2024. április 26. péntek
Ma Ervin, Klétusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Olajembargó dráma zajlik

Olajembargó dráma zajlik

Méghozzá közvetlenül az európai csúcsértekezlet előtt, mivel Magyarország miatt nem látszik semmiféle épkézláb megoldás, ám közben már ukrán részről is érkezett fenyegetés Budapest címére –írja a Spiegel. Az tény, hogy a magyar gazdaság nagymértékben függ az orosz olajtól, ám a szankció terve nem is szerepel a kétnapos brüsszeli értekezlet napirendjén, mert Orbán egyértelművé tette, hogy megvétózná azt. Ezért a meghívó levélben sincs egy szó sem a készülő megtorló intézkedésekről. A magyar kormányfő ugyanakkor ebben a kérdésben nem számít magányos harcosnak, mert a szlovákok, csehek és bolgárok is több időt szeretnének az átálláshoz. Ugyanakkor nem kétséges, hogy a legnagyobb nyomás Magyarországra nehezedik. De Orbánnak nagy szüksége van a pénzre, mert drága volt a választási kampány. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Bloomberg

 

A hírügynökség úgy tudja, hogy a Bizottság helyt ad a magyar kívánságnak és így csupán a tengeri szállításokat érintené az orosz olajimportra kivetendő embargó. Azaz figyelembe vennék a cseh és szlovák fenntartásokat is, viszont cserében majdnem egy hónap után pont kerülhetne az újabb szankciócsomag végére. Tehát – közölték beavatott források – a Barátság-vezetéken keresztül továbbra is érkezhet nyersolaj a célországokba, ami az összimport egyharmadának felel meg, napi 720 ezer hordónyi mennyiséggel.

A tankerekből naponta 1,57 millió hordót fejtenek át. Ezek a fuvarok fél év alatt állnának le, a feldolgozott termékek esetében pedig 8 hónapos a határidő. Ily módon Magyarország több időt kapna, hogy megtalálja az új piaci forrásokat. Brüsszel ugyanakkor azt is felvetette, hogy korlátozzák a csövön továbbított energiahordozó reexportját, mind más tagállamoknak, mind 3. országoknak. Az EU-nagykövetek ma összeülnek az indítvány megtárgyalására.

A jelentés hozzáteszi, hogy a magyaroknak adandó kivételek, ideértve a feldolgozó kapacitás átállítását, rontják az intézkedés hatékonyságát, hiszen a cél az, hogy Putyin egyáltalán ne tudja finanszírozni a háborút az olajbevételekből. Viszont tény, hogy a Barátságon át a legnagyobb mennyiség idáig a németeknek és a lengyeleknek ment, ám mindkettő bejelentette, hogy az unió akciójától függetlenül leválik az orosz olajról. 

 

Spiegel

 

Olajembargó dráma zajlik közvetlenül az európai csúcsértekezlet előtt, mivel Magyarország miatt nem látszik semmiféle épkézláb megoldás, ám közben már ukrán részről is érkezett fenyegetés Budapest címére. Az tény, hogy a magyar gazdaság nagymértékben függ az orosz olajtól, ám a szankció terve nem is szerepel a kétnapos brüsszeli értekezlet napirendjén, mert Orbán egyértelművé tette, hogy megvétózná azt. Ezért a meghívó levélben sincs egy szó sem a készülő megtorló intézkedésekről.

A magyar kormányfő ugyanakkor ebben a kérdésben nem számít magányos harcosnak, mert a szlovákok, csehek és bolgárok is több időt szeretnének az átálláshoz. Ugyanakkor nem kétséges, hogy a legnagyobb nyomás Magyarországra nehezedik. De Orbánnak nagy szüksége van a pénzre, mert drága volt a választási kampány. Ám a jogállami fenntartások folytán nem jut hozzá a koronaalaphoz, sőt az új energiastratégiára előirányzott milliárdokhoz sem. 

A politika is ellene játszik, főként amióta a németek feladták az ellenkezést az embargóval szemben. Azóta Orbán a legfőbb kerékkötő. Még a lengyelekkel is tengelyt akasztott. Egy belga diplomata szerint Varsó immár Budapest fő ellenpontjának számít a vitában. Különösen fenyegető, hogy az ukrán elnök volt gazdasági tanácsadója bedobta: le lehetne zárni a Barátság vezetéket, ha a magyar fél nem ért a szép szóból, bár ez Zelenszkijen múlik.

Viszont ha az EU megadja a magyar kormánynak, amit az kér, akkor nem kell Lex Orbánt hozni, és segítenek a többi érintett országnak is. Csak éppen az orosz import egyharmadára nem vonatkozna a szankció. Ugyanakkor az nem tűnik járható útnak, hogy a bojkottot vegyék ki a 6. csomagból.

 

Die Welt

 

A Bizottság szerint technikai akadályok nehezítik az új szankciós csomag elfogadását, ám a német lap szerint a legnagyobb „technikai gondot” úgy hívják: Orbán Viktor. Merthogy Magyarország 800 millió eurós támogatást és 4 éves átmeneti időszakot próbál kicsikarni. Az EU két évet adna, hogy az ország csökkentse függését az orosz olajtól. Csakhogy a magyarok ezen a területen az utóbbi években egyre jobban összefonódtak Oroszországgal, míg a lengyelek mérsékelték az importot. A Roszatom, illetve moszkvai hitel jóvoltából épül a két új paksi reaktor.

Amúgy a csehek, a szlovákok és a bolgárok is erősen ki vannak szolgáltatva az orosz kőolajnak, ám velük ellentétben a magyar kormányfő nem sok hajlandóságot árul el, hogy az ukrán háború miatt feladja a baráti kapcsolatokat a Kremllel. Sőt, Szíjjártó emelte a tétet. Ő már 15-18 milliárd eurós végszámlát emlegetett az átállásért cserében.

Elvileg az Orbán-kabinet kaphatna pénzt az új energia stratégiára előirányzott keretből, ám azt a koronaalaphoz kapcsolták, abból meg Magyarország egyelőre kimarad a jogállam megsértése miatt. Egy belga diplomata azt közölte, hogy a tilalom a tengeri olajszállításokra vonatkozik, ám mivel az orosz energiahordozó nagyobbik része hajókon jut célba, egy ilyen döntés csak félig-meddig lenne arcmentő Brüsszel számára. Viszont jelezné Moszkvának, hogy ismét töredezik az európai egység. 

Feltehetőleg az embargót nem is vitatják meg holnap-holnapután az állam- és kormányfők. De azért ott fog lebegni a tanácskozás fölött.

 

FAZ

 

Az orosz szénimport leállítása simán átment az EU-ban, az olajembargóról 4. hete zajlik a paláver, és már felvetődött, hogy idővel gázvásárlásokat is le kellene állítani, viszont a Roszatommal kialakult nukleáris együttműködést valahogy senki sem akarja bolygatni Európában. Ez pedig mutatja, milyen szorosan összefonódnak a szálak az atomiparban. Úgy tudni, hogy a német képviselő egyszer, zárt ajtók mögött bedobta: szintén be kellene szüntetni az orosz fűtőanyagimportot, ám Magyarország hevesen tiltakozott, a francia soros elnökség pedig megkerülte a kérdést, amely azóta nincs napirenden.

De hát Oroszország segíteni akar az EDF villamosenergiaipari cégnek, hogy visszavegye a GE-től a turbinaágazatot.  Ugyanakkor a francia újradúsító egyre több használt orosz fűtőelemet dolgoz fel, és a német-francia Framatome-Simens sem szakította meg a kapcsolatokat az orosz óriáskonszernnel.

Az érintett volt szocialista országok közül a csehek azt mondják, hogy ha úgy adódik, akkor elég idejük lesz, hogy megtalálják, kitől szerezzék be a jövőben a hasadóanyagot. A szlovákok is ezen az úton járnak. Nem úgy a magyarok, aki átmeneti habozás után úgy döntöttek: igenis az oroszok építsék meg Paks 2-őt. A részletek nem ismeretesek, ami dühíti az ellenzéket. Viszont a szankciók miatt gondot okozhat, hogy a turbinákat a GE szállítaná, az irányítórendszert pedig a Siemens. Ám a budapesti hivatalos nyilatkozatokban erről egy szó sem esik.

Nem a fűtőelemek jelentik az egyetlen gondot, ha megszakadnak a kapcsolatok a Roszatommal. Még ennél is súlyosabb volna, hogy ki végezze a karbantartást. Mert pl. a 2003-as paksi üzemzavar után, amikor fűtőrudak olvadtak meg és radioaktivitás szabadult ki  az időszerű tisztítás során, évekig tartott a jogvita, hogy mennyire felelős a történtekért a munkát végző Framatome. De problémák fenyegetnek az alkatrész utánpótlásnál is.

 

2022. május 29.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább