2024. május 1. Szerda
Ma Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A háború katasztrofális következményekkel jár Oroszország számára, de még borzalmasabbak a geopolitikai kihatások

A háború katasztrofális következményekkel jár Oroszország számára, de még borzalmasabbak a geopolitikai kihatások

Ezt Ivo Daalder, aki korábban az USA NATO-nagykövete volt, jelenleg pedig a Chicagói Globális Ügyek Tanácsának elnöke írta a Politicoban. Úgy értékeli, hogy Ukrajna nyerésre áll a fronton, bár még messze nem biztos, hogy képes győzni. A Nyugat egységesebb, mint a hidegháború vége óta bármikor és el van szánva, hogy Moszkva vereségéig segíti Kijevet. Az egyértelmű, hogy a Kreml történelmi léptékű hibát követett el, amikor megindította csapatait. Egyes becslések szerint az oroszoknál idáig 200 ezer katona halt vagy sebesült meg. Az összes páncélos és harckocsi fele megsemmisült vagy ellenséges kézre került. A légvédelem képtelen fölényt kiharcolni, már nincs elég korszerű rakéta, és a lőszerkészlet egyre inkább kifogy. Ennélfogva az agresszor csak nehezen képes megtartani az elfoglalt területeket, hát még előrenyomulni. Kína nem állt be Moszkva mögé, ami csak tetézi a Kreml stratégiai tévedését. De fontos az is, hogy Európában a Kelet javára változnak az erőviszonyok, ami kihat az eddigi viszonylagos geopolitikai, illetve geogazdasági egyensúlyra is. Most már az kezd kirajzolódni, hogy a politikai szempontok az elsődlegesek a döntéshozatal során, és ennek így is kell maradnia a háború után, tekintettel a Kínával folytatott geopolitikai versenyre. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

EP-képviselők követelik, hogy mondjon le Várhelyi Olivér, amiért legutóbbi meghallgatása során lehülyézte az őt bíráló törvényhozókat, ám úgy néz ki, hogy a Bizottság nem lát okot az eltávolítására. A bővítési biztosnak pechje a volt, hogy felszólalása után bekapcsolva maradt a mikrofonja, ezért hallani lehetett, amint az kérdezi egyik munkatársától: „Hány hülye van még hátra?”.

Utóbb ugyan azt közölte, hogy a megjegyzés nem a jelenlévőknek szólt, de a portál szerint ezt nem lehet bocsánatkérésnek tekinteni és ezt az Európai Parlamentben is így látják jó néhányan. Daniel Freund a német zöldek nevében úgy nyilatkozott, hogy távoznia kell a politikusnak, akiről egyébként is az a hír járja, hogy igen durva a beosztottaival.

A német képviselő szerint Várhelyi megtehette volna, hogy megköveti az érintetteket, ám ez elmulasztotta. De nem állíthatja, hogy rosszul hallották, így az ügy nem maradhat következmények nélkül. A középjobb horvát Tomas Sokol úgy értékelte, hogy a biztos mindenkit megsértett, aki jelen volt az ülésteremben.

Az EP elnökének szóvivője úgy nyilatkozott, hogy vizsgálatot kezdeményeznek. Ezzel szemben a Bizottság nevében megszólaló szerint nincs itt semmiféle látnivaló. Von der Leyen elnök asszony együtt elvárja a testület minden munkatársától, hogy a legnagyobb tiszteletet tanúsítsák az intézmények és azok tagjai iránt. Ezért elfogadja Várhelyi magyarázatát.

Az egész ülést egyébként azért tartották, mert egyre nagyobb az elégedetlenség a biztossal szemben, mivel sokan úgy vélik, hogy kedvez Szerbiának, illetve a boszniai szerbeknek. (Összhangban a magyar kormány politikájával – a szerk. megj.)

 

Wall Street Journal

 

Az újság azt írja a kínai külügyminiszter egyhetes európai látogatásának budapesti állomása kapcsán, hogy Orbán Viktor személyében Vang Ji az egyik legpekingbarátabb európai vezetővel találkozik. A magyar kormány kötötte meg az EU-ból az első szerződést a Selyemút-kezdeményezés részeként: a Belgrád-Budapest vasúti pálya korszerűsítéséről.

A Huawei legnagyobb alkatrészbázisa magyar földön található, noha az USA szeretné, ha a technológiai óriást lehetőleg minél több helyről kitiltanák a világban. Orbán megakadályozta, hogy az EU közleményben ítélje el a hongkongi erőszakot, amivel kiváltotta Németország és más államok bírálatát. Az érintett országok úgy látják, hogy a magyar fél meghiúsítja a közös álláspont kialakítását Kína ügyében.

A jelentés idézi a miniszterelnököt, aki a múlt hónapban úgy nyilatkozott a kínai állami médiának, hogy szerinte nagy hiba volna, ha Brüsszel véghez vinné tervét és a szervezet leválna Pekingről, amint arra már vannak is javaslatok. Ez hatalmas melléfogás volna Európa részéről – ismételte meg nyomatékosan.

 

Reuters

 

Mivel Lengyelország nem hajlandó felülvizsgálni álláspontját és így továbbra is azt vallja, hogy a nemzeti jog elsőbbséget élvez az uniós normákkal szemben, a Bizottság az Európai Bíróság elé viszi a kérdést. Brüsszelnek egyébként is sok gondja van a nacionalista és euroszkeptikus Varsóval, ezért már felfüggesztette az anyagi támogatások folyósítását.

A viszály almája ez esetben az, hogy a lengyel Alkotmánybíróság két évvel ezelőtt két alkalommal is úgy foglalt állást: az alapszerződések bizonyos pontjai összeegyeztethetetlenek az ország alaptörvényével. Vagyis megkérdőjelezte az EU-normák prioritását.

A szervezet végrehajtó testülete azzal indokolja a pert: el akarja érni, hogy a lengyel polgárok ugyanolyan védelmet és jogokat élvezzenek odahaza, mint bármelyik más európai polgár. Ehhez pedig az kell, hogy az uniós jog legyen az irányadó, azt egyetlen nemzeti testület se vizsgálhassa felül.

De a Bizottságnak baja van az Alkotmánybírósággal is, mert szerinte az már nem független és elfogulatlan, miután a politika befolyása alá vonta.

 

Project Syndicate

 

Egy tekintélyes izraeli elemző úgy értékeli, hogy országa tekintélyuralmi fordulatot hajt végre az új kormány alatt, á la Orbán Viktor. Ido Baum, az amerikai jogászról, Louis Brandeisről elnevezett Társadalmi, Gazdasági és Demokrácia Intézet igazgatója szerint Netanjahu arra használja a hatalmát, hogy alkotmányos reformokkal betonozza be uralmát, illetve hogy az igazságszolgáltatás ne ellenőrizhesse a koalíció munkáját.

A jogi forradalomhoz a magyar miniszterelnök adja a kottát, aki az eltelt jó 10 év alatt elérte, hogy a Fidesz kézbe kaparintotta a sajtót, a választási rendszert és a bíróságokat. Az izraeli kilátások azonban sokkal zordabbak, mivel az unió valamelyest visszafogja Orbánt. Az emberek és a tőke szabad áramlásából az következik, hogy a politikusnak ügyelnie kell arra: nehogy kiürüljön az ország és távozzanak a fontos cégek.

Netanjahu törekvése óriási tömegtiltakozást váltott ki, amit a szövetség figyelmen kívül hagyhat, ám ha megcsinálja, amit tervez, Izraelből tekintélyuralom lesz. Megszűnik a hatalmi ágak szétválasztása, tovább gyengül az igazságszolgáltatás függetlensége. A Knesszet szakmányban hagyja jóvá a javaslatait.

A sok tízezres megmozdulások sokat nem tudnak elérni, mert a politikus kézben tartja a sajtót. Egy valami azonban megálljt parancsolhat neki: a gazdaság. Arra kénytelen odafigyelni, ha veszi a kalapját a vállalkozói tőke és a sok ígéretes startup cég. Hiszen a növekedés első számú forrását a high-tech társaságok és a pénzügyi szolgáltatók jelentik. De mintha a politikus nem vette volna figyelembe az jog ellen indított pergőtűz gazdasági következményeit. Ám jelenleg ezzel együtt úgy áll, hogy a személyes érdekei felülírnak mindent, ideértve hogy megtorpedózza az ellene folyamatban lévő korrupciós pereket.

 

FT

 

Európa félénken ugyan, de átállítja gazdaságát a háborúra, mert már dereng neki, hogy hosszú és véres viszályban kell segítenie az ukrán hadsereget. A nyugati kormányok idáig 110 milliárd dollár értékben adtak támogatást, ebből 38 milliárdot a fegyverek tettek ki. De sok helyen már úgy áll, hogy kiürülnek a készletek, üresen konganak a raktárak.

Ezért a kérdés az, meddig lehet még a mostani szinten fenntartani az utánpótlást és miként? Az oroszok egyaránt támadnak katonai és civil célpontokat, és ezzel hatalmas nyomás alá helyezték a rosszul felkészült európai hadiipart. A gyárak nem képesek elegendő lőszert gyártani, az ukránok annyit lőnek el hetenként. Most már a korábbinál jó kétszer annyit kell várni az új muníció szállítmányokra.

Már nincs a korábbi szovjet felszerelésekből sem a keleti NATO-tagországokban. Az új fegyverek, mint a nehéz páncélosok szállítását üdvrivalgás kísérte, csak éppen még hetek, hónapok kellenek, amíg megfelelő műszaki szintre hozzák ezeket a harckocsikat.

Judy Dempsey, a Carnegie Europe elemzője úgy látja, hogy az ukránok nem állnak jól, mert mindenből hiányuk van, ám nem kapnak utánpótlást, hogy harcolni tudjanak. Az orosz hadfelszerelés gyártók egy éve teljes sebességgel dolgoznak, a hasonló európai cégek viszont csak most kapcsolnak magasabb fokozatba.

 

Politico

 

Egy igen neves amerikai elemző szerint a háború katasztrofális következményekkel jár Oroszország számára, de Moszkva szemszögéből még borzalmasabbak a geopolitikai kihatások. Ivo Daalder korábban az USA NATO-nagykövete volt, jelenleg pedig a Chicagói Globális Ügyek Tanácsának elnöke. 

Úgy értékeli, hogy Ukrajna nyerésre áll a fronton, bár még messze nem biztos, hogy képes győzni. A Nyugat egységesebb, mint a hidegháború vége óta bármikor és el van szánva, hogy Moszkva vereségéig segíti Kijevet. Az egyértelmű, hogy a Kreml történelmi léptékű hibát követett el, amikor megindította csapatait.

Egyes becslések szerint az oroszoknál idáig 200 ezer katona halt vagy sebesült meg. Az összes páncélos és harckocsi fele megsemmisült vagy ellenséges kézre került. A légvédelem képtelen fölényt kiharcolni, már nincs elég korszerű rakéta, és a lőszerkészlet egyre inkább kifogy. Ennélfogva az agresszor csak nehezen képes megtartani az elfoglalt területeket, hát még előrenyomulni.

Kína nem állt be Moszkva mögé, ami csak tetézi a Kreml stratégiai tévedését. De fontos az is, hogy Európában a Kelet javára változnak az erőviszonyok, ami kihat az eddigi viszonylagos geopolitikai, illetve geogazdasági egyensúlyra is. Most már az kezd kirajzolódni, hogy a politikai szempontok az elsődlegesek a döntéshozatal során, és ennek így is kell maradnia a háború után, tekintettel a Kínával folytatott geopolitikai versenyre.

 

2023. február 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább