2024. április 28. vasárnap
Ma Valéria, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Hodorkovszkij: a Nyugatnak meg kell nyernie az oroszok lelkét

Hodorkovszkij: a Nyugatnak meg kell nyernie az oroszok lelkét

A hatalom propagandája folyamatosan mossa az emberek agyát. Így sokan félnek szembeszállni a rezsimmel, ám ez csak növeli a túlélés árát. Az egykori olajoligarcha, aki 10 évet töltött börtönben, miután szembefordult Putyinnal, azt írja a kommentárban, hogy Ukrajnában mindenütt vért, szenvedést látni. Gyerekeket ölnek meg, a tetemek egymás hegyén-hátán hevernek az utcákon – mindezt egy maffiózó miatt, aki élete vége felé közeledve megszállottan helyre akar állítani egy birodalmat. Többször is próbát tartott a háború előtt: Csecsenföldön, Grúziában, de mindig olyankor, amikor odahaza szorult helyzetbe került. Ukrajna előzménye, hogy elszúrta a járvány kezelését és 10 év telt el bármiféle gazdasági előrelépés nélkül. De meg tudta dolgozni a közvéleményt, a lakosság 65-70 %-a támogatja az agressziót. Ezt még akkor is komolyan kell venni, ha tudjuk, miként készülnek a diktatúrákban az ilyen felmérések. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Biden Varsóban kimondta a kényelmetlen igazságot Putyinról, ám félő, hogy ez csak felszínre hozza: a Nyugat megosztott az ügyben, miként lehet véget vetni a háborúnak – írja Edward Luce, a lap fő amerikai elemzője. Az elnök persze nem tett mást, mint hangot adott annak, amit magánemberként bizonyosan minden nyugati vezető kíván: érjen véget az orosz államfő uralma. Csakhogy most úgy néz ki, mintha a rezsimváltás a NATO kifejezett célja volna. Ez pedig azt eredményezheti, hogy még nehezebben érhet véget az invázió.

No meg, kibukkannak a demokráciák közti ellentétek, noha az amerikai elnök éppen az egységet kívánta kihangsúlyozni. Biden az utóbbi napokban mészárosnak és háborús bűnösnek nevezte Putyint és a nyugati politikusok közül bizonyosan sokan egyetértenek vele – a színfalak mögött. Ám ez aligha változtatja meg a Kreml terveit. Hiszen az orosz politikus már szinte túljutott azon a ponton, ahonnan nincs visszatérés. Nyilvánvalóvá tette, hogy vissza akarja téríteni Ukrajnát orosz kötelékbe, sőt feltehetőleg más korábbi tagköztársaságokkal is ugyanez a terve.

Ezért ajánlatos a legnagyobb fenntartással fogadni bármiféle tűzszüneti ajánlatot, vagy más megállapodástervezetet orosz részről. Viszont megnehezíti a közbeeső egyezséget, hogy most az a benyomás: Amerika Putyin eltávolítására törekszik. Ugyanakkor nem látni, hogy léteznének olyan körülmények, amelyek esetén az USA visszaengedné Oroszországot a világgazdaságba, már ameddig Moszkvában a jelenlegi gárda regnál. Egyébiránt az amerikai nyomásgyakorlás a harcok súlyosbodását válthatja ki.

Azon felül Washingtonban immár a demokraták is kellőképpen harciasak, így ez is bármiféle megbékélés ellen szól, mindaddig, amíg Putyin nem tűnik el a színről. Ezáltal nem valószínű, hogy a politikus úgy tud kihátrálni a viszályból, hogy közben meg tudja őrizni az arcát. Ez viszont egymás ellen fordíthat több európai országot is. A lengyelek és a baltiak sokkal elszántabbak, mint a németek. Ám a harcok elhúzódása miatt újabb menekültek milliói érkeznek, a gazdaság még jobban lelassul, ugyanakkor az Egyesült Államok közvetve kijelölte a vörös vonalakat. Így még gond lehet abból, mennyit hajlandó elviselni Európa nagy része.

 

Wall Street Journal

 

El kell kerülni a rossz békét Ukrajnában, mert Grúzia, Moldova és Azerbajdzsán intő példával szolgál, mármint, hogy ott milyen helyzetet kényszerített ki Oroszország – mutat rá Thomas Grant, aki egészen tavalyig fő tanácsadó volt az amerikai Külügyminisztérium Stratégiai Tervezési Főosztályán. A szakember emlékeztet arra, hogy Moszkva tervei láthatóan füstbe mennek ukrán földön, ám ettől még maradnak a veszélyek.

Az egyik ilyen, hogy újabb vérontást vetítenek előre az elkövetkező évekre az orosz békefeltételek. Hiszen erősen valószínű, hogy Putyin béklyóba kötné Kijevet, azon kívül veszélyeztetné a biztonságot messze az ukrán határokon túl is. Ezért a Nyugatnak nem szabadna afelé terelnie Zelenszkijt, hogy belemenjen az orosz követelésekbe.

Hiszen a korábbi hasonló viszályok esetében a Moszkva által diktált „békefolyamat” csak arra volt jó, hogy az érintett országokban ne juthasson nyugvópontra a helyzet, illetve hogy a Kreml megőrizze befolyását. Ukrajnában a törekvése az, hogy végleg elszakadjon a három megszállt terület: a Krím, továbbá Donyeck és Luhanszk.

Ha ezt sikerül keresztülvinnie, más országrészekben is felbukkanhatnak kamu szakadár mozgalmak, illetve alkalmazhatja a felforgatás más formáit. Ezek az erők követelhetnek álnépszavazásokat, kényszerű lakosságcserét. Azaz az említett három körzet csupán ugródeszka lenne Putyin számára a további károkozáshoz. A Nyugat korábban eltűrte, hogy befagyjanak a helyi viszályok. Ez azután 8 éve felbátorította Ukrajnában a Kremlt. Úgy hogy most ilyesmibe semmiképpen sem szabad belemenni.

Annál is kevésbé, mert a kockázat ezúttal jóval nagyobb, hiszen Ukrajna négy NATO-taggal is határos, köztük Magyarországgal. Ha a világ békét és biztonságos Európát akar, akkor nem szabad megengednie, hogy az orosz elnök bázishoz jusson további háborúkhoz, a saját kikötései alapján.

 

Der Standard

 

Biden varsói útja véget vetett az illúzióknak: egyértelmű, hogy a NATO és az EU számára a saját biztonsága a fontos, ily módon nem látszik, hogy egyhamar befejeződne a háború. Az elnök számára mindenesetre nagy nyereség a nyugati egység, hiszen Putyin másfél évtizede próbálkozott Európa megosztásával. Ám a világ egy cseppet sem jutott közelebb a válság végéhez.

Az unió jelentős szankciókat határozott el, de attól már visszariadt, hogy bevesse a leghatékonyabb eszközt, azaz leállítsa az olaj- és gázvásárlásokat. Itt a nemzeti érdek kerekedik felül, nehogy veszélybe kerüljön a gazdaság. Ezt támasztja alá, hogy a lengyel fővárosban az amerikai vezető is arról beszélt: el fog húzódni a küzdelem a demokráciáért.

Annál is inkább, mivel közvetve az orosz hatalom megdöntésére szólított fel. Ám megnyilvánulása inkább gyengeségről, semmint tetterőről árulkodott. Tehát az oroszok szíveskedjenek saját maguk megszabadulni a diktátortól, mint ahogy az ukránoknak maguknak kell megnyerniük a háborút. A putyini propaganda még bőven meg fogja lovagolni az állítólagos nyugati összeesküvést.

Ugyanakkor nagyon is fontos, hogy a brüsszeli csúcson a tagállamok nem szánták rá magukat, hogy páncélosokat, vadászgépeket küldjenek Kijevnek és nem rendelnek el repülési tilalmat sem, hiába rimánkodik Zelenszkij érte. A Nyugatnak persze jó oka van, hogy elkerüljön minden fegyveres összecsapást Oroszországgal. Az viszont nem lesz elegendő hosszabb távon, hogy lemond minden fenyegetésről. Nincs jele ugyanis annak, hogy Putyin leállítaná a hadműveleteket.

 

FT

 

Mihail Hodorkovszkij szerint a Nyugatnak meg kell nyernie az oroszok lelkét, mert a hatalom propagandája folyamatosan mossa az emberek agyát. Így sokan félnek szembeszállni a rezsimmel, ám ez csak növeli a túlélés árát. Az egykori olajoligarcha, aki 10 évet töltött börtönben, miután szembefordult Putyinnal, azt írja a kommentárban, hogy Ukrajnában mindenütt vért, szenvedést látni. Gyerekeket ölnek meg, a tetemek egymás hegyén-hátán hevernek az utcákon – mindezt egy maffiózó miatt, aki élete vége felé közeledve megszállottan helyre akar állítani egy birodalmat.

Többször is próbát tartott a háború előtt: Csecsenföldön, Grúziában, de mindig olyankor, amikor odahaza szorult helyzetbe került. Ukrajna előzménye, hogy elszúrta a járvány kezelését és 10 év telt el bármiféle gazdasági előrelépés nélkül. De meg tudta dolgozni a közvéleményt, a lakosság 65-70 %-a támogatja az agressziót. Ezt még akkor is komolyan kell venni, ha tudjuk, miként készülnek a diktatúrákban az ilyen felmérések.

Az utcai tiltakozás azonban súlyos következményekkel járhat, a fegyvertelen tömeg ki van szolgáltatva a rendfenntartó erőknek. Ezért sokan kapva kapnak a hivatalos magyarázaton, mármint, hogy Ukrajnát meg kell tisztítani a náciktól. A Kreml ezért blokkolja az internetet is. Ám itt tenni kell, mert félő, hogy az orosz társadalom nem egyszerűen Putyin fasiszta ideológiájának túsza lesz, hanem bűntárs. Ezért egyrészt fenn kell tartani a szankciókat, ugyanakkor el kell juttatni az igazságot a néphez. Épp e célból alakult meg külföldön az Orosz Háborúellenes Bizottság, amelynek Hodorkovszkij is tagja.

A testület a menekültek ellátásán kívül felvilágosító munkát végez, hogy legyűrje ne csupán az államfőt, hanem a putyinizmust is. Mert itt a tét nem egyszerűen az Ukrajna elleni háború: új küzdelem indult a demokrácia részéről a fasizmus és a diktatúra ellen. Rajtunk múlik, hogy ez a harc legyen a végső.

 

2022. március 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább