Ma Emma, Flóra, Virág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Bud om pest
„Magyar színekkel fest rémisztő jövőképét egy olyan európai unióról, amely alapvető humanista értékeket ad fel.” Helsongborgs Dagbladet/Galamus:
Úgy tűnik, Byström könyve, a Tystnadens triumf (A hallgatás győzelme) komoly érdeklődésre számíthat Svédországban. A Helsongborgs Dagbladet közölt róla – rólunk – ismertetést Bud om pest címmel.
Megjelent Gabriel Byström, a Göteborgs-Posten kulturális rovatvezetőjének a könyve („Tystnadens triumf”) az EU-tagállam Magyarország politikai fejlődéséről, ahol a demokráciát éppen most számolják fel. Gunnar Bergdahl elolvasta a könyvet.
2014 áprilisában parlamenti választást tartottak Magyarországon. A Göteborgs-Posten kulturális rovatának vezetője, Gabriel Byström a helyszínen tartózkodott, a könyvében pedig, a Tystnadens triumfban a kevesebb mint öt hónappal ezelőtti választás eredményét nyugtalanító záróakkordként hagyja kicsengeni.
Mi történik valójában Magyarországon? Byström vállalta a kihívást, amelyet a párhuzamos folyamatok megmagyarázása jelent: ezek részben megengedték a kormányzó pártnak, a Fidesznek, hogy Orbán Viktor alatt gyorsuló tempóban újraírja a választási törvényeket és az alaptörvényt, miután elegendő többséget ragadtak magukhoz a 2010. évi választás után, részben azt jelentették, hogy a nyíltan fasiszta Jobbik nagy befolyású politikai erő lett az ország politikai fejlődésében.
Nehéz olvasmány. Még ha jól is van megírva.
Byström a Csorba Róbert és négyéves kisfia, Robi ellen elkövetett gyilkossággal kezdi. 2009 telének egyik keddjén, mindjárt éjfél után, arra ébred a család, hogy molotovkoktélt dobnak a házukra. A ház egy olyan falu legszélén van, amelyben sok a roma. Amikor a karjába kapja a fiát és kirohan, Csorbát két puskalövés fogadja. Ő is, a fia is meghal. Annak ellenére, hogy ismételten megkísérelték a rendőrség és a mentő odahívását, ez több órába kerül. És még több évbe, amíg az elkövetőket megbüntetik.
Byström Csorba Róbert anyjával beszélget. Ő abban a házban lakik, amely szomszédos az öt évvel korábban leégettel. Az a ház továbbra is romokban, éppúgy, ahogy az anya éli meg a saját egész életét. Emberi példája annak, ami megvalósul a Jobbik gyűlöletkampányával. Svéd eszmetársaiktól eltérően – Byström kísérletet tesz interjú készítésére a vasrudas SD Erik Almqvisttel, [1] aki serényen ír új hazája minden sikeréről közösségi médiában – nem a muzulmánok a fő céltábla, hanem romák – és zsidók.
Mégpedig abban az országban, amelyikben magyar nacionalisták és nácik tevőlegesen segítették az SS-t több mint 400 ezer zsidó származású magyar állampolgár haláltáborba küldésében, csak néhány nemzedékkel ezelőtt!
Byström ide-oda utazik magnójával a magyarországi politikai terepen. Végre kezdem felfogni, miként manipulálta a Fidesz a törvényalkotást úgy, hogy gondoskodjék arról, hogy a kormány leváltása hallatlanul nehéz legyen (a politika megváltoztatása pedig még nehezebb). A legutóbbi választás szemlélteti a megállapítást. Azon a Fidesz visszaesett 44 százalékra. Ez nem akadályozza abban, hogy az alapvető törvényeket megváltoztassa a választási periódusban [2], s így mégis a parlamenti helyek 67 százalékát tartsa meg. Mindezt pedig egy olyan választáson, amelyen csak 60 százalékos volt a részvétel. [3]
Az ellenzék megosztott, a választás nagy győztese a Jobbik volt a szavazatok több mint 20 százalékával.
Igen, mit fog tenni az EU egy olyan tagországgal, amelyik azon demokratikus alapelvek megtagadásának a határán egyensúlyozik, amelyekre az uniónak épülnie kell? És ezt a demokrácia és a magyar nép nevében teszi. Egy nemzeti jobboldali párttal, amely azt állítja magáról, hogy megküzd azzal a szélsőségességgel, amelynek politikai jelszavait családról, nemzetről, a szent Magyarországról a magáévá teszi?
A svéd EU-s parlamenti képviselők Brüsszelben, Gunnar Hökmarkkal az élükön, tudják: küldj gratuláló táviratot! Ő ezt tette már hajnali ötkor a 2010. évi választás után, amikor a Fidesz megalapozta a hatalmát: „igen szükséges győzelem ez a demokratikus és a fejlődő Magyarországa számára”.
A bíráló jelentéseket, amelyeket – többek között – a portugál parlamenti képviselő, Rui Tavares készített az országban levő állapotokról, az az EU-ban domináns pártcsoport utasítja el, amelyben az M, a KD és a Fidesz egyaránt tagja.
Magyarországon a kritikát a „Nyugat” Magyarország „elfoglalására” tett kísérleteként bélyegzik meg.
Byström küzdi magát előre az anyagban. Történeti hátteret vázol a területi veszteségekhez, amikor a császárság megszűnt az első világháború után, és rémisztő példák sorát adja a növekvő magyar nacionalizmus politikai hatásainak.
A kulturális élet és média egyaránt kemény nyomásnak van kitéve. A Dramaten [4] megfelelője most politikai gondnokság alatt van. A „Tudósítók határok nélkül” évi összeállításában a sajtószabadság állapotáról a világban Magyarország 2013-ban 16 helyet süllyedve az 56, az abszolút alsók egyike az EU-n belül, idén pedig, folytatva a zuhanást, a 64.
Byström egy sor találkozó és beszélgetés segítségével ábrázolja, miként ássa alá a félelem a társadalmat, és miként használják az államot – erősen emlékeztetve Putyin Oroszországára – kampányeszközként és meghosszabbított döntéshozó, valamint végrehajtó karként egy iránytó párt javára.
Ezen ábrázolása annak, hogy miként rendezkedik be a politikailag fanatikus nacionalizmus, anticiganizmus, antiszemitizmus és fasiszta áramlatok a jelenben, miként válnak normává és miként intézményesülnek, riasztó módon érintkezik azzal a svéd választási kampánnyal, amelynek része a nácik utcai gyűlése [5] és egy rasszista, nacionalista szélsőséges párt, [6] a választási közvélemény-kutatások szerint 10 százalékos támogatottsággal.
Gabriel Byström magyar színekkel fest rémisztő jövőképét egy olyan európai unióról, amely alapvető humanista értékeket ad fel.
xxx
A ford. megj.:
1. A Sverigedemokraterna (SD) egyik korábbi vezető politikusa, Erik Almqvist Magyarországra költözéséről a Galamus is beszámolt. A lemondásához vezető út fontos állomása volt, hogy 2010-ben párttársával együtt vasrudakkal felszerelve akartak intézkedni, az esetet az Expressen leplezte le.
2. A Svéd Királyságnak négy alaptörvénye van, a megváltoztatásuk igen nehéz, a feltételek egyike, hogy egy cikluson belül nem módosíthatók: két egymást követő országgyűlésnek is jóvá kell hagyni a változtatást. A Galamusban lásd itt.
3. A 60 százalékos részvétel egy svéd számára megdöbbentő érdektelenséget mutat, még akkor is, ha az eltelt évtizedekben összességében a királyságban is csökkent a részvétel. Néhány adat: 1976: 91,76%, 1988: 85,96%, 2002: 80,11% (ez a mélypont), 2010: 84,6%. Az ez évi parlamenti választások most zajlanak.
4. A Dramaten, azaz a Kungliga Dramatiska Teatern Svédország Nemzeti Színháza, III. Gusztáv király alapította.
5. Nácik utcai gyűlésén feltehetően a Svenskarnas párt által szervezett választási megmozdulások értendők. A legnagyobbra augusztus 30-án délután került sor Stockholmban, ezen kb. 50 párttag és szimpatizáns gyűlésezett és vonult óriási rendőri biztosítás mellett, kb. 10 ezer ellentüntetőtől elválasztva.
6. Ezen a már említett Sverigedemokraterna (SD) értendő.
Következő cikk: Navracsics és a velsz ebek
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Vas emeletes ágyak és közös zuhanyzók: egy menekülttábor, amely állítólag nem létezik
A Die Presse munkatársa elment a pamhagen/pomogyi határállomástól mindössze 15 kilométerre lévő Vitnyédre, ahol a magyar >
Bolton: Gorka Sebestyén igazából szélhámos
Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója úgy látja, hogy Gorka Sebestyén igazából szélhámos, akit az új elnök csupán >
Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni
Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >