2024. április 29. hétfő
Ma Péter, Katalin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Orbán szakít a Nyugattal

Orbán szakít a Nyugattal

A befolyásos osztrák bulvárlap a Neue Kronen Zeitung úgy értékeli, hogy floridai útjával Orbán bizonyította: szakít a Nyugattal. Úgy ment el az USA-ba, hogy nem találkozott Bidennel, ehelyett annak republikánus riválisával tárgyalt. Éspedig baráti látogatás formájában, ami diplomáciai sértés a hatalom számára. A Fehér Ház dühös, de nincs meglepve. Ha megnézzük, milyen úti célok szerepeltek tavaly a magyar politikus programjában, egyértelmű a kép: európai fővárosokból nemigen érkezett meghívó, ám ez a jelek szerint nem zavarja a „Viktátort”. A hasonló gondolkodásúak társaságát keresi. Elutazott tehát Kínába, Katarba, Törökországban, Azerbajdzsánba, Türkmenisztánba, Szerbiába, Egyiptomba, Grúziába, illetve Argentínába. Hogy kikkel találkozott? Nos, a névsor olyan, mintha a globális autokráciák Ki kicsodáját lapoznánk fel: Trump, Putyin, Hszi, Alijev, Erdogan. Budapesten pedig egymásnak adják a kilincset az európai szélsőjobb vezérei: Le Pen, Meloni, Kickl, a spanyol Abascal, valamint a portugál jobboldali-demagóg, Ventura. Az amerikai út ismét rávilágított, hogy Orbán hátat fordított a Nyugatnak, de sajnos utóbbi is neki – mutat rá a lap újságírója, Clemens Zavarsky. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

 Yahoo/The Hill

 

Trump volt szóvivője azt mondja Orbán Viktor floridai látogatás után, hogy volt főnöke diktátor akar lenni. Stephanie Grisham, aki a 4 évvel ezelőtti vereség után a feleség, Melania sajtótitkáraként dolgozott, elmesélte, hogy annak idején rengeteg nemzetközi tárgyaláson vett részt, de Trump azt várta a legizgatottabban, amikor olyanokkal találkozhatott, mint Hszi és Erdogan, akiket bírálatok értek, miután pont olyan tekintélyelvű hajlamok ütköztek ki náluk, mint a magyar kormányfőnél.

És az amerikai politikus is erős kíván lenni, hogy kemény lehessen a saját népével. Ha megválasztják, nem lesz jó a szövetségesekhez, de az amerikaiakhoz sem és nem védi meg őket, ellentétben Ukrajnával. Azaz az önkényuralomra pályázik.  

 

FAZ

 

Különös látogatást tett Orbán Viktor Trumpnál, annyi szent. Az olyan fogadást rittyentett neki, mintha ő maga államférfi lenne. De hogy mi is volt maga az aktus, azt nehéz megfejteni. Egyfelől úgy tűnt, mintha a magyar vezető hivatalos útra ment volna Washingtonba, illetve Floridába. Elkísérte Szijjártó, valamint Orbán Balázs, továbbá Flóra lánya is.

Ám az amerikai kormányzat egyetlen tagjával sem találkozott, Bidenről nem is beszélve. Ehelyett hasonszőrűekkel tárgyalt zárt ajtók mögött. Senkivel sem volt nyilvános fellépés vagy sajtótájékoztató. Csak a szociális hálón tettek közzé néhány fényképet.

Mar-a-Lagóban Trump vörös szőnyegen várta a vendéget. A megbeszélés mindkettőjüknek jól jött, mert a házigazda úgy jelenhetett meg, mint egy kvázi elnök, amivel csökkenteni igyekezett Biden helyzeti előnyét. Orbán Balázs úgy tálalta az eseményt a hazai publikumnak, hogy a látogatás bizonyította: Magyarországnak sok barátja van a tengerentúlon.

A hivatalban lévő gyorsan tisztázta, hogy ő más kategória. Ostorozta kihívóját, amiért az diktátorokkal és tekintélyuralmi csirkefogókkal áll össze. Úgy értékelte, hogy a magyar politikus hírhedt, mivel aláássa a demokráciát és Putyinhoz törleszkedik.

Orbán és Trump között van hasonlóság. Így az a felfogás, hogy a nemzeti érdekeket szolgálják, amikor lepaktálnak a Kreml urával.  A magyar vezető továbbra is kerüli Zelenszkijt, viszont alkalmat talált rá, hogy kezet rázzon az orosz elnökkel a múlt ősszel Pekingben. Az ugyanakkor kínos volt, hogy az amerikai elnök egy ízben török elnöknek titulálta. Ilyen baki azonban ezúttal nem csúszhatott be, mivel élő képet nem sugároztak a találkozóról.

 

The Times

 

Trump felesége hónapok óta távol tartja magát férje politikai szerepléseitől, de 3 napja váratlanul ott volt Mar-a-Lagóban a populista Orbán Viktor tiszteletére adott vacsorán. Hogy miért, azt nem tudni. Melania Szlovéniában született, de nem ismeretes, mit gondol a térségről.

Általában ritkán jelenik meg a nyilvánosság előtt a férj oldalán, nem kísérte el mostanában Donaldot a kampányrendezvényekre, illetve bírósági tárgyalásokra. Úgyhogy az ura le is húzta azoknak a listájáról, akiknek köszönetet mondott, miután nagy győzelmet aratott a szuperkedden.

Úgy hírlik róla, hogy nagyon határozott, aki odaadóan gondoskodik 17 éves fiúkról. Megfigyelők szerint nem hagyja magát olyan fellépésre kényszeríteni, amelyhez nincsen kedve. A róla szóló könyv szerzője még sosem látott ennyire titokzatos first ladyt. Senkinek sem árulja el, mit csinál, még az urának sem. Senkiben sem bízik meg.

Nem tetszik neki a durva és zűrzavaros politika, ráadásul az angol nem az anyanyelve. Korábbi modellként ugyanakkor élvezi a közfigyelmet, de nincs sok barátja. Trump számára viszont a győzelemhez elengedhetetlen a támogatása.

 

FT

 

A távozó szlovák elnök asszony úgy nyilatkozott a lapnak, hogy a jogi reformmal, illetve az alkotmánybíróság elleni támadással Fico a demokrácia határait kóstolgatja és ehhez Orbán Viktortól merít ihletet. Caputová megjegyezte, hogy a két politikust nem véletlenül emlegetik mostanában egy lapon, hiszen a szlovák vezető is gyengíteni igyekszik a jogállamot.

Fico októberben szerezte vissza a hatalmat és azóta egy követ fúj a Fidesszel: mindketten bírálják az ukránoknak adott nyugati segítséget, illetve a szankciókat. A két külügyminiszter a múlt héten kitáncolt a sorból, amikor leült tárgyalni Lavrovval egy törökországi fórumon. A szlovák államfő szerint a találkozó folytán országa még messzebbre került a szövetségesektől.

Aggodalmát fejezte ki amiatt is, hogy az új koalíció belpolitikai törekvései ugyanolyan vitát provokálhatnak Brüsszellel, mint amilyenbe a magyar és a lengyel kormány is belekeveredett. Ily módon az EU Pozsony számára is befagyaszthat milliárdokat. Kiemelte ugyanakkor, hogy a társadalom jelentős része változatlanul ragaszkodik a demokráciához és nem felejtette el, miről cikkezett a meggyilkolt újságíró. (A szlovák maffiaállamról – a szerk. megj.)

 

Die Welt

 

Valahányszor Putyin fenyegetőzik, Scholz minden alkalommal berezel – állapítja meg a jobboldali lap kommentárja. Ennélfogva  - fejti ki Harald Martenstein – ha Ukrajna elesik, abban bűnrészes lesz a kancellár is. Hiszen két éve csak szövegel, ahelyett, hogy cselekedne. Közben pedig régi jó szokás szerint a szövetségesek mögé bújik, ám ez még végzetes következményekkel járhat Európa számára.

Hogy Kijev a falnak szorult, abban jelentős szerepe van a német politikusnak. Sok pénzt kapott Berlintől az ukrán állam, továbbá fegyvert és muníciót is, de nem eleget. És támadó harceszközök nélkül nem lehet az ellenséget visszaszorítani. Ám Scholz nem akarja, hogy Putyin veszítsen. Csak ne nyerjen. És kérdés: nem kellett volna már két éve kimondania, hogy nem kíván olyan hadfelszerelést adni, amelyek nehéz helyzetbe hoznák az orosz egységeket? Sokat segített volna vele.

Ha Trump lesz az elnök és összeomlik a kivéreztetett ukrán arcvonal, az nagy valószínűséggel azt jelenti majd, hogy Putyin a saját kénye-kedve szerint, erővel teremt új viszonyokat Európában. Ebben része lesz Németországnak, mivel nem azt szállította, ami az ukrán félnek kellett volna. Közben pedig az ukránok azért halnak meg, amit a németeknél egyesek nem tartanak fontosnak: hogy szabadságban élhessenek.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Tisztelettel adózik a német kancellárnak a kommentár népszerű szerzője, Heribert Prantl, mert úgy ítéli meg, hogy Scholz a Taurus-vitában csupán az alkotmányhoz és a hivatali esküjéhez tartja magát, vagyis, hogy nem viszi háborúba az országot és elhárítja a népet fenyegető veszélyeket.

A kormányfő nem pacifista, amit mutat, hogy ott volt a Rheinmetall legújabb hadianyaggyárának alapkőletételénél. Az üzemben már az idén 50 ezer tüzérségi gránátot állítanak elő, továbbá robbanóanyagot, valamint tüzérségi részegységeket. A cégnek rendkívül megéri, egy ilyen gránát 5 ezer eurót kóstál.

Bismarck mondta, ha igaz, hogy a hegyi beszédre nem lehet politikát alapozni. És hát jelenleg erősen fenyeget az Euroshima, vagyis hogy atomtámadás éri a földrészt. Éppen ez a veszély vezeti a miniszterelnököt. A Taurust azért nem akarja átadni az ukránoknak, mert annak működtetéséhez vagy Ukrajnába kellene áttelepíteni az irányító központot, vagy német földről kellene navigálni a cirkálórakétákat. Azaz nem szeretne háborúba bonyolódni az oroszokkal.

Sok mindenért lehet bírálni, de az nem igaz, hogy határozatlan lenne.

 

Die Presse

 

A bécsi emigrációban élő orosz politológus, Kirill Rogov azt mondja, hogy aki a külföldön élő ellenzékiek közül népszerű akar lenni odahaza, annak más nyelvet kell használnia, mert az eddigi üzenetek nemigen mentek át, nem értik meg azokat az oroszok. Ráadásul hiába vannak sokan a határokon túl a Putyin-ellenes erők, igazi vezető személyiség nemigen akad közöttük.

Mert pl. Hodorkovszkij okos ember, de nincsenek tömegek mögötte. Majd meglátjuk, mire képes Navalnij özvegye. Átveheti az ellenzék irányítását Kaszparovtól, aki azonban a nyugati kormányokhoz szól, mivel orosz földön nincsenek követői. Viszont Navalnaja egyben a férje által alapított korrupcióellenes alapítvány élére állhat. De tárgyalnia kell más ellenzéki személyiségekkel is, olyan szövetséget létrehozva, amelynek tagjai egymást erősítik.

Közös programot kell kidolgozniuk. Ám az a gond, hogy ha az ilyen körök tetszést szeretnének aratni nyugaton, akkor kénytelenek olyan célokat megfogalmazni, amelyeket Oroszországban senki sem fogad el. Aki otthon próbál népszerű lenni, annak más nyelven kell beszélnie, mint a Nyugattal. Nem lehet Kijev szemével sem nézni a dolgokat.

Így nem követelhetik Oroszország vereségét, hiszen az orosz közvélemény egy része támogatja a háborút. A külföldi ellenzék azonban mindenképpen veszélyt jelent Putyin számára, hiszen fontos információkat juttathat el a tömegek befolyásolására. Ezért lesznek merényletek és gyilkosságok - megfélemlítésképpen.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk megrója az amerikai elnököt, mert úgy ítéli meg, hogy az igen fura vörös vonalat húzott meg Izrael számára. Biden sűrűn mondogatja, hogy nála nagyobb barátja nincs a zsidó államnak, de amit most csinált, az nem erre utal. Közölte, hogy leállítja a fegyverszállításokat, ha Netanjahu megindítja Rafah szárazföldi ostromát. Merthogy nem lehet újabb 30 ezer palesztin halott.

Csakhogy a  támadás nélkül nem lehet legyőzni a Hamászt. Így ezúttal is nehéz eldönteni, mire gondol a politikus. Hiszen Izrael is arra törekszik, hogy megkímélje a civilek életét. Ezért dolgozik azon, hogy a tömegek az offenzíva előtt menedéket találjanak a várostól északra. A legjobb persze az volna, ha Egyiptom átmenetileg megnyitná a sínai határt, ám a Fehér Ház nem hajlandó ennek érdekében nyomást gyakorolni Sziszire.

Hogy Biden ennyire kritikus Jeruzsálemmel, az összefügg azzal, hogy igyekszik megbékíteni a demokraták mind inkább Izrael-ellenes szárnyát. Aggódik, hogy mi lesz az újraválasztásával a legfontosabb ingadozó államban, Michiganben. Ez magyarázza szintén, hogy tárgyalásokat sürget a tűzszünetről, illetve a túszcseréről, amit azonban a terroristák elutasítanak.

Ennek persze megvan az ára, hiszen Irán és a gázai milícia miért menne bele a túszok elengedésébe, ha a civilekkel elérheti célját és éket verhet Izrael, illetve az USA közé? Ily módon Biden akkor cselekedne a legbölcsebben, ha engedné, hogy az izraeli hadsereg megnyerné a háborút, olyan gyorsan, ahogyan az csak lehetséges.

 

FT

 

A szerkesztőségi vélemény úgy ítéli meg, hogy a régi úthoz ragaszkodó republikánusok meg tudták volna állítani Trumpot, de elszalasztották a lehetőséget, pedig megvolt a forgatókönyv hogy visszaszerezzék a pártot. Hiszen a január -6-i ostrom után úgy nézett ki, hogy a politikus sorsa megvan pecsételve. Még az újdonsült ellenzék törvényhozási vezetői is elítélték, hogy  lázadást szított.

Ám Haley visszalépésével immár tökéletes a mérgezést terjesztő Trump politikai rehabilitációja. Sőt, sokan úgy gondolják, hogy visszatérése elkerülhetetlen volt.  Pedig szó sincs semmiféle eleve elrendelésről. A felelősséget a párt vezérkara viseli a történtekért. Nem dolgozott ki megfelelő stratégiát és nem hangolta össze az erőfeszítéseket.

Pedig van rá precedens, mit kell tenni hasonló esetben. A 80-as években fiatal, elégedetlen mérsékelt demokraták úgy határoztak, hogy visszaveszik a pártot McGovern híveinek kudarcai után. Létrehozták a Demokrata Vezető Tanácsot, amely a továbbiakban bázisul szolgált a pártot megújítani kívánó új nemzedék számára. Pár évvel később az egyik alapító tag beköltözött a Fehér Házba. Úgy hívták: Bill Clinton.

Néhány évvel később a republikánusoknál megalakult a Szerdai Találkozó nevű szerveződés, mert egy csoport nem fogadta el, hogy bizonyos körök feladják a reagani örökséget. Ez a mozgalom segítette az elnökséghez az ifjabbik Busht. Ám Reagan esetében megfeledkeztek erről a lehetőségről, és a különböző próbálkozások kioltották egymást. Sajnos senki sem vette rá az időt, hogy legyen megfelelő vezető, elegendő pénz, valamint szervezettség egy olyan mozgalom kialakítására, amely képes megváltoztatni az országot.

 

 

2024. március 11.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább