2024. április 28. vasárnap
Ma Valéria, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbán egy fokozattal magasabbra állítja a diktatúrát

Orbán egy fokozattal magasabbra állítja a diktatúrát

Foreign Policy szerint a kihirdetett hamis vészhelyzet Putyin megbékítését és azt célozza, hogy a politikus még jobban megszilárdítsa hatalmát. Így látja Amanda Coakley, aki újságíróként Bécsből követi a térség fejleményeit. Mint írja, a magyar vezetőt felbátorította a jelentős választási siker és el van szánva, hogy megmutassa: a Kremlnek nem kell aggódnia, mert vannak még barátai Európában. Ezért veszélyhelyzetet hirdetett, éspedig arra a gazdasági válságra válaszul, ami az orosz szankciók, illetve a pusztító ukrajnai háború következménye. A lépés lökéshullámokat váltott ki egész Európában és ismételten ráirányította a figyelmet a magyar demokrácia felszámolására. A kormányfő és vazallusai az eltelt 12 évben aláásták a független igazságszolgáltatást, kiüresítették a sajtót, célba vettek több kisebbséget és lehúzták a sápot az uniós támogatásokról. Így módon a Freedom House már csupán részben szabad államnak tekinti Magyarországot. A különleges jogkör lehetővé teszi, hogy Orbán rendeletekkel kormányozzon, teljesen megkerülve a Parlamentet. Budapest elítélte az orosz „katonai műveletet”, és beállt az eddigi uniós válaszlépések mögé, de az olajembargó ügyében beásta magát. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

 Politico

 

Uniós vezetők és diplomaták továbbra is lehetségesnek tartják a kompromisszumot az újabb oroszellenes intézkedések ügyében: a kiutat hírek szerint az jelentené, hogy a csövön szállított orosz olajra nem lenne érvényes a szankció. Az Európai Tanács elnöke napok óta videón keresztül egyeztet az egyes tagországok vezetőivel, és az a hír járja, hogy a többség számára elfogadható volna ez a megoldást.

A brüsszeli EU-nagykövetek még holnap is összeülnek, hogy véglegesítsék a szöveget, amelyet azután az állam- és kormányfők hétfőn fogadnának el. Ugyanakkor akad, aki figyelmeztet a nemzeti kormányok részéről, mármint hogy csak lassan a testtel, mert az alapfeltétel az, hogy a bojkott jobban ártson Oroszországnak, mint a 27-eknek.

 

Politico

 

Az unió azt fontolgatja, hogy felvizezi az orosz olajszállítási tilalmat, mert mindenképpen meg akarja nyerni Magyarországot a többi új szankciónak. Épp ezért csövön továbbra is lehetne szállítani az energiahordozót. Eredetileg teljes embargóról volt szó, ám ha a felvizezett változat valósul meg, az vereség lesz von der Leyen számára, mert ő a lehető legkeményebb megtorlást szorgalmazta, hogy Putyin ne tehessen szert jelentős bevételekre az olajexportból.

Diplomatás azt mondják, hogy az ördög a részletekben rejlik. Egyes források szerint ha meg akarnak állapodni, akkor a kivételek számára nagyon kis lehetőséget kell hagyni és azt is pontosan körbe kell határolni. Merthogy a szankció nem lehet kivételek szövedéke. Ugyanis ha valaki kivonhatja magát a büntető intézkedések alkalmazása alól, az azt jelenti, hogy a többiek viselik az intézkedés terhét.

 

FAZ

 

Varsó közeledik az EU-hoz és reméli, hogy végre megkapja a számára elkülönített milliárdokat, ezért úgy döntött, hogy felszámolja a sokat vitatott Fegyelmi Kamarát, ám ahhoz, hogy pénzt lásson, teljesítenie kell az összes feltételt. Mindenesetre a Szejm az első nagy lépést már megtette afelé, hogy az EU megnyissa a befagyasztott koronaalapot. Brüsszelben azt hallani, hogy elfogadható a törvény, így a Bizottság engedélyezheti a forrás felhasználása benyújtott lengyel tervet.

Ez azonban még nem jelenti azt, hogy át is utalják a 36 milliárdot, mert ahhoz bizonyítani kell, hogy minden jogi kifogás elhárult. De még az is bizonytalan, hogy az EU rábólint-e az új testületre, amely az említett kamara helyét venné át. Továbbá, hogy miként néznek ki a bírákra vonatkozó fegyelmi szabályok és visszaveszik-e a megbüntetett bírókat. Úgy tudni, hogy még hónapokig tart, amíg tisztázzák ezeket a kérdéseket. Majd utána még az államok is állást foglalnak.

Sőt Varsónak még az Európai Bíróságot is meg kell győznie, hogy az új kamara megfelel a közösségi jognak. A fáma szerint mindenesetre a Bizottság szerdán zöldre állítja a jelzőt a gazdasági újjáépítési támogatás ügyében. Diplomaták kiszivárogtatták, hogy van előrelépés Magyarország kapcsán is, ott a korrupció jelenti a fő akadályt. A lengyeleknél viszont nem lehet tudni, mennyire hajlandó jobb belátásra térni a szélsőséges igazságügyi miniszter, aki idáig nem kívánt engedni az EU-nak.

 

Die Presse

 

Vége a magyar-lengyel EU-ellenes szövetségnek, mivel Varsó egyelőre visszavonulót fúj a jogállami vitában, ám ez a fajta gyakorlatias megközelítés teljesen idegen a magyar vezetéstől. Sőt, Orbán egyértelművé teszi, hogy nem támogatja az olajembargót. Párizsba ment, hogy a választáson leszerepelt Le Pennel megint csak az unió ellen agitáljon. Az ilyen megnyilvánulások folytán csak még látványosabban elszigetelődik a földrészen, úgy hogy vannak hangok, amelyek immár teljesen leírják Magyarországot. Ez azonban szemmel láthatólag nemigen rázza meg a politikust.

De hát már fokozatosan magára maradt, amit igazolt a párizsi magyar nagykövetségen lezajlott találkozó Le Pennel. Ezzel szemben sokkal pragmatikusabban jár el a lengyel vezetés, amely pedig ideológiailag idáig közel állt Orbánhoz. Kaczynski felismerte, hogy nagyon kell neki a 36 milliárd, hiszen recesszió fenyeget, vágtat az infláció és orosz csapatok állnak a határon. És hogy ez fontosabb, mint az ideológiai harc a brüsszeli és luxemburgi szélmalmok ellen.

Mindazonáltal még korai kijelenteni, hogy lezárult a jogállami vita. Hiszen Ziobro, az igazságügyi tárca első embere az Alkotmánybíróságnál még megtámadhatja a Fegyelmi Kamara felszámolását. Ám von der Leyen kedden Varsóba megy, hogy bejelentse a konfliktus rendeződését. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy megindul a pénzfolyam, de elhárult a veszély, hogy a lengyelek az év végéig elvesztik a milliárdok jó részét.

 

Die Presse

 

A kommentár úgy látja, hogy Orbánnak már nincs szövetségese az EU-ban, mert a politikus az utolsó partnereket is elmarja maga mellől. Most éppen zsarolással próbál előnyöket kicsikarni magának. Nagy taktikus, és ez gyakran be is jött neki. Ám immár senki sem áll mellé az embargó dolgában. Nem csupán Zelenszkíj veszti el a türelmét vele szemben, hanem a lengyelek és mások is kétlik, hogy meg lehet vele állapodni.

Először is nem csupán Magyarországnak vannak gondjai az energiaellátással. Azok kívül az EU közösen próbál megoldást találni az orosz olajtól függő államok számára, így semmilyen megértést nem mutat az iránt, hogy Budapest ismét szórakozzon vele. Ha Lengyelország eléri, hogy lezárják a jogállami eljárást vele szemben, akkor a magyar kormány egyedül marad a vádlottak padján. Ezt persze Orbán úgy állítja be majd odahaza, hogy mintha szántszándékkal gonosz módon bánnának országával. Ám előbb-utóbb a magyarok számára is világossá válik: a magyar politika által ilyen-olyan eszközökkel kicsikart előnyök messze nem állnak arányban az okozott károkkal.

 

Der Standard

 

A lap úgy értékeli, hogy Lengyelország csupán a címkét változtatja meg, amikor formálisan új fegyelmi testületet hoz létre a bírák számára, mert mindenképpen szeretné megkapni a befagyott milliárdokat. Ám valójában nem sok változik az igazságszolgáltatásban: a kormány továbbra is rátenyerel a hatalmi ágra. Így megmarad, hogy a politika beleszól a bírák kinevezésébe. Ennek ellenére Morawiecki miniszterelnök hatalmas sikert emleget.

 

 

Die Presse

 

Mindkét osztrák autóklub úgy gondolja, hogy az uniós jogot sérti a vadonatúj magyar intézkedés, miszerint külföldi autók csakis piaci áron vehetnek üzemanyagot a magyar kutaknál.  Az ARBÖ és az ÖAMTC egy sor nyitott kérdésre vár választ, de alapvetően az a véleménye, hogy a szabályozás tarthatatlan. A kutaknál mindenesetre nagy a zűrzavar. Több jelzés érkezett, hogy osztrák járműveket egyáltalán nem szolgáltak ki. A kavarodás tartósnak ígérkezik, mert hónapokig tart, amíg az illetékes bíróságok megállapítják, hogy mennyire jogszerű a magyar kormány húzása.

 

Washington Post

 

A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy most nincs itt az ideje tárgyalni Putyinnal, mert erkölcsi és stratégiai katasztrófával érne fel, ha a Nyugat azelőtt ülne le az elnökkel, mielőtt meghiúsítaná annak katonai céljait. A megbékítést ötletét Kissinger dobta be, de a jelek szerint hasonlóképpen gondolkodik Olaszország és Magyarország is. Állítólag mindkettő sürgeti, hogy az EU a hétfő-keddi legfelső szintű tanácskozáson kezdeményezzen tűzszünetet, illetve békemegbeszéléseket.

Ám ez csupán kisebbségi vélemény és nagyon jó, hogy csak az. Von der Leyen egyértelművé tette, hogy Ukrajnának győznie kell, az agresszió sorsa nem lehet más, mint stratégiai kudarc. Természetesen a harcoknak véget kell vetni, amint az ésszerűen lehetséges. Zelenszkij jelezte, hogy a párbeszéd feltétele: Moszkva vonja vissza csapatait a február 24. előtti vonalak mögé, ami vonatkozik a Krímre is.

Ugyanakkor tény, hogy a Kremlnek rengeteg eszköze van a konfliktus eszkalálására. Akár a nukleáris fegyver is. Ám az elmúlt három hónapban feltűnt, hogy Putyinnak nem sok kedve van összeütközni a Nyugattal. Úgy tűnik, hatott, hogy a másik oldal megvonta a vörös vonalakat.  De annak sincs jele, hogy az államfő belemenne a részleges területfoglalásba, mert ő az egész Ukrajnát akarta lerohanni. Lehet persze, hogy holtpont áll be a harcokban, és így elkerülhetetlenné válik a tárgyalásos megoldás. Ám Ukrajna barátai számára egyelőre az a legjobb, hogy gyorsítják a létfontosságú fegyverszállításokat és nem próbálnak megalkudni saját magukkal.

 

The Times

 

Szerkesztőségi állásfoglalásában a patinás konzervatív brit újság kiemeli: nem kérdés, hogy támogatni kell az ukrán hadsereget, noha az oroszok előrenyomulnak a Donyecki-medencében, ezért felerősödnek a szirénhangot a tárgyalásos rendezés mellett. Ám erről szó sem, lehet főként, mivel az ukrán egységek hősisen ellenállnak. Nagy hiba volna a béke kedvéért belemenni bármiféle kompromisszumba és nyomást kifejteni Kijevre.

Az ukrán kormány és nép el van szánva a győzelemre. A NATO-nak bőkezűen segítenie kell a törvényes kijevi hatalmat az önvédelmi háborúban. Ám mivel a megtámadott ország újabban több ponton is vereséget szenvedett a fronton, arra kell számítani, hogy egyesek próbálják győzködni, üljön le tárgyalni.  Ám esély nincs arra, hogy Zelenszkijék ebbe belemennének. Az ugyanis egy revansista hatalom megbékítésével lenne egyenértékű, és csak bátorítaná Putyint, hogy további szomszédállamok feldarabolását követelje. Precedens keletkezne, ha Kijevet rákényszerítenék, hogy adja be a derekát az orosz terjeszkedéssel szemben.

A Nyugatnak meg kell őriznie egységét, amikor a tét Ukrajna támogatása, illetve amikor meg kell magyaráznia választóknak, hogy ez járulékos költségként magasabb energiaárakkal jár együtt. Ráadásul Putyin nagy súlyt fektetett arra, hogy bezsebelje az európai populista tábor jóváhagyását. Az Orbán-kormány, Le Pen jelentős választási szereplése, Meloni egyre javuló népszerűsége mutatja, milyen kockázatai vannak a töredező nemzetközi szövetségnek. Az USÁ-ban több republikánus szemében Biden még az orosz elnöknél is rosszabb.

Mivel Ukrajna nem NATO-tag, a Kreml azt hitte, hogy simán lerohanhatja. A béke és szabadság érdekében azonban minden lehetséges módon segíteni kell Kijevet. Az agresszorok nem érik be korlátozott nyereséggel. Az egyetlen mód megállításukra, hogy le kell győzni őket. Ezért az ukránok a civilizált világrendet is védik. Az pedig megérdemli, hogy a Nyugat fenntartás nélkül támogassa.

 

The Times

 

Az olasz posztfasiszták vezére azt közölte: szó sem lehet Putyin támogatásáról és fegyvereket kell adni Ukrajnának. A populista Meloni ily módon szembefordult demagóg riválisával, Salvinivel, viszont tovább javított esélyein, hogy jövőre ő legyen a miniszterelnök. Olaszország tarackokat és harckocsi-elhárító eszközöket küld Kijevnek, amivel az Oroszország Fivéreinek elnök asszonya egyetért, noha korábban nagy tisztelője volt az orosz államfőnek. Úgy fogalmazott a brit lapnak, hogy nem szabad cserben hagyni a nemzetközi szövetségeseket, ezért ért sürgeti ukránok megsegítését. Viszont a Liga és a szintén populista Öt Csillag ellenzi a lépést, noha mindkettő a koalíció tagja. Meloniék ellenzékben vannak.

A politikusnő népszerűségének ugyanakkor sokat árt Európában, hogy oda van Orbán Viktorért, továbbá hogy ő is hangoztatja a nagy lakosságcsere elméletet. Ám mivel pártja vezeti a közvélemény kutatásokat, nézetei bekerülhetnek a politika fő áramlatába, már ha nyer a 23-as választáson. Pont akkor, amikor sokan már leírják a populizmust, miután Macron megverte Le Pent és az Oroszország elleni fellépés folytán megerősödött az egység érzete Európában.

Az Olaszország Fivérein ott stigma, mert egyes hívei fasiszta nézeteket vallanak. Ugyanakkor pár hete a pártkongresszus után Meloni olyan kocsmában ünnepelt a többi vezetővel együtt, amelyben a falakat Mussolini képei borították.

 

2022. május 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább