2024. április 29. hétfő
Ma Péter, Katalin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az ember, aki szembefordul Orbán Vktorral

Az ember, aki szembefordul Orbán Vktorral

A Liberation budapesti tudósítója úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, aki szembefordult a tekintélyuralmi Orbánnal. A tegnapi tüntetés előtt megjelent portré kiemeli, hogy a kormányfő megbuktathatatlannak látszik. Pártjában senki sem meri felvetni az utódlás kérdését. Mégis akadt egy valaki, aki az eliten belül megtörte a tabut és fűrészeli a főnök trónjának lábait.

Amióta színre lépett, elárasztották üzenetekkel – részben, akik gyűlölik, részben, akik bátorítják. Középutas, európai és korszerű pártot kíván életre hívni. Azonnal beléptetné az országot az Európai Ügyészségbe. Hunyadi Bulcsú a Political Capitaltől azonban nem gondolja, hogy puccs zajlana. Magyar inkább magányos farkas, mint ahogy az volt az oroszoknál Prigozsin is. A Fidesz egyetlen fontos figurája sem társul hozzá. Orbán még mindig vaskézzel fogja a saját táborát. Ezzel szemben Molnár Róbert, egy kicsiny dél-magyarországi település független polgármestere úgy véli, hogy Magyar friss levegőt hoz, miközben a kormány szinte abszolút hatalma megfojtja a társadalmat. Magyar úgy látja, hogy ő egyelőre csupán a rendszer hackerének számít. Olyan, mintha a garázsban alapítana céget. Attól nem kell félnie, hogy elteszik láb alól, ahogyan az Oroszországban szokás, mivel a magyar rendszer körmönfontabban működik. A hatalompárti sajtó megveti és kigúnyolja. És már beidézte az ügyészség. Igaz, egyelőre csupán tanúként, egy pénzügyi visszaélés kapcsán. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

AP

 

Március 15. alkalmából a populista Orbán Viktor kirohant az EU és a „nyugati világ” ellen. Igyekezett mozgósítani a saját táborát. Ezúttal is azokhoz a hódítókhoz hasonlította az Uniót, akik a történelem során uralmuk alá vonták Magyarországot.

Élesen szembeállította országát és a Nyugatot, utóbbit azzal vádolta, hogy az a gyökértelenség és a megsemmisítés forrása. Beszédét uralta a bevándorlás, valamint az LMGT-jogok elutasítása, illetve nem győzte hangsúlyozni a nemzeti büszkeséget, valamint szuverenitást. A felszólalás gyakran egy kampánytoborzóra emlékeztetett.

Az országban nagy a politikai feszültség a kegyelmi ügy miatt. Emellett kiéleződött a viszony a szövetségesekkel, amit tükröz mindaz, amit az amerikai nagykövet mondott egy nappal korábban.

 

BBC

 

Orbán Viktor azt ígérte a nemzeti ünnep alkalmából, hogy feljön a jobboldal az USA-ban, illetve Európában. Azaz az idén Európában és másutt is nyer az általa megtestesített nacionalista, konzervatív politika. Biztos abban, hogy Trump megveri Bident, illetve hogy a jobboldali pártok zsebelik be a győzelmet az EP-választáson.

A beszédben nekirontott az EU-nak, amely ellen már régóta hadakozik. Most azonban kijelentette, hogy fordulat várható az Egyesült Államokban is. A washingtoni kormányzat jó ideje bírálja a magyar hozzáállást Ukrajna ügyében, azt meg nemzetközi keretekben is kifogásolják, hogy mekkora hatalmat épített ki.

Ezzel szemben Magyar Péter konstruktív párbeszédet ígért az Unióval. Mozgalmat alapított mindazok számára, akiknek már elegük van az utóbbi három évtized hibáiból. Harcot hirdetett a korrupció és a nepotizmus ellen, mindkettő foltot ejtett Orbán uralmán. Az új párt különben megpróbálja betölteni a vákuumot a politika középmezőjében, amely üresen maradt, egyrészt a Fidesz jobbra tolódása, másrészt az ellenzék balfogásai miatt.   

 

Libération

 

A lap budapesti tudósítója úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, aki szembefordult a tekintélyuralmi Orbánnal. A tegnapi tüntetés előtt megjelent portré kiemeli, hogy a kormányfő megbuktathatatlannak látszik. Pártjában senki sem meri felvetni az utódlás kérdését. Mégis akadt egy valaki, aki az eliten belül megtörte a tabut és fűrészeli a főnök trónjának lábait.

Amióta színre lépett, elárasztották üzenetekkel – részben, akik gyűlölik, részben, akik bátorítják. Középutas, európai és korszerű pártot kíván életre hívni. Azonnal beléptetné az országot az Európai Ügyészségbe.

Hunyadi Bulcsú a Political Capitaltől azonban nem gondolja, hogy puccs zajlana. Magyar inkább magányos farkas, mint ahogy az volt az oroszoknál Prigozsin is. A Fidesz egyetlen fontos figurája sem társul hozzá. Orbán még mindig vaskézzel fogja a saját táborát.

Ezzel szemben Molnár Róbert, egy kicsiny dél-magyarországi település független polgármestere úgy véli, hogy Magyar friss levegőt hoz, miközben a kormány szinte abszolút hatalma megfojtja a társadalmat. Magyar úgy látja, hogy ő egyelőre csupán a rendszer hackerének számít. Olyan, mintha a garázsban alapítana céget.

Attól nem kell félnie, hogy elteszik láb alól, ahogyan az Oroszországban szokás, mivel a magyar rendszer körmönfontabban működik. A hatalompárti sajtó megveti és kigúnyolja. És már beidézte az ügyészség. Igaz, egyelőre csupán tanúként, egy pénzügyi visszaélés kapcsán.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A magyar külpolitika már jó ideje idegesíti a Nyugatot, mivel egyre közelebb kerül Putyinhoz, valamint Trumphoz, ugyanakkor együttműködik Kínával. De mi keresnivalójuk van magyar katonáknak Csádban? – kérdi Cathrin Kahlweit, a német lap közép-európai tudósítója.

Amit Pressman a nemzeti ünnep előtt kifejtett, az minden volt, csak nem diplomatikus, ezen a téren aligha lehet felülmúlni. Orbán úgy reagált rá a Nemzeti Múzeum előtt, hogy Brüsszel elfoglalására szólított fel. Amit a nagykövet kifejtett, az alighanem nagy figyelmet váltott ki az EU központjában. Hiszen nem csupán Washington nem érti a konfrontatív magyar diplomáciát.

De ami végképp rejtély, az a csádi vállalkozás, amely reflektorfényben mutatja meg, miként működik az orbáni rezsim. A Szahel-övezethez Magyarországnak nem fűződik semmiféle érdeke, nincsenek ottani tapasztalatai, kapcsolatai. És nem is egyeztetett a NATO-, illetve uniós partnerekkel, pedig az úgy illett volna.

Suha György volt tiszteletbeli konzul rákérdezett a franciáknál, akik ezer katonát állomásoztatnak Csádban, de azt a választ kapta, hogy nincs szó biztonsági együttműködésről. Nem kizárt mindazonáltal, hogy a 200 fő előőrsöt alkot arra az esetre, ha az afrikai ország bekerül az orosz befolyási övezetbe. De még a német Külügyminisztérium sem tud semmi közelebbit a háttérről. Ám úgy ítéli meg, hogy célszerűbb volna a civil szerepvállalás.

A Direkt36 és a Le Monde ugyanakkor arra jutott, hogy Orbán Gáspárnak találtak ilyen módon elfoglaltságot (homokozót – a szerk. megj.).

 

Die Presse

 

Az ellenzéki osztrák szociáldemokraták vezetője óva int attól, hogy a földrész orbanizálódjon. Babler úgy értékelte, hogy Európa válaszúthoz érkezett, de meg kell állítani a szélsőjobbot, amelyet a konzervatívok kengyeltartóként segítenek. Ausztriában az irányzatot az FPÖ képviseli. A Szabadságpárt, Le Pennel és az AfD-vel együtt riadót fúj a demokrácia és a szabadság ellen.

Akik bezárkózásról papolnak, azoknak az osztrák politikus csak azt tudja a figyelmébe ajánlani, hogy az ilyen erődítményekből a történelem során mindig csupán romok maradtak. Viszont az efféle törekvések mögött valójában az húzódik meg, hogy a kontinens börtön legyen. Így támadás fenyeget a nők önrendelkezési joga, valamint a média függetlensége ellen.

A párt strasbourgi frakcióvezetője pedig kijelentette, hogy von der Leyen szétrombolta a szélsőjobb elleni bástyát, amikor 10 milliárd eurónyi támogatást felszabadított Magyarország számára. Így akarta ugyanis megszerezni Orbán Viktor jóindulatát, hogy változatlanul a Bizottság elnöke lehessen.

 

Deutsche Welle

 

Horvátország idáig az EU mintagyerekének számított, ám nem kizárt, hogy orbanizálódik. Hiába voltak tömegmegmozdulások, a zágrábi parlament olyan jogszabályt kíván jóváhagyni, amely megnehezíti az újságírók munkáját, de a távozó miniszterelnök más intézkedései is aggodalomra adnak okot, mert azok szintén a fideszes Magyarországot idézik. Pl, hogy neki kezes főügyészt nevez ki.

A készülő törvény büntetné, ha bárki a rendőri nyomozások során szerzett adatokat ad tovább a médiának. A delikvensre akár több évet is ki lehetne szabni. Ellenzéki politikusok és kommentátorok egyetértenek abban, hogy a hatalom a korrupciót igyekszik ily módon elkendőzni. Plenković miniszterelnököt hol Hitlerhez, hol Orbánhoz, hol a szerb Vučićhoz hasonlítják.

A politikus az utóbbi 8 éven nagyjából 30 minisztert menesztett, javarészt ilyen-olyan botrányok miatt. Az ügyek többségét a sajtó leplezte le, kiszivárogtatott információk alapján. Ugyanakkor egyre gyakrabban fordul elő, hogy a hatalom megzsarol bizonyos médiaorgánumokat. Pl. azzal, hogy megvonja tőlük az állami hirdetéseket. A Horvát Újságíró Szövetség vezetője azt mondja, mindez az orbáni viszonyokat idézi, a cél a demokratikus intézmények és a teljes társadalom destabilizálása.

 

Politico

 

Meloni arra készül, hogy átvegye Európa vezetését, illetve hogy összehaverkodjon Trumppal. Az uniós szövetségeseket már meggyőzte, mivel szilárdan kiáll Ukrajna mellett. Tekintélyét arra használja, hogy irányító pozícióba kerüljön a jobboldalon. A migráció ügyében már jelentősen befolyásolta az EU álláspontját, ám befolyása várhatóan csak tovább nő.

Jobbra vinné el az integrációt, habár az olasz gazdaság állapota nem segíti törekvéseit. És hát azért a frankót továbbra is a német-francia duó mondja meg a földrészen, de egyre fontosabb szereplő Lengyelország is.

Az olasz vezető számára kifizetődhet, ha Trump lesz a befutó, hogy hónapok óta diszkréten udvarol a Tegyük újra naggyá Amerikát mozgalomnak, és annak szemében nem számít annyira mérgezőnek, mint Orbán. Az olasz diplomácia hagyományait követi, amikor igen ügyesen mindkét oldalra játszik. Nem lett mumus, ellentétben a magyar vezetővel, de hatása egyre jelentősebb.

Az ukrán segély ügyében ő vette rá jobb belátásra magyar kollégáját. Akik közelről ismerik, azok azt mondják, Orbánnal és Morawieckivel szemben gondosan ügyel arra, hogy ne lépje át a jogállam vörös vonalait, vagy hogy ne tűnjön hűtlennek a NATO-val szemben. Ráadásul az újraválasztásra készülő von der Leyennek szüksége van rá. A Néppártot ugyanakkor jobbra tereli Meloni.

A júniusi választás várhatóan megerősíti az általa irányított Konzervatívok és Reformerek csoportját, főleg ha a Fidesz becsatlakozik. És a pártcsalád ad hoc alapon összeállhat a szélsőjobbos ID-vel. Egy néppárti illetékes úgy fogalmaz, hogy Meloni arról álmodik: az EPP-től jobbra álló erők nem hivatalos vezére lesz.

 

Politico

 

A most született szabályozás új lapot nyit az EU médiaszabadságának történetében, de csak akkor, ha a szervezet szembeszáll a saját autokratáival, mert Magyarország és Szlovákia még okozhat gondokat. Jourová alelnök úgy foglalt állást, hogy a törvény komoly figyelmeztetés a tagállamok számára.

De idő és politikai bátorság kell, amíg az új jogi keret segítségével ki lehet küszöbölni az elmúlt évek jogsértéseit. Irena Joveva szlovén EP-képviselő, a rendelkezés egyik kidolgozója úgy nyilatkozott, hogy az olyan kísérleteknek igyekeztek megálljt parancsolni, mint amiket Orbán, Kaczynski és Jansa részéről láttak a sajtó függetlenségének aláásására.

A normális viszonyok helyreállítását Magyarországon véli a legnehezebbnek, mivel ott a Fidesz a szerkesztőségek 80 %-át már uralja. Osztja véleményét a Riporterek Határok Nélkül brüsszeli képviselet-vezetője is. Viszont arra mindenképpen jó lesz a jogszabály, hogy másutt ne alakuljanak ki olyan állapotok, mint a magyaroknál.  

Jevova ugyanakkor kétségesnek tartja, lesz-e annyi bátorság a Bizottságban, hogy szerződésszegési eljárást indítson a vétkes államok ellen. De ha egy kormány úgy akarja, akkor jó sokáig elhúzhatja, hogy alkalmaznia kelljen az új direktívát.  

 

Le Monde

 

A szlovák miniszterelnök az igazságszolgáltatás mellett most éppen a közmédiára igyekszik rátenni a kezét  A szélsőjobboldali, oroszbarát SNS által delegált kulturális miniszter asszony javaslata értelmében elbocsátanák a közszolgálati rádió és tévé igazgatóját, és helyére a hatalom emberét neveznék ki.

A terv óriási tiltakozást váltott ki, az intézmény 800 munkatársa nyílt levélben követeli, hogy ejtsék az elképzelést, mert az politikai ellenőrzést jelentene. Az ellenzék cenzúrát emleget és tömegmegmozdulást hirdetett meg. Fico persze sosem bánt kesztyűs kézzel az újságírókkal.

Magyar mintára nyomja le a demokráciát, de az EU egyelőre megelégszik azzal, hogy figyelmeztető levelet küld, ami felveti a pénzügyi szankciók lehetőségét. Pozsony azonban idáig nem reagált. Viszont némi türelmet élvez, mivel magyar kollégájával ellentétben nem blokkolja Ukrajna megsegítését. Ám a sajtó ügyében összetűzésbe kerülhet Brüsszellel, ahol éppen most fogadták el az új szabályozást a média szabadsága érdekében.

 

Wall Street Journal

 

Joseph Sternberg, a Szerkesztő Bizottság tagja szerencsés vesztesnek tartja a portugál szélsőjobbot, mert az a 3. helyen végzett a választáson, így nagy mázlija, hogy nem kell kormányoznia. Viszont bármilyen kormány is alakul, azt képes megfelelő irányba terelni. Merthogy a hatalom általában a halál csókját jelenti a szélsőséges mozgalmak számára és ez alól a Chega sem lenne kivétel.

Ennek megfelelően a szélsőjobb forgatókönyvében az legfontosabb elem az: soha nem szabad nyerni az urnáknál. Hiszen pl. Melonit úgy harangozták be, hogy vele visszatér a fasizmus, ám kormányon mérséklődött és EU-, USA- és Ukrajna-barát vonalat visz. A holland Wilders feladta egy sor rikító kampányígéretét a bevándorlás és az idegenek beilleszkedése kapcsán. Így próbált működőképes koalíciót összekalapálni.

Orbán, az amerikai jobboldal európai kedvence, mindig enged Brüsszellel szemben, amikor rájön, mennyire rá van utalva az EU pénzére. Többnyire valamilyen paranoid összeesküvés elméletre hivatkozik, vagyis hogy uniós bürokraták vagy a mély állam emberei kötözködnek.

Csak éppen a felemelkedő jobboldal által gyűlölt közép köti meg a lehető legkevésbé rossz kompromisszumokat. A közmegegyezés azért lényeges, mert fenn kell tartani a társadalmi stabilitást és az sem mindegy, mennyire hosszú életűek ezek a pártok. Európában alapvető reformok szükségesek, de azokat nem lehet elérni politikai vandalizmus útján.   

 

Economist

 

Az orosz lator állam nem csupán Ukrajnát, hanem a világot fenyegeti, ám a Nyugatnak meg kell mutatnia, hogy az ellenség Putyin és nem a 143 millió orosz. A mostani választás színtiszta csalás lesz, ám ébresztőnek kell tekinteni, mivel a rezsim egyáltalán nem omlik össze, sőt még több zavart tud kelteni Afrikában és a Közel-Keleten, valamint atomfegyvereket telepíthet az űrbe.

Ezért hosszútávú stratégia kell vele szemben. Az orosz rugalmasságba belejátszik, hogy átszervezték a gazdaságot. Elfojtották az elégedetlenséget, de idővel újabb gyenge pontok jelentkeznek. Így a nyugati technológia hiánya visszaveti a termelékenységet. A fokozódó kínai függés sem éppen előnyös. A haditermelés kihat az életszínvonalra. Csökken a lakosság lélekszáma.

Putyin azonban várhatóan élete végéig posztján marad és globális fenyegetést jelent. Mert egyrészt térdre kényszerítheti Ukrajnát, utána pedig megindulhat Moldova és a Baltikum ellen, de ezzel még mindig nem csillapítja étvágyát. Ráadásul a 3. világban sokan hisznek Moszkva propagandájának. Oroszország olyan, mint Észak-Korea vagy Irán, csak szteroidokkal felturbózva, ami ez esetben a hatalmas atomütőerőt jelenti.

Ilyen helyzetben a Nyugatnak meg kell védenie Ukrajnát, ám az elszántság botrányos módon inog. De fenn kell tartani a szankciókat és a Kreml elriasztására fejleszteni kell a védelmi képességet. Ezen felül be kell vetni az egyik leghatékonyabb eszközt: az általános liberális értékeket. Emellett segíteni kell az orosz népnek, nem szabad azt páriának tekinteni. Mert a gonosztevő államot csakis a tömegek tudják megbuktatni.

 

FT

 

Yuval Noah Harari úgy látja, hogy van kiút az izraeli-palesztin csapdából, bár jelenleg mind a két fél retteg, hogy a másik a megsemmisítésére tör. A világ egyik legokosabb emberének tartott jeruzsálemi történész egyáltalán nem gondolja megalapozatlannak a félelmeket, figyelembe véve a közelmúlt történelmét, illetve a másik oldal szándékait.

A Hamász támadása, majd Gázában az izraeli válasz csak ráerősített a megközelítésre. Vagyis hogy nincs más választás: meg kell szabadulni a másiktól, különben mi kerülünk végveszélybe.

Ám van békés megoldás, mert mindenki számára lehet elég házat, iskolát, utat és kórházat építeni a Jordán és a Földközi-tenger között. De csak akkor, ha mindkét tábor meggyőzően tudja bizonyítani, hogy nem tör a másikra. Azaz a tiszteletben tartja a másik jogát, hogy az méltóságban éljen ott, ahol született. Ez persze rettenetesen nehéz, de nem lehetetlen.

Ebben a katalizátor szerepét töltheti be a 2 millió izraeli arab, aki úgy érzi, mindkét oldalhoz tartozik. Amikor a Hamász rárontott Izraelre, közülük nagyon sokan rohantak, hogy segítsenek zsidó szomszédjaiknak. Nem egyet közülük ki is végeztek a terroristák emiatt.   

 

Bloomberg

 

A spanyol szocialista miniszterelnöknek nem tetszik az ötlet, hogy Ganz Mávag 600 millió euróért megvegye a Talgo vasúti szerelvénygyártót, mert a magyar cég szorosan kötődik Orbán Viktorhoz, aki mind jobban elszigetelődik az EU-ban – legújabban azért, mert gátolta az Ukrajnának szánt segélyt. Ezért a madridi kormány stratégiai megfontolásokból dönthet úgy, hogy elutasítja az ajánlatot.

Orbán Viktor évek alatt szűk kört épített ki kormányzati szövetségesekből, valamint üzleti partnerekből, akik azután ellenőrzés alá vonták a gazdaság különféle ágazatait, miközben ő maga a politikai uralmát betonozza be. Így lett pl. a gyerekkori barát, Mészáros Lőrinc az ország leggazdagabb embere. A nemzeti vej, Tiborcz István pedig a luxushotelek területén tündököl.

Az ilyen cégek azonban már nem villognak annyira külföldön. Orbán ugyan ravasz módon exportálja a nacionalista politikát, viszont hogy összecsap az Unióval a korrupció és az urambátyám-rendszer miatt, az félreverte a vészharangokat, illetve az eredményezte, hogy Brüsszel leállított bizonyos anyagi forrásokat.  

 

FT

 

Az csupán mítosz, hogy olcsó az orosz gáz, és súlyos hiba, ha bármely kormány erre a téves megítélésre alapozza a politikáját – fejti ki Michael Stoppard, a Standard and Poor’s fő gázstratégája. Ugyancsak nagy hibának tartja, hogy egyesek vissza akarnak térni az orosz energiafüggőséghez. Egyszerűen nem értik, miként működik az európai gázpiac.

A Bizottság ragaszkodik ahhoz, hogy 3 év múlva a földrész ne vegyen több orosz földgázt, a baj csak az, hogy ez ügyben a tagállamok határoznak. Ám érdemes volna figyelembe venniük, hogy Moszkva sosem adta olcsón az energiahordozót. Mindig úgy árazta be, hogy kiüsse a nyeregből a vetélytársakat. De azért így is jól járt.

Kínával azonban ráfázhat, mivel az képes megszorongatni Oroszországot, hiszen máshonnan is tud gáz vásárolni. Az eredmény az lehet, hogy Moszkva azon a piacon fizeti meg az európai vevők elvesztésének következményeit. Vagyis Peking tényleg olcsón juthat az energiahordozóhoz, nem úgy, mint korábban Európa.

 

 

2024. március 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább