2024. április 29. hétfő
Ma Péter, Katalin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Trump leállítja az Ukrajnának nyújtandó segélyt, ha megválasztják

Trump leállítja az Ukrajnának nyújtandó segélyt, ha megválasztják


Joe Biden hivatala úgy foglalt állást a pénteki Trump-Orbán-találkozóra visszatérve, hogy a magyar vezető ellenzi a demokráciát, valamint a nemi kisebbségek jogait. Lecsapott az igazságszolgáltatásra és a sajtóra, továbbá úgy módosította a politikai rendszert, hogy ő mindenképpen hatalmon maradhasson. A közlemény idézi magyar kormányfőt, aki szerint a volt elnök közölte vele Mar-a-Lagóban: ha megválasztják egyetlen fityinget sem ad Ukrajnának a gengszter Putyin elleni küzdelem céljára. Az orosz államfő ennél nagyobb ajándékot nem is remélhetne. A Szenátus Hírszerzési Bizottságában Avril Haines, az USA nemzeti hírszerzési igazgatója kijelentette: az ukránok aligha tudják megtartani a visszafoglalt területeket új amerikai segítség nélkül. William Burns, a CIA vezetője pedig azt emelte ki, hogy történelmi hiba volna, ha a Kongresszus nem engedné át a 60 milliárdos mentőövet Kijev részére. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje

Frankfurter Rundschau

 

Az Európai Parlament nagy valószínűséggel perbe fogja a Bizottságot, amiért az a múlt decemberben 10 milliárd eurót feloldott Magyarország számára a jogállami aggályok miatt befagyasztott 29 milliárdból. A Jogi Bizottság 16-1 arányban határozott úgy, hogy az Európai Bíróság elé kell vinni az ügyet.

Így most az EP elnöke minden bizonnyal megbízza az intézmény jogi szolgálatát, hogy nyújtsa be Luxembourgban a panaszt. Előtte azonban holnapután még tájékoztatja a frakciók vezetőit, hogy Strasbourg szerint von der Leyenék uniós jogot szegtek, amikor a sorsdöntő ukrán kérdésekről határozó csúcstalálkozó előtt engedményt tettek az Orbán-rendszernek.

 

FT

 

Orbán Viktor Putyintól veszi át a módszert belső elégedetlenség elfojtására: a szuverenitásvédelmi törvény célkeresztjében politikusok, újságírók és civil aktivisták vannak, már ha külföldi támogatást vesznek igénybe. Orbán az új hatóság segítségével csap le a tiltakozó hangokra, de úgy, hogy olyat a szocializmus óta nem látott az ország.

A cél hivatalosan az, hogy idegen körök ne finanszírozhassanak politikai hadjáratokat, ám a bírálók szerint valójában gumijogszabály született, amelyet szükség esetén bárki ellen alkalmazni lehet. Orosz állapotokat vezet be, még a háború előtti időkből.

Pardavi Márta, a Helsinki Bizottság társelnöke úgy értékeli, hogy a titkosszolgálatok a 80-as évek vége óta most először kaptak felhatalmazást arra, hogy módszeresen beleszóljanak a politikába, illetve a közvitákba. Az üzenet az, hogy fontold meg, használsz-e külföldi forrásokat, mert rád szállhatunk. Sok a bizonytalanság és így a nyugtalanság a szabályozás miatt.

Az USA és az EU már felszólította az Orbán-kormányt, hogy tegye ad acta a megfélemlítési kampányt, illetve állítsa le a propaganda gépezetet, amely már több független sajtóorgánumot, emberi jogi csoportot, illetve egyetemet arra kényszerített, hogy vagy szüntesse be működését, vagy vonuljon emigrációba.  

Az új hatóság folyamodhat segítségért az elhárításhoz, bárkiről felvilágosítást kérhet az államtól, nem áll bírósági felügyelet alatt és intézkedései ellen nem lehet jogvédelmet kérni. Rácz András, a Német Külkapcsolati Tanácstól azt mondja, itt színtisztán a tekintélyuralom nyilvánul meg, orosz és belarusz minta alapján. Csak még hatékonyabb, mint a putyini mechanizmus.

A kormány szóvivője azt közölte, hogy nem lépnek vissza, így továbbra is bűncselekménynek minősül, ha politikai célokra a határon túlról érkezik forrás. Pedig a magyar civil társadalom nemigen tud meglenni anélkül, mivel egyéni vagy céges támogatásból nemigen képes elég pénzt gyűjteni a működéséhez. Kezdetben még a Fidesz is csupán Soros segítségével boldogult.

Pardavi szerint azonban ők ellenállnak, és a Political Capital nevében hasonlóképpen nyilatkozott Krekó Péter is. Merthogy nem hajlandóak öncenzúrára. Gulyás Márton ahhoz hasonlította az új hivatalt, mintha kitennének az asztalra egy kibiztosított pisztolyt. Orbán tetszése szerint használhatja, hogy fenyegesse a bírálókat. Bármikor bevetheti egy összehangolt kormányzati támadás során.

 

Libération

 

A média és az igazságszolgáltatás van a szlovák kormányfő újsütetű keresztes hadjáratának célkeresztjében. Fico a jogállamot veszélyezteti, amikor meg akarja reformálni a BTK-t, csökkentve a korrupcióért kiszabható büntetést. Emellett az újságírók gyűlöletkampánnyal szembesülnek.

Amivel a politikus próbálkozik, az félelemmel tölti el jóformán egész Európát, bár amit csinál, annak legalábbis a nemzetköz színtéren nagyobb a füstje, mint a lángja. Általában beáll az uniós döntések mögé és nem támogatja Orbánt.  

Viszont odahaza károkat okoz. Listát állított össze az „ellenséges szerkesztőségekről” ezek munkatársait nem hívják meg a sajtótájékoztatókra. Köztük van a négy legfontosabb orgánum. A légkör alkalmas arra, hogy még jobban megingassa a köz bizalmát a média iránt.

Nyugtalanító, hogy a koalíció szélsebesen fel kívánja számolni a korrupció ellenes küzdelem élharcosának számító különleges ügyészséget. Milan Nic, a Német Külkapcsolati Tanácstól úgy látja, hogy a parlament által jóváhagyott törvény gyakorlatilag amnesztiát ad korrupciós ügyekben. A módszer hasonló, mint amit a PiS alkalmazott, ám így lassan akcióba lendül a Bizottság is. Már többször jelezte, hogy magyar és lengyel mintára milliárdokat függeszthet fel, ha Pozsony ragaszkodik a reformhoz.

Egy szlovák elemző úgy értékeli, hogy Fico keze némiképp meg van kötve, hiszen neki nincs kétharmada és inkább gyakorlati szempontok vezérlik, nem úgy mint a PiS-t, amely ideológiát követett. Ez pedig befolyásolhatja fellépését az EU-ban. Ugyanakkor már jelezte, hogy ha szövetségese, Pellegrini lesz két hét múlva az új elnök, akkor új vezető kerülhet az alkotmánybíróság élére, miután a testület felfüggesztette az igazságügyben tervezett változtatásokat.

 

Wall Street Journal

 

Hamarosan úgy elnök kerül a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítvány élére, miután az üzletember jó egy éve átadta a 25 milliárd dolláros nonprofit szervezet irányítását az egyik fiának és az, Alexander jelentős átszervezésbe kezdett, mondván, hogy túl nagy monstrum jött létre és ez megnehezítette a döntéshozatalt.

Az alkalmazottak 40 %-át elbocsátották és újjászervezték a vezetői szintet is. Az új elnök Binaifer Nowrojee lesz, aki idáig a szervezet afrikai és ázsiai tevékenységét irányította. Korábban pedig a Human Rights Watch-nál dolgozott. Most úgy nyilatkozott, hogy ez lesz messze élete eddigi legnagyobb feladata, hiszen támadás alatt áll az igazságosság és a részvét.

Az eddigi főnök, Mark Malloch-Brown júniusban távozik.

 

FAZ

 

Putyin verheti a fejét a falba, hiszen miatta nőtt 32-re a NATO tagországainak száma – állapítja meg Berthold Kohler, a jobboldali lap kiadója. Hogy a svédeknek és a finneknek a szokásosnál tovább kellett várniuk a belépésre, az a magyar és török aknamunka, illetve zsarolási kísérletek miatt alakult így, de a végén Orbán és Erdogan sem tudta megakadályozni, hogy a szövetség európai szárnya erősebb legyen, mint valaha.

De ha Putyin nem akarta volna lerohanni Ukrajnát, akkor a szervezet még mindig a téli álmát aludná. És akkor Moszkva védelmezői még mindig arról konfabulálhatnának, hogy a Nyugat bekeríti Oroszországot és figyelmen kívül hagyja annak jogos biztonsági igényeit. A háború azonban ezt a kórust is elhallgattatta.   

Stockholm és Helsinki feladta a semlegességét és csatlakozott a NATO-hoz, akárcsak 25 éve a szlovákok, csehek és magyarok, mert látták, mekkora fenyegetést jelenthet a Kreml. A félelmek jócskán beigazolódtak. Így most el kell mélyíteni a katonai együttműködést.    

 

Washington Post

 

Európa civakodik, miközben egyre fokozódik az orosz fenyegetés – figyelmeztet Párizsból küldött helyzetértékelésében Leo Hockstaeder. Putyinnak aligha szolgál bármi jobban az örömére, minthogy az európai vezetők mostanában egy sor szarvashibát követtek el, lásd pl. a német lehallgatási ügyet.

Azok ugyanis ráerősítenek a Kreml propagandájára, valamint rávilágítanak a belső ellentétekre Ukrajna támogatása ügyében, amit jól illusztrál, hogy Macron arra figyelmeztette a szövetségeseket: ne legyenek gyávák, amikor szembe kell szállni Moszkvával. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy az európai védelem harmatgyenge, a hadipar pedig vérszegény, noha ekkora veszéllyel a hidegháború óta nem nézett farkasszemet a földrész.

Mértéktartó elemzések szerint az évtized vége felé nagyon is elképzelhető közvetlen összecsapás Oroszországgal, miközben Kína egyre jobban leköti Amerikát. A kontinens vezető katonai hatalmai nem érzékelik, mennyire súlyos a helyzet. A fő gyenge pont Németország, amelynek azonban el kellene törölnie a költségvetést terhelő adósságkorlátot, ha jelentősen fejleszteni kívánja hadseregét. Amúgy az megviseli a gazdaságot is.

De a lényeg, hogy Európa csak igen lassan teszi meg a szükséges lépéseket, miközben hatalmas kihívás fenyegeti. Putyin ezt bizonyosan elkönyveli a megfelelő oldalra.

 

Der Standard

 

Biztonsági kérdések miatt akadozik a német-francia motor, a vitát személyes és belpolitikai tényezők motiválják – mutat rá Paul Lendvai. Scholz ingadozik, és alaptalan érvekkel tagadja meg a legkorszerűbb fegyvereket Kijevtől, ám ezzel nem csupán a túlélésért küzdő Ukrajnának, hanem a NATO-partnereknek is árt.

Viszont az is tény, hogy a németek egyharmada nem tekinti jelentős katonai fenyegetésnek Oroszországot, ezért elképzelhető, hogy a kancellár a háború ellen foglal állást. Macron viszont párfordulást hajtott végre öt évvel ezelőtti álláspontjához képest. De korábbi véleményét a kelet-európaiak nem felejtették el, mellesleg a politikus nem ismerte el soha a tévedéseit.   

Viszont az is látszik, hogy csupán papíron létezik a tengely a vonakodó német, illetve a kiszámíthatatlan francia vezető között.

 

Daily Telegraph

 

Macron vagy blöfföl, vagy új világháborút próbál kirobbantani – véli Hamish de Bretton-Gordon, aki az 1. brit harckocsizó ezred parancsnoka volt. Mert ha francia katonák mennének Ukrajnába, az gyakorlatilag világháborút jelentene. Viszont ha Putyin legyűrné az ukrán ellenállást, akkor szintén gyorsan eljönne az összecsapás a NATO-val. Ezért el kell érni, hogy odáig ne fajulhassanak a dolgok. Ily módon igaza van a francia elnöknek, amikor elképzelhetőnek tartja, hogy a szövetség egységeit ukrán földre telepítsék.

Lehet persze, hogy a Kreml egy szavát nem hiszi a politikusnak és azt gondolja, hogy a kardcsörtetés csak a hazai publikumnak szól. De a legfőbb most az, hogy Kijev ki tudja verni az oroszokat, Macronnak erre kell összpontosítani. Így rá kell vennie Németországot, hogy az adjon Taurus cirkálórakétákat.

Továbbá meg kell teremteni az ukrán fél számára a légi fölényt, mert akkor át tudja törni az orosz védelmi vonalat. Az ezredes annak idején Irakban személyesen megtapasztalta, hogy a módszer ellenállhatatlan: emiatt omlott össze Szaddam Husszein hadserege. Ha Macron kitart amellett, hogy katonákat vezényel Ukrajnába, akkor a legjobb, ha tanácsadókat küld, azokra van a legnagyobb szükség.

 

Economist

 

Portugália az 50 évvel ezelőtti forradalommal bizonyította, hogy egy önkényúr nem okvetlenül ágyban, párnák közt hal meg. Azóta többnyire unalmas volt a belpolitika, ám most a vasárnapi választások eredményeként nagy lökést kapott a szélsőjobb. Ezért várhatóan a felfordulás időszaka következik, miután nem látszik, hogy kormányképes többség tudna létrejönni.

A szocialista kormány egy korrupciós botrány miatt kényszerült lemondani, de az elnök az eredmény ismeretében bizonyosan a fejét fogja, amiért az urnákhoz hívta a szavazópolgárokat. Ugyanis a populista-jobboldali Chega a korábbi 7 %-kal szemben 18%-ot ért el, vagyis innentől kezdve mindenbe bele tud szólni. A baloldal jelezte, hogy nem hajlandó tárgyalni a Ventura vezette demagóg tömörüléssel. Az államfő szintén közölte: mindent elkövet, hogy távol tartsa a pártot a hatalomtól.

Ventura először a cigányokra és a bűnözésre volt kiakadva, de azután fokozatosan a bevándorlásra és a korrupcióra váltott át kirohanásaiban. Felemelkedése alighanem azt jelzi, hogy a gazdaság jó állapota önmagában nem nyugtatja meg a társadalmat. Hiszen az ország szociálisan mind liberálisabb, ugyanakkor egyre több a migráns, főként a korábbi gyarmatokról.

Azon kívül még mindig jelentős a lemaradás a legfejlettebb európai államok életszínvonalához képest és be-becsúsznak korrupciós botrányok is. De majd most kiderül, megmarad-e a stabilitás, miután a centrista közgondolkodás képes volt évtizedeken át féken tartania a szélsőséget.

 

 

2024. március 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább