2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A Pestis és a Háború

A Pestis és a Háború

Európa olyan, mintha az Apokalipszis lovasai dúlnák fel: alig csillapodik a Pestis (Covid), nyakunkon a Háború, amely emberéleteket követel, otthonokat, gazdaságokat rombol le és tönkreteszi az érzést, hogy végre túl vagyunk a járvány miatt elrendelt korlátozásokon. Mindenesetre az invázió hatása, hogy a tagállamokra nyomás nehezedik: tegyék félre ellentéteiket a védelem és az energia ügyében. De lehet, hogy még egyszer át kell lépniük a Rubicont, mint a ragály idején, amikor részben hitelfelvétel útján kalapoztak össze 750 milliárd dollárt a gazdasági bajok enyhítésére. Macron már egy ugyanilyen alaphoz keres támogatókat, a tervet valószínűleg a héten, a csütörtök-pénteki uniós csúcs után teszik közzé. Viszont nincs ingyen ebéd. Beütött az infláció, így nagyon valószínű, hogy szükség lesz új adókra, illetve a nyugdíjrendszer reformjára. Ha azonban sokáig marad a Pestis és a Háború, az jó alkalmat kínál, hogy új fegyvereket találjunk ki ellenük. Szelestey Lajos válogatása:

FT

 

A kommentár úgy ítéli meg, hogy a Nyugatnak nincs jó választása Ukrajna kapcsán: újabb szankciókat kell elrendelnie, ez tönkreteheti az orosz gazdaságot, ám egyáltalán nem biztos, hogy Moszkva részéről új politikát vagy rendszert hoz magával.  Az azonban nem kérdés, hogy a büntető intézkedések igen kemények. Oroszország nagyrészt kívül rekedt a nemzetközi fizetési rendszeren, külföldi valutatartalékainak bő feléhez nem fér hozzá.

A GDP várhatóan 8 %-kal esik vissza, utána pedig hosszas gazdasági pangás valószínű. A következő lépés előreláthatólag az energia kivitel korlátozása, bár ezt a németek ellenzik. De azért az mégsem járja, hogy a putyini bűnök miatt megugrott gázárak segítenek finanszírozni a háborús bűncselekményeket.

Ugyanakkor a tapasztalatok azt mutatják, lásd Venezuelát, hogy nehéz megtörni egy autokrata rendszert, ha az kész a következményeket áthárítani a népre. Mondhatni erre, hogy Putyin nem mozgósította az oroszokat, nem is beszél háborúról. Eufémisztikusan „neonácik elleni különleges katonai műveleteket” emleget. Persze a hazugság könnyen összeomolhat.

Környezete azonban lojális hozzá, így a háború kimenetelétől és a szankcióktól függetlenül megtarthatja a hatalmat. Ugyanakkor a nyugati válasz erősen sújthatja az orosz átlagpolgárt és mindenekelőtt a feltörekvő középosztályt. Esetleg könnyű lesz meggyőzni ezeket a rétegeket, hogy minden bajukért a Nyugat a felelős. Főként, hogy Putyin kezében tartja az egész sajtót.

Ellenben nem lehet kizárni, hogy a súlyos következmények láttán az elnök még nagyobb rizikót is bevállal. Ideértve, hogy tömegpusztító fegyvereket vet be Ukrajna vagy nyugati célpontok ellen. Ily módon minden lehetséges módon támogatni kell Kijev harcát a túlélésért, leszámítva, hogy NATO vadászgépek beleavatkozzanak a viszályba. De tisztázni kell, hogy nem az orosz néppel van baj, még ha az nem is bocsátja meg a Nyugatnak a szenvedéseket. Igazából nincs jó opció, ám az ukránokat nem szabad magukra hagyni.

 

Bloomberg

 

Macron járványügyi forgatókönyve bukkan fel az ukrán válság következményeinek rendezésére, miközben Európa olyan, mintha az Apokalipszis lovasai dúlnák fel: alig csillapodik a Pestis (Covid), nyakunkon a Háború, amely emberéleteket követel, otthonokat, gazdaságokat rombol le és tönkreteszi az érzést, hogy végre túl vagyunk a járvány miatt elrendelt korlátozásokon.

Mindenesetre az invázió hatása, hogy a tagállamokra nyomás nehezedik: tegyék félre ellentéteiket a védelem és az energia ügyében. De lehet, hogy még egyszer át kell lépniük a Rubicont, mint a ragály idején, amikor részben hitelfelvétel útján kalapoztak össze 750 milliárd dollárt a gazdasági bajok enyhítésére. Macron már egy ugyanilyen alaphoz keres támogatókat, a tervet valószínűleg a héten, a csütörtök-pénteki uniós csúcs után teszik közzé.

Efelé tereli a tagállamokat az is, hogy a szankciók rájuk is visszaütnek, és hogy az égbe szökik az olaj- és gázár. Pénzügyi kapcsolatok szakadnak meg, összeomlik a kereskedelem, erősen fenyeget a stagfláció – mutat rá a Barclays egyik elemzése. A francia elnök viszont üti a vasat, mert az meleg. Hiszen további megtorló intézkedésekre lehet számítani, az meg még inkább sújtja a fogyasztókat, illetve a cégeket.

Ha nem orosz forrásból töltik fel a tározókat, az legalább 70 milliárd eurós többletkiadással jár. Négy millió ukrán menekült ellátása hozzávetőleg 30 milliárd dollárt visz el. Viszont a megállapodást megkönnyíti, hogy most nincs észak-déli, illetve kelet-nyugati ellentét. Mint emlékezetes, utóbbi a jogállami vitát jelentette, Magyarország és Lengyelország miatt. Ám sokkal fontosabb problémák vannak jelenleg terítéken.

Viszont nincs ingyen ebéd. Beütött az infláció, így nagyon valószínű, hogy szükség lesz új adókra, illetve a nyugdíjrendszer reformjára. Ha azonban sokáig marad a Pestis és a Háború, az jó alkalmat kínál, hogy új fegyvereket találjunk ki ellenük.

 

2022. március 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább

Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet

Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >

Tovább