2025. május 12. hétfő
Ma Pongrác névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Ostobák és okosak

„A válasz folyamatosan az lesz, hogy Jean-Claude Juncker luxemburgi, és bosszút áll a magyar népen.” Eörsi Mátyás (hvg.hu):

(…) A baloldali elemzők tort ülnek Orbán Viktor veresége felett. Ostobának és lúzernek látják és láttatják, olyannak, aki képtelen volt felfogni az európai erőviszonyokat, vesztes ügy mellé állt, ezzel nyilvánvalóan kárt okozott hazájának, sőt, még saját magának is. Vannak, akik úgy látják, Orbán Viktor bosszút állt Jean-Claude Junckeren azért, mert párttársa, Viviane Reding és kormányának tagja, Asselborn külügyminiszter kritikus volt vele szemben, és Orbán Viktornak a bosszú elborította a józan ítélőképességét, és saját érdekeivel is szemben politizált. Mások szerint az öntörvényű miniszterelnök nem bírt zabolátlan önbizalmával, és Magyarország után immár az EU-t is uralma alá hajtaná.

Megismétlem: Ne higgyük, hogy mi okosak vagyunk, míg “azok ott fent”, Washingtonban vagy Budapesten, akár az Országházban, akár a Várban, ostobák. A helyzet ugyanis az, hogy Orbán Viktor cseppet sem volt ostoba, a saját érdekei szempontjából a lehető legracionálisabban, sőt, a legelőrelátóbban járt el. Olyan stratégiát követett, hogy mind Jean-Claude Juncker bukása, mind pedig sikere az ő politikai érdekeit szolgálja.

Mielőtt ezt kifejtem, rögzítem, hogy én ezt a gondolkodást nem kedvelem és ellenfelemnek tekintem. Csakhogy már előfordult, hogy elemzésem konklúzióját, nevezetesen, hogy szerintem egy adott politikai vezető milyen mozgástérben mit fog csinálni, bírálóim úgy rótták fel nekem, mintha követésre javasoltam volna. Ez koránt sincs így, ugyanakkor ellenfeleinket meg kell érteni, és nem szabad lebecsülni őket, mint ahogy ez most felsejleni látszik.

Orbán Viktor tehát mindenki mást megelőzően rögzítette, hogy kormánya nem támogatja Jean-Claude Juncker jelölését. Ezt elég feltűnően tette, mint aki nem kívánta a véletlenre bízni, hogy határozott álláspontját mind külföldön, mind belföldön mindenki meghallja és jól az emlékezetébe vésse. Tegyük most félre a magyar érdekkel kapcsolatos blöffjeit, Orbán Viktor annyit biztosan tudhatott, hogy David Cameron brit miniszterelnök Juncker ellen lesz, azt azonban nem tudhatta, hogy mi lesz Angela Merkel német kancellár végleges álláspontja. Annyit lehetett csupán tudni, hogy Merkelnek is voltak fenntartásai Jean-Claude Junckerrel szemben, azt már nehéz volt kiszámítani, hogy a német belpolitika, illetve az Európai Néppárton (EPP) belüli dinamika végül is merre viszi Merkelt.

Tételezzük most fel, hogy Jean-Claude Juncker mégsem lesz az Európai Tanács jelöltje, akár azért nem, mert Merkel kancellár, majd az EPP ellene fordul, vagy azért nem, mert az Európai Tanácsban szavazó állam- és kormányfők Orbánhoz hasonlóan nem akarják átengedni az Európai Parlamentnek a kezdeményezést. Ha ez bekövetkezik, akkor Orbán Viktor nyilvánvalóan a mennybe megy. Hiába tudható, hogy Orbán Viktor európai léptékűnek szánt szavai jobbik esetben a Magyar Nemzetnek és a Magyar Hírlapnak csúfolt újságok olvasóihoz jutnak el, ebben az esetben semmit sem lehetne válaszolni a Válasz és a többi lakájmédia nyelvcsapásaira, Orbán Viktor cáfolhatatlanul úgy nézne ki, mint Európa Erős Embere, aki bal kezével egykor az oroszokat verte ki, jobb kezével most pedig megálljt parancsol Jean-Claude Juncker jelölésének.

A történet azonban – tudjuk – nem így alakult. Orbán álláspontján először az Európai Néppárt, majd pártállásra való tekintet nélkül az EU vezetői léptek át, és óriási többséggel Jean-Claude Junckert jelölik az Európai Bizottság elnökének. Mit vesztett, és mit nyert ezzel Orbán? Nos, semmit sem vesztett. Az EU nem Magyarország, Juncker pedig nem Orbán. Az EU, benne Juncker nem úgy működik, hogy a nem-támogatásért bosszú járna. A demokratikus  EU-ban Magyarországot nem éri semmilyen veszteség amiatt, hogy az ország miniszterelnöke a jelölt ellen agitált. Még azt sem zárom, ki, hogy Jean-Claude Juncker, ez a tetőtől talpig demokrata – sőt: kereszténydemokrata – annak érdekében, nehogy részrehajlással vagy bosszúval vádolják, még igyekszik is majd Orbán Viktor kedvében járni. Nem tudom, így lesz-e. Abban azonban bizonyos vagyok, hogy Orbán Viktort egészen más stratégia vezette, amikor Jean-Claude Juncker ellen fordult. Ha Jean-Claude Juncker nem lesz az Európai Bizottság elnöke, akkor Orbán győzött, ahogy erről már volt szó. Ha azonban Orbán tiltakozása ellenére lesz Jean-Claude Juncker az Európai Bizottság elnöke, akkor ebből Orbán Viktor még jobban jön ki. Miért?

B-e-l-p-o-l-i-t-i-k-a! – tessék végre megérteni! Vajon miért hangsúlyozza Orbán Viktor éjjel-nappal, hogy Jean-Claude Juncker megválasztása nem felel meg a magyar nép érdekeinek? Miért állítja – hazudja – azt, hogy megígérte a magyar népnek, hogy megakadályozza Jean-Claude Juncker elnökké választását? Azért, mert ezzel már most, előre akar megágyazni annak a politikának, hogy amikor a jövőben az Európai Bizottság kifogást emel antidemokratikus kormányzása miatt, akkor ő erre azt mondhatja, hogy “Jean-Claude Juncker bosszút áll a magyarokon azért, mert ő, Orbán Viktor a magyar nép érdekei mellett lépett fel”.

Őrültség? Igen, de van benne rendszer. Ne tessék elfelejteni azt sem, hogy nem csupán Viviane Reding és Asselborn luxemburgi. Luxemburgi az RTL központja is. Ugyancsak meglepne, ha a reklámadó ügyében, kivált, ha a bizottság is vizsgálódásba kezd majd, ne kerülne elő a kormány propagandájában, hogy no lám csak, mind az RTL, mind Jean-Claude Juncker luxemburgi: „A gyarmatosítók összefognak, mi más oka lenne az RTL megvédésének”. Figyeljék majd meg, az elkövetkező négy évben minden egyes alkalommal, amikor kritika éri a magyar kormányt, a válasz folyamatosan az lesz, hogy Jean-Claude Juncker luxemburgi, és bosszút áll a magyar népen. Ez a szöveg Orbán Viktornak sokszorosan több belpolitikai hasznot hoz, mint az, hogy meg tudja-e akadályozni Juncker jelölését. Ezért döntött úgy Orbán, hogy Juncker ellen fordul, és a Juncker-elleni fellépés politikai hasznait az előttünk álló években tervezi learatni.

Az ellenfél lebecsülése komoly hiba. Lehet gúnyolódni azon, hogy Orbán Viktor “elvesztette” a csatát a Jean-Claude Juncker támogatása körüli harcban, az azonban ostobaság. Sajnálom, de Orbán Viktor volt az okos, aki mind támogatóinál, mind ellenfeleinél pontosabban számolta ki: számára pompás, ha győz, aminél csak egy dolog jobb, az, ha nem győz.

2014. június 30.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel

Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >

Tovább

Választási pamflet

Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >

Tovább

Elváltak haragos útjaik

A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >

Tovább

Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?

Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >

Tovább

A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának

Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >

Tovább

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább