2024. április 26. péntek
Ma Ervin, Klétusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Nem megengedni, hogy a Kreml Pavlov kutyájának szerepére kényszerítse a Nyugatot

Nem megengedni, hogy a Kreml Pavlov kutyájának szerepére kényszerítse a Nyugatot

Merthogy a diktátor igyekszik kétségbeesésbe kergetni Európát, ám fojtófogása egyre gyengébb. Már látszik, hogy egy idő után esni fognak az energiaárak. Jelenleg azonban az infláció, az energiaszűke és a szárazság óriási gondokat okoz, letaglóz. A földrész, mint egy kimerült bokszoló nekidől a ring köteleinek, ezzel szemben Putyin próbálja bevinni a döntő ütést, amikor egészen addig felfüggeszti a szállításokat Németországnak, amíg nem érnek véget a szankciók. A politikus a háborúban semmi sikert nem tud felmutatni, viszont Pavlov módjára beidomította a kontinenst. Amikor megszólal az orosz csengő, az európaiak azon nyomban a legrosszabbra készülnek és feladnak minden reményt, mármint hogy valaha is normálisak lesznek az állapotok. Csak éppen minden nappal gyengül az államfő zsarolópotenciálja, mert az árak esni fognak, ez olyan biztos, mint az, hogy az imádság végén az ámen jön. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Egyre nő a tömegek dühe a magas energiaárak miatt Kelet-Európában, vonatkozik ez még a kemény kézzel kormányzott Magyarországra is. Már voltak nyilvános tiltakozások, pedig Orbán tavasszal meg tudta erősíteni pozícióit a választáson. Ám az egész régióban várhatóan csak romlik a helyzet, mivel igazából nincs alternatíva az orosz energiaforrásokkal szemben. Viszont több helyütt is ingatag koalíciós kormány van hatalmon, megugrik az infláció, ezzel szemben gyengül a növekedés, nagy a függés az orosz szénhidrogénektől, ráadásul erősödik a Putyin-barátság. Mindez pedig csak destabilizál.

A Fitch szerint Romániát leszámítva a kiszolgáltatottság az utóbbi időben még kritikusabb lett. A magyarokra, szlovákokra és csehekre jelentős bizonytalanság vár, mert nem tudják, hosszú távon honnan pótolhatnák az oroszoktól kapott mennyiséget, és a bizonytalansága beleértendő az is, hogy mekkora költségekkel jár új vezetékek építése.

Magyarország is küszködik azzal, hogy enyhítse a válság terheit. Az Orbán-kabinet április 3. előtt emelte a nyugdíjakat, korlátozta az üzemanyagok árát, befagyasztotta a jelzáloghitelek kamatát és megtámogatta több fontos élelmiszer árát. Legalábbis októberig. Ám utóbb eltörölte a katát és ez megmozdulásokhoz vezetett. Nagy Márton azonban további kényelmetlen intézkedéseket lengetett be, amikor közölte, hogy előbb-utóbb el kell törölni a hatósági árakat.

A gyatra növekedési kilátásokat csak tetézi a 13,7 %-os infláció. Az Erste Bécsben keltezett értékelése szerint a magyar gazdaság ajtaján kopogtat a recesszió. Közben a jegybank úgy döntött, hogy magasabb kamattal próbálja meg útját állni a drágulásnak.

 

Euractiv

 

Horvát sajtóértesülések szerint a Plenković-kormány beintett a Jellinek Dániel-féle Indotek-csoportnak, amely a kivonuló Sberbank hagyatékából ki akarja mazsolázni Horvátország legnagyobb élelmiszeripari csoportját. A vételár már megvan: 3 milliárd euró, amiért a holding a Fortenova 43 %-át szerezné meg.

Csakhogy a 3 milliárd eurót forgató alapkezelőről úgy tudni, hogy igen közel áll Orbán Viktorhoz, ezért a horvát miniszterelnök állítólag személyesen rendelte el, hogy szó sem lehet az ügyletről. Merthogy Jellinek csupán stróman, a magyar kormányfőhöz kötődő, átláthatatlan pénztőke szolgálatában.

A két ország között már az INA tulajdonjoga és irányítása miatt is vita van. A kétoldalú viszonyt még jobban megterhelte, hogy Magyarország a háború ellenére is fenntartja az üzleti kapcsolatokat Moszkvával, beleértve, hogy továbbra is vesz orosz gázt, noha elvileg csatlakozott a szankciókhoz.

 

Washington Post

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy a G7-ek jó irányban kereskednek, amikor árkartell révén akarják megakadályozni a további pénzesőt Oroszország számára. Merthogy a Nemzetközi Pénzügyi Intézet szerint Moszkva lubickol a pénzben, függetlenül a szankcióktól, azaz nem sikerült térdre kényszeríteni az orosz gazdaságot. A recesszió ugyan bekövetkezett, ám az olajexport folytatódik és ebből a Kremlnek egyedül júliusban 74 milliárd dolláros bevétele lett.

Ennélfogva a rubel felértékelődött, miután India és Kína, valamint – más források híján – az európai országok továbbra is veszik az energiahordozót, a tavalyinál valamivel magasabb áron. Itt valami váratlan húzásra van szükség, és ezért jó a legfejlettebb államok ötlete, hogy a vevők által fizetendő ár valahol a kitermelési költségek, illetve a világpiaci szint között legyen. Ehhez jól jön, hogy az európai cégek uralják az olajszállítások biztosításának piacát. Aki nem áll be a sorba, az maga viselheti a kockázatot.

Oroszország alighanem kénytelen-kelletlen belemegy ebbe a megoldásba, mert a kisebb haszon is jobb, mint a teljes embargó. A kérdés, hogy keresztül lehet-e ténylegesen vinni, mert az oroszok máris fenyegetőznek, hogy aki csatlakozik az egyezséghez, az nem kap egy csepp olajat sem. Biden szerint Moszkva blöfföl. De azért próbálja kitalálni, hogy miként kerülheti meg a korlátozást, amelynek azonban neki kell veselkedni, mert véget vet az orosz pénzözönnek, ugyanakkor nem okoz súlyos zavarokat a világ energiapiacán.

 

Die Presse

 

A lap szerint nem szabad megengedni, hogy a Kreml Pavlov kutyájának szerepére kényszerítse a Nyugatot. Merthogy a diktátor igyekszik kétségbeesésbe kergetni Európát, ám fojtófogása egyre gyengébb. Már látszik, hogy egy idő után esni fognak az energiaárak. Jelenleg azonban az infláció, az energiaszűke és a szárazság óriási gondokat okoz, letaglóz.

A földrész, mint egy kimerült bokszoló nekidől a ring köteleinek, ezzel szemben Putyin próbálja bevinni a döntő ütést, amikor egészen addig felfüggeszti a szállításokat Németországnak, amíg nem érnek véget a szankciók. A politikus a háborúban semmi sikert nem tud felmutatni, viszont Pavlov módjára beidomította a kontinenst. Amikor megszólal az orosz csengő, az európaiak azon nyomban a legrosszabbra készülnek és feladnak minden reményt, mármint hogy valaha is normálisak lesznek az állapotok.

Csak éppen minden nappal gyengül az államfő zsarolópotenciálja, mert az árak esni fognak, ez olyan biztos, mint az, hogy az imádság végén az ámen jön. Csupán az a kérdés, hány hét múlva következik be. De a fogyasztók már tanulják a takarékoskodást. Ugyanakkor a kínálati oldalon látni kell, hogy napjainkban jelentős kiesést okozott a francia atomerőművek felének leállása, illetve a legfontosabb amerikai LNG-átfejtőben bekövetkezett tűz.

Az év végéig mindkét bajt kiküszöbölik és addigra jön a norvég, katari és azeri gáz is. Emellett gőzerővel épülnek ki a megújuló energiák kinyerésére szolgáló kapacitások, továbbá reneszánszát éli szén, ily módon hosszú távon nincs veszélyben az ellátás. Vagyis semmi ok a pánikra, de a túlzott lelkesedésre sem.

Nem lesz persze visszatérés a boldog békeidőkhöz, Oroszország immár nem megbízható partner, ennélfogva az energia drágulni fog. Az iparnak és a lakosságnak igazodnia kell, ami fájdalmas, de messze nem jelent apokalipszist.

 

Guardian

 

Az új brit miniszterelnök asszonynak egyetlen dolga van: az, hogy átvezesse az országot a példátlan válságon, ám ehhez meg kell tagadnia mindent, amiben idáig hitt – emeli ki a legnagyobb szigetországi újság elemzése. A feladat elvégzéséhez emberfeletti vezetői képességekre lesz szüksége. Annál is inkább, mert mandátumát Lis Truss mindössze alig 81 ezer tory tagnak köszönheti a sajátos belső pártszabályok folytán. Támogatói többnyire idősebbek, jómódúak és Anglia délkeleti részén élnek.

A kampány során a politikus csupán az állóképességét bizonyította, a vitákban balosnak és könnyűsúlyúnak bizonyult. Amit akar, az kivitelezhetetlennek tűnik, programját jobbára klisék tartják egyben.

A nehézségeket javarészt a háború okozta és az nem tarthat örökké. A piacok igazodnak, lesznek alternatív energiaforrások. Viszont hatalmas nyereségek képződtek az energiacégektől, ám Truss nem tarthatja magát az ígéretéhez, mert ezeket a jövedelmeket meg kell csapolni. A gyakorlatias megfontolás és a kétségbeesés radikális újításokat eredményezett a francia és a német kormánynál, ezeket az új brit vezetés sem kerülheti el, bár késésben van.

A nemzet csüngeni fog a kormányfő minden szaván. A rövidtávú osztogatás ritkán árt egy ország vezetőjének, viszont ily módon megcsillogtathatja képességeit. De mivel látnivaló, hogy terveit általában hozzáigazítja az uralkodó széljáráshoz, lehet, hogy megerősödve kerül ki a most következő egy évből.

Viszont a következő választás már más tészta, mert ellentmondás van aközött, hogy a politikus alacsonyabb adókat és kiadásokat helyezett kilátásba, viszont többet akar költeni pl. a védelemre és az egészségügyre. Ez ügyben az kell nézni, hogy mit csinál a várható pénzügyminiszter, Kwasi Kwarteng. Rajta múlik, mennyire lesznek sikeresek a konzervatívok az urnáknál.

 

Der Standard

 

Az osztrák sajtó egyik legkitűnőbb szemleírója tragikomédiának minősíti, amit a volt külügyminiszter asszony művel. Karin Kneissl már jó ideje elhagyta az országot, legutóbb Libanonba tette át székhelyét, és fura nyilatkozatokat tesz. Most éppen azt találta mondani, hogy odahaza politikai okokból üldözik.

A volt politikus már évtizedekkel ezelőtt igen nehéz beosztottnak számított a külügyi tárcánál, majd háziállat otthont működtetett, közben azonban előadásokat tartott a többi közt a Szabadságpártnál, így lett miniszter. Mert akarta, mert az FPÖ-nek nem akadt más jelöltje, és mivel az akkori kancellárnak, Sebastian Kurznak édes mindegy volt, hogy ki irányítja a diplomáciát.

Aztán jött a felfoghatatlanul kínos affér, mármint hogy Kneissl meghívta Putyint az esküvőjére, táncolt vele, majd pukkedlizett neki. Ennek meglett az eredménye, mert amikor miniszterként mennie kellett, az orosz olajkonszern felügyelő bizottsági tagja lett, posztját azonban a szankciók miatt fel kellett adnia. Azóta érzi úgy, hogy üldözik.

A történet tragikus, de a nagy kérdés az, miként lehet egy ilyes valaki az osztrák külpolitika első embere. És miként lehet annyira arcátlan a Néppárt, illetve a Szabadságpárt, hogy kormányozni akarja Ausztriát, amikor egy ilyen politikussal lepte meg az országot.

 

2022. szeptember 6.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább