Ma Izidor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Pajtić, a bűnbak
„Ki tudja, lehet, hogy Brüsszellel összejátszva, a tehéneledelbe is ő keverte az aflatoxinos kukoricát, hogy lejárassa a haladó kormányzatot?” J. Garai Béla jegyzetéből (Vajdaság Ma):
Megmondom őszintén: komolyan aggódom Bojan Pajtić testi épségéért.
Nem, Bojan nem a barátom, még csak nem is ismerem személyesen, még kevésbé tartozunk egy párthoz, csupán mint köztiszteletben álló tartományi politikusért aggódom. És mint zentaiért, aki egyedüliként a magas beosztású állami tisztségviselők közül olykor nyilvánosan magyarul szólal meg, megtisztelve közösségünk tagjait. Olyan ritka, mint a fehér holló.
Azért aggódom érte, mert úgy látom, hogy őt fogják kikiáltani bűnbaknak a koszovói kudarcért, és tudjuk, hogy errefelé milyen sors vár a bűnbakokra. Carla del Ponte volt hágai főügyész is egyike volt a bűnbakoknak, és csak az volt a szerencséje, hogy egész testőrhad kísérte belgrádi látogatásain, különben megnézhette volna magát. (Az egyik itteni bulvárlap címoldalán egyszer meg is nézhette magát, pontosabban valamelyik mediterrán strandon készült pucér fényképét, amit bosszúból közöltek, amiért elítélte patriótáinkat.) (…)
És a hazafias média nem Hashim Thaci pristinai vezetőn, nem is Ashton főképviselőn veri majd el a port, hanem Bojan Pajtićon. Pásztor István is jobban teszi, ha mostanában nem mutatkozik a társaságában.
Már abban sem vagyok biztos, hogy Pajtić egyáltalán törvényesen tölti-e be a tartományi kormányfői tisztséget. Egészen vasárnapig voltam ebben a meggyőződésben, amikor Tomislav Nikolić államelnök e történelmi napokhoz illő drámai hangvételű nyilatkozatában „az úgynevezett vajdasági kormány elnökének” minősítette őt. Nem derült ki pontosan, hogy a vajdasági kormány az úgynevezett, vagy maga Bojan Pajtić, de mindenki megérthette, hogy Bojan óriási hibát követett el, az elnök nagyon haragszik rá, ezért és jó lesz, ha magába száll.
Az a nagy bűne, hogy deklarációt szándékozik a tartományi parlament elé terjeszteni Vajdaság alkotmányos jogainak védelmében. De nem ám akármikor kívánja ezt elfogadtatni! Hanem – mint az éber tanácsadók rögtön észrevették és figyelmeztették az elnököt – pont az NDH, a második világháborúban létrejött és fasisztának bélyegzett horvát bábállam megalakulásának évfordulóján. Ennél nyomósabb bizonyítékra az elnök szerint nincs is szükség arra, hogy Pajtić a szeparatizmus bűnös útjára tévedt.
Ám még mielőtt tisztázódott volna, hogy a vajdasági szeparatisták hová is akarnak csatlakozni, ha a deklaráción felbuzdulva elszakadnak Szerbiától, megszólalt Milorad Dodik banjalukai államférfiú, Bosznia leendő feldarabolója, aki mindenhol ott-terem, ahol csak veszély fenyegeti a nemzetet. És olyat mondott, amitől ha Bojan bőrében lennék, borsózna a hátam. Kétszer is meggondolnám, hogy milyen deklarációkkal állok elő.
Csak ne nagyon ugráljon Pajtić – hangzik átmesélve Dodikunk figyelmeztetése - , mert nekik is van ám beleszólásuk a vajdasági ügyekbe! Nekik, vagyis a boszniai szerbeknek, akik szép számmal telepedtek el a kilencvenes években e kies bácskai és bánáti rónán, hogy egy kicsit felvirágoztassák a vidéket. Márpedig ők – figyelmeztetett az erdei bölcs, ahogyan sokan becézik - hallani sem akarnak az elszakadásról. Sem az alkotmányos jogokról, melyek a szeparatisták szerint állítólag sérültek.
Eddig naivul azt hittem, hogy mi, őshonos vajdasági magyarok is belekotyoghatunk a tartomány ügyeibe, de most látom, hogy tévedtem. Szem elől tévesztettem boszniai telepes szomszédjainkat.
De nemcsak Dodik intése ejtheti aggodalomba a tartományi kormányfőt. Az ellene hangoló kórushoz rögtön csatlakozott az egész haladópárti főbizottság. Goran Knežević mezőgazdasági miniszter az aflatoxinos tehenek felkutatására indított akció szünetében szintén felfedezte, hogy Bojan Pajtićot elszakadási ambíciók fűtik. Ki tudja, lehet, hogy Brüsszellel összejátszva, a tehéneledelbe is ő keverte az aflatoxinos kukoricát, hogy lejárassa a haladó kormányzatot?
És mindez azért van, mert Pajtićék holmiféle megszerzett jogokért aggódnak. Keveslik a tartománynak juttatott anyagiakat. Sérti őket, hogy Belgrádból nevezik ki az itteni intézmények vezetőit, természetesen a haladópárti káderek soraiból. Nem akarják felfogni, hogy történelmi időket élünk, amikor Koszovónkat védelmezzük, és a kormány nem foglalkozhat a piszlicsáré vajdasági panaszokkal.
Előre félek attól, hogy mit fog nyilatkozni Aleksandar Vučić első miniszterelnök-helyettes, a haladók vezére. Nemcsak azért aggódom, mert ő rögtön küldeni szokta a vizsgálóbírót is, hanem azért, mert ha valaki felbosszantja, úgy odavág, hogy nincs benne köszönet. Mint Brüsszelben Hashim Thacinak. Akit beavatottak szerint a vita hevében banditának és a terroristának titulált.
Szóval van mitől tartania Bojan Pajtićnak. Jobb, ha egy kicsit körültekintőbben nyilatkozgat. És legalább nézzen utána a naptárban, hogy mikor vannak NDH-s évfordulók.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Tolnai Ottó
Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >