz hiába mondja azt a kínai államfő, hogy a Kelet jön fel, a Nyugat pedig hanyatlik, ez egyáltalán nem áll Amerikára. Ennek oka, hogy az ország összegyűjti a legkitűnőbb elméket a világ minden tájáról. Kína pont ezért soha nem tudja leelőzni nagy vetélytársát, mivel nagy a lakossága, de nem sok migráns vágyik arra, hogy a Középső Birodalomba váltsa valóra álmait.
Sokatmondó, hogy Musk azt akarja: a bevándorlási korlátozások ne vonatkozzanak a legmagasabban képzettekre.
Az amerikai elnök minden eddiginél jobb ütőkártyákat tart a kezében. Az Egyesült Államok nélkül nem lehetséges az ukrán túlélés. De ugyanez igaz Tajvanra is. Európa kénytelen volna meghajolni Putyin kívánságai előtt. Ezért akar a földrész annyira Trump kedvére tenni, vagyis több amerikai árut venni, többet költeni a védelemre, becsukni szemét a vámtervek láttán. Még a fülét is befogja, amikor a politikus kellemetlen megjegyzéseket tesz a kontinensre. Ám ez a függő viszony nem jó és fokozatosan balesetveszélyessé válik.
Guardian
A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy Musk terjeszti a gyűlöletet és a demokráciát fenyegeti, amikor azzal vádolta meg a brit kormányfőt, hogy az szerepet játszik a gyerekek szexuális kihasználásában. Starmer jól tette, hogy visszaverte a világ leggazdagabb emberének támadását, bár óvakodott a személyes visszavágástól, hiszen az új amerikai kormányzat egyik leendő tagjáról van szó.
Azt azonban pontosan látja, hogy a másik oldal összehangolt dezinformációs kampányt folytat, a megosztáson és a bizalom megingatásán dolgozik. Ahogy a filozófus, Lee McIntyre megfogalmazta: az igazság nem meghal, hanem megölik.
A cél az, hogy olyan csoportok jöjjenek létre a társadalomban, amelyek fenntartás nélkül elfogadják az autoriter vezetők szavát. A vélemények ilyenformán már nem a tényeken, hanem az identitáson alapulnak. A félretájékoztatás hatásos politikai fegyverré válik, a szavazópolgárok bizalmatlanul tekintenek mindazokra, akik nem ülnek fel az álhíreknek.
Musk arra használja az X-et, hogy a milliókon kívül befolyásolja a sajtót, a törvényhozókat és a pártokat. Sikerét ennek kell tulajdonítani. De Nagy-Britanniában a trumpi méreg még tette tönkre a kutakat. Macron jegyezte meg: ki gondolta volna, hogy a világ egyik legnagyobb közösségi portáljának tulajdonosa egy új nemzetközi reakciós mozgalmat támogat és választásokba avatkozik bele.
Azon van, hogy a plutokrata hatalomhoz hűséges szélsőjobbosokat segítsen hatalomra, ezért támad liberálisokat, feministákat, migránsokat és muszlimokat. A paradox csak az, hogy amikor elveti az egyenlőséget követelő kampányokat, mondván, hogy azokat a sértettség vezérli, ő és a hasonszőrűek ugyanazt a taktikát alkalmazzák, amit annyira megvetnek.
Következő cikk: Orbán populista agytrösztje szítja a kultúrháborút Skóciában
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Magyarország feladta a Moszkva elleni szankciókkal szembeni ellenkezését
Ezzel lehetővé tette, hogy a nagykövetek megegyezzenek a szankciók újabb fél évvel való meghosszabbításáról – írta >
Ki lesz a súgó?
Brüsszelben jóformán senki sem gondolja komolyan, hogy Orbán Viktor lehetne az, aki az EU nevében súg >
A balkáni nacionalisták hátszélben reménykednek
A balkáni nacionalisták, ideértve Orbán Viktort, abban bíznak, hogy Trump hátszelet jelent számukra. Szívesen ott lettek >
Magyarország gazdasága szinte megbénult
A vállalatok elbizonytalanodtak, a befektetők elriadtak, az uniós támogatásokat befagyasztották. A gazdaság mély válságban van, és >
Amerika többé nem liberális birodalom
Ivan Krasztev csatlakozik azokhoz, akik szerint új korszak kezdődik Trump hatalomra lépésével. Úgy ítéli meg, hogy >
Trump a sovinizmus új korszakának kezdetét jelenti
Sokat segíthet, de sokat rombolhat is, az EU pedig kemény próbatétel elé néz – fejti ki >
Schilling Árpád rendezőt Orbán az „állam ellenségének” nyilvánította, mert demonstrálni mert
Schilling Árpád feladta, hogy bírálja Orbán Viktort, mert ugyan egyetlen pontban sem ért vele egyet, ám >
Az ellenzék dilemmája: hazafiak legyenek vagy hazaárulók?
A régi ellenzéki pártok nem csak a bőséges anyagi juttatások miatt tervezik megszegni az „egy az >
Csávában a szerb elnök
Benne van a csávában a szerb elnök, mert az USA legújabb oroszellenes szankciói miatt vége Belgrád >
Nehéz hinni a tartós békében, amíg az izraeli kormányfő hatalmon van
Sok jót nem tud mondani a fegyverszüneti megállapodásról Simon Tisdall. A Guardian külpolitikai szakírója szerint Trump >
Képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót?
Az Economist kommentátora azon filozofál, vajon képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót, vagyis a megválasztott elnök miatt >
Mi az a Kanada?
A világ tetején hülyék ülnek. Ehhez kell hozzászokni. Persze nem ilyen egyszerű, bővebben a világ állapotáról >