Ma István névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Putyin aljas játéka
Az orosz államfő arra épít, hogy a Nyugat belefárad a háborúba. Újabb követelésekkel áll elő, miközben köztudott róla, hogy egy lépéssel mindig az ellenfelei előtt jár. Ám – mutat rá a legnagyobb német lap elemzése – ez nem az a pillanat, amikor szabad tárgyalni vele. A politikus gondolatban mindig a lehetőségek határait feszegeti, kész még jobban elmélyíteni a válságot, bármikor képes valami arcátlanságra… Egyetlen politikus: Orbán Viktor szétveri az EU egységét, amikor szembeszáll az olajbojkottal. Pedig éppen az összefogás a lényeg a Kreml urával szemben. A legkisebb engedmény azt jelenti számára, hogy közelebb jut céljához: a NATO-bővítés előtti európai rend visszaállításához. Döbbenetes, hogy főleg Párizs és Berlin még mindig nem képes úgy tekinteni Oroszországra, mint amely létveszélyt jelent a saját stabilitásuk szempontjából. Pedig a háború végig fog futni a Fekete-tenger partján, mélyen, egészen be Moldáviába. Most dől el, hogy kinek az akarata érvényesül, ezért nem szabad bagatellizálni a veszélyt. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Reuters
Ma délelőtt még egyszer nekifutnak az uniós nagykövetek, hogy a csővezetékes szállításokat kivegyék a tervezett olajbojkott hatálya alól és így az állam- és kormányfők rábólinthassanak a javaslatra. Ám egy európai diplomata szerint túl sok kérdés tisztázatlan, ezért nem valószínű, hogy időben létrejön az egyezség. A megállapodást Magyarország gátolja – gazdasági okokra hivatkozva – de Szlovákia és Csehország is hasonló fenntartásokat hangoztat, mivel nem tudja egykönnyen máshonnan pótolni a kieső mennyiséget.
Egészen pontosan immár csupán egyetlen nagy akadály van magyar részről: a finanszírozás, mert az Orbán-kabinet növelni kívánja a Horvátországból induló csővezeték kapacitását, azon kívül át akarja állítani a dunai feldolgozót a Brent olajra. Kérdés ugyanakkor, hogy miként lehet szavatolni a tisztességes versenyt, mivel a szankció nyomán magasabb árakkal kell számolniuk azoknak a tagoknak, amelyek idáig tankereken jutottak hozzá az orosz kőolajhoz.
Bloomberg
Továbbra is holtponton van a vita az orosz olaj bojkottjáról, viszont kikerült a mai csúcstalálkozó záródokumentumából, hogy orosz állampolgárok nem vásárolhatnának ingatlanokat Európában. A nagykövetek a tegnapi egyeztetésen sem jutottak előbbre az új szankciós csomag ügyében, de az előkészítő tárgyalások ma reggel folytatódnak.
Bennfentes források szerint az Orbán-kormány változatlanul visszautasítja a kompromisszumot, pedig továbbra is kapná az orosz energiahordozót. Ebből az következik, hogy a téma fókuszpontba kerül az állam- és kormányfők csúcskonferenciáján. Úgy tudni, a héten még összejöhet az egyezmény.
Elvileg érvényes a Bizottság javaslata, hogy a tilalmat csak a tengeren szállított olajra mondanák ki, a vezetéken át továbbított szénhidrogénre nem, azaz Magyarország mentesülne alóla. Ha nem sikerül dűlőre jutni, az nagy csapás volna az oroszellenes egységfrontra nézve.
Le Figaro
Magyarország kihívóan viselkedik az olajembargó ügyében, kemény pénzügyi biztosítékokat követel magának, továbbá megállapodást Horvátországgal, hogy ne kerüljön veszélybe az olajellátás, ha leválik az orosz energiahordozóról. Az EU 2024-ig adna haladékot Budapestnek az átállásra, csakhogy a magyar fél – mondja egy uniós diplomata – már nem bízik Brüsszelben.
Merthogy tavaly júliusban már eljutottak a megállapodásig a koronaalap ügyében, ám a Bizottság visszalépett, mivel a magyar fél meghozta a meleg törvényt. Von der Leyen lemondta budapesti útját és azóta befagyott a jó 7 milliárd eurós támogatás kérdése. Ezt az Orbán-kormány árulásnak tekinti. Egy másik illetékes azt hangsúlyozza, hogy addig nem lehet folyósítani a pénzt, amíg nem egyértelmű, hogy hová fog kerülni. A jogállami eljárás beépítésekor küldött brüsszeli levél valóságot vádbeszédként hangzik Magyarország ellen. Annak a jövő hónap van ideje, hogy válaszoljon.
Yahoo/Reuters
A német gazdasági miniszter úgy ítéli meg, hogy tartani kell attól: széttöredezik az egység a tervbe vett olajembargó miatt. Habeck rámutatott: az orosz invázió után kiderült, milyen hatása van annak, ha Európa összefog, ám csak remélni lehet, hogy ez a hozzáállás érvényesül a kétnapos brüsszeli csúcsértekezleten is. De már látni, hogy kezd szétesni az egységfront. A politikus felszólította saját kormányát, hogy ne foglalkozzon a hármas koalíció belső ellentéteivel és Brüsszelben ne tartózkodjon a szavazáskor. Hasonló megközelítésre buzdította a többi államot is. Azzal érvelt, hogy az EU csak akkor tud érvényt szerezni hihetetlen gazdasági erejének, ha egységes marad.
Le Figaro
A francia konzervatív lap úgy látja, hogy próbára teszi Európa egységét az elhúzódó háború, az olajembargó ötlete pedig felszínre hozza a tagok megosztottságát. A kérdés azzal fenyeget, hogy megmérgezi a mai és holnapi legfelső szintű tanácskozás légkörét is. Ha a vezetéken át továbbított olajra nem vonatkozzon a szankció, az nagyon fontos Magyarországnak, amelynek ily módon csak később kellene csatlakoznia a bojkotthoz.
Ha egyáltalán nem jön létre megállapodás, az aláhúzná, hogy az EU képtelen kompromisszumot találni, miközben véres háború rázza meg a földrészt. Egyesek szerint ha a vezetékes olaj kikerül a tervezetből, az engedmény volna Orbán Viktornak. Közben azonban Ukrajna már többször is kilátásba helyezte, hogy lezárja a Barátság-vezetéket Magyarország felé. A lengyelek és a baltiak kemény fellépést követelnek Moszkvával szemben, nem beszélve az Európai Parlamentről.
Reuters
Olaszország és Magyarország tűzszünetet sürget Ukrajnában, ily módon mélyül az árok a tagállamok között. A két kormány azt szeretné, ha az EU fegyvernyugvásra, illetve tűzszünetre szólítaná fel a szembenálló feleket, ily módon azonban mindkettő szembekerül több más tagállammal. A ma kezdődő kétnapos csúcsra készült záróközlemény-tervezetben ugyanakkor nincs szó béketárgyalásokról. A szöveg azt hangsúlyozza, hogy a szervezet továbbra is elszánt, és támogatni kívánja az ukránok önvédelmét az invázióval szemben.
A tűzszünet ötletét az olaszok dobták be és azonnal mellé állt a magyar, illetve ciprusi képviselő. Magyarországnak az olajszállítások leállításával van baja, míg Ciprus azt nem szeretné, ha nem lehetne eladni ingatlanokat orosz állampolgároknak.
Süddeutsche Zeitung
Putyin aljas játékot űz, amikor arra épít, hogy a Nyugat belefárad a háborúba. Újabb követelésekkel áll elő, miközben köztudott róla, hogy egy lépéssel mindig az ellenfelei előtt jár. Ám – mutat rá a legnagyobb német lap elemzése – ez nem az a pillanat, amikor szabad tárgyalni vele. A politikus gondolatban mindig a lehetőségek határait feszegeti, kész még jobban elmélyíteni a válságot, bármikor képes valami arcátlanságra.
Már túl van az első pár hét katonai vereségein, lassan szorítja vissza az ukrán egységeket a szomszéd ország keleti felén. Csupasz, kiégett házfalak, gránát ütötte véres kráterek jelzik útját. Megvan a Krímbe vezető szárazföldi folyosó, már Ogyessza és az egész fekete-tengeri partvidék a célkeresztjébe került. Miért állna meg?
Most éppen azt a szemérmetlen ajánlatot tette az időzítés mestereként, hogy lehet szó az ukrán búza exportjáról, ha cserében a Nyugat feloldja az orosz gabona és műtrágya exportjára kivetett tilalmat. Meglovagolja a humanitárius élelmiszer katasztrófa lehetőségét, mert tudja, hogy ha éhínség tör ki a Közel-Keleten és Afrikában, akkor a menekülthullám először Nyugat-Európa felé indulna meg.
Egyetlen politikus: Orbán Viktor szétveri az EU egységét, amikor szembeszáll az olajbojkottal. Pedig éppen az összefogás a lényeg a Kreml urával szemben. A legkisebb engedmény azt jelenti számára, hogy közelebb jut céljához: a NATO-bővítés előtti európai rend visszaállításához.
Döbbenetes, hogy főleg Párizs és Berlin még mindig nem képes úgy tekinteni Oroszországra, mint amely létveszélyt jelent a saját stabilitásuk szempontjából. Pedig a háború végig fog futni a Fekete-tenger partján, mélyen, egészen be Moldáviába. Most dől el, hogy kinek az akarata érvényesül, ezért nem szabad bagatellizálni a veszélyt.
Süddeutsche Zeitung
Az első számú menekültnek nevezi az újság a volt macedón miniszterelnököt, akit országában már negyedszer ítéltek el – ezúttal hatalommal való visszaélés miatt 9 évre, ám ő feltehetőleg nemigen izgatja magát, mivel élvezi a régi szövetséges Orbán Viktor által nyújtott menedéket. A magyar ellenzék kezdettől fogva biztos volt abban, hogy Gruevszki azért szökhetett a magyar diplomácia aktív segítségével Budapestre már a legelső büntetés elől, mivel igencsak közel áll a miniszterelnökhöz.
Mivel a Fidesz nyert a választáson, a macedón politikus nagyon is biztonságban érezheti magát, miközben az USA szankciós listára tette. Washingtoni közlés szerint súlyos csapás volt Észak-Macedóniában a korrupciós elleni küzdelemre, hogy Gruevszki Magyarországra menekülhetett.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Putyin fegyverei és Isten hozzájárulása
Egy neves német történész úgy látja: radikalizálódik az orosz történelemkép, ezt támasztja alá, hogy a Kreml >
Mi történik, ha Trump félreérti a mandátumát
William Galston a Wall Street Journalban óva inti Trumpot attól, hogy túllőjön a célon, mert a >
Előre hozott választás Szlovákiában?
Jókora felháborodást váltott ki moszkvai látogatásával odahaza a szlovák kormányfő, hiszen az osztrák kancellár jó két >
A halálos őrület
A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes >
A Georgescu-hadművelet
A Neue Zürcher Zeitung összeállítása időrendbe szedve levezeti, miként szervezték meg a Georgescu-hadműveletet, vagyis a bizonyítékok >
Pannon ég alatt
Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >
Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?
Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >