Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orbán Európa nagy embere lenne
„Nagyon sok dolognak kell az ő szempontjából jól alakulnia ahhoz, hogy egy új Hunyadi Jánosként tekintsenek majd rá.” 444.hu:
Orbán Viktor teljesen felpörgött,
rég érezte ennyire elemében magát,
lelkes, hogy végre harcolhat,
nemzetközi tekintélyt akar szerezni magának.
Ezeket a megjegyezéseket hallottuk a politikához közel lévő emberektől az elmúlt napokban. A Magyarországra nehezedő nyomástól egyszerre remél Orbán Viktor belpolitikai hasznot, nemzetközi elismerést, és közben önmagáért is élvezi a küzdelmet, a világ figyelmét.
Orbán abban bízik, hogy ő lesz az az európai vezető, aki megoldja a menekültválságot. Vagy ha nem is teljesen oldja meg, ő lesz az, aki tesz valami látványosat, amire egész Európában felfigyelnek.
Azt akarja, hogy ő legyen az első politikus, aki légmentesen lezárja az EU egyik határát a menekültek elől. (A „légmentesen” kifejezést éppen ő használta az ORF-nek adott hétfői interjújában.) Szeptember 15-től ehhez a jogi eszközei már jórészt meglesznek.
Csak a kerítés is kellene hozzá. Sőt, az lenne a lényeg. De a kerítés még egyáltalán nincsen kész. Ezért vette a fejét Hende Csaba honvédelmi miniszternek hétfőn. Világpolitikai karrierjével szórakozik az, aki nem építi elég gyorsan most a kerítést. Ennél fontosabb most nincs a számára.
Orbán megoldása a menekültválságra a következő:
Menekült csak hivatalos határátkelőnél jelentkezhet, aki máshol jönne, azt börtönbe zárják.
A határon lévő táborba zárják a jelentkezőt, amíg a magyar hatóságok eldöntik, hogy menekültnek ismerik-e el.
Csak azt fogják a magyar hatóságok elismerni menekültnek, akinek az élete egy szomszédos országban veszélyben van.
A parlament külön törvényt hozott arról, hogy Szerbia nem veszélyes.
A Szerbia felől érkező menekülteket így mind vissza fogják fordítani, arra hivatkozva, hogy amióta eljöttek otthonról, azóta átmentek több olyan országon is, ahol nincsenek közvetlen életveszélyben. Ezért gazdasági bevándorlóknak tekintik őket.
Nem jut be senki ettől kezdve.
Orbán Viktor arra számít, hogy ezért a könyörtelen határozottságáért sokan Európa megmentőjeként tekintenek majd rá. Felkészült, hogy nagyon sok támadás is éri, de meggyőződése, hogy az EU polgárainak nagyobbik része nem kér a menekültekből, és előbb-utóbb a nyugati választók is őt igazolják. Miközben a többiek vitatkoznak, aggodalmaskodnak, addig ő cselekszik. Amíg a görögök, macedónok és szerbek átengednek mindenkit észak felé, addig ő megállítja a tömeget. Amíg a nyugatiak a befogadandók létszámáról és elosztásáról vitatkoznak, addig ő megszünteti a problémát.
Arra is számít, hogy a magyar közvélemény nagyra értékeli majd ha erőt mutat, és sokaknak szimpatikus látvány lesz, amikor a hadsereget is bevetik majd a menekültek megfékezésére. A militarista hangulatot már kipróbálta 2013 őszén is. Indokolhatja ezt a vonalat az is, hogy a Jobbik tavasszal szavazókat vett el a Fidesztől.
Magyarország nemzetközi tekintélye 2010 óta erősen megtépázódott. Az utóbbi hetekben először fordult elő, hogy egy komolyabb nemzetközi kezdeményezés élére tudott állni Orbán Viktor: a németek által erőltetett kvótarendszer elleni visegrádi koalíciónak egyértelműen ő a vezéralakja. Ő az, aki közülük elment Brüsszelbe személyesen is tiltakozni.
Csakhogy egyáltalán nem biztos, hogy Orbán terve bejön. Az eddigi nyugati reakciók ellenségesek, és gyakorlati kockázatai is vannak határvédő tervének. Nagyon sok dolognak kell az ő szempontjából jól alakulnia ahhoz, hogy egy új Hunyadi Jánosként tekintsenek majd rá.
Kockázat 1 – Szerbia
Egyáltalán nem biztos, hogy a határ légmentes lezárását a gyakorlatban úgy lehet majd alkalmazni, ahogy ezt a magyar kormány elképzeli. Ha sikerülne is a kerítés felépítése és őrzése, és tényleg szinte minden érkezőt a határra telepített táborokban tudnak elhelyezni (ezeknek az intézményeknek nyomuk sincs még), akkor sem világos, hogy mi lesz az ott összegyűlő emberekkel.
Szerbia ugyanis nem akarja visszafogadni őket.
Aleksandar Vulin szerb munkaügyi miniszter (hozzá tartoznak a menekültügyek) a múlt héten azt jelentette be, hogy Szerbia nem akarja, hogy Magyarország visszafordítsa feléjük a menekülteket. Aleksandar Vučić szerb miniszterelnököt vasárnap meghívta Angela Merkel, hétfőn találkoztak Berlinben, egész biztos, hogy a magyar ügyről is tárgyaltak, bár erről semmi sem szivárgott ki. Kedden mindenesetre Vulin miniszter magabiztosan azt mondta, hogy Szerbiából nem lesz gyűjtőtábor, az nem lehet, hogy tömegével náluk ragadjanak a menekültek.
Ha a szerbek nem fogadják vissza a menekülteket, akkor tél közepére tízezrek ragadnak a két ország között a senki földjén. A magyar hadseregnek elkeseredett emberek tömegét kellene bezárva tartaniuk, akiknek sorsa teljesen bizonytalan maradna. Valamiből pedig ellátásukat is fizetni kell majd.
A magyar kormány abban bízik, ha majd látják a menekültek, hogy nem lehet erre jönni, akkor majd nem jönnek erre. Csakhogy egy ilyen belátásnak kicsi az esélye. Naponta több százan, talán több ezren ülnek életveszélyes csónakokra, hogy átjussanak a tengeren Európába. A menekültek nagy része elkeseredett és eltökélt, a halálos kockázat sem tartja vissza őket.
Orbán esetleg abban bízhat, hogy beindul egy dominóhatás, és kerítés épül a szerb – macedón, aztán a macedón – görög határra is, majd az összes kerülő úton is, és végül Görögország aláaknázza a tengert. (...)
Következő cikk: Hende Csaba nem akart lőparancsot kiadni
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >
Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk
Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >
Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját
Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >