Ma Lóránt, Loránd, Pál névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Magyarország rossz irányba halad
„Az EU-ban még nincs olyan működő mechanizmus, amely büntetné az alapvető értékek megsértését.” Der Tagesspiegel/Galamus:
A Der Tagesspiegel című német lap Michael Roth külügyi államminiszterrel, az SPD külpolitikai szakpolitikusával készült interjút közölt „Magyarország rossz irányba halad” címmel. Az interjút Hans Monath készítette.
Tagesspiegel: – Roth úr, kedden van 25 éve annak, hogy Magyarország a Sopron mellett tartott páneurópai pikniket követően megnyitotta a nyugati határát. Hogyan emlékezik a német politika erre a nagy hatású, jelképes gesztusra?
Michael Roth: – 25 év elteltével is minden okunk megvan rá, hogy köszönetet mondjunk a magyaroknak. Ez az ország volt sok NDK polgár számára az út a szabadsághoz. Magyarország hozzájárulása nélkül az újraegyesülés sokkal tovább tartott volna. A Páneurópai Piknik fontos hozzájárulás volt Európa szabadságához és demokráciájához.
– Most azonban Magyarországon olyan fejlemények vannak, amelyek óhatatlanul aggasztanak minden demokratát. A német politikának a soproni évforduló alkalmából, csupa hálából el kell tekintenie minden bírálattól?
– Barátok vagyunk, és nyílt beszéd nélkül nem működik semmilyen barátság. Köszönetet mondunk a magyaroknak bátorságukért, amellyel felléptek a szabadságért. De feltesszük a szabadság mai magyarországi helyzetére vonatkozó kérdést is. A fejlemények, amelyek nagyon aggasztanak bennünket, a közös európai alapjainkat érintik. Amikor nyomás alá kerül a szabadság, a jogállamiság és a demokrácia, akkor ezt nyíltan ki kell mondanunk.
– Bírálják azt, ahogyan Orbán kormánya és parlamenti többsége bánik az alkotmánnyal, az ellenzék jogaival, a sajtószabadsággal, a kisebbségekkel. Melyik fejlemény a legveszélyesebb?
– Valóban, aggodalmainknak van néhány konkrét alapja. Szerintem azonban nem csupán konkrét szabályozásokról van szó, hanem az európai értékek elleni támadások összességéről, ez ad okot a folyamatos irritáltságra. Kétlem, hogy a mai magyar kormány annyira elkötelezett lenne még az Európai Unió értékei iránt, amennyire szükségszerűen lennie kellene.
– Orbán július végén mondott egy beszédet, amelyben bejelentette, hogy Magyarország nem lesz többé „liberális demokrácia”, a nemzet inkább számít, mint az egyén, és tekintélyelvű államokat nevezett meg példaképként. Hová vezet az, ha egy EU-tagállam kormányfője ilyen politikát követ?
– Attól tartok, hogy ez teljesen rossz irányba vezet. Az egyén védelme, az emancipáció, a demokrácia, a szabadság és a kisebbségekkel szembeni elfogadás együtt teszi ki az Európai Unió identitását. Aki elutasítja a szabadelvű demokráciát, és tekintélyelvű államokat dicsőít modellként, az búcsút mond az Európai Unió lényegi alapelveinek.
– Hogyhogy az EU nem talál ellenszert, ha ennyire aggasztóak a fejlemények?
– Az EU által Magyarország ellen eddig megkezdett kötelezettségszegési eljárások mindenekelőtt a belső piac szabályozásainak megsértéseire vonatkoznak. Az EU-ban még nincs olyan működő mechanizmus, amely büntetné az alapvető értékek megsértését. Ezért nagyon jó, hogy az EU-Bizottság tavasszal, részben német kezdeményezésre, előterjesztett egy javaslatot az alapvető jogokat és a jogállamiságot vizsgáló mechanizmusra.– Az alapvető jogok megsértése esetén az EU már ma is megvonhatja a tagállamok szavazati jogát. Ez nem megfelelő eszköz Magyarország ellen?
– Ezt a szankciót némelyek atombombának nevezik, amelyet az EU-nak aligha szabad beindítania. Még nem is alkalmazta soha. Ez egy elrettentési forgatókönyv. Olyan politikai mechanizmusra van szükségünk, amely ez alatt a küszöb alatt van. Aktuálisan arról van szó, hogy egy olyan államot, mint Magyarország, meghívjunk, hogy térjen vissza Európa közepére. Ilyenkor a szavazati jog megvonása a kívánttal ellentétes hatást vált ki.
– A magyar kormány kifogásolja, hogy mivel kis állam, keményebben kezelik, mint az EU nagy tagállamait. Van ebben valami?
– Nem, ez a szemrehányás nem állja meg a helyét. Az alapvető értékek védelmét szolgáló új mechanizmus egyaránt vonatkozik majd minden tagállamra. Átlátható eljárásról, és mindenki számára tisztességes és kötelező előírásokról van szó. Németország ezért fog fellépni.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Európa akár szét is eshet
Európában új törésvonalak jelentkeznek, a kontinens akár szét is eshet, évtizedek óta nem volt ennyire sebezhető. >
Mi van a csökkenő balkáni határsértések mögött?
Ausztria döngeti a mellét, hogy tavaly neki köszönhetően csökkent a migránsok száma a Balkánon, ám ez >
Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?
Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >
Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt
Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >
Az imperializmus visszavág
A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >
Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék
Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >
Kettős gázcsapás érte Szerbiát
A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >
Az igazság visszavétele
Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >
Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)
Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >
A föld végül is lapos
Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >
Amerikai feketelistán a magyar Richelieu
Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >
Musk, Európa ellensége
Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >