Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Bud om pest
„Magyar színekkel fest rémisztő jövőképét egy olyan európai unióról, amely alapvető humanista értékeket ad fel.” Helsongborgs Dagbladet/Galamus:
Úgy tűnik, Byström könyve, a Tystnadens triumf (A hallgatás győzelme) komoly érdeklődésre számíthat Svédországban. A Helsongborgs Dagbladet közölt róla – rólunk – ismertetést Bud om pest címmel.
Megjelent Gabriel Byström, a Göteborgs-Posten kulturális rovatvezetőjének a könyve („Tystnadens triumf”) az EU-tagállam Magyarország politikai fejlődéséről, ahol a demokráciát éppen most számolják fel. Gunnar Bergdahl elolvasta a könyvet.
2014 áprilisában parlamenti választást tartottak Magyarországon. A Göteborgs-Posten kulturális rovatának vezetője, Gabriel Byström a helyszínen tartózkodott, a könyvében pedig, a Tystnadens triumfban a kevesebb mint öt hónappal ezelőtti választás eredményét nyugtalanító záróakkordként hagyja kicsengeni.
Mi történik valójában Magyarországon? Byström vállalta a kihívást, amelyet a párhuzamos folyamatok megmagyarázása jelent: ezek részben megengedték a kormányzó pártnak, a Fidesznek, hogy Orbán Viktor alatt gyorsuló tempóban újraírja a választási törvényeket és az alaptörvényt, miután elegendő többséget ragadtak magukhoz a 2010. évi választás után, részben azt jelentették, hogy a nyíltan fasiszta Jobbik nagy befolyású politikai erő lett az ország politikai fejlődésében.
Nehéz olvasmány. Még ha jól is van megírva.
Byström a Csorba Róbert és négyéves kisfia, Robi ellen elkövetett gyilkossággal kezdi. 2009 telének egyik keddjén, mindjárt éjfél után, arra ébred a család, hogy molotovkoktélt dobnak a házukra. A ház egy olyan falu legszélén van, amelyben sok a roma. Amikor a karjába kapja a fiát és kirohan, Csorbát két puskalövés fogadja. Ő is, a fia is meghal. Annak ellenére, hogy ismételten megkísérelték a rendőrség és a mentő odahívását, ez több órába kerül. És még több évbe, amíg az elkövetőket megbüntetik.
Byström Csorba Róbert anyjával beszélget. Ő abban a házban lakik, amely szomszédos az öt évvel korábban leégettel. Az a ház továbbra is romokban, éppúgy, ahogy az anya éli meg a saját egész életét. Emberi példája annak, ami megvalósul a Jobbik gyűlöletkampányával. Svéd eszmetársaiktól eltérően – Byström kísérletet tesz interjú készítésére a vasrudas SD Erik Almqvisttel, [1] aki serényen ír új hazája minden sikeréről közösségi médiában – nem a muzulmánok a fő céltábla, hanem romák – és zsidók.
Mégpedig abban az országban, amelyikben magyar nacionalisták és nácik tevőlegesen segítették az SS-t több mint 400 ezer zsidó származású magyar állampolgár haláltáborba küldésében, csak néhány nemzedékkel ezelőtt!
Byström ide-oda utazik magnójával a magyarországi politikai terepen. Végre kezdem felfogni, miként manipulálta a Fidesz a törvényalkotást úgy, hogy gondoskodjék arról, hogy a kormány leváltása hallatlanul nehéz legyen (a politika megváltoztatása pedig még nehezebb). A legutóbbi választás szemlélteti a megállapítást. Azon a Fidesz visszaesett 44 százalékra. Ez nem akadályozza abban, hogy az alapvető törvényeket megváltoztassa a választási periódusban [2], s így mégis a parlamenti helyek 67 százalékát tartsa meg. Mindezt pedig egy olyan választáson, amelyen csak 60 százalékos volt a részvétel. [3]
Az ellenzék megosztott, a választás nagy győztese a Jobbik volt a szavazatok több mint 20 százalékával.
Igen, mit fog tenni az EU egy olyan tagországgal, amelyik azon demokratikus alapelvek megtagadásának a határán egyensúlyozik, amelyekre az uniónak épülnie kell? És ezt a demokrácia és a magyar nép nevében teszi. Egy nemzeti jobboldali párttal, amely azt állítja magáról, hogy megküzd azzal a szélsőségességgel, amelynek politikai jelszavait családról, nemzetről, a szent Magyarországról a magáévá teszi?
A svéd EU-s parlamenti képviselők Brüsszelben, Gunnar Hökmarkkal az élükön, tudják: küldj gratuláló táviratot! Ő ezt tette már hajnali ötkor a 2010. évi választás után, amikor a Fidesz megalapozta a hatalmát: „igen szükséges győzelem ez a demokratikus és a fejlődő Magyarországa számára”.
A bíráló jelentéseket, amelyeket – többek között – a portugál parlamenti képviselő, Rui Tavares készített az országban levő állapotokról, az az EU-ban domináns pártcsoport utasítja el, amelyben az M, a KD és a Fidesz egyaránt tagja.
Magyarországon a kritikát a „Nyugat” Magyarország „elfoglalására” tett kísérleteként bélyegzik meg.
Byström küzdi magát előre az anyagban. Történeti hátteret vázol a területi veszteségekhez, amikor a császárság megszűnt az első világháború után, és rémisztő példák sorát adja a növekvő magyar nacionalizmus politikai hatásainak.
A kulturális élet és média egyaránt kemény nyomásnak van kitéve. A Dramaten [4] megfelelője most politikai gondnokság alatt van. A „Tudósítók határok nélkül” évi összeállításában a sajtószabadság állapotáról a világban Magyarország 2013-ban 16 helyet süllyedve az 56, az abszolút alsók egyike az EU-n belül, idén pedig, folytatva a zuhanást, a 64.
Byström egy sor találkozó és beszélgetés segítségével ábrázolja, miként ássa alá a félelem a társadalmat, és miként használják az államot – erősen emlékeztetve Putyin Oroszországára – kampányeszközként és meghosszabbított döntéshozó, valamint végrehajtó karként egy iránytó párt javára.
Ezen ábrázolása annak, hogy miként rendezkedik be a politikailag fanatikus nacionalizmus, anticiganizmus, antiszemitizmus és fasiszta áramlatok a jelenben, miként válnak normává és miként intézményesülnek, riasztó módon érintkezik azzal a svéd választási kampánnyal, amelynek része a nácik utcai gyűlése [5] és egy rasszista, nacionalista szélsőséges párt, [6] a választási közvélemény-kutatások szerint 10 százalékos támogatottsággal.
Gabriel Byström magyar színekkel fest rémisztő jövőképét egy olyan európai unióról, amely alapvető humanista értékeket ad fel.
xxx
A ford. megj.:
1. A Sverigedemokraterna (SD) egyik korábbi vezető politikusa, Erik Almqvist Magyarországra költözéséről a Galamus is beszámolt. A lemondásához vezető út fontos állomása volt, hogy 2010-ben párttársával együtt vasrudakkal felszerelve akartak intézkedni, az esetet az Expressen leplezte le.
2. A Svéd Királyságnak négy alaptörvénye van, a megváltoztatásuk igen nehéz, a feltételek egyike, hogy egy cikluson belül nem módosíthatók: két egymást követő országgyűlésnek is jóvá kell hagyni a változtatást. A Galamusban lásd itt.
3. A 60 százalékos részvétel egy svéd számára megdöbbentő érdektelenséget mutat, még akkor is, ha az eltelt évtizedekben összességében a királyságban is csökkent a részvétel. Néhány adat: 1976: 91,76%, 1988: 85,96%, 2002: 80,11% (ez a mélypont), 2010: 84,6%. Az ez évi parlamenti választások most zajlanak.
4. A Dramaten, azaz a Kungliga Dramatiska Teatern Svédország Nemzeti Színháza, III. Gusztáv király alapította.
5. Nácik utcai gyűlésén feltehetően a Svenskarnas párt által szervezett választási megmozdulások értendők. A legnagyobbra augusztus 30-án délután került sor Stockholmban, ezen kb. 50 párttag és szimpatizáns gyűlésezett és vonult óriási rendőri biztosítás mellett, kb. 10 ezer ellentüntetőtől elválasztva.
6. Ezen a már említett Sverigedemokraterna (SD) értendő.
Következő cikk: Navracsics és a velsz ebek
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >