Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Végfázisba ért a küzdelem a Magyarország által kért uniós milliárdok ügyében
Ha visszatartják a pénz egy részét, az riasztólövés volna a nemzetközi befektetőknek, akik egyébként is javában vonják ki a tőkét a magyar gazdaságból. A kormány mindenesetre hosszas ellenkezés után azt ígérgeti, hogy megreformálja az igazságszolgáltatást és az EU-pályázatok odaítélésének módját. Ám egyelőre bizonytalan, hogy ily módon hozzájuthat az összes, áhított támogatáshoz. A következő hetek adnak választ arra, hogy az Orbán-kabinet számára mégiscsak megnyílik-e a koronaalap, illetve hogy megússza-e a Fidesz a blamát, mármint hogy az első tagállam lesz, amelytől a brüsszeli pénzek megcsapolása miatt a jogállami mechanizmus alapján megtagadják a szubvenciók folyósítását. Ezen múlik a gazdaság sorsa, miután az infláció az idén 12 % körül alakul, a forint pedig példátlan mélyrepülésbe váltott át a régión belül. Ha az Unió nem nyújt segédkezet, szinte 100 %, hogy súlyos visszaesés jön. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Presse
A Bizottság szerint Magyarországon a súlyos, rendszerszintű korrupció jellemzi a közbeszerzések elbírálását, abból barátok, hívek profitálnak, de legfőbbképpen Orbán veje. Még az is benne van a pakliban, hogy Budapest egyetlen centet sem lát a hosszú távú költségvetésben előirányzott 21,7 milliárd euróból. Bár ez nem valószínű.
Hogy a magyar fél milyen változtatásokat helyezett kilátásba a Brüsszelnek küldött válaszban a fenyegető baj elhárítására, az titkos, bár azért egy-két részlet kiszivárgott. Az EU-nak szeptember 22-ig van ideje, hogy előkészítse indítványát az Európa Tanács számára. Utána a pénzügyminiszterek egy, maximum két hónap alatt határoznak. Vagyis egyre hangosabban ketyeg az óra.
De függőben van a koronaalap is, a maga 5,8 milliárdos szeletével. A két eljárás párhuzamosan zajlik, ám mindkettő esetében a meggyengült jogállam és az orbáni rendszerben grasszáló korrupció képezi a fő akadályt. Az idő azért sürget, mert Magyarország visszavonhatatlanul elveszti e pénzek java részét, ha az év végéig nem kap zöld jelzést von der Leyenéktól.
Wall Street Journal
Az amerikai jobboldal szemében a populista Orbán Viktor éppen az a vezető, akinek a szerepét szerintük Trumpnak kellett volna betöltenie – írja William Galston, a konzervatív lap rendszeres szemleírója, a Brookings Intézet egyik főmunkatársa. Hogy a magyar politikus csillaga ilyen mértékben emelkedett az USA új jobboldalán, az azt jelzi, hogy megingott az, amit egykor Reagan képviselt az ilyen erők számára. A híveket most már nem gazdasági remények, hanem a kulturális félelmek vezérlik.
Úgy látják, hogy a nyugati civilizációt belülről támadja a liberalizmus, ami ámokfutásba kezdett. A vád az, hogy a szabadelvűség mindent megenged, csupán a jobboldali társadalom felfogást nem, sőt utóbbit mind többször érik jogi és kulturális atrocitások. És mivel itt létveszélyről van szó, minden eszköz megengedett az elhárítására.
Orbán is a kulturális aggályokra összpontosít, ezzel azonban foglalkozniuk kell az ellenfeleinek, mivel a lényeg a liberalizmus jelentése. Itt egyrészt egy politikai filozófiáról van szó, központjában azzal az aggállyal, hogy a túlzott hatalom zsarnokságba fordulhat és elnyomja a szabadságot. Ennek megakadályozására fel kell osztani a hatalmat. A szabadságot ezen kívül a polgári jogok szavatolják. A független igazságszolgáltatás a jogállamot védi és korlátozza, hogy egy kormány mit tehet meg és mit nem.
Másrészt az utóbbi évtizedekben a liberalizmusnak lett egy kulturális dimenziója is, ami kétségbe von hagyományos felfogást, a többi közt a faj, az etnikum, a gender, a szexuális hovatartozás és a vallás kapcsán. Ez zavarja leginkább a magyar vezetőt és az új amerikai jobboldalt. Ők a bevándorlásban nem gazdasági lehetőséget látnak, hanem kulturális fenyegetést. Úgy ítélik meg továbbá, hogy ha visszaveszik a fő áramlatba azokat, akiket előzőleg kizártak onnan, akkor ezáltal gyengül a nyugati civilizáció.
Csakhogy a mai USÁ-ban a melegség még a republikánusok többsége számára is elfogadottá vált, ezért a konzervatívok a transzgender témára nyergeltek át. Most arról állítják, hogy az alapjaiban veszélyezteti a nyugati kultúrát.
Közismert, hogy Orbán meghirdette az illiberális demokráciát. Ha ez csupán azt jelentené, hogy az általa szorgalmazott világban az emberek elvetik az egyneműek házasságát és a bevándorlók befogadását, az nem sértené a politikai liberalizmust. Csakhogy egyúttal meggyengítette az alapvető intézményeket, így a szabad sajtót és a független bíróságokat. Ezen nem lehet simán túllépni, hát még eltűrni.
A konzervatívok tévednek, amikor megkérdőjelezik a jogállamot, beleértve, hogy a választások után a nép döntésének megfelelően időnként békésen át kell adni az irányítást. A kulturális liberálisok viszont túllőnek a célon, amikor elmossák a különbséget meggyőződésük és a liberális politika kívánalmai között. Az igazi szabadelvű embereknek meg kell óvniuk a létfontosságú politikai intézményeket, miközben fenntartják a lehetőséget az eltérő kulturális vélemények és azok gyakorlása számára.
Guardian
Erősödő ellenszélre számítanak Lengyelországban a transzgender közösség tagjai, mivel a jövő évi választások közeledtével mind gyakoribbá válnak az ellenük irányuló kirohanások, bár a jelek szerint a PiS még nem döntötte el, hogy ez lesz-e a főcsapás iránya a kampányban. Ám mivel a melegellenesség alábbhagy, a jobboldal egyre inkább az LMBT-ideológia ellen fordul. Ezért nagyon is elképzelhető, hogy a transzfóbia kerül az új politikai stratégia középpontjába.
Az egyik jogvédő szervezet munkatársa azt mondja, ez a réteg kevésbé elfogadott, ez viszont azt jelenti, hogy kedvezőbb célpontot nyújt az ellenoldal számára. És az utóbbi két évben egyre több az erőszak, gyakoribb a gyűlöletbeszéd.
A jobboldal az egész világon nyomul a transzneműek jogai ellen. Magyarországon Orbán Viktor hadjáratot folytat a „gender ideológia” ellen. A kormány törvényen kívül helyezte, hogy a nemváltoztatást feltüntessék a személyi okmányokban.
Aktivisták azt mesélik, hogy amióta a Jog és Igazságosság hatalomra került Varsóban, már nem kérnek állami támogatást, mert jó esetben semmi értelme, rossz eseten pont ellentétes hatást vált ki. Inkább azon vannak, hogy ráirányítsák a közfigyelmet a jelenségre és megértést harcoljanak ki a társadalom részéről.
Idáig egyébként csak Kaczynski rohant ki e nemi kisebbség ellen, de a hatalombarát sajtó nem szállt be a hadjáratba. Vagyis még nem dőlt el, hogy erre épül-e a választási propaganda.
Euronews
A magyar kormány, illetve az ellenzék és a civil szféra továbbra is teljesen ellentétesen ítéli meg, miként hat a háború Magyarországra, illetve hogy a konfliktus mennyire segítette elő a Fidesz választási sikerét. A Miniszterelnök Hivatal azt közölte a televízió kérdésére, hogy a világ a gazdasági válság szélén áll. Ezért Magyarországnak ki kell maradnia a viszályból, meg kell védenie a családok biztonságát. Ehhez pedig a kormánynak mozgástérre és arra van szüksége, hogy bármikor azonnal cselekedni tudjon.
Donáth Anna ezzel szemben emlékeztet arra, hogy a magyar vezetés az EU-n belül egyedüliként próbál Putyin kedvében járni. Csak az érdekli, hogy kapjon olcsó orosz gázt. A tévé hozzáteszi, hogy a hivatalos politika semlegességet hirdet Ukrajna kapcsán, de szakértők oroszbarátnak minősítik a hozzáállást.
Dojcsák Dalma, a TASZ stratégiai elemzője kiemeli, hogy a fegyveres összecsapások kapóra jöttek Orbánnak, így úgy léphetett fel, mint aki megvédi a nemzetet a fenyegető bajtól. És ez sokat számított az urnáknál. Majd utána ugyanerre hivatkozva bevezette a rendeleti kormányzást. Vagyis minden parlamenti jóváhagyás nélkül dönthet. Ily módon azonban a saját céljait igyekszik elérni és nem az foglalkoztatja, hogy megvédje az embereket.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mit kockáztat Meloni Európa szolgálatában
A Die Welt főkommentátora arra buzdítja az európai szövetségeseket, hogy támogassák az olasz kormányfőt, amikor az >
Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán
Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >
A liberális nemzetközi rend után
Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >
A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni
Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >
Európa jelenleg a szabadság szigete
Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >
A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását
Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >
A meggyőzhetetlenek
Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >